WWW VODIČ<>
102004<><>

Sunce

Sunce je odvajkada inspirisalo ljudski rod, posebno u trenucima izlaska i zalaska. Navikli smo da je uvek tu pa često i ne obraćamo pažnju na kompleksnost ove zvezde, osim kada nam najave pomračenje. Tokom poslednjih godina nas upozoravaju da je preveliko izlaganje sunčevim zracima opasno – no tako nije bilo u drevnom Egiptu, kada su oni smatrani božanskim, a faraon je bio Sunčev predstavnik na Zemlji. Slavljeno je kao Amon ili Amun, Ra ili Atum, u antropomorfnom ili u obliku ovna, a kao Amon-Ra je smatrano vrhovnim božanstvom egipatskog panteona (www.egyptianmyths.net/re.htm, www.crystalinks.com/amun.html), sve dok faraon Amenhotep IV nije postao monoteista Ekhnaton, odbacujući sve bogove Egipta – posvetio se isključivo obožavanju Atona, personifikacije samog sunčevog diska (www.aldokkan.com/egypt/akhenaten.htm). Njegove reforme nisu se svidele ni narodu ni veoma uticajnoj svešteničkoj kasti koju je lišio dotadašnje moći, pa je posle njegove smrti uništen gotovo svaki dokaz postojanja Atonovog kulta i njega samog – a bog Sunca je ponovo postao Amon-Ra: www.horus.demon.co.uk/Nile/Karnak.html. Osim starih Egipćana, i kineska, japanska i grčka civilizacija imale su kult Sunca: http://solar-heliospheric.engin.umich.edu/hjenning/Visions.html. Kelti su slavili Belenosa i Luga (www.geocities.com/Athens/Agora/3557/Lugh.html), a kod Rimljana se poštovalo božanstvo Mitra, čiji se kult razvijao u isto vreme kad i kult Hrista. Internet studija na adresi www.well.com/user/davidu/mithras.html možda podrobnije može da osvetli kulturološku dinamiku koja je dovela do uspona hrišćanstva, a ne htoničnih božanstava, dok sajt www.aloha.net/~mikesch/wheel.htm poredi pagansko obožavanje Sunca sa manifestovanjem papske moći u katoličanstvu.

Jedinstven dokaz toga da je Sunce obožavano kroz ljudsku ličnost pokazuje nam primer Luja XIV, zvanog Kralj Sunce. Na tronu je proveo 72 godine i obeležio XVII vek savršenim primerom apsolutističke vladavine (www.royalty.nu/Europe/France/LouisXIV.html). Sujetan i tašt, povodljiv i sklon preteranoj raskoši, vladao je na način koji je tokom prvih decenija rezultirao uspešnom administrativnom i finansijskom reorganizacijom kraljevine, razvojem trgovine i privrede, reformacijom vojske i procvatom umetnosti i nauke. Smatra se kraljem nad kraljevima – istorija ga ne može uporediti ni sa jednim drugim vladarom.

Simbol Sunca s osam i šesnaest zrakova je kulturno blago Makedonije više od 2500 godina, te predstavlja možda najstariji simbol jedne države na svetu – www.historyofmacedonia.org/Macedoniansymbols/MacedonianSun.html. Pitanje da li je to zaista simbol Sunca i koja država na njega zakonski ima pravo tema je pojedinih Internet sajtova: www.macedoniansincanada.com/SS5%20Rays_of_the_sun_god.htm, http://faq.macedonia.org/history/ancient.macedonia/1.html i http://www.mymacedonia.net/links/flag.htm. Zastava Japana, zvana Hinomaru (što znači „Krug Sunca”), zaista predstavlja Sunčev simbol odnosno simbol cara koji, po legendi, potiče od boginje Sunca. Simbol datira još iz 660. godine p.n.e, a dizajn zastave je zvanično usvojen 1854. godine: www.flags.net/JAPA.htm.

Dvadeset godina pod suncem proslavlja i pozorišno-akrobatsko-cirkuska atrakcija „Cirque du Soleil” (Krug Sunca). Poreklom iz Kanade, trupa je za dve decenije proputovala četiri kontinenta i nastupala pred više od 42 miliona gledalaca, dobitnik je prestižnih nagrada za inventivan pristup zabavi i atraktivnu muziku, kao i priznanja zbog kontinuiranog angažovanja 600 umetnika iz 40 zemalja (www.cirquedusoleil.com/cirquedusoleil/default.htm).

Sunce nam je ipak najpoznatije kao astronomsko telo, centar solarnog sistema, zvezda u čiju unutrašnjost može da stane 1,3 miliona planeta veličine Zemlje: www.solarviews.com/eng/sun.htm. Smatra se da postoji već 4,6 milijardi godina kao aktivna zvezda, a grejaće nas najverovatnije još nekoliko milijardi godina! Poseban spektakl i misteriju oduvek je predstavljalo pomračenje Sunca, koje su stari narodi tumačili kako su najbolje znali i umeli – Vikinzi su smatrali da ga je progutao vuk, a plemena Venecuele da demon u ljudskom obličju toliko izmlati Sunce buzdovanom da mu celo lice potamni od krvi (http://faulkes1.astro.cf.ac.uk/projects/ftwou/the_sun/solar_eclipse_mythology.htm). Astronomskih sajtova posvećenih pomračenju Sunca ima dosta – mnogi nude kvalitetne fotografije i video snimke proteklih pomračenja, kao i veoma retku i atraktivnu tranziciju Venere preko Sunca, koja se odigrala 8. juna ove godine: www.exploratorium.edu/eclipse, http://csep10.phys.utk.edu/astr161/lect/time/eclipses.html, http://aa.usno.navy.mil/data/docs/UpcomingEclipses.html. Što se naše „fascinacije” Suncem tiče, setimo se da je 11. avgusta 1999. godine čitav svet uzbuđeno ispratio pomračenje Sunca, dok su ga Srbi dočekali iza spuštenih roletni, baš po onoj narodnoj – ko se Sunca krije...

Iris MILJKOVIĆ

 
Cipele
Svadba, svadba...
Sunce
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera