TEST DRIVE<>
102003<><>

Connect 3D Radeon 9600, Abit Siluro FX5600 DT, Asus v9560 VideoSuite, Albatron FX5600P, Club3D CGN-318TVD, Leadtek WinFast A310TD MyViVO

ATI – nVidia 2:2

U prošlom broju testirali smo prve Radeon 9600 kartice koje su stigle do nas, međutim zbog određenih problema koji su se javili između Club3D kartice koja je bila na testu i matične ploče koju koristimo prilikom testiranja, nismo objavili rezultate testova performansi. Stoga smo želeli da ovu „grešku” ispravimo već u ovom broju tako što bismo probali još neki Radeon 9600. Nažalost, i pored najbolje volje, uspeli smo da obezbedimo samo jedan model, proizvod kompanije Connect 3D. Prvobitna zamisao da pored nekoliko Radeon 9600 predstavimo i jednu ili dve GeForce FX 5600 kartice, pre svega radi poređenja performansi, potpuno se izjalovila. Desila se potpuno obrnuta stvar tako da u ovom tekstu imate prilike da čitate o samo jednom Radeonu 9600 i čak sedam FX 5600 kartica. Znamo da će nas ljubitelji ATI kartica zbog ovoga malo mrzeti, ali šta je tu je.

Grafičke procesore ovih kartica (RV350 koji „goni” Radeon 9600 i NV31 koji se nalazi na svim FX 5600 karticama) već smo detaljno predstavili u prošlim brojevima, tako da odmah prelazimo na testirane kartice.

Prva na koju smo „naišli” je upravo Radeon 9600 koji dolazi iz kompanije Connect 3D. Do sada smo se samo nekoliko puta sreli sa karticama ovog proizvođača i utisak je svaki put bio sličan: kvalitet je na prosečnom nivou, ništa posebno, ali dovoljan da kartica ispravno funkcioniše.

Connect 3D Radeon 9600
Connect 3D Radeon 9600 
Puno ime kartice na testu je Connect 3D Radeon 9600, dakle maksimalno jednostavno i jasno. Urađena je na standardnom crvenom PCB, dizajniranom po default rasporedu. Kvalitet izrade je, kao što smo rekli, zadovoljavajući, ali ništa više od toga. Kartica ima 128 MB Samsungove TSOP memorije deklarisane na 4 ns, što je značajno bolje nego što je potrebno. Naime, podsećanja radi, memorija od 4 ns može sigurno da radi do 500 MHz, a na Radeonu 9600 memorija standardno radi na 400 MHz. Tako je i u slučaju Connect 3D modela, što u krajnjoj liniji znači da će oni napredniji sa lakoćom ubrzati memoriju ovog R9600 najmanje do 500 MHz. GPU testirane kartice je namešten na, takođe standardnih, 325 MHz. Njega hladi samo omanji aluminijumski hladnjak, dok je memorija „prepuštena sama sebi”, tj. nema ništa na sebi što bi poboljšalo odvođenje toplote. Po jedan DVI, VGA i S-VHS izlaz je naravno prisutan.

Abit Siluro FX5600 DT
Abit Siluro FX5600 DT
Sledi „armija” FX 5600 kartica. Jedina kompanija koja je bila zastupljena sa dve kartice na ovom testu jeste Abit. Kompanija koja je poznata po brzini i mogućnostima svojih matičnih ploča već neko vreme pokušava da se probije i na tržište grafičkih kartica sa svojom Siluro serijom kartica baziranih na nVidia čipovima. Kod nas na testu su se našli Siluro FX5600 DT 128MB i FX5600 DT 256MB. Iz imena se lako dolazi do zaključka da je jedina razlika u količini memorije, sve ostalo je identično. Ono što će, sigurni smo, svakome prvo upasti u oči jeste nestandardno oblikovan kuler na grafičkom procesoru. Bolje zagledanje otkriva da je to u stvari običan aluminijumski hladnjak, kvadratnog oblika, sa ventilatorom od 4 cm u sredini. Nestandardno je jedino „krilo” koje je montirano na njega. Estetika je vrlo subjektivna kategorija tako da nećemo komentarisati izgled, ali ono što je sigurno jeste da je on jedino na šta ovo krilo ima uticaja.

Koristi se isti plavi PCB koji karakteriše minimalno odstupanje od default layouta koji je definisala nVidia. Kvalitet izrade je na visokom nivou, kakav se uostalom i očekuje od Abita. Model sa 128 MB koristi Samsungovu memoriju od 4 ns, a kod 256 MB modela je postignut kompromis – duplo više sporije memorije, Elixirove od 5 ns. Kada se ovi podaci uzmu u obzir, bilo je očekivano da 128 MB radi kao standardni FX5600, a da model sa 256 MB bude nešto sporiji.

Nažalost, ispostavilo se da su oba Abita sporija: model sa 256 MB radi na 325-450 MHz, a onaj sa duplo manje memorije na svega 300/450 MHz. Dok je razumljivo da se na 256 MB model ugradi sporija memorija i naravno namesti na niži radni takt, što se često sreće na karticama sa nVidia čipovima, potpuno je nejasno zašto je „manji” model namešten na ovako niske radne taktove. Pri tom ima memoriju od 4 ns koja je predviđena da radi na 500 MHz. Nismo mogli da ustanovimo da li je u pitanju neki nedostatak cele serije ili je možda samo ovaj primerak imao problem. U svakom slučaju, Abit grafičke kartice nemaju mnogo veze sa matičnim pločama koje dolaze iz istih pogona.

Asus v9560 VideoSuite
Asus v9560 VideoSuite 
Sledeći je na testu bio proizvod „velikog Asusa”, kartica sa oznakom v9560. Da je u pitanju nešto posebno, jasno je na prvi pogled: štampana ploča je pozajmljena od skupljeg modela FX 5600 Ultra, masivni kuler na GPU i hladnjaci na memoriji deluju takođe kao da su namenjeni za klasu jačoj kartici, a šlag na tortu je Philipsov SAA7114H čip koji modelu v9560 obezbeđuje VIVO mogućnosti. Zanimljivo je da ova kartica ima dva DVI i jedan S-VHS konektor, dakle nijedan VGA. U kutiji se naravno dobijaju dva DVI->VGA konvertora, pa je i dalje moguće povezivanje na standardne monitore.

Koristi se Samsungova memorija od 3,3 ns, u količini od 128 MB. Kvalitetnija memorija omogućila je Asusovim inženjerima da podignu radni takt ove kartice na 350/600, što je osetno više od standardnih FX 5600. Nažalost, postoji i jedan problem, a to je činjenica da samo prednja četiri memorijska čipa imaju hladnjake, ostala četiri na zadnjoj strani ih nemaju. Poprilična glupost, valjda Asusovi inženjeri znaju da je za stabilan rad bitan svaki čip jer ako samo jedan od njih ne radi kako treba, cela kartica će početi da pravi probleme. Doduše, ovo nema značaja za rad na normalnom radnom taktu, kada hladnjaci verovatno nisu ni potrebni, ali je bitno kada se kartica overklokuje. Na primer, na našem testu ova kartica je radila do 360/710 MHz, a mi smo ubeđeni da bi memorija mogla još više da svi čipovi imaju hladnjake.

Albatron FX5600P
Albatron FX5600P 
Kartica iz Albatrona koju smo testirali nosi oznaku FX5600P. Slovo „P” označava da je i za ovaj FX 5600 iskorišćena štampana ploča projektovana za FX 5600 Ultra modele. Teoretski, to treba da obezbedi bolju stabilnost na višim frekvencijama, s obzirom na to da je memorija raspoređena na obe strane štampane ploče koja je i sama veća, a i naponska sekcija je snažnija. Celokupan kvalitet izrade je na visokom nivou. Čiju memoriju koristi Albatron za izradu ovog modela, nismo mogli da saznamo, s obzirom na to da su na sve memorijske čipove zalepljeni hladnjaci, no sigurno je da je deklarisana na 4 ns. Grafički čip je pokriven vrlo lepim kulerom izrađenim od kombinacije bakra i aluminijuma. Ovo je i prva kartica s kojom smo se sreli koja, napokon, radi na propisanim default frekvencijama, dakle 325/500 MHz. Pošto „hlađenje” deluje vrlo impresivno, probali smo i da overklokujemo karticu i stigli smo do odličnih 360/650. Kartica ima standardne priključke, po jedan DVI, VGA i S-VHS.

Club3D CGN-318TVD
Club3D CGN-318TVD
Poštujući abecedni red, stižemo do modela CGN-318TVD koji dolazi iz kompanije Club3D. Još jednom se srećemo sa plavom štampanom pločom – izgleda da je ova boja trenutno u trendu. Dizajn je klasičan FX 5600, dakle štampana ploča je nešto manja i svih osam memorijskih čipova se nalaze na prednjoj strani. U Club3D-u su se odlučili da stave hladnjake na memoriju, što mi možemo samo da „pozdravimo”. Ovo je onemogućilo da saznamo ko je proizvođač čipova, no sigurno je da su deklarisani na 4 ns. Na NV31 čipu svoje mesto je našao jednostavan kuler sa ventilatorom od 5 cm koji izgleda tek prosečno, ali svoj posao obavlja „na nivou”. Rekli samo da estetiku nije baš zahvalno komentarisati, ali ćemo ipak da „primetimo” da ko god je proizveo ovaj kuler baš nije morao da ga farba u roze, pogotovo što ne ide uz plavi PCB i sive hladnjake na memoriji.

Frekvencija na kojoj radi kartica je standardna, 325 MHz za GPU i 500 MHz za memoriju. Kao i svaka savremena kartica, i CGN-318TVD ima po jedan DVI, VGA i S-VHS izlaz.

Leadtek WinFast A310TD MyViVO
Leadtek WinFast A310TD MyViVO
Poslednji je do nas stigao Leadtekov WinFast A310TD MyViVO, slabiji brat A310TD Ultra modela koji smo nedavno probali. Naravno, ova sada je samo FX 5600, nije Ultra, ali zanimljivo je to što kartice izgledaju identično. Pored toga što je A310TD urađen na štampanoj ploči Ultra modela, i hlađenje je identično, tako da i ovaj običan FX 5600 ima baš „Ultra” hlađenje. Na veliki hladnjak, koji pored grafičkog procesora „zahvata” i memorijske čipove, ugrađen je ventilator od 6 cm koji se krije iz metalne mrežice koja bi trebalo da spreči lom ventilatora ukoliko nešto dospe u njegov „radni prostor” ili povredu vaših prstiju ukoliko se oni iz nekog razloga nađu na istom mestu. Četiri memorijska čipa na zadnjoj strani pokrivena su aluminijumskom pločicom, tako da je i njima, doduše nešto lošije ali ipak značajno, poboljšano oslobađanje toplote. Kada smo kod memorije, izradio ju je Samsung i ima je 128 MB. Ovo je jedina kartica na testu koja koristi čipove deklarisane na 3,6 ns – Asus ima brže od 3,3 ns, a svi ostali izuzev Abita sa 256 MB imaju one od 4 ns. Leadtek se odlučio za nešto bržu memoriju zbog želje da, poput Asusa, napravi nešto brži FX 5600 od konkurencije. Ipak, odlučeno je da se memorija postavi na 550 MHz, što je 50 MHz sporije od Asusovog modela, ali i 50 MHz brže od standardnih FX 5600 i još više od kartica koje rade na nižim radnim taktovima od propisanog.

Testirani primerak je u oznaci imao dodato i MyViVo što znači da je Leadtek, poput Asusa, ugradio Philipsov SAA7114H čip na svoju karticu i obezbedio joj pored video izlaza i video ulaz. Kvalitet izrade je naravno vrhunski, tako da ne čudi što je kartica radila odlično u svakoj situaciji. S obzirom na to da je i ovo jedan od modela koji samim izgledom kao da „vapi” za overklokovanjem, ustanovili smo da je maksimum frekvencija rada 360/700 MHz, što je odličan rezultat.

Ovoga puta smo bili u prilici da lepo izmerimo performanse, iako je, interesantno, korišćena ista MSI K7N2 ploča kao prošlog meseca. S obzirom na to da je Connect3D-ov Radeon 9600 lepo radio u saradnji s ovom pločom, možemo samo da zaključimo da nešto nije bilo u redu sa primerkom Club3D-ove kartice sa prošlog testa. Koristili smo 3DMark 2001SE, 3DMark2003 i Unreal Tournament 2003. Drajveri su bili Detonator 45.23 za FX kartice i Catalyst 3.7 za Radeon seriju.

Iz grafikona se može zaključiti da je situacija između RV350 i NV31 čipa slična. Kada su niže rezolucije u pitanju, Radeon 9600 kartice imaju bolje rezultate, međutim, kada se preko 1024 x 768 dođe do 1600x1200, FX 5600 modeli se „odlepljuju”. Ovo je zasluga pre svega znatno bržeg memorijskog podsistema: 100 MHz više na FX 5600 modelima koji rade na default frekvenciji jednostavno mora da se oseti pri višim rezolucijama kada je memorijski protok od najvećeg značaja. U nižim rezolucijama to nije toliko važno i do izražaja dolazi brzina grafičkog procesora, a tu je, čini se, RV350 u blagoj prednosti.

Za generalno poređenje R9600 i FX 5600 kartica treba gledati rezultate koje postižu Albatron i Club3D kartice i Connect3D kartica. Asusov i Leadtekov model su brži od običnih FX 5600 jer imaju bolju memoriju koja radi na višim taktovima.

Poigrali smo se malo i sa AntiAliasing i Anisotropic filtering modovima, ali tih rezultata nema u grafikonima. Ponovila se ista priča: kartice sa ATI čipovima znatno bolje rade kada se uključe AA i AF. Međutim, ovo treba uzeti sa priličnom rezervom jer ni Radeon 9600 ni FX 5600 nije preporučljivo koristiti u više od 2xAA i 2xAF. Preko toga sve zavisi od jačine ostatka računara: na nekom prosečnom računaru od 2000(+) MHz sve preko ovoga dovodi do značajnog pada performansi. Istina, kod Radeona je taj pad nešto manji, ali za naš ukus ipak prevelik.

Zaključak da li je bolji Radeon 9600 ili GeForce FX 5600 ipak ne možemo da donesemo. Čini se da FX 5600 serija pruža nešto više „sirovih” performansi zbog višeg radnog takta, međutim cena FX 5600 kartica je taman za toliko viša. Cena Radeon 9600 kartica se kreće oko 120-150 evra, a FX 5600 su 145-160 evra, zavisno od modela. Kartice sa ViVo mogućnostima su dvadesetak evra skuplje, bilo da je u pitanju Radeon ili GeForce.

Što se tiče kartica sa testa, najvećim brojem njih smo zadovoljni. Jedino su Abitove kartice ostavile slabiji utisak zbog nešto lošijih performansi. Njihove cene su oko 140 i 155 evra, u zavisnosti od količine memorije, što je više nego npr. cena Club3D modela koji ima performanse na nivou očekivanih od FX 5600 kartica. Tako je u kategoriji najpristupačnijih kartica Club3D bolji izbor od Abita. Albatron je nešto skuplji, sa cenom od 150 evra, međutim, to je već kartica iz više klase što se vidi i po kvalitetu i po performansama (konačno, i po pakovanju koje je kod ovog modela vrlo bogato). Asusov i Leadtekov model koštaju oko 175 evra, što je posledica ViVo mogućnosti. Za tu razliku se dobija i vrhunski kvalitet, ali i nešto bolja memorija, što na kraju dovodi do rezultata da ove kartice imaju i do desetak odsto bolje performanse. Mi smatramo da ove dve kartice svakako vrede razliku koja se traži, pogotovo ako su vam potrebne ViVo mogućnosti.

Connect3D-ov Radeon 9600 je jeftiniji od svih goreopisanih konkurenata i sa cenom od 125 evra predstavlja odličnu kupovinu za sve one koji raspolažu nekom sličnom cifrom. Kvalitet izrade bi mogao da bude nešto viši, međutim, u tom slučaju treba potražiti neki Sapphire ili HIS koji i koštaju nešto više.

Sve u svemu, Radeon 9600 ili GeForce FX 5600? Ne bismo donosili konačan zaključak tako da nerešen rezultat iz prošlog broja ostaje. Probaćemo da uporedimo i FX 5600 Ultra i Radeon 9600 Pro kartice, mada sumnjamo da će se desiti neko posebno iznenađenje. Verovatno ni u toj klasi neće biti većih razlika.

Saša UZELAC

 
Connect 3D Radeon 9600, Abit Siluro FX5600 DT, Asus v9560 VideoSuite, Albatron FX5600P, Club3D CGN-318TVD, Leadtek WinFast A310TD MyViVO
Šta mislite o ovom tekstu?
Logitech Click! miševi
Mustek BearPaw 2448 CU Pro
NEC ND-1300A
Seitec MP3 USB Bar, Z-Cyber Boom’N Pro
Provideo PV-326T
Hewlett-Packard LaserJet 1010
Sony Cyber-shot DSC-U60

Rezultati testova
3D Mark 2001SE
3D Mark 2003
Unreal Tournament 2003, FlyBy
Unreal Tournament 2003, BotMatch
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Proizvođači:
Connect 3D
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera