TEST RUN<>
032004<><>

WoloSoft Raduga 3.8

Kompletna radio-stanica u računaru

Za otvaranje jedne radio-stanice potrebno je nekoliko desetina hiljada evra, dosta sreće da se dobije radna frekvencija i težak rad kako bi ta stanica postala slušana. Jasno je da ovo mnogi naši čitaoci ne žele ili (verovatnije) ne mogu sebi da priušte. Ako ipak radite u nekoj radio-stanici, onda znate koliko je komplikovano održati ceo sistem u funkcionalnom stanju. Pri tome ne mislimo na opremu, jer ona obično radi kako treba, već na programsku koncepciju. Autor ovog teksta je deo svog radnog veka proveo kao voditelj i autor emisije na jednoj našoj radio-stanici, tako da je i s te strane upoznat sa problemima koji se sreću u ovom poslu. Srećom i ovde su računari učinili mnogo. Umesto nekadašnjih gomila CD-ova sa muzikom, sada se koristi jedan računar sa hard diskom punim pesama snimljenih u WAV ili (ređe) MP3 formatu. Naravno, imati pesme koje će da pokriju emisiju nije dovoljno. Potrebni su i džinglovi, reklame, priprema za emitovanje...

Jedan od programa koji vam može omogućiti bolju automatizaciju posla na radio-stanicama nosi naziv Raduga. On omogućava kreiranje lista za reprodukciju jednostavnim prevlačenjem pesama iz Explorera u prozor programa. Pesme se mogu aranžirati korišćenjem miša, a kad sve to završite, dovoljno je da se uključi oprema za emitovanje i bićete „on air”. Program se prodaje u pet verzija koje svojom funkcionalnošću mogu da pokriju različite potrebe. Basic Edition, koju smo mi probali, idealna je verzija za kućne žurke. Osim nje postoje Live Assist Edition (namenjena DJ-evima koji svoju opremu nose svuda sa sobom), Full Automation Edition (predviđena za kafiće, na primer), Universal Radio Edition (namenjena manjim lokalnim radio-stanicama) i Professional Radio Edition koja ima sve što i prethodna verzija, uz mogućnost korišćenja add-in modula. Razlog za to što smo probali najslabiju verziju jednostavan je – sve ostale verzije zahtevaju korišćenje hardverskog ključa za pokretanje i ne mogu se naći u demo varijantama. Naravno, i cene ovih verzija se značajno razlikuju, tako da najskuplju verziju treba platiti deset puta više od najjeftinije. S druge strane, sve verzije izgledaju identično, jedino što su slabijim verzijama određene opcije nedostupne.

Pored klasičnih radio-stanica, ovim programom se može vršiti i emitovanje programa na Internetu. Da biste to ostvarili, potrebno je da imate dobar neprekidni Internet link. Emitovanje na ovaj način možete vršiti korišćenjem svih popularnih audio-streaming tehnologija kao što su Windows Media, RealAudio ili Shoutcast. Takođe, postoji mogućnost povezivanja sa sajtom Live365 koji predstavlja neku vrstu podrške za Internet radio-stanice. Ukoliko vas tako nešto interesuje, više informacija možete naći na adresi www.live365.com.

U programu mogu da se definišu različiti parametri vezani za reprodukciju, bez obzira na kakav tip radija se odnose. Na primer, postoji mogućnost definisanja „rotacije” koja se ovde odnosi na dodatnu listu pesama u okviru liste za reprodukciju. Ako se za neki redni broj pesme u listi definiše rotacija (nova lista), prvi put kada pesma sa tim rednim brojem treba da se reprodukuje, iz liste za rotaciju će se uzeti prva pesma. U narednom ciklusu iskoristiće se druga pesma i tako sve dok se ne iscrpi cela rotacija. Slično rotaciji, postoji mogućnost definisanja mini-lista za reprodukciju. I one se umeću u glavnu plej-listu, s tom razlikom što se reprodukuje čitav sadržaj te mini plej-liste. Ove male liste su idealne za definisanje blokova sa reklamama, pri čemu u svakom bloku reklame mogu da se puštaju različitim redosledom. Iako bismo ovde mogli da damo i mnogo detaljnija objašnjenja, zadržaćemo se na najjednostavnijem koje kaže da su „rotacija” i mini plej-liste u stvari liste za reprodukciju unutar glavne liste za reprodukciju.

Bilo koja pesma, rotacija ili mini plej-lista mogu da se pozovu i startuju i u nekom (ranije određenom) tačno definisanom vremenu. To može da bude zgodno za najavu vesti koje obično idu svakog sata u isto vreme, za najavu nove emisije... Uostalom, sami ćete najbolje znati za šta možete da je iskoristite. Interesantna je opcija koja omogućava neprekidnu reprodukciju. Ova opcija će nakon isteka (definisanog) vremena tišine, obaviti određenu operaciju. To može biti startovanje reprodukcije neke pesme, puštanje džingla ili čak resetovanje računara. Zgodno za male radio-stanice koje nemaju noćni program, već u tom vremenu puštaju samo muziku.

Svaka radio-stanica, kao i radio-emisija, ima svoje džinglove. Raduga nudi mogućnost definisanja devet različitih džinglova koji se u bilo kom trenutku mogu pozvati pritiskom na neki broj sa numeričke tastature. Iako je većina pesama obično prebačena u računar, uvek se desi da postoji potreba za reprodukcijom pesme koja se nalazi samo na CD-u. Iz Raduge se stoga može izvršiti i kontrola CD-a, sa naprednim mogućnostima. Za svaki CD i pesmu u okviru njega mogu se uneti podaci u bazu, tako da se umesto „Track...” vidi stvarno ime pesme i izvođača, kao da je u pitanju MP3 fajl.

O kvalitetu programa dovoljno govori i činjenica da ga koristi više od 100 radio-stanica širom sveta. Tome je pored neospornih vrednosti programa verovatno doprineo i višejezički interfejs. U svakom slučaju, ako nekome treba ovakav tip programa, Raduga predstavlja veoma dobro rešenje.

Branislav BUBANJA

 
Adobe Creative Suite
ArcSoft Funhouse
Pinnacle Studio 9 i Hollywood FX 5 Pro
WoloSoft Raduga 3.8
Šta mislite o ovom tekstu?

Potrebno:
Windows, Pentium 2, 333 MHz, 128 MB RAM
Veličina:
4 MB, 6 MB na HD
Cena:
99–1049 evra, u zavisnosti od verzije
Adresa:
www .wolosoft .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera