WWW VODIČ<>
082004<><>

Olimpijske igre u Atini

Antičke Olimpijske igre, kao deo velikog festivala u slavu boga Zevsa, prema starogrčkom mitu datiraju iz vremena kada je grčki junak Pelop pobedio Enomaja u trci bojnim kolima i kao nagradu dobio dozvolu da se oženi njegovom kćerkom. Mada se pretpostavlja da su se održavale i znatno ranije, prve istorijski utvrđene Olimpijske igre zabeležene su 776. godine pre nove ere u Zevsovom svetilištu u Olimpiji, na zapadnom Peloponezu. Trajale su pet dana, a za to vreme je trajao tzv. sveti mir – vreme kada su obustavljeni svi ratni sukobi među polisima u Grčkoj. Glavne takmičarske discipline u kojima su učesnici igara pokazivali svoju umešnost i snagu bile su trčanje, rvanje, pesničenje, bacanje diska i koplja, kao i trke četvoroprega, dok će ovogodišnje Olimpijske igre u Atini objediniti čak 37 disciplina (www.athens2004.com/athens2004). Oficijelni sajt Olimpijskog pokreta naći ćete na adresi www.olympic.org/uk/index_uk.asp, a sajt Mediainfo koji promoviše ovogodišnju Olimpijadu nalazi se na adresi www.mediainfo2004.gr/cgibin/hweb?-A=1131&-V=specials&-w= . Ministarstvo kulture Grčke je napravilo kratak pregled istorijata Igara preko linka www.culture.gr/2/21/211/21107a/og/games.html, mada su najinteresantniji Internet sajtovi koji opisuju antičke ideale Olimpijade postavljeni od strane Fondacije helenskog sveta (www.fhw.gr/olympics/ancient/index.html) i digitalnog projekta Persej: www.perseus.tufts.edu/Olympics. Na sajtu www.greecom.org/olympics postavljen je virtuelni muzej antičkih Olimpijskih igara u kojem ćete naći anegdote, predanja, kao i izložbu vaza sa tematikom Panatenskih igara, koje su se takođe održavale svake četvrte godine u Atini, a u drevnoj Grčkoj su po značaju bile iza Olimpijskih. Za ovaj sajt je potrebna registracija, a pristup pojedinim sadržajima se čak i naplaćuje! Ukoliko vam je to previše komplikovano, umesto njega možete posetiti sajt Olimpijskog muzeja u Lozani koji se nalazi na adresi www.olympic.org/fr/passion/museum/index_fr.asp i na francuskom je jeziku.

Olimpijske igre su imale i svoje crne momente. Jedan od njih datira iz 1936. godine, kada su Igre održane u Berlinu. On-line izložba Memorijalnog muzeja holokausta u Vašingtonu prikazuje ovu letnju Olimpijadu kao propuštenu mogućnost SAD i drugih zapadnih država da mirnim putem bojkotuju vladu Adolfa Hitlera i na taj način spreče ekspanziju nacističke politike i izbijanje Drugog svetskog rata: www.ushmm.org/museum/exhibit/online/olympics. Pojedini skandali oko novca i dopinga na Olimpijadama možda su uspešno zataškani u sportskom svetu, ali nisu izbegli uređivačkom odboru tiražnih novina koji ih je „častio” karikaturama u svojim uvodnicima. Mnoge od tih karikatura su sakupljene i objavljene u arhivi sajta http://cagle.slate.msn.com/olympics/olympichome.asp.

Što se naše zemlje tiče, sajt Olimpijskog komiteta SCG, sa planom i programom naših sportista za predstojeću Olimpijadu u Atini, naći ćete na sajtu www.okscg.org.yu/projekatAtina.jsp, dok je sajt atletskog Saveza SCG sa istom tematikom dostupan preko linka www.asj.org.yu/atina.htm. Tamo saznajemo da na Letnjim olimpijskim igrama naš atletičarski tim ima najduži staž – nastupa od 1912. godine, a propustili su jedino Igre u Antverpenu 1920. godine kada je u poslednji čas odlučeno da umesto atletičara u Belgiju putuje samo fudbalska reprezentacija.

Iris MILJKOVIĆ

 
Klikeri
Olimpijske igre u Atini
Šta mislite o ovom tekstu?
Galije
Neki rok
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera