TEST DRIVE<>
062006<><>

Athlon 64 X2 4400+ AM2

AMD2 dobija DDR2

Athlon 64 X2 4400+ AM2
Athlon 64 X2 4400+ AM2
Pojava novih procesora uvek je značajna vest u svim IT medijima, a kada oni „traže” i potpuno novo podnožje, onda vest dobija „udarni” karakter. Upravo to se desilo 23. maja: AMD je predstavio nove generacije svih svojih desktop procesora i potpuno novo podnožje. Stvar je još značajnija kada se zna da je ovo prekretnica za AMD po dva pitanja. Prvo, svi novi procesori će koristiti DDR2 memoriju, AMD napokon odustaje od DDR standarda i, drugo (još jače) „napokon”, AMD definitivno odustaje od nepraktičnog koncepta „više podnožja za više tipova procesora” – svi novi procesori koriste jedinstveni AM2.

One socket to rule them all

AM2, zar nije M2? Iako više od godinu dana stižu najave o podnožju M2, AMD se na kraju odlučio za „dopunjeno” ime pa se novi socket zove AM2. Zanimljivo je što ima isti broj kontakata kao s940 (dakle 940 iglica na procesoru i rupica na podnožju) koji su koristili prvi Athloni FX i Opteroni, međutim Socket940 i AM2 nisu kompatibilni – raspored se razlikuje pa nije moguće pogrešiti i starije s940 procesore ubaciti u novo podnožje.

Najveće tehničko unapređenje jeste novi memorijski kontroler koji sada koristi DDR2 memoriju. Poznato je da AMD-ovi procesori imaju memorijski kontroler u sebi, u okviru jezgra. Podržani su svi trenutno aktuelni DDR2 memorijski standardi, 533, 667 i 800, s tim što AMD preporučuje korišćenje DDR2-800 modula – tada su performanse naravno najviše.

I pre pojave novog podnožja i napuštanja DDR standarda, vladala je strepnja kako će AMD-ova K8 jezgra raditi sa DDR2 memorijom. Poznato je da DDR2 moduli mogu da rade na višem taktu i da tako obezbeđuju veću propusnost podataka, ali po cenu većeg kašenjenja. Dok DDR400 moduli imaju minimalni CAS od 2 takta, DDR2 moduli se prave s najmanjim kašnjenjem CAS 4, a DDR2-800 sa najmanje 5. Kada je Intel prešao na DDR2 standard, još jednom je dokazano pravilo da Pentiumima odgovara što viši radni takt, čak i ako on dolazi na uštrb većeg kašnjenja. Međutim, za AMD procesore isto pravilo kaže da više vole „zategnute” memorijske module (pod zategnutošću se smatra da je memorijski sistem namešten da radi sa što manjim „latencijama”), dok porast radne frekvencije memorije tj. maksimalnog bandwitha donosi minimalna poboljšanja. To dokazuju i male razlike između s754 i s939 procesorâ na istom taktu, bez obzira na to što s754 verzija ima duplo užu memorijsku magistralu.

Druga novina koja stiže sa podnožjem AM2 jeste Pacifica, AMD-ova tehnika virtuelizacije, odgovor na Intelov VT. U pitanju je tehnika koja omogućuje istovremeni rad više operativnih sistema na jednom procesoru. Pošto je ovo još velika nepoznanica i neće uskoro biti predstavljeno u praksi, sem pominjanja da novi AMD procesori imaju ovu mogućnost, nećemo se time dalje baviti.

Treća AMD-ova inovacija jeste predstavljanje Energy Efficient procesora, modela koji su jednako brzi kao standardni, ali troše manje struje. Tako će postojati čak tri Athlona 64 3800+, jedan koji je dizajniran da troši 89 W, drugi 65 W i treći sa potrošnjom od svega 35 W struje. Već neko vreme AMD igra na kartu manje potrošnje procesora nego kod konkurencije, a ovo je još jedan način da sugeriše korisniku da je TDP (Thermal Design Power) predviđena potrošnja. Napominjemo da TDP nije maksimalna potrošnja, već potrošnja koju procesor ostvaruje u realnom radu. Najviše bi trebalo da troše Athloni FX 60 i 62 – 125 W TDP, dok ostali Athloni neće prelaziti 89 W bilo da su jednojezgarni ili dvojezgarni.

Poslednja promena tiče se kulera. AM2 procesori zahtevaju nove kulere jer imaju novi sistem kačenja. Novi plastični okvir za koji se kači telo hladnjaka za matičnu ploču vezan je sa četiri umesto sa dva zavrtnja, što jeste napredak, ali imamo utisak da je AMD ovo uradio bez ikakve potrebe – novi sistem jeste bolji, ali ni starom ništa nije falilo. Pri tome veliki broj korisnika ima ne-BOX modele na svojim sadašnjim s754 i s939 procesorima, koje, zahvaljujući ovoj odluci AMD-a, neće moći da koriste i na AM2 procesorima bez obzira na to što bi sigurno zadovoljili i potrebe novih procesora.

Fellowship of the AM2

AMD je ostao veran svojoj podeli desktop procesora na Athlone FX, X2 64, 64 i Semprone. Prvi FX i X2 64 modeli namenjeni AM2 podnožju koristiće dualcore jezgro Windsor, standardni 64 modeli jednojezgarni Orleans, dok će Semproni sadržati jezgro Manila. Za sve njih je karakteristično što se proizvode u istom 90 nm procesu u kojem su rađeni i prethodnici (San Diego, Toledo, Manchester i Paris).

AMD je objavio spisak novih modela, jezgara koje će oni koristiti, radne taktove i veličine sekundarnog keša. Najviše ima dvojezgarnih modela, čak sedam, dok su tu svega tri jednojezgarna Athlona 64 što jasno govori da je i AMD orijentisan na dualcore procesore za zahtevnije poslove. Semproni su naravno jednojezgarni i u početku će ih biti pet, taman da popune donji deo tržišta. Realno je očekivati da će se standardni Athloni potpuno izgubiti s tržišta i da će gornji, zahtevniji segment u potpunosti pripasti dvojezgarnim procesorima (bar dok se ne pojave četvorojezgarni), dok će u donjem segmentu tržišta još dugo biti prisutni samo jednojezgarni procesori, u ovom slučaju Semproni, jer su singlecore procesori u proizvodnji višestruko jeftiniji od višejezgarnih. Zahtevniji korisnici više cene performanse od cene, a to je naravno višejezgarni procesori dolaze do izražaja.

Upoređivanje s939 i AM2 modela sa istom model rating oznakom otkriva da AMD ovoga puta nije „ubrzao” ove oznake. Navikli smo da AMD svaki put kada predstavi novo jezgro ili podnožje podigne model rating oznaku, pravdajući to napretkom u arhitekturi (bolje jezgro, memorijski kontroler ili više L2 keša). Praksa je pokazala da je to više-manje neopravdano: dvokanalni memorijski kontroler je doneo malo ubrzanja za s939 verzije Athlona u odnosu na s754, a još manji napredak je ostvaren promocijom jezgra San Diego sa duplo više L2 keša umesto Venicea i njegovih 512 kB. Ne želeći da ponovo izaziva korisnike, AMD je ostavio iste oznake za procesore na istom taktu i sa istom količinom keša.

DDR2 vs DDR

Napredak koji donosi DDR2 memorija stavili smo na test poredeći Athlon 64 X2 4400+ procesore. Jedina razlika između njih jeste podnožje tj. memorijski kontroler pa smo morali da koristimo i drugačiju memoriju i matičnu ploču. Na raspolaganju smo imali i DDR2-800 i DDR2-667 module, ali smo se odlučili za sporiju i dostupnu varijantu. DDR2-800 moduli se smatraju „egzotikom” čak i na inostranim tržištima pa su i duplo skuplji od DDR2-667. Obe matične ploče su imale isti čip-set, ATi Radeon Xpress 3200 (RD580), a grafička kartica je bila standardni Radeon X1600XT.

Odgovor na pitanje ima li razlike između DDR2 i DDR i da li je novi DDR2 memorijski kontroler doneo željeno ubrzanje nije lako dati. U memorijski zahtevnim testovima razlika se penje do 5%, dok u SiSoft Sandri i njenom „sintetičkom” memorijskom testu merimo i više od 40% ubrzanja. To je teoretski maksimum, ali je realnost pomenutih 5%, maksimalno. Kada naglasak prelazi na procesor i grafičku karticu, razlika se topi i konačno nestaje kada se dođe do testova koji ne zavise od memorijskog kontrolera.

Mi smo zadovoljni ostvarenim napretkom i činjenicom da ni u jednom trenutku performanse AM2 procesora nisu ispod s939 verzije. Plašili smo se većeg kašnjenja DDR2 modula, ali se ispostavilo da je AMD dobro izbalansirao memorijski kontroler pa ovo kašnjenje ni u jednoj situaciji ne uzrokuje pad performansi.

Prelazak na DDR2 memoriju je logičan korak za AMD, ali i za tržište u celosti. Ovim potezom AMD je podigao performanse svojih procesora za još jedan stepenik, ali je učinio i veliku uslugu proizvođačima memorijskih modula koji će konačno moći da se u potpunosti prebace na proizvodnju DDR2 memorijskih modula, što će imati pozitivan uticaj na njihovu cenu. Niža cena proizvodnje omogućiće sniženje cena bržih modula (DDR2-800 i budućeg DDR2-1066), a kada ove memorije postanu široko dostupne, performanse AMD AM2 procesora će se još jednom popeti za nekoliko procenata, u šta smo se mi već sada uverili „izvrtevši” nekoliko testova sa DDR2-800 modulima.

Ovo je prvi i poslednji upgrade koji AMD planira ove godine. Sledeći je planiran za sledeću godinu i uključuje značajno unapređenje ili potpunu zamenu K8 arhitekture. Korisnici koji imaju računare sa s939 procesorima nemaju nikakav razlog za promenu – zamena matične ploče, memorije i procesora previše košta zarad nekoliko procenata u performansama. Svi ostali koji sada planiraju da kupe AMD procesor treba da preskoče s939 i s754 i sačekaju pojavu AM2 matičnih ploča i procesora što će se desiti vrlo brzo. Ako se ostvare najave da će cene biti neznatno više, AM2 je svakako vredan čekanja. I činjenica da će u narednom periodu svi AMD procesori biti pravljeni za ovo podnožje ide u prilog ovoj odluci.

Saša UZELAC

 
Athlon 64 X2 4400+ AM2
Šta mislite o ovom tekstu?
ATi Crossfire Xpress 3200, Asus A8R32-MVP Deluxe i Sapphire PC-A9RD580ADV
ATI Crossfire
Asus EAX1900XTX/2DHTV/512M, MSI RX1900XTX-VT2D512E
Western Digital WD1500AHFD i WD1500ADFD
Hyundai ImageQuest N71S i N91S, BenQ FP71G X i FP93G X
Asus MyPal A632 i Asus MyPal A636
Canon PowerShot A530 i A540
Samsung ML-2250
Canon LiDE 25
BenQ PB6240 Digital Projector
Prestigio Media Player PMP-301
Omega Flash Genie Multi-Pro Card Reader USB 2.0
Media-Tech MT 4202 C@ller Lite, MT 4200 T@lk, MT 4203 C@ller, MT 4204 C@ller Gate
Canyon CN-CP1, CN-GMUP1, CN-GP1 i CN-NP1
Vivax DVD Recorder DV-R300
Genius Ergo 520 i Ergo 525
Viking USB Drive 1GB, Toshiba TransMemory 1GB

Rezultati testova
PCMark 05
3DMark 03
3DMark 05
3DMark 06
SiSoft Sandra
FarCry
Quake 4
Realne aplikacije
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

AMD Athlon X2 4400+ AM2
Osnovno:
2x 2200 MHz, 2x 1 MB L2 keša
Ostalo:
AM2 podnožje, 89 W TDP
Proizvođač:
AMD
Kontakt:
CT Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera