TEST RUN<>
062006<><>

The Journal, Life Journal, Alpha Journal, NETime Diary, Ejournal, i*write

Captain’s Log, Stardate 46071.6

Šest digitalnih verzija ličnog dnevnika

Nije lako nabrojati prednosti digitalno unapređenog života u odnosu na vremena pre Interneta, ali nije naročito teško primetiti da je jedna od mana prezasićenost informacijama. Možda deluje bezazleno, ali budući da konačni kapacitet ljudskog mozga u nekim opipljivim merama (MB, GB) nije poznat, kao ni tačna veličina fragmenata ljudskih sećanja, kao i da za sada nijedan od popularnih arhivera nije portovan na biološke sisteme, preostaje najjednostavnije rešenje: eksterna memorija ili, jednostavnije rečeno – dnevnik. Sasvim je lako doživljavati vođenje dnevnika kao „ stvar za devojčice” ili preterano geeky aktivnost, ali jedna od svetlih tačaka je to što su dnevnike tradicionalno vodili i kapetani brodova koji definitivno prolaze kao „manly men”. Možda se na socijalnoj skali jedan poen gubi, a drugi dobija, ali sasvim sigurno se dobija neka vrsta produženog pamćenja. Naravno, „tehnologija” dnevnika će verovatno postati suvišna kada bude postojao neki od pomenutih portova i neki fajl menadžer pride, ali do tada je jedino rešenje pomalo „zastarela” tehnologija.

Teško je zamisliti savremenog korisnika računara kako sedi... pa, bilo gde bez kompjutera, tako da je sledeći logičan korak digitalni dnevnik. Iako je u pitanju obično recikliranje/revitalizacija prastare tehnologije, postoji sasvim solidna ponuda digitalnih dnevnika.

The Journal

Prvi program na testu proizvod je firme pomalo kriptičnog naziva Davidrm (izgleda da je ceo program delo samo jednog čoveka). Instalacija prolazi lako i otkriva pomalo neugledan interfejs. Posle malo navikavanja i premeštanja nezgodnih tulbarova (koji su po podrazumevanim podešavanjima prilično nezgodno postavljeni), program deluje sasvim upotrebljivo i najviše podseća na hibrid nekog tekst procesora i organajzera. Postoje čak i osnovne funkcije planera tako da je moguće upisati važne datume ili postaviti alarme. Opcije za unos teksta zaista jesu na nivou tekst procesora, međutim pitanje je koliko je ovo korisno – verovatno postoji neko bolje rešenje jer je teško očekivati da je neophodno toliko detaljno formatirati stranu koja će sadržati povremena opažanja. S druge strane, ovo je verovatno idealno za potencijalne pisce jer ovako imaju kontrolu nad unosima, a dnevnik nudi ugrađenu organizaciju dokumenata. Unosi su podeljeni na Daily Journal i Notebook, a jedina razlika je u ružnjikavoj grafici sveske i drugačijoj organizaciji unosa.

Samim unosima se mogu dodeliti razne teme: privatne, poslovne, a čak postoji i tema za snove. Takođe je moguće definisati templejte za kasniji rad. Najveća zamerka ovom dnevniku jeste nemogućnost detaljnog podešavanja unosa – iako postoje razne ikonice koje se mogu dodeliti određenim danima, nemoguće je napraviti više unosa za isti dan. Moguće je da je postojanje tema dovoljno za neke korisnike, ali isto tako je mnogo bolje kada korisnik ima punu kontrolu nad programom. U ovom slučaju se sve što je vezano za jedan dan nalazi u istom fajlu, što nekada može da predstavlja problem (recimo da uvek postoji šansa da neko čita preko vašeg ramena). Rešenje je eventualno pravljenje nove kategorije, međutim ona se ponaša kao još jedan paralelni dnevnik tako da direktna veza sa pravim dnevnikom ne postoji – tako nastaje još konfuzije i nagađanja datuma u slučaju pretrage.

Pretraga dnevnika nije omogućena tako da je preporučljivo davati imena unosima, pored datuma. Izuzetno je pohvalno što postoji mogućnost hiperlinkova, dakle povezivanja različitih dana ili unosa (takođe je moguće uneti bilo šta kao link, ne obavezno samo unos u dnevniku). Nažalost, nije moguće predefinisati teme koje će biti linkovane tako da, recimo, unos nečijeg imena ili imena nekog mesta automatski bude povezan sa detaljnijim informacijama ili objašnjenjem.

Uz program dolazi i prilično zanimljiv dodatak po imenu Memory Grabber koji pomaže u pisanju podataka o sebi ili u prisećanju stvari. Šteta je što autor za ovaj plagin traži celih 15 dolara jer je u pitanju praktično samo malo drugačije organizovan tip unosa u dnevnik. Pohvalno je to što je dnevnik moguće zaštiti šifrom, koja doduše nije obavezna. Sami unosi dnevnika se nalaze razbacani po folderu koji program koristi, tako da bekap nije preterano zgodan, što može predstavljati problem. Da je Memory Grabber standardna opcija i da je interfejs bolje rešen, program bi bio za svaku preporuku. Ovako, međutim, preostaje potraga za drugim rešenjem.

Life Journal

Delo istoimene kompanije na prvi pogled ne ostavlja poseban utisak jer interfejs deluje zastarelo koliko i kod The Journala. Međutim, nakon malo boljeg pregleda postaje jasno da su autori imali vrlo dobru ideju o funkcijama, jedina mana je upravo ružan interfejs. Sa funkcionalnog aspekta se retko šta može zameriti. Postoje obični dnevni unosi, unosi za snove, a moguće je uneti neograničen broj dnevno. Pretraga odlično funkcioniše i moguće je vršiti je po brojnim kategorijama koje postoje pri unosu. Pisanje dnevnika je jednostavno i nije opterećeno prevelikim brojem opcija za formatiranje, međutim program ne podržava unos specijalnih karaktera naših pisama. Pri unosu je moguće odabrati neki od bitnijih događaja za taj dan (koje je moguće ručno promeniti ili dodati) što olakšava pretragu bez narušavanja lakoće korišćenja: ovi događaji se ponašaju kao „flagovi” u e-mail programima.

Hiperlinkovi su podržani, ali je odabir mete nezgodan: u slučaju da se deo teksta desnim klikom pretvara u hiperlink, nemoguće je povezati drugi unos u dnevniku, dok u slučaju odabira ove opcije iz menija za formatiranje, veza s drugim unosom jeste moguća. Pored unosa dnevnika, postoji unos „raspoloženja” za određeni dan koji se vrši podešavanjem brojnih klizača. Posle unosa moguće je pogledati i grafikon raspoloženja za proizvoljni period vremena što je prilično zanimljiva i korisna opcija.

Program uključuje i razne načine ispitivanja korisnika (u ovom slučaju bez doplate), kao i izuzetnu opciju po imenu Timeline. Ova vremenska linija izgleda i ponaša se baš kao u popularnim multimedijalnim enciklopedijama i, naravno, predstavlja život korisnika dnevnika. Unose je moguće organizovati po temama i trajanju, a postoji i opcija za dodavanje slika i video-zapisa. Jedina opcija koja nedostaje jeste prikaz umanjenih slika u vremenskom toku što bi poboljšalo preglednost, a korisnik bi mogao da napravi pravu „enciklopediju o sebi”. Čak i bez ove mogućnosti, u pitanju je izuzetna opcija i predstavlja priličnu novost u načinima vođenja dnevnika.

Alpha Journal

 
Ovo je digitalni dnevnik koji se izdvaja po podršci za Pocket PC uređaje. Verzija za Pocket PC se kupuje odvojeno i moguće je sinhronizovati njen dnevnik sa skupljom, Pro verzijom programa na velikom računaru. Sam program ne obiluje opcijama, izgleda veoma jednostavno i ne nudi nikakve dodatne funkcije. Postoji pretraga koja je solidno implementirana, dnevnik je moguće zaštititi šifrom, ali ukupni utisak jednostavno nije na strani ovog programa.

Funkcionalnost postoji, ali jednostavno je teško opravdati cenu kada program nudi samo osnovnu funkcionalnost. Nemamo zamerki na mali broj funkcija, međutim ostaje utisak nedovoljne razrađenosti i niskog komfora pri radu. U slučaju da je upravo to (jedina) željena osobina dnevnika, ovo je jedan od kandidata, posle određenog vremena potrebnog za privikavanje na interfejs.

NETime Diary

 
Već na prvi pogled najlepši program na testu delo je kompanije Chrysanth. Interfejs je potpuno na nivou XP aplikacija i zaista pleni – međutim, sama funkcionalnost pomalo zaostaje za izgledom. Na prvi pogled ne postoji mnogo opcija, ali posle navikavanja na ovaj „eye-candy” pristup moguće ih je otkriti. Dnevni unosi se ovde zovu „journal”, što je pomalo konfuzno, ali funkcioniše – moguće je imati više unosa dnevno. Takođe je moguće promeniti način prikaza tako da su vidljivi samo unosi za dan koji je označen na kalendaru ili svi unosi redom. Rešenje je jednostavno, ali vrlo funkcionalno.

Na prvi pogled je moguće voditi i foto-dnevnik, međutim ova opcija je samo skladište fotografija, bez mogućnosti povezivanja sa samim dnevnikom ili tekstom. Ovo je jedan od razloga za utisak nedovršenosti koji NETime Diary odaje. Drugi je svakako opcija hiperlinkovanja koja je neupotrebljiva. Naime, moguće je postaviti link na eksterni fajl ili neki sajt, dok je u samom dnevniku moguće postaviti samo vezu na neki bookmark. Problem je u tome što je bookmark neophodno uneti pre definisanja linka i to što sistem bookmark/link funkcioniše samo u jednom dnevnom unosu tako da ostaje pitanje zašto uopšte postoji ovakva opcija. Pri unosu je takođe moguće dodati attachmente, kao u slučaju pisanja e-maila.

Pretraga koju nudi NETime Diary je kvalitetna, ali takođe doprinosi utisku nezavršenosti – moguće je pretraživanje po kategorijama od kojih je jedna „to-do” koji uopšte ne postoji u ovom programu. Izgleda da su i autori svesni mana ovog programa tako da je cena niža od ostalih na testu, ali je pitanje da li je dovoljno niska.

Ejournal

Na testu se našao i jedan pravi fosil. Ejournal firme Jorizon je program koji ne nudi ništa revolucionarno, ali je na neki način „preživeo” i pored katastrofalnog interfejsa. Prvi utisak je da je u pitanju program nastao u vremenima Windowsa 3.11 tako da se od njega na prvi pogled ne može očekivati previše. Međutim, opcije koje nudi su sasvim na nivou konkurentnih programa, iako je nezgodno navići se na rad u ovakvom interfejsu. Najveća zamerka ide na račun autora koji kao da su se trudili da sakriju svaku od često korišćenih opcija tako da je recimo prikaz datuma ili unosa po bilo kakvom redu dobro sakriven u brojnim opcijama koje se pre očekuju od nekog tekst procesora.

Takođe iritira početni prozor koji zauzima ceo ekran bez ikakve potrebe (a to najviše podseća na stare verzije Windowsa) i default postavka ovog programa u Startup folder Windowsa. Stvarno nije jasno kako ovaj program opstaje sa cenom od 40 dolara, ali izgleda da i pored sporosti, neudobnosti i povremenog pucanja ima neku bazu korisnika. Ovaj program je zaista teško preporučiti, osim u slučaju teške nostalgije za starim danima Windowsa.

i*write

Poslednji u ovom pregledu je program za koji je zaslužna kompanija Right Mind Logic. Prvi utisak nije na strani ovog programa jer instalacija zahteva download sa Interneta tako da u slučaju da nema Internet konekcije na raspolaganju, nije moguće ni započeti instalaciju. Naime, na sajtu autora nije moguće pronaći kompletan instalacioni paket tako da ovaj problem nije moguće ukloniti. Instalacija traje neverovatno dugo – potrebno je oko deset minuta (čak i sa ADSL vezom). Posle ove komplikovane instalacije otkriva se rešenje koje je zamišljeno nešto drugačije od ostalih programa na testu.

Okosnica interfejsa je alat za pretragu koji nudi dosta opcija iako ne deluje previše udobno. Pitanje je koliko je ovo rešenje dobro jer u njega nije moguće dodati prikaz po datumima. Sam kalendar je po defaultu nevidljiv, a mogućan je jedino prikaz u odvojenom prozoru. Pored ove zamerke, teško je naći nešto što ne funkcioniše. Korišćenje je izuzetno jednostavno, bez preterivanja u vidu naprednih opcija za unos teksta. S druge strane, ovde nisu ponuđene zanimljive opcije koje nude neki od drugih programa.

Teško je pohvaliti pristup koji su imali autori jer već postoji rešenje koje se odlikuje jednostavnošću, a s druge strane nudi kvalitetniji interfejs i vidljiv kalendar, ali ga je teško preporučiti kada se ima u vidu cena koja se kreće do celih 70 dolara. Za način rada koji se nudi ovo je zaista preterana cena, ali ipak postoji šansa da se nekome ovakav način rada sviđa.

• • •

Da li vredi koristiti dnevnik u digitalnom svetu? Odgovor bi mogao da bude potvrdan jer neki od programa u ovom prikazu uspevaju da dodaju ponešto što nije moguće očekivati od papirnih dnevnika. Iako je u pitanju prilično jednostavna ideja i zadatak, jedini programi koji u potpunosti odgovaraju na zahteve su Life Journal i The Journal, a u manjoj meri i Alpha Journal. Svi programi na testu nude opciju zaštite dnevnika šifrom, ali (za osnovnu cenu programa) jedino što nedostaje jeste podrška za neki od alata za enkripciju. Budući da su cene uravnotežene, najbolje je prethodno isprobati više programa, ali apsolutni favorit na testu je Life Journal koji donosi pregršt opcija i skoro savršenu funkcionalnost. Najbolji program još uvek ne postoji tako da je moguće da se nekome više dopadne interfejs nekog od drugih programa, a tu je pobednik defintivno NETime Diary. Ostaje nam da se nadamo da će se pojaviti program koji nudi više od svih na testu tako da se pisanje digitalnog kapetanskog dnevnika približi onom iz „Star Treka”...

Ahead warp factor one, Mr. Sulu!

Obrad KOSTADINOVIĆ

 Naša slovaVeličinaCena (dolara)Adresa
The Journal 4.1 (i dodaci)da3,9 MB40 / 60 / 90www.davidrm.com
LifeJournal 2.0ne11 MB40www.lifejournal.com
Alpha Journal 3 (Standard / Pro / Pocket PC)da2,8 MB20 / 30 / 15www.alpharealms.com
NETime Diaryda9,2 MB30www.chrysanth.com
Ejournal 2ne26,4 MB40www.jorizon.com
i*write 3.2 (Standard / Plus)da3,8 MB40 / 70www.rightmindlogic.com
 
Autodesk AutoCAD 2007
Bibble Labs Bibble 4.7 Lite/Professional
Movie Label 2006
WestCiv Style Master 4.5
Dreamingsoft 123 Flash Menu
AntsSoft EbookMaker 2.0
WinTools.net Professional 7.3.1
SiSoftware Sandra 2007
The Journal, Life Journal, Alpha Journal, NETime Diary, Ejournal, i*write
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera