TEST DRIVE<>
092005<><>

Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01

Aqualand

Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01
Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01
LCU: vodeni blok (68 x 92 x 30 mm), izmenjivač toplote 125 x 197 x 64 mm, pumpa 400 l/čas, rezervoar 75 x 75 x 92 mm (300 CL)
Ostalo: dodatni ventilator od 8 cm (2200 obr/min), za sve modele Intel/AMD procesora (osim Socket A)
Da nam je neko pre godinu-dve dana pričao da će najveći proizvođači matičnih ploča i grafičkih kartica kao što su Asus, MSI i Gigabyte danas prodavati i uređaje poput MP3 plejera, ATX kućišta i bežične uređaje, ne bismo mu verovali. Donedavno su ovi proizvođači pravili samo štampane ploče i na njih lemili čip-setove i grafičke procesore, ali danas svi oni u ponudi imaju i notebook računare, kućišta i razne PCI kartice.

Ovo je otišlo toliko daleko da ćemo danas predstaviti sistem vodenog hlađenja koji je proizveo Gigabyte. Možda to nekome neće izgledati čudno, ali nas je ipak iznenadilo što je jedna ovako velika kompanija odlučila da učestvuje i u ovako malom segmentu tržišta. Do sada su se samo specijalizovane kompanije bavile ovakvim rešenjima (Swiftec, Thermal Take, Cooler Master, Titan...), ali očigledno i veliki osećaju da hlađenje postaje ogroman problem pa žele da učestvuju i u podeli ovog kolača.

3D Galaxy GH-WIU01 je pun naziv prvog „vodenog kulera” koji je proizveo Gigabyte. Na prvi pogled se stiče utisak da su dizajneri ozbiljno krenuli u ovaj projekat: sve komponente sistema deluju kvalitetno. Kao i svaki ovakav sistem, i GH-WIU01 sadrži blok za procesor, izmenjivač toplote, pumpu, rezervoar, creva i fluid, a da bi učinio ovaj sistem drugačijim tj. da bi se sve njegove funkcije iskoristile do maksimuma, Gigabyte je u kutiju dodao set kablova, nekoliko kontrolera broja obrtaja ventilatora, dodatni ventilator od 8 cm i sve potrebne delove za sklapanje i montiranje 3D Galaxyja.

Najviše nas je interesovao vodeni blok jer je on taj koji je u direktnom kontaktu sa procesorom i od njega najviše zavise performanse celog sistema. Očekivano, urađen je od bakra, i to tako da njegovu unutrašnjost ispunjava tačno 300 malih „cilindara”, gusto raspoređenih i sa prilično malo mesta među sobom, što osigurava dobar prenos toplote s bakra na fluid. Donja strana nije ravna, već je sredina dodatno ispupčena, što nam se nije dopalo. Ovo znači da je ona deblja nego što je to potrebno, kao i da je ova površina (kružnog oblika) manja od „heatspreadera” Athlon 64/Pentium 4 procesora, što znači da on neće biti u celosti pokriven Gigabyteovim blokom. Ovo je ozbiljan previd i mogao bi da ima negativan uticaj na performanse.

Nisu nam se dopali ni poklopac bloka i konektori za creva. Sve je urađeno od plastike što nije neki problem, ali su konektori spojeni zagrevanjem i lepljenjem pa u slučaju da se nešto polomi popravka nije mogućna. Dalje, konektori su postavljeni dijagonalno i ukoso na poklopac, što je kompromis koji omogućuje postavljanje dodatnog ventilatora od 8 cm koji je nazvan MOSFET kuler. Gigabyte svoj 3D Galaxy reklamira kao sistem hlađenja ne samo za procesor već i za matičnu ploču jer ova „osmica”, postavljena na blok, razduvava vazduh u okolini podnožja procesora. Lako se montira i skida s bloka, nije bučna (2200 obr/min) i svoj posao radi prilično dobro. Svi hladnjaci, tranzistori i čipovi u blizini su „profitirali” njenim prisustvom, tj. lakše su se oslobađali toplote i radili su na nižoj temperaturi. Dobitak na ovoj strani je minus na drugoj jer nakrivo „nasađeni” konektori previše „šire” ovaj sistem po računaru i otežavaju montažu, a na nekim pločama će prekriti nekoliko DIMM podnožja za memoriju i time znatno otežati vađenje i stavljanje memorijskih modula. Da su konektori postavljeni standardno, normalno u odnosu na blok, sistem bi bio daleko uredniji i zauzimao bi manje mesta u računaru. Ovo je posebno značajno jer su i creva koja se dobijaju široka (prečnika pola cola tj. 12,7 mm), ali i vrlo nesavitljiva.

Gigabyte se pobrinuo da 3D Galaxy bude istinski univerzalno rešenje i omogućio je njegovu montažu na sve aktuelne procesore i matične ploče. Podržani su Intelovi Socket 775 i 478, kao i sve aktuelne AMD varijante (754, 939 i 940). Stari Socket A nije podržan, što je, bez obzira na to koliko naklonosti gajimo prema procesorima Athlon XP, sasvim logična odluka. U paketu se dobijaju svi potrebni delovi i šrafovi za jednostavnu montažu bloka na Pentium 4 i Athlon 64/FX procesore. Gigabyte zaslužuje sve pohvale za način na koji je rešio ovaj problem, posebno u slučaju K8 procesora gde nije potrebno ni vaditi matičnu ploču, što je danas uobičajen postupak i za „vazdušni kuler”.

Hladnjak je jedan od najboljih delova kompleta, pozamašan je, u potpunosti urađen od aluminijuma i na sebi ima montiran ventilator prečnika 120 mm koji se okreće brzinom od 1600 do 2700 obr/min, a za njegovu kontrolu služi standardni potenciometar kakav se dobija u masi kompleta za hlađenje. Kao i sve njih, i ovaj je moguće postaviti na 3,5-inčno mesto na prednjoj strani kućišta ili pozadi kao PCI karticu. Ventilator je postavljen tako da izvlači vazduh iz hladnjaka, što je u skladu sa predviđenim načinom montaže. Plavi oklop je tu samo zbog „šminke”, mada ćemo se složiti da bi bez njega hladnjak i ventilator bili manje privlačni „na oko”.

Pumpa i rezervoar su takođe veoma bitni delovi sistema, a ovde su oni spojeni u jednu celinu, što se pokazalo kao prilično dobro rešenje. Pumpa je postavljena na jedan zid rezervoara i unapred povezana crevom što osigurava jednostavniju montažu i puštanje u rad. Pri tom morate da brinete o jednom crevu i dva spoja manje. Ceo rezervoar je providan, od pleksiglasa, što mu obezbeđuje interesantan izgled. U njega staje 3 dl tečnosti, što je prilično skromna količina (ovakvi sistemi često imaju i ceo litar tečnosti u sebi). Dodatnih 3 dl „ordinira” u ostatku sistema, crevima i hladnjaku, međutim ni svih 6 dl nije previše impresivna cifra. Na dnu rezervoara je i mala štampana ploča koja obezbeđuje dva nivoa zaštite: prvi je nazvan OTP i pazi da se sistem ne pregreje, dok drugi, LWP, kontroliše nivo fluida. Nećemo vas zamarati sa značenjem ovih skraćenica. Ukoliko termalna sonda registruje temperaturu višu od 70°C ili nivo tečnosti padne ispod nivoa plovka koji se nalazi u rezervoaru, kontrolna logika pali crvenu svetleću diodu i upozoravajući ton, te se računar gasi u roku od pet sekundi. Naravno, ne treba objašnjavati koliko je ovo korisno u nezgodnim situacijama.

Pumpa je samousisnog tipa i deklarisana je na svega 400 L/sat. Ono što nam se veoma dopalo jesu keramički ležajevi koji garantuju dug životni vek celom sistemu i tih rad, međutim, navedeni protok nije u skladu sa crevima koja se isporučuju uz sistem. Naime, dva metra creva koja se dobijaju najveći su minus ovog sistema. Prevelika su i izrađena od previše plastičnog materijala pa to ima negativan uticaj i na performanse i na praktičnost. Jeste da deblja creva izgledaju bolje od tanjih, a materijal od kojeg su izrađena svetli kada se nađe u blizini UV lampi pa sve izgleda kul, ali nama se čini da je previše pažnje posvećeno vizuelnom utisku. UV osetljiv materijal je uzrokovao mnogo veću krutost, što, uz debljinu, onemogućuje da se creva uredno slože unutar ili izvan kućišta. Mnogo su veće šanse da ćete unutrašnjost kućišta prilagođavati njima i pomerati kartice zbog toga što je crevo „poželelo da prođe baš tuda”.

Za napajanje „vodenog kulera” koristi se napajanje računara putem priloženog kabla i molex konektora na jednom njegovom kraju. Na suprotnoj strani tog kabla su nestandardni 6-pinski priključak koji se povezuje sa elektronikom na donjoj strani rezervoara i dodatni dvopinski koji treba povezati s matičnom pločom. Gigabyte koristi standardni princip gašenja računara: „lopov” adapter se povezuje između prekidača na kućištu kojim se pali/gasi računar i dva pina na matičnoj ploči koji su za to predviđeni.

Konačno, kakav bi to bio sistem vodenog hlađenja bez tečnosti? Iza imena GH-WPL01 krije se plastična boca i 600 ml tečnosti plave boje. Najvećim delom je u pitanju voda, ali su dodati aditivi koji poboljšavaju otpornost na koroziju i zamrzavanje. Ova tečnost se može nabaviti i posebno – Gigabyte verovatno ima na umu korisnike koji su sami pravili svoje sisteme ili ih sklapali od posebno nabavljanih delova kao što je to bila uobičajena praksa do pojave gotovih kompleta kakav je i 3D Galaxy.

Za sklapanje i konačnu montažu celog sistema postoje samo dve različite opcije. Kažemo „samo” jer nam je još uvek u sećanju odlični CoolerMaster Aquagate koji je moguće montirati na pet-šest načina. Pumpa, rezervoar, blok i najveći deo creva uvek su unutar kućišta, dok izmenjivač toplote može da se postavi ili spolja na kućište ili negde unutar njega ako je u pitanju veći Tower. Ukoliko je kućište manje, treba iskoristiti metalnu pločicu koja se dobija u paketu, kojom se hladnjak montira ispod napajanja na spoljni deo kućišta. Tako postavljen hladnjak pokriva uobičajene otvore za dodatne ventilatore koje ima svako novije kućište, što nije baš sjajno rešenje jer tuda već izlazi ugrejan vazduh iz računara. Bolja solucija je postaviti hladnjak unutar kućišta, odmah iza prednje maske i ventilatora koji uvlače svež i osetno hladniji vazduh. Ova varijanta traži veće kućište, ali sigurno daje i bolje rezultate.

Za fiksiranje pumpe i rezervoara dobija se obostrano lepljiva traka koja svoj posao radi odlično i obezbeđuje da se ovaj deo ne pomera sa dna kućišta gde ga treba postaviti. Vodeni blok se fiksira u zavisnosti od tipa procesora i podnožja, a na kraju je potrebno još samo povezati sve ove delove crevima u jednu celinu. Da bi se osigurala bolja zaptivenost sistema, treba iskoristiti i šest šelni koje, i pored lake montaže, odlično rade svoj posao.

Uopšte, 3D Galaxy karakteriše izuzetno lako puštanje u rad i kasnije održavanje. Poslednja operacija pred uključenje jeste punjenje sistema tečnošću, što je inače veoma „bolan” i vremenski zahtevan posao. Ipak, Gigabyteovi inženjeri su odradili ovaj deo posla sjajno, pre svega odličnim rešenjem rezervoara i pumpe. Čep rezervoara je na samom vrhu, a pumpa je fiksno povezana sa rezervoarom što je omogućilo da 3D Galaxy napunimo fluidom i pustimo u rad za nepun minut.

A kada je sistem proradio, usledio je pravi mali lajt-šou. Neverovatno je na šta su sve Gigabyteovi dizajneri montirali svetleće diode. Najbolje izgleda rezervoar sa dve plave svetleće diode u saradnji s istobojnom tečnošću i providnim pleksiglasom od kojeg je rezervoar izrađen. Creva su posebno osetljiva na UV svetlost, međutim i sjaj običnih dioda im daje „svetleći” izgled. Konačno, oba ventilatora, i MOSFET i onaj na hladnjaku, imaju u sebi po četiri plave diode. Ljubitelji neonki i raznobojnih svetala biće oduševljeni kada vide kako 3D Galaxy izgleda u praksi, posebno ako se doda i neka UV lampa pa i creva daju svoj doprinos „svemirskom” izgledu. S druge strane, konzervativnijim korisnicima će sve ovo previše ličiti na ciganski vašar. Ali, o ukusima ne vredi raspravljati.

Ono što ne spada u domen subjektivnog jesu performanse. Testiranje je vršeno sa procesorom P4 630 kojem je radni napon povećan na 1,7 V da bi se simulirao brži i/ili overklokovan procesor, što bi trebalo da je „prirodno okruženje” ovakvog sistema (za rad na propisanom taktu i naponu vam svakako neće biti potrebno ovako nešto). Nažalost, zbog slabe ponude ovakvih rešenja nismo bili u prilici da uporedimo 3D Galaxy s nekim drugim „tečnim kulerom”, pa smo se odlučili za jedno od trenutno najboljih rešenja, TT Sonic Tower sa dodatim ventilatorom od 120 mm.

Očekivano, 3D Galaxy je uspeo da postigne bolje rezultate od Sonic Towera, ali samo na višim obrtajima što nismo očekivali. Proverili smo rezultate još jednom, međutim na sličnim obrtajima ventilatora od 12 cm na hladnjaku i „soničnoj kuli” rezultati su bili identični. Kada se brzina ventilatora hladnjaka poveća, 3D Galaxy uspeva da napravi značajniju prednost, ali je cena visoka za tako nešto: sve preko 2200 obr/min je bučno, a 2700 obr/min je praktično neizdržljivo.

Kada smo testirali Aquagate, on je bio dosta bolji od tada najboljeg standardnog vazdušnog kulera CM Hyper 6, međutim heatpipe tehnologija je od tada napredovala. Sonic Tower je za klasu bolji od Hypera 6, dok se čini da Gigabyte nije unapredio vodene sisteme. Šteta je što nismo pri ruci imali Aquagate da ustanovimo da li je 3D Galaxy nešto slabije rešen vodeni sistem ili su „samo” vazdušno hlađeni modeli toliko uznapredovali. U svakom slučaju, kupovina 3D Galaxyja je pod znakom pitanja. Ne treba zaboraviti još neke prednosti koje donosi ugradnja vodenog hlađenja procesora, koje smo detaljno opisali prilikom testiranja modela Aquagate, od čega je najznačajnije to što se toplota koju pravi procesor ne zadržava u kućištu i zagreva ostale komponente, već se izbacuje van kućišta. Posledica ovoga je znatno niža temperatura ostalih delova računara, a ne treba zanemariti ni bolji vizuelni utisak. Ipak, izgleda da će ovoga puta odluka o kupovini zavisiti samo od toga koliko vam se 3D Galaxy vizuelno dopadne. Performanse ga ne preporučuju jer i najbolji heatpipe modeli koštaju nekoliko puta manje, jednostavniji su i zauzimaju manje mesta. Sasvim je moguće da je Gigabyte previše pažnje posvetio izgledu, zaboravivši, a možda i svesno zanemarivši, neke detalje. Veća površina vodenog bloka koja potpuno pokriva procesor sigurno bi malo popravila performanse, a verovatno bi se isto desilo i da su korišćena tanja creva i veći rezervoar. U svakom slučaju, mi bismo savetovali strpljenje. Čim je Gigabyte krenuo sa proizvodnjom, ni ostali veliki proizvođači neće dugo čekati, a ni oni manji svakako neće sedeti skrštenih ruku i prepustiti ovaj segment moćnijim, ali mnogo neiskusnijim konkurentima.

Saša UZELAC

 
Gigabyte K8VT890-9
Abit NI-8 SLI, Gigabyte 8N-SLI Royal
Gigabyte 3D Galaxy GH-WIU01
Šta mislite o ovom tekstu?
Gigabyte G-Power Cooler Pro (GH-PDU21-MF) i BL (GH-PDU21-SC)
Gigabyte 3D Aurora
Maxtor 7L300S0 i 6B200S0
Samsung Writemaster TS-E552U
Polaroid PDC 6350
USB VoIP Phone 1025, USB Adaptor Telbox
Planet ADE-4000, Linksys ADSL2MUE Modem
Infinity System Airis DVD Recorder L105D
Xerox Workcentre PE 114e
BenQ 7550T
Planet WAP-4050
Apple iPod Shuffle
Technisat AirStar2 PCI DVB-T
Transcend Multimedia Card Plus TS2GMMC4 2GB
Maxtor OneTouch II E01E100
Quart DVD 986
Memorex M-Flyer USB 2.0 TravelDrive 512MB

Rezultati testova
Učinak kulera
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Vrsta:
vodeno hlađenje
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
Gigabyte SCG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera