TEST DRIVE<>
042002<><>

Creative Blaster 4 MX440, Microstar G4MX440 (MS-8861)

Razdvojeni na rođenju

Creative Blaster 4 MX440, Microstar G4MX440 (MS-8861)
Creative Blaster 4 MX440, Microstar G4MX440 (MS-8861)
U prošlom broju predstavili smo Leadtek A170 DDR, prvi GF4MX440 koji je stigao do nas. Kao što se moglo pretpostaviti, ovog meseca je izbor nešto veći. Pojavilo se još nekoliko modela a što je mnogo bitnije, njihove cene su osetno niže.

Odlučili smo se da u ovom broju probamo još dva modela sa ovim grafičkim čipom, „Creativeov” Blaster 4 MX440 i „Microstarov” G4MX440 (MS-8861). Naravno, tehničke karakteristike i mogućnosti obe kartice deluju slično: GF4 MX440 čip, 64 MB radne memorije, VGA i SVHS (TV-video) izlazi. Međutim, detaljnije zagledanje otkriva da ovde ne važi relacija slično, već indentično! Sem po boji ventilatora i nalepnice u njegovoj sredini, Blaster 4 MX440 i G4MX440 ni po čemu se ne razlikuju, pa čak ni po mestu proizvodnje! Nakon podrobnog ispitivanja obe kartice, nedvosmisleno smo utvrdili da su obe sišle sa istih proizvodnih traka i to onih u vlasništvu „Microstar International”. Na to jasno ukazuju i istovetni sadržaji BIOS-a u kojima je kao „vendor” naveden MSI. Isto govore i natpisi „MS-8861” na nekoliko mesta na štampanim pločama obe kartice, a to je kraća oznaka koju MSI koristi za svoj GeForce4 MX440.

Da ne bude zabune, podatak da „Creative” ne proizvodi sam svoje kartice nije nas iznenadio, ovo je česta praksa kod firmi koje nemaju svoje proizvodne pogone. Ali „Creative” to radi toliko očigledno, kao da uopšte ne mari da li će to nekome da zasmeta. Ipak je „Creative” jedna od najpoznatijih i najcenjenijih marki kada je u pitanju multimedijalni hardver, s velikim brojem lojalnih korisnika, pa nismo sigurni kako će sve ovo proći. Ovom ne mislimo da grafičke kartice u proizvodnji „Microstara” ne treba kupovati ili da su loše. Naprotiv, poslednjih meseci proizvodi ove kompanije su u samom vrhu a to je verovatno i glavni razlog da „Creative” svoje poverenje da ovom proizvođaču.

Obe kartice na sebi imaju 64 MB „Samsungove” DDR memorije, deklarisane na 5 ns, koja po defaultu radi na 200 MHz. Ista je situacija sa radnim taktom grafičkog čipa. U pitanju je GF4 MX440 na standardnih 270 MHz. S obzirom na to da sâm NV17 čip podržava TV-out, jasno je da ga i ova dva modela poseduju. Za iskorišćenje ove mogućnosti testirani modeli imaju posebne konektore kakvi se sreću i na većini ostalih kartica i uz koje je obavezno koristiti priložene kablove. Oni stižu uz oba modela, jedan njihov kraj ulazi u karticu, a na drugom su klasični SVHS i kompozitni (popularni činčevi) izlazi. U kutiji „Microstarovog” modela se još nalazi i 2,5 metra dugački SVHS kabl kome će se teško nači primena s obzirom da su uređaji sa SVHS ulazima još uvek retki kod nas. Pored uputstava, u kutijama se dobija i dosta softvera i, naravno, drajveri. G4MX440 je po ovom pitanju nešto bolje opremljen, uz njega dolazi čak sedam diskova na kojima se nalaze pune verzije tri igre i sedam demo verzija različitih igara, program za puštanje DVD-ova i disk sa drajverima. Uz Blaster dolaze samo dva diska na kojima se nalaze drajveri i „samo” dve igre. S obzirom na to da su u slučaju obe kartice u pitanju stare ili loše igre, koje su našim korisnicima odavno prošle kroz ruke (tj. računare), ovome ne pridajemo veći značaj. Iskreno, od svih tih diskova koji se dobijaju uz MSI-ov model najkorisnije su „slim” kutije u kojima ovi diskovi dolaze (Creative daje obične papirne „kesice”). Izrađene su od providne plastike i dolaze u nekoliko boja pa smatramo da bi baš lepo poslužile za nekoliko noname CD-R diskova koje smo kupili bez kutija :).

Kartice u radu ostavljaju odličan utisak. Kvalitet prikaza je odličan, možda malo bolji od „Leadtekovog” modela iz prošlog broja. Performanse su identične, izuzev u overklok režimu gde je „Leadtek” bolji od oba modela zahvaljujući memoriji od 4 ns. „Creative” smo uspešno koristili do 320/450 MHz, što je odličan rezultat za grafički čip, dok je „Microstar” bio uspešniji sa memorijom postigavši 305/460 MHz.

Veliki je problem izabrati jednu od dve iste kartice. Ali, pogled na njihove cene odagnaće svaku sumnju. „Microstarov” model je petnaestak evra jeftiniji, a dolazi s većim „paketom dodatne opreme”. Za Blaster 4 MX440 odlučiće se samo zaljubljenici u ovu robnu marku, a usput će morati da pređu preko činjenice da je ovo u stvari „remarkiran” Microstar sa povišenom cenom. Što se tiče samog čipa GF4MX440, sada smo još zadovoljniji ovom kombinacijom. Cenom su se gotovo izjednačili sa GF2Ti modelima, što jasno govori da se vreme GF2 kartica završava.

Saša UZELAC

 
Creative Blaster 4 MX440, Microstar G4MX440 (MS-8861)
Šta mislite o ovom tekstu?
QDI USB Disk, Zoltrix Cool Disk
LiteOn LitePanel 150, QDI LM-510, Hyundai ImageQuest L70A, CTX PV720A
Samsung SD-616F, LG DRD8160B
Hewlett-Packard LaserJet 3200
Chicony KB-9973, KB-9938 i KB-0005
Epox 8KHA+, Azza 366A-AV
Creative PC-CAM 600, Mustek Gsmart Mini
Zoltrix EagleCam

PROIZVOĐAČI:
Creative
KONTAKT:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera