TEST DRIVE<>
012002<><>

Hyundai ImageQuest L50A, CTX PV505

Cene dole, svi to vole™

CTX PV505
CTX PV505
Prošle su već tri godine od kada smo na ovim stranicama predstavili prve modele LCD monitora. Od tada smo ih probali u još nekoliko navrata, stalno očekujući da im cene postanu pristupačnije. Iako se to baš i ne dešava očekivanim tempom, probali smo još dva modela sa cenama koje su se spustile prilično ispod 500 evra.

Što se tiče tehničkih karakteristika, ovi modeli firmi „Hyundai” i CTX vrlo su slični: u pitanju su 15-inčni TFT monitori, sa rezolucijom 1024 x 768 tačaka, veličinom tačke 0,3 mm, kontrastom od 200:1 i svetlinom od 200 cd/m2. Poslednja dva podatka ne čine ih top-modelima LCD monitora, ali to se i ne može očekivati u dotičnoj cenovnoj kategoriji. Ali zato je slika kod oba modela kristalno oštra, kakvu samo LCD monitori mogu da pruže. „Hyundaijev” model „trpi” veću vertikalnu frekvenciju (do 85 Hz). Može se učiniti čudnim da je „preporučeno” osvežavanje ipak 60 Hz, međutim razlog je to što su, u odnosu na monitore sa katodnim cevima, LCD monitori „tromi” (sporije se gase osvetljene tačke), tako da brže osvežavanje jednostavno ne utiče na kvalitet slike toliko koliko je to slučaj kod klasičnih monitora.

Hyundai ImageQuest L50A
Hyundai ImageQuest L50A
Po pitanju dizajna, ImageQuest L50A je vrlo elegantno rešen, uz dobro naglašenu jednu od glavnih osobina LCD monitora – male dimenzije, a posebno mala debljina samog ekrana. S druge strane, CTX PV505 izgleda nešto robusnije jer ima prilično masivno postolje (doduše sa zgodnim pretincem u koji može da se uredno smota „višak dužine” kablova). Ali zato ima zanimljivu mogućnost zaokretanja ekrana za 90 stepeni. „Vertikalni” prikaz može biti zgodan u mnogim situacijama i znatno prijemčiviji za one koji su navikli da pred sobom gledaju papir A4 formata. Nažalost, okretanjem ekrana ne okrećete i sliku na njemu, već je potreban odgovarajući programčić koji CTX ne isporučuje sa monitorom, tako da to morate da rešite sa prodavcem.

Jedan od prvih problema s kojim su se susreli konstruktori „pljosnatih” ekrana bilo je to što slika na njima ne izgleda isto pod različitim uglovima. Tako su, na primer, stariji modeli prenosnih računara imali manu (ili vrlinu, zavisi kako posmatramo stvari) da sadržaj ekrana jasno vidi samo onaj ko zaista sedi pred računarom, ali ne i neko pored njega. Razvojem tehnologije postignuti su veći „uglovi gledanja”, s tim što je potenciran horizontalni ugao, koji je kod ova dva modela sasvim u redu – oko 120 stepeni. Pretpostavljamo da je tehnologija diktirala neizbežan kompromis da vertikalni ugao ostane nešto manji (90-100 stepeni), i uz to podešen asimetrično, jer se podrazumeva da ekran stoji blago nagnut nagore, tako da se praktično u njega gleda pomalo „odozdo”. Uz kvalitet slike koji daju LCD ekrani, koji jednostavno ne može da se poredi s katodnim cevima, sve pomenuto odavno nije problem, ali ima nekog značaja u slučaju rotiranja ekrana.

Tihomir STANČEVIĆ

 
Microstar K7N420 Pro (nVidia nForce)
Pioneer A06S 16X DVD
Abit KR7A-RAID, QDI KuDoz 7-A v2.0
Hyundai ImageQuest L50A, CTX PV505
Šta mislite o ovom tekstu?
Hewlett-Packard LaserJet 1000W
Leadtek WinFast GeForce2 MX SH Pro
KWorld USB TV Box
Zoltrix i ST Lab FireWire PCI kartice
Hewlett-Packard DeskJet 845C

PROIZVOĐAČI:
Hyundai
KONTAKT:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera