PD KUTAK<>
112006<><>

Mozilla Firefox 2 RC2

„Vatrena lisica” uzvraća udarac

Programe kao što je Mozilla Firefox, jednostavno, nije potrebno dodatno predstavljati. Zbog svoje neosporne funkcionalnosti, ovaj izvanredni Internet pretraživač našao se na mnogim računarima širom sveta i stigao čak do toga da bude sastavni deo određenih verzija Linuxa. Firefox je prvenstveno postao poznat zbog svoje open source arhitekture, što je podstaklo gomilu programera da se bace na posao i browser prilagode različitim ukusima i potrebama (izradom i implementiranjem besplatnih dodataka). Što se tiče osnovne verzije (bez dodataka), Firefox je oduvek bio na samom vrhu, ali najveća draž svega jeste mogućnost prepravljanja po sopstvenom ukusu. Gomile modova (ekstenzija) ugledale su svetlost dana i stoga smo odlučili da vam u ovom broju pored ovog članka obezbedimo i predstavljanje najpoznatijih ekstenzija koje se mogu pronaći na Internetu.

Od izlaska prve verzije programa čekalo se dve godine i možemo sa sigurnošću tvrditi da se čekanje isplatilo. Verzija dva donosi nekoliko ubavih novina. Prvo za oko „zapada” unapređenje grafičkog interfejsa odnosno toolbarova, ali to je jedna od onih stvari koja baš i nije toliko bitna koliko je, na primer, novi sigurnosni dodatak – Phishing Protection. Phishing Protection prevedeno na naš jezik može značiti zaštita od pecanja, u smislu zaštite od sajtova koji na prevaru „pecaju” svoje posetioce. Sajtovi u većini slučajeva kradu brojeve kreditnih kartica, šifre ili informacije o korisničkim nalozima. Firefox može na dva načina vršiti proveru sigurnosti sajta koji korisnik posećuje. Jedan je preko liste sumnjivih sajtova koja se konstantno unapređuje, a drugi je proverom preko Googlea. U svakom slučaju, ovo je jako korisna opcija koja može otvoriti oči neiskusnim korisnicima računara i time ih zaštiti od potencijalne krađe informacija. Naravno, ukoliko korisnik i dalje želi da pristupi sumnjivom sajtu, može slobodno kliknuti na Ignore i normalno nastaviti sa pregledom sajta, a ako naiđe na sajt „sumnjive” sadržine i Firefox to ne primeti, može slobodno poslati informaciju Mozilli (Help->Report Web Forgery) kako bi se dotični sajt dodao u listu sumnjivih. Ovo naravno nije jedini vid zaštite. Novi Firefox sa sobom donosi još bolju zaštitu od spyware komponenti. Sve šifre koje je korisnik uneo mogu se zaštiti jednom glavnom šifrom, a ukoliko se slučajno zaboravi neka od unesenih šifara, može se slobodno vršiti njihov pregled. Pre svega preporučujemo postavljanje glavne šifre jer će u suprotnom svako ko ima pristup računaru moći da vidi šifre na sajtovima ili forumima na kojima je pre prijavljivanja navedeno da se šifre zapamte.

Organizacija preuzetih fajlova i ekstenzija je sada malo bolja. Teme i ekstenzije se nalaze u istom prozoru, a ako kojim slučajem novija verzija određene ekstenzije/teme ugleda svetlost dana, korisnik će momentalno biti obavešten. Poboljšana je i organizacija tabova. Mozilla je, kao kod Opere, dodala na vrhu svakog taba dugme za isključivanje. Ako korisnik slučajno zatvori neki od tabova, neće morati da brine jer se u okviru History menija nalaze prečice za ponovno otvaranje svih zatvorenih tabova. Ako, s druge strane, korisnik otvori više tabova nego što može da stane na ekran monitora, sa desne strane prozora će se pojaviti strelica po čijoj aktivaciji mišem korisnik dobija listu svih tabova koji nisu mogli stati u prozor. Krajnje zanimljiva ideja. Između ostalog, nailazimo i na podršku za dinamičke nazive sajtova. Za one koji ne znaju, određeni sajtovi povremeno menjaju svoje nazive, a ukoliko ih korisnik doda među omiljene, naziv tamo ostaje onakav kakav je bio pri prvom unošenju. Sada se, ukoliko je naziv dovoljno kratak da stane u Bookmark, automatski menja među omiljenim sajtovima. Sistem pretraživanja je takođe unapređen. U okviru ugrađenog text boxa za pretraživanje nalaze se najpoznatiji pretraživači (Google, Amazon, Yahoo, Anwsers.com, eBay i Creatives Common), a ukoliko korisnik ima potrebe, ovu listu može obogatiti novim kao što su MSN, IMDB, Hollywood itd.

U sastavu funkcija nalaze se i sve ostale „neophodne” opcije kao što je integrisani download menadžer, slanje trenutno otvorene stranice e-mailom, pregled izvornog koda stranice i zaustavljanje pop-up prozora koji su, nažalost, postali svakodnevica surfovanja Internetom. Međutim, ukoliko korisnik želi, u podešavanjima programa može dodati sajtove koji će biti isključeni iz zabrane prikaza pop-up prozora. Za korisnike sa sporijom Internet vezom može se i zabraniti učitavanje slika, a slično kao i za blokiranje pop-up prozora i ovde se mogu odrediti određeni sajtovi na kojima se slike i pored odobrenja neće učitavati. Radi zaštite privatnosti korisnika postoji i mogućnost brisanja svih prethodno posećenih stranica, preuzetih fajlova, unesenih šifara ili preuzetih „kolačića”. Zajedno sa ovom verzijom dolazi samo jedan skin, to jest tema, dok će za sve ostale korisnici morati da pretraže Internet. Treba imati u vidu da mnoge starije verzije tema neće raditi sa novom verzijom Firefoxa.

Pored svih poboljšanja, naišli smo samo na jednu manu koja je direktno vezana za rad s tabovima. Da bi korisnik otvorio novi tab, mora u padajućem meniju odabrati File->New Tab ili ga otvoriti kombinacijom tastera ’CTRL+T’. Posle dužeg surfovanja ovo može da postane poprilično zamorno jer prečica duplog klika mišem pored otvorenog taba radi samo ako su već otvorena dva ili više tabova. Jedina šansa da se ovo „izleči” jeste da se u opcijama obezbedi konstantno prikazivanje panela sa tabovima (Tools->Options->Tabs->Always Show The Tab Bar).

Zaključak se svodi na jedno: Mozilla je opet pokazala zašto njen proizvod spada u sam vrh Web čitača. Može se koristiti na tri platforme (Windows, Mac i Linux). Nova verzija sa sobom donosi dosta novina koje su prvenstveno vezane za sigurnost što je i te kako za pohvalu. U svakom slučaju, odabirom ovog Web browsera možete samo da dobijete.

Bojan NOVAKOVIĆ

 
Mozilla Firefox 2 RC2
Šta mislite o ovom tekstu?
Ekstenzije koje život znače
Peter’s Flexible Renaming Kit 1.75
Joy RingTone Converter 1.2
Tourist Remover
Trojan 1.0
KMPlayer 2.9.2.1100 Beta

Potrebno:
Windows, Pentium/233 MHz, 64 MB RAM
Veličina:
6 MB, 52 MB na HD
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
www .mozilla .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera