TEST DRIVE<>
032006<><>

Microstar Megabook S270

MSI „za poneti”

MSI MEGABOOK S270
MSI MEGABOOK S270
Posle nekoliko notebook računara iz „biznis” i „budžet” klase, vreme je da probamo nešto mobilnije. Pravi ljubitelji prenosnih računara nikada neće prvo da se interesuju za procesor ili hard disk ugrađen u određeni notebook, već će pre svega obratiti pažnju na njegove dimenzije, kvalitet izrade, trajanje baterije i dizajn. Po toj logici, najbolji notebook računari su oni koji imaju ekran dijagonale 12 inča ili manje, masu 2 kilograma i manje, a autonomiju rada tri sata i više. Ako notebook računar koristite „na terenu”, iskreno vam savetujemo da se vodite pomenutom logikom prilikom kupovine. MSI je upravo pripremio jedan takav notebook za ljubitelje tehnike „u pokretu” i on nosi oznaku Megabook S270, a trebalo bi da promoviše kako MSI kao još uvek novo ime na ovoj sceni tako i AMD Turion 64 mobilnu tehnologiju.

Kako su notebook računari s ekranima dijagonale 12 (i manje) inča pogodni da se nose svuda, jasno je zbog čega se njihovom dizajnu poklanja dodatna pažnja. Može se reći da su ljudi iz MSI-a imali na umu Appleove prenosnike prilikom dizajniranja ovog mališe, a u prilog tome ide to što se S270 može naći i u beloj boji, pored crne izvedbe koju smo imali na testu. Ipak, kada je o izgledu reč, Apple je još uvek nedodirljiv, ali se ne može reći da je MSI Megabook S270 notebook koji loše izgleda. Jednostavne i elegantne linije u potpunosti crnog kućišta ostavljaju sjajan vizuelni utisak, dok zamerke mogu da se upute jedino na račun previše debelog okvira ekrana.

Kvalitet materijala kućišta ovog notebooka nije epohalan, ali jeste dosta dobar i povodom toga nemamo zamerki, dok je dobar fizički utisak zaokružen preciznom izradom. Tastatura ostavlja relativno dobar utisak. Subjektivno mišljenje jeste da je hod tastera plitak, a otpor slabiji nego što bi trebalo pa tako ova tastatura ne pruža dovoljan komfor za neke teže zadatke, mada ne verujemo da će bilo ko da piše romane na ovom notebooku. Raspored pomoćnih i funkcijskih tastera nije povoljan, ali s obzirom na to da je ovo notebook prilično malih dimenzija, ovaj nedostatak možemo da oprostimo. Touch pad je pristojnih dimenzija, dok dva tastera imaju dosta jak otpor, što nam se nije dopalo.

Broj priključaka nije veliki, ali ne može se reći da bilo šta fali. S prednje strane nalazimo priključke za mikrofon i slušalice, kao i FireWire port. S leve strane, pored optičkog uređaja, vidimo USB 2.0 port, PCMCIA slot i čitač SD/MMC/MS memorijskih kartica. Još dva USB 2.0 porta mogu da se nađu sa desne strane, kao i RJ-11 (modem) i RJ-45 (LAN) konektori, VGA izlaz i priključak za ispravljač za struju (punjač), a otvor za ventilaciju je takođe na ovoj strani. Dimenzije iznose 30,3 x 22,5 x 2,6 centimetara, a masa 1,9 kilograma. Baterija je kapaciteta 4,4 Ah.

Kako je MSI jedan od strateških partnera AMD-a za promovisanje platforme Turion 64, ne čudi što je Megabook S270 opremljen prema Turion 64 specifikaciji. Ukoliko ste čitali naše predstavljanje Turion 64 platforme, mogli ste da saznate da ova kopija Centrina nekoliko godina nakon Intelove mobilne platforme nije donela ništa novo, ali da je manje-više dobra osnova za notebook računare. Pokazalo se da AMD Turion 64 procesori (koji su zapravo Athloni 64), kao nosioci istoimene platforme, nisu dostigli kvalitet Pentium M procesora, ali je, s druge strane, fleksibilnim pristupom AMD omogućio da notebook računari sa Turion 64 nalepnicom budu jeftiniji od ekvivalentnog Centrina.

Jezgro ovog mališe je procesor AMD Turion 64 MT-32 koji radi na taktu od 1,8 GHz. Slovo nakon „M” označava nivo potrošnje, a što je slovo „kasnije” u abecednom nizu to znači da je potrošnja manja. Tako MT (25 w) Turion 64 procesori troše manje od onih sa oznakom ML (35 w). Procesor ima 512 KB L2 keša, 200 MHz FSB, izrađen je u 90 nm i radi pri naponu od 1,2 volta. Procesor poseduje PowerNow! tehnologiju, što znači da će se takt obarati u trenucima kada procesor nije pod opterećenjem, što omogućava automatsko smanjenje napona, a to doprinosi smanjenju potrošnje i dužem trajanju baterije. Čip-set je ATi RS480M koji je jedan od onih koji se nalaze na listi potrebnih da bi notebook mogao da nosi Turion 64 oznaku. Integrisano grafičko rešenje jeste ATi Radeon Xpress 200M koji koristi 64 MB sistemske memorije. Model na testu imao je 512 MB PC3200 (DDR400) memorije. Male dimenzije notebook računara iz ultraportabl klase zasnivaju se na malom ekranu, a kada je reč o MSI S270 modelu, u pitanju je ekran dijagonale 12,1 inča, rezolucije 1280 x 800 tačaka, što znači da je ekran širokog tipa, odnosa stranica 16:10. Ugao gledanja je osrednji, dok je odziv sasvim dovoljan i za brze scene, a kako bi se poboljšala reprodukcija boja i ukupan multimedijalni utisak, ekran je „presvučen” posebnim premazom koji, s druge strane, doprinosi povećanju odsjaja pa će rad u Office okruženju možda biti neprijatniji. Model na testu imao je Toshiba hard disk kapaciteta 80 GB, sa 8 MB keša, koji radi brzinom od 5400 obr/min. Optički uređaj je dual layer LiteOn DVD-RW koji ostvaruje brzine od 24/24/24x za CD-ove i 8/8x za DVD-ove. LAN adapter jeste Realtek RTL8139 10/100 mbita, a za WLAN je zadužen InProComm IPN2220 adapter koji podržava B i G standard za bežično umrežavanje. MSI Megabook S270 poseduje i Bluetooth adapter.

Uz model koji smo dobili na test stigao je instaliran Windows XP Home koji je bio obogaćen solidnim brojem MSI alata i aplikacija koje pomažu prilikom korišćenja notebooka. Pored toga, uz MSI S270 dobijate torbu, kao i mali optički miš. Računar je radio bez ikakvih problema i nije se preterano zagrevao. Sistem za ventilaciju je radio prilično tiho pa je tako ceo notebook emitovao prilično malo buke, pod uslovom da se intenzivno ne koristi optički uređaj (pod ovim se ne misli na gledanje filmova).

Pošto su komponente poznate, ni performanse ne predstavljaju nepoznanicu. Kako se umanjuju dimenzije notebooka tako i zadaci koje treba da ispuni postaju lakši, pa se čini da je AMD Turion procesor radnog takta 1,8 GHz dovoljno brz za sve zadatke koji pred MSI S270 mogu da se postave. Raduje što je model na testu imao 512 MB memorije, što znači da ovaj notebook neće posustati čak ni ako ponekad treba obraditi fotografije, zvučne ili video zapise i slično. Iako S270 ima hard disk koji radi pri 5400 orb/min. i ima 8 MB keša, to je i dalje usko grlo sistema jer su procesor i memorija za jedan ultraportabl notebook izuzetno brzi. Zapravo, hard disk je usko grlo sve dok se ne pokrene neka igra, a onda se nailazi na novi „problem”. Integrisano ATi Radeon Xpress 200M rešenje nije dovoljno ni za pokretanje novih igara, dok je za ugodnu zabavu potrebno pronaći neke prilično stare naslove. Trajanje baterije bi bilo bolje da ovaj notebook ima čip-set, procesor i WLAN adapter po Centrino specifikaciji, ali mislimo da ostvareni rezultati nisu nimalo loši, iako nema sumnje da kod ovako lako prenosnih notebook računara autonomije rada nikad dosta.

Nema sumnje da su ultraportabl notebook računari pomalo i šminka za svoje vlasnike, a gde je šminka, tu je i neko „jače” ime od MSI-a, ali i Centrino platforma. MSI još uvek nema reputaciju u svetu prenosnih računara, a model S270 umesto tehnologije Centrino ima Turion 64, ali je ovo i dalje daleko od lošeg proizvoda. Ako ste pravi ljubitelj mobilnih „gedžeta”, sigurni smo da će MSI Megabook S270 lako da pridobije vaše simpatije. Sveukupno gledano, ovaj notebook krasi dobar i elegantan izgled, dok je ceo obučen u crno „odelo”, bez ikakvih dizajnerskih ispada. Ako zaboravimo igre, S270 pruža vrlo dobre performanse za gotovo sve aplikacije koje se uobičajeno koriste na prenosnim računarima, pogotovo ovako malih dimenzija. Turion 64 platforma je tek delimično uspešna kopija Centrino tehnologije i to se najviše ogleda u uštedi baterije, pri čemu se Pentium M kao osnova Centrino platforme ipak bolje pokazao od procesora Turion 64 koji se nalazi u ovom notebooku. Uz posebne pogodnosti koje MSI nudi za našu zemlju, a pod tim mislimo na uputstvo na srpskom, dvogodišnju garanciju i rešavanje svakog kvara u roku od 72 sata (ne računajući eventualne probleme s ekranom), ali i objektivan kvalitet i povoljne cene, teško je ne preporučiti MSI Megabook S270. MSI nema ime kao IBM, Dell ili HP/Compaq, međutim uz ovako dobre proizvode i ponuđene uslove na putu je da postane popularan, makar na našem tržištu. Kupovinom MSI S270 nećete dobiti najbolji ultraportabl notebook, ali ćete sigurno veoma pametno potrošiti novac.

Branko MITIĆ

 
Microstar K8N Diamond Plus, Gigabyte 8N-SLI Quad Royal
Integrisani čip-setovi za Intel procesore
HIS Radeon X1600Pro Ice-q Turbo Edition, X1900XT, X1900XTX
Samsung SyncMaster 204B i 214T
Microstar Megabook S270
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Selphy CP 510, Samsung SP-2040
Logitech V400 Laser Cordless Mouse i V500 Cordless Mouse
Kasaku KE898-CEV
Logitech IO2 Digital Writing System
Premier PD-S600
Canyon MP3 Player Rubber Coating (CN-MP4RCE-FM), Xwave S-02
Xoro HSD 3100
Samsung ML-1610
Jetion USB kablovi i adapteri
Media-Tech Neonic MT 1404
Digitex Container 2.0 Mini, Container 2.0 Micro i Soft ’n’ Strong

Rezultati testova
3DMark
PC Mark 2005
SiSoft Sandra
Trajanje baterije (minuti)
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Microstar Megabook S270
Osnovno:
Turion 64 notebook
Ostalo:
Turion 64 MT-32 (1,8 GHz), 512 MB PC3200, Radeon Xpress 200 M, 12,1” 80 GB HDD, DVD+/-RW
Ostalo:
Microstar (www.msi.com.tw)
Kontakt:
Microstar SCG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera