PD KUTAK<>
052006<><>

Opera 9.0 Preview 2 Build 8212

Na pomolu je nova verzija popularnog Web čitača

Iako je bila veoma popularna među surferima i kao komercijalni program, Opera je pod pritiskom konkurencije od verzije 8.5 postala potpuno besplatna. To znači da je iz gornjeg desnog ugla nestao prozor u kojem su se prikazivale reklame. Ovakav potez korisnici su oduševljeno prihvatili pa je verovatno i to jedan od razloga što se relativno brzo sa verzije 8.5x doguralo do Technology Preview verzije 9. Šta u stvari znači Technology Preview? To je zvanično samo koncept koji pokazuje pravac u kojem će se kretati razvoj ovog popularnog Web čitača. Međutim, iz dugogodišnjeg iskustva s ovim proizvođačem i njegovom taktikom izdavanja verzija, možemo slobodno da kažemo da se finalna verzija neće mnogo razlikovati od ove koju smo testirali, a ono što se može očekivati jeste „peglanje” uočenih grešaka i eventualno dodavanje još neke nove opcije.

Pre nego što krenemo s novitetima koji su nas sačekali u tekućoj verziji, treba da pomenemo i nekoliko opcija koje postoje već neko vreme, a koje konkurencija još uvek nije ispratila. Kao prvo, tu je Opera Voice koja omogućava kontrolu Web čitača glasom (uz upotrebu mikrofona). Opera Kiosk Mode predstavlja specijalni režim rada namenjen korišćenju na javnim računarima (recimo u bibliotekama, u bankama, na aerodromima...) koji dozvoljava surfovanje, ali ne i pristup setovanjima programa i kompjutera. U tom modu, nakon određenog perioda neaktivnosti, Opera može da se sama resetuje i da prikaže izabrani Home Page. Zatim, tu su Mouse Gestures, zadavanje komandi izvođenjem određenih pokreta mišem, čuvanje lozinki za kasniji automatski unos...

Potpuna konfigurabilnost izgleda ekrana jeste ono što su mnogi voleli kod Opere i to je i u ovoj verziji u potpunosti zadržano. Ipak, autori su odlučili da uniformišu prečice na tastaturi i da ih prilagode ostalim Web čitačima tako da će se dugogodišnji korisnici u prvom trenutku možda naći zatečeni kada kombinacija tastera koju su pritisli ne dovede do očekivane operacije. Ukoliko vam se to ne bude svidelo, možete ručno definisati prečice onako kako ste navikli. Novitet koji donosi punu kontrolu nad praktično svakim aspektom korišćenja programa predstavlja konfiguracioni paket koji se poziva komandom opera:config. Ako ste koristili FireFox i njegov about:config, znaćete kako ova komanda funkcioniše. Uglavnom, tu se nalaze interesantna podešavanja, a naišli smo i na nekoliko zanimljivih stvari. Na primer, postoji opcija za podešavanje SVG-a (Scalable Vector Graphics), što znači da se uz njenu pomoć može dobiti bolji i kvalitetniji render stranice na ekranu. Takođe, implementirana je i puna podrška za protokol BitTorrent. Iako je ova podrška prvi put postavljena još u verziji 8.02 (Preview 1), sada je ona konačno dovedena u zaista upotrebljivo stanje. Dokaz je i to što je BitTorent dodat i u default listu podržanih mašina za pretragu. Kad već pominjemo mašine za pretragu, sada ova lista može potpuno da se edituje. Ukoliko ne koristite neki od ponuđenih sistema za pretragu, možete nepotrebne izbaciti, a nove ubaciti preko Tools/Preferences/Search menija. Ranije je za takve operacije moralo da se vrši dopisivanje direktno u odgovarajućem INI fajlu. Unapređena je i podrška za CSS stilove tako da su podržani i CSS 2.1 i CSS 3 standardi. I rad sa RSS-om je donekle poboljšan, mada je još uvek daleko od upotrebljivosti koju na ovom polju ima FireFox. Ukoliko ste koristili Operu 8.5 i sa njom pristupali Gmail servisu, verovatno ste primetili da se oni ne slažu baš najbolje. I u verziji koju smo probali postoje problemi, mada ne u tolikoj meri kao u prethodnoj.

Jedna od stvari koja nam se posebno svidela jeste novi koncept koji je nazvan Content Blocking. Zamislite da ste došli na stranicu na kojoj se nalazi sadržaj koji iz nekog razloga ne želite da vidite. Iz kontekstnog menija, kada se kursor nalazi iznad tog mesta, treba izabrati opciju Block Content i sadržaj će odmah postati nevidljiv. Pri tome, vaše setovanje će ostati zapamćeno i svaki put kada se vratite na stranicu. Blokirani sadržaj će za vas biti nevidljiv sve dok ne isključite tu opciju. Naravno, poboljšana je i opcija za blokiranje pop-up prozora. Takođe, unapređen je i History Panel tako što se informacije u njemu grupišu po datumima i sajtovima pa su preglednost i brzina pretrage ranije pregledanih stranica drastično poboljšane.

Za sledeći novitet koji ćemo vam pomenuti tipujemo da će biti veoma dobro prihvaćen od strane korisnika. Svi mi volimo da otvorimo desetine prozora. Pošto je Opera MDI (Multiple Display Interface) orijentisana, takva praksa deluje nekako normalno. Ali, šta uraditi kada se otvori previše prozora, kada su tabovi koji ih reprezentuju toliko sitni da se na njima ne vide naslovi? Opera 9 rešava taj problem na najbolji mogući način. Ako kursor miša zadržite nekoliko sekundi iznad nekog od tabova, dobićete umanjenu sličicu Web stranice koja je otvorena u tom tabu, zajedno sa punom Web adresom. A pošto se generisanje sličica vrši u realnom vremenu, ovo se može iskoristiti i da se vidi da li je stranica u potpunosti učitana.

Ipak, ako bismo morali da odaberemo najveći novitet, ta titula bi svakako pripala opciji Opera Widgets. Za one koji ne znaju, Widgeti su Web apleti specijalizovani za jednu vrstu posla. Odlikuju se malim zauzećem na ekranu i nenametljivošću. Ovaj koncept je preuzet sa Mac platforme, a u poslednjih godinu dana postaje sve popularniji i među PC populacijom. Opera 9, za sada, nudi nekoliko desetina Widgeta koji na desktop donose različite funkcije: kalendar, časovnik, vremensku prognozu, najnovije vesti... Svaki Widget se startuje u posebnom prozoru koji se u Opera terminologiji naziva chromeless (prozor bez tulbarova i dugmića). Widgeti egzistiraju izvan Opera prozora, smeštajući se iznad svih prozora na desktopu i aktivni su sve dok je aktivna i Opera.

Za kraj smo ostavili još samo jednu stvar. Poznato je da je Opera dobro optimizovan Web čitač koji ima malu instalaciju i nije mnogo hardverski zahtevan program. Međutim, autori su ovog puta prevazišli sebe jer su smanjili zauzeće memorije u odnosu na Operu 8.x i još su više ubrzali prikaz Web stranica. Što se tiče stabilnosti programa, bez obzira na to što se radi tek o ranoj beti, možemo biti veoma zadovoljni. U toku višednevnog testiranja (Opera je na računaru autora ovog teksta još od verzije 3.2 osnovni Web čitač) nestabilnost programa se nije pojavila ni u tragovima. Doduše, uočeni su neki problemi sa prikazivanjem animiranih GIF-ova, kao i nemogućnost otvaranja pojedinih https stranica, ali se nadamo da će to biti ispravljeno do izlaska pune verzije sa oznakom 9. Čak i sada, Opera je veoma upotrebljiva i svakako će i u narednom periodu predstavljati ozbiljnog igrača na polju Web čitača.

Branislav BUBANJA

 
AbiWord 2.4.2
Nettalk 6.4.26
File Ace 1.01
DeepBurner 1.8.0.224
XL Delete 1.3
Opera 9.0 Preview 2 Build 8212
Šta mislite o ovom tekstu?
Songbird Media Player 0.1.1
Mp3 Filter 4.2.4.1
Elite Utilities 9 Standard
Audiacity 1.3.0b
foobar2000 0.9
LimeWire Basic 4.10
Paint.NET 2.61
Auto Power-on & Shut-down 2.0

Potrebno:
Windows, Pentium 2/433 MHz, 128 MB MB RAM
Veličina:
4,57 MB, 5,14 MB na HD
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
snapshot .opera .com /windows
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera