TEST RUN<>
022005<><>

Steinberg Halion 2

Program koji ozbiljno preti da dostigne hardverske semplere

Hardverski sempleri su sprave koje stvaraju uzorak zvuka (što se naziva „semplovanje”) tako što kontinuirani zvučni talas prevode iz analognog u digitalni, kodirani zapis. To se odvija preko A/D konvertora, a razlikujemo više rezolucija i frekvencija semplovanja. Rezolucija može biti osmobitna, dvanaestobitna, šesnaestobitna itd, a frekvencija semplovanja 22,05 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz itd. Naravno, direktno od frekvencije i rezolucije semplovanja zavisi koliko će dobijeni sempl biti blizak originalnom zvuku...

U toku prethodne dve decenije, sempleri su doživeli veliki uspon i postepeni pad. Najveća ekspanzija ovih, uvek skupih mašina desila se početkom devedesetih godina. Vodeće firme u proizvodnji semplera bile su (i ostale) Akai i Emu, ali i firme poput Kurzweila i Yamahe proizvode dobre semplere. Modeli Akai S1000 i S3000 preplavili su svet, a mnogi ih i danas koriste.

Sempleri koriste disketu ili CD za unos semplova u internu memoriju uređaja, a oni semplovi koji su trenutno učitani u internu memoriju mogu biti očitani preko MIDI informacije koju šalje neki MIDI kontroler (npr. klavijatura sa MIDI interfejsom).

Razvoj industrije semplera doveo je do toga da danas postoje bukvalno nebrojene banke semplova različitih formata i najrazličitije moguće sadržine. Semplovani su, pre svega, brojni instrumenti kao što su: klaviri, bubnjevi, gitare, violine, viole, kontrabasi, drveni i limeni duvački instrumenti, električne gitare, bas gitare, sintisajzeri... Svi ovi instrumenti su semplovani samostalno, ali, naravno, i u raznoraznim ansamblima tako da postoje uzorci gudačkih i simfonijskih orkestara, kao i svih mogućih manjih ansambala... Postoje i mnogobrojni diskovi semplova sa drevnim instrumentima raznih naroda, kao i ogroman broj diskova sa efektima ili loopovima...

Sve ovo je kompozitorima otvorilo ogromnu paletu stvaralačkih mogućnosti, tako da su sempleri godinama suvereno vladali na polju zvučnih banki...

I gde onda bajka prestaje? Osnovni problem kod većine ovih hardverskih sprava jeste vrlo mala interna memorija. Kod starijih Akai modela (npr. S900) interna memorija se izražava u kilobajtima! Tek kasnije su sempleri dobili veći interni prostor za skladištenje semplova, ali čak i najnoviji modeli imaju skromnu zapreminu. Legendarni Akai S1000 ima memoriju koja se maksimalno proširuje do 16 MB. Ovo praktično znači da u sempler jedva staje komplet bubnjeva i jedna bas gitara, i to ako komplet bubnjeva nema previše elemenata! Tako su aranžeri godinama gubili dragoceno vreme dok su boje iz semplera „praznili na traku”, praveći tako mesto za nove semplove.

Otkako su softverski sempleri počeli više da se koriste, hardverske sprave su gotovo u potpunosti izgubile bitku. Najpoznatiji soft-sempleri su svakako GigaStudio (samostalni program), Halion (VST sempler), EXS 24 (VST sempler) itd. Ovi sempleri koriste ogromne hard diskove računara kao internu memoriju, tako da svi potrebni semplovi mogu biti na hardu.

Na kraju, zašto bi iko radije izabrao hardversku spravu? Zato što je, uprkos brojnim prednostima softverskih semplera, zvuk koji ispuštaju serija Akai S ili, recimo, Emu GOLD, zaista izuzetan. Da bi tako gust i topao zvuk izbacila softverska naprava, D/A konverteri moraju biti izuzetno skupi, to jest zvučna kartica i njen AD/DA deo moraju da koštaju pravo malo bogatstvo. Zbog toga će neke od ovih naprava, baš kao i pojedini kultni sintisajzeri i instrumenti, još dugi niz godina imati svoje pobornike i korisnike.

Halion 2 je druga inkarnacija ovog, već dobro poznatog šesnaestokanalnog softverskog semplera, još poznatije kompanije Steinberg. Naime, reč je o VST instrumentu koji je moguće implementirati u bilo koje DAW (Digital Audio Workstation) radno okruženje (Cubase SX, Nuendo, Logic...). Osnovna funkcija ovog programa jeste da sa CD-ova (ili drugih medija) na kojima se nalaze semplovi u nekom od poznatih formata (AKAI, E-MU, WAV...) učita u svoju memoriju semplove koje odaberemo i da omogući njihovu kvalitetnu reprodukciju.

Program je prilično jednostavan za korišćenje i ostavlja vam dovoljno slobodnih resursa u glavi da se koncentrišete na zvuk koji tražite. Halion 2 je realizovan kroz nekoliko prozora koji se biraju pritiskom na tastere u donjem delu aktivnog prozora. Kada aktivirate Halion 2, pred vama se pojavljuje prozor u kojem je prikazana klavijatura, lampice sa brojevima od 1 do 16 koje svetle kada je odgovarajući kanal aktivan, izbor izlaza na koji se rutira selektovani kanal, nekoliko različitih filtera, dva LF oscilatora, globalni štimer, kao i selektor kvaliteta zvuka (good, better ili best, u zavisnosti od mogućnosti vašeg računara).

Jedan od najvažnijih i najčešće upotrebljavanih prozora je Import. U njemu se prikazuje sadržaj medija sa semplovima i njihova podela po bankama, a kada kliknemo na neki od njih, imamo priliku i da ga čujemo jer u okviru ovog programa postoji i opcija Auto Play koju je moguće uključiti ili isključiti po želji. Kada pronađete odgovarajući instrument, preko opcije Import pretvarate ga iz AKAI fomata u Halion, to jest prebacujete ga sa CD-a na vaš hard disk. To omogućava da ovaj sempl, od sada pa nadalje, učitavate sa hard diska a ne sa CD-a, što će vam prilično skratiti vreme jer vam omogućuje da odaberete kvalitetne semplove, da ih grupišete po nekom kriterijumu i da uvek radite s njima, brzo i jednostavno. Prilikom učitavanja instrumenata, program vam nudi nekoliko opcija: u koji program (od 128 mogućih) želite da učitate taj instrument, na kom MIDI kanalu (od 1 do 16) će taj program biti postavljen, kao i izbor softverskog izlaza preko kog će biti poslat na mikser vašeg programa za snimanje.

 
Nakon učitavanja, semplovi koji čine ovaj instrument će se pojaviti u prozoru Keyzone, gde će biti prikazano koji semplovi sviraju na kojim tonovima i koliko različitih jačina svakog tona je usemplovano prilikom kreiranja tog instrumenta. Naravno, ove parametre je moguće menjati, pomerati semplove s tona na ton i praviti raspored koji vam odgovara (što je naročito korisno kod udaraljki zato što nisu melodijski instrumenti, pa se njihov raspored može prilagoditi programingu aranžmana), kao i menjati jačine na koje će reagovati određeni semplovi.

Da bismo iskoristili ove učitane semplove u aranžmanu, potrebno je da u DAW softveru otvorimo MIDI kanal koji će biti poslat na izlaz Halion 2, na kanal na kojem je željeni instrument učitan. Nakon toga, informacije sa MIDI klavijature će biti poslate Halionu, koji će nam odgovoriti zvukom koji smo želeli. Nakon snimanja ovih MIDI informacija u aranžmanu, svaka njegova naredna reprodukcija pokretaće semplove u Halionu, baš kao što bi bio slučaj sa hardverskim semplerom na koji je preko MIDI izlaza poslat taj kanal. Naravno, ovo zahteva priličan angažman računara, tako da ne bi bilo loše da čim budete sigurni da je jedan instrument dovoljno kvalitetno odsviran i da se više neće menjati, pretvorite njegov zvuk u audio format (WAV fajl) i rasteretite taj kanal Haliona.

Osim što može da učitava postojeće banke semplova (sa CD-ova za hardverske sprave, hard diskova i drugih medija), ovaj softverski sempler može biti od koristi ako želite da napravite svoje semplove koristeći WAV fajlove na svom računaru. Ovo funkcioniše na sledeći način: prvo, potrebno je da imate odgovarajuće snimke. Možete ih snimiti na svojoj muzičkoj kartici ili ih nabaviti na neki drugi način, ali je bitno da budu određenog kvaliteta i da budu snimljeni na isti način. Pošto ste obezbedili semplove, potrebno je da ih učitate u Halion preko Import prozora i da ih u prozoru prozoru Keyzone rasporedite po klavijaturi onako kako vam odgovara.

Ukoliko želite da zvuk instrumenta traje dokle god je pritisnuta dirka na MIDI kontroleru, potrebno je na svakom od semplova odrediti Loop mesta. Nijedan beskonačan sempl ne traje zauvek, već se na odgovarajućem mestu ponavlja od nekog mesta. Da bi ovo ponavljanje bilo neprimetno i zvučalo prirodno, potrebno je da se Loop mesta dobro podese. Ovo se obavlja u Loop prozoru Haliona. Na ekranu se nalazi odabrani sempl, a ispod njega su parametri od kojih zavisi koji deo sempla se ponavlja, do kog mesta i šta se dešava kada pustimo dirku na MIDI kontroleru: da li će zvuk stati istog trena ili će se možda neki deo sempla aktivirati da bismo čuli snimljeni kraj tona (odzvuk).

Pošto ste sve podesili, ovaj instrument možete da sačuvate u Halion formatu i da ga nadalje učitavate kao i sve ostale instrumente sa hard diska.

Steinberg Halion 2 je zgodan, pristupačan i jednostavan softverski sempler i može naći primenu na kućnom računaru čiji vlasnik pomalo eksperimentiše sa zvukom, ali i u profesionalnom radnom okruženju u kojem se od njega očekuje mnogo: da sve učita, reprodukuje i sačuva, a da pri tom ne preoptereti računar, da bude stabilan, da zvuči kvalitetno i da korisniku omogući da sve svoje ideje sprovede u delo, ne podsećajući ga previše često da je ovo ipak softverski sempler i da tek treba da dostigne (i možda prestigne) svoje hardverske rođake.

Dušan ALAGIĆ, Bojan DRAGOJEVIĆ

 
Steinberg Halion 2
Šta mislite o ovom tekstu?
F-Secure Internet Security 2005
VSO-Software BlindWrite 5.2.6.139
Pure Motion EditStudio 4.1.4
Professor Franklin’s Instant Photo Effects 2.0
MuseBook Wav2Midi 1.0
Antenna Web Design Studio 2.2
Fantaisie Software PureBasic 3.92
Download Accelerator Plus 7.3, GetRight 5.2b, FlashGet 1.65, ReGet Deluxe 4

Potrebno:
Pentium 1 GHz, Windows XP, 512 MB RAM, 2,5 GB na HD
Cena:
400 evra
Adresa:
www .steinberg .net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera