INTERNET<>
052004<><>

Bežične mreže

Srbija Wireless

Amaterski WiFi kod nas

Bežične mreže nisu novost u SCG, ali način na koji su se organizovali korisnici BGWirelessa (www.bgwireless.net) bio je jedinstven za Srbiju. Grupa entuzijasta iz novobeogradskih blokova okupila se i podigla prvi Access Point (AP) za sebe i svoje prijatelje. Uskoro je nikao i drugi AP u bloku 70a (slike na www.fonoc.net/wireless/blok70), a onda je cela stvar krenula neočekivanim tokom jer su ljudi, zaraženi ovom idejom, počeli da se javljaju, da traže pomoć i savete i da se mreže međusobno. Trenutno brojno stanje iznosi 13 nodova, raspoređenih po celom Beogradu, sa velikim šansama da se svi međusobno povežu u dogledno vreme. Trenutno je povezano nekoliko bliskih nodova (vidi tabelu), a u test fazi su veze između Bloka 45 i Labudovog brda, Bloka 45 i Obrenovca, te Bloka 70 i Zemuna, čime će dobar deo mreže biti povezan. Aktivnih korisnika već ima više od 200, a iskusni korisnici pomažu novajlijama savetima i praktičnim primerima. Izvršena je i podela IP adresa po opštinama, da ne bi dolazilo do sukoba kada se povežu sadašnji samostalni AP-ovi. U planu je izgradnja i testiranje još nekoliko AP-ova na lokacijama koji nisu pokrivene postojećom mrežom, pa ovo već postaje ozbiljan projekat. Prema rečima jednog od naših sagovornika, potrebno je samo nekoliko „power usera” da se stvar pokrene s mrtve tačke jer većina ljudi želi samo da se priključi, ali ne i da se bakće oko postavljanja samog AP-a (da ne pominjemo finansijski trošak). Treba istaći trud i novac koji su uložili neki korisnici da bi cela mreža proradila jer bez njih ne bi ni bilo BGWirelessa. U okviru BGWirelessa postoji još jedan nod, a specifičan je po tome što se nalazi u Obrenovcu (www.obrenovacwireless.net). Ova prezentacija je jedna od najboljih na domaćem WiFi nebu, sa mnogo korisnih linkova i vesti vezanih za samu mrežu. Najprijatnije iznenađenje predstavlja mešavina FAQ-a i baze znanja koja se nalazi na adresi wifi.fonoc.net/wiki. Tu možete saznati sve što vas interesuje, a što je vezano za WiFi komunikaciju, projekat BGWireless, samogradnju antena i Wireless projekte u zemlji i svetu. Toplo preporučujemo posetu ovom sajtu svim početnicima ili novim korisnicima.

Ni ostali gradovi ne zaostaju za Beogradom. Novi Sad takođe poseduje bežičnu mrežu sa 2 noda, a na prezentaciji www.nsmreza.co.yu možete naći pregršt zanimljivih linkova. Posebno bismo izdvojili deo namenjen početnicima koji na jednostavan način objašnjava osnovne pojmove i opremu koja je neophodna za mreženje. Niška prezentacija je mnogo siromašnija i nudi samo linkove na forum i prijavu preko Neta. Niška infrastruktura je tek u povoju, pa je dostupan samo jedan nod, ali, sudeći po informacijama, može se očekivati podizanje još najmanje jednog AP-a. Sadašnji AP ima gotovo idealnu poziciju (vrh krova s kojeg se emituje TV5).

Kraljevo (www.mcn.net.ms) je još jedan primer organizovanja entuzijasta koji su se umrežili putem Wirelessa, a onda uz parolu „što nas je više, to bolje” podigli sajt na Netu radi promocije svog projekta. Kraljevački projekat je direktno inspirisan BGWireless projektom. Aranđelovac (www.arwireless.org) je primer malog mesta u kojem „power user” pokreće zajednicu. Postavljen je AP koji ima optičku vidljivost sa celim Aranđelovcem.

Postoji još nekoliko projekata u povoju širom Srbije, koji imaju dostupne prezentacije na Netu. One uglavnom nude osnovne informacije o samoj organizaciji, poziv zainteresovanim korisnicima i sponzorima. Vranje (tesla.rcub.bg.ac.yu/~jerryd84), Čačak (www.qsl.net/yt1jb/wireless.htm) i Pirot (members.lycos.co.uk/fissoft/wpn) su trenutno u fazi organizovanja ili testova. Izdvajamo pirotsku prezentaciju sa vrlo detaljnim FAQ-om i puno korisnih linkova vezanih za WiFi oblast.

Neke od ovih mreža su amaterske, neke imaju nameru da budu komercijalne, ali sve su trenutno neprofitabilne. Pad cena WiFi opreme, mogućnost samogradnje i povećanje kritične mase znanja doveli su do ekspanzije Wireless mreža u Srbiji. Tome doprinose i loša telekomunikaciona infrastruktura, monopol Telekoma i visoke cene Interneta. Za samo šest meseci BGWireless je narastao sa 2 na 13 nodova, uz najavu dalje ekspanzije. Takođe, pionirski projekti po manjim mestima govore da WiFi pokret neće nestati sa poboljšanjem telekomunikacione situacije, koje ne očekujemo u skorije vreme.

Aleksandar AŠKOVIĆ

 
Bežične mreže
Šta mislite o ovom tekstu?
Budući Internet
ChatNannies
Office kao browser
Nagrada za WWW
Google vs. Yahoo
4G

Samogradnja
Kako je mrežna oprema relativno skupa, na skoro svakoj prezentaciji ili forumu naći ćete deo o samogradnji. Mi izdvajamo neke od zanimljivih linkova koji vam mogu pomoći u gradnji sopstvene antene. Iskusni graditelji u zvezde kuju Nescaffe metalnu kutiju prečnika 110 mm, kao odličan materijal za „kantenu” zbog gotovo savršenog prečnika.
217.24.18.30 – samogradnja parabolične antene i test povezivanje Novog Beograda i Obrenovca
trevormarshall.com/biquad.htm, www.saunalahti.fi/elepal/antenna4.html, www.weijand.nl/wifi – korisni linkovi za samogradnju BiQuad antene
www.fonoc.net/%7Ewifi/shadow/kantena – građenje „kantene”
www.artelj.com/wireless/index.htm – domaći sajt o samogradnji
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera