TEST RUN<>
122006<><>

Oront Burning Kit 1.3

Snimanje CD-ova i DVD-ova

Prosto je neverovatno koliko proizvođača softvera ne uspeva da shvati da kada neko postavi standarde na određenom polju, postaje praktično nemoguće ukloniti ga sa trona. Verovatno je najupečatljiviji takav slučaj kod programa za narezivanje. I vrapci već znaju da je Ahead Nero, ako ne najbolji, onda sigurno najpopularniji program za narezivanje CD i DVD medija. Proces snimanja diskova je u ovom programu praktično doveden do savršenstva, pa se tako nove verzije (po našem mišljenju bespotrebno) pune najrazličitijim opcijama koje nemaju mnogo veze sa osnovnim poslom za koji je Nero namenjen. Po našoj proceni, jedina šansa za neki iole uspešan pokušaj „napada” na Nero jesu nadolazeći standardi Blu-Ray i HD-DVD. Ko se u tim novim tržišnim uslovima bude najbolje snašao, moći će da se u budućnosti nada liderskoj poziciji na polju burning softvera.

Zašto smo sve ovo napisali? Da ukažemo na činjenicu da Oront Burning Kit, koji ćemo vam predstaviti u nastavku teksta, iako uopšte nije loš proizvod, nema praktično nikakve šanse da preotme makar deo tržišta koje tako neprikosnoveno drži Nero. Otežavajuća činjenica za ovaj program jeste to što nije besplatan. Da ne mora da se plati za korišćenje, Oront Burning Kit bi verovatno našao mesto na hard diskovima korisnika koji žele da budu legalni, ali ne i da plate softver. Ovako, kada se Nero dobija na poklon praktično uz svaki kupljeni CD ili DVD uređaj, procenjujemo da ovaj program jednostavno ne može da dođe do izražaja. Kao što smo pomenuli, naša procena je zasnovana na trenutnom stanju na tržištu, a ne na proceni kvaliteta ovog proizvoda. Stoga Oront Burning Kit ipak zaslužuje da se o njemu kaže nekoliko reči.

Prvi pogled na ovu aplikaciju daje nadu da se pred nama našao program koji izgleda i funkcioniše drugačije. Ali – to je bio samo privid. Umesto radnog dela programa pred nama se nakon startovanja pojavio grafički lepo odrađen meni (ili je možda bolje reći čarobnjak) koji zahteva da odaberemo posao koji želimo da obavimo. To je proces koji se u ovom programu obavlja u dva koraka. Prvo se bira da li želite da radite sa računarskim podacima (data i image diskovi), audio i video fajlovima ili želite da pokrenete neke dodatne alate. Svaka od ovih kategorija poseduje po tri opcije, što čini ukupno devet alata uključenih u program. Alati za rad sa računarskim podacima odnose se na snimanje fajlova i foldera na CD ili DVD medij, Image Burning Tool služi za snimanje image fajlova sa hard diska, a tu je i alat za izradu image fajlova CD-ova i DVD-ova. Audio i video sekcija odnose se na alate za snimanje klasičnih audio CD-ova, snimanje Video CD-ova (VCD format) i narezivanje Video DVD-ova iz foldera koji sadrže DVD-Video fajlove. Poslednja sekcija sadrži alat za prikaz informacija o instaliranim CD i DVD pisačima, neku vrstu pojednostavljenog Windows Explorera za pregled fajlova koji se nalaze na CD ili DVD mediju i, konačno, opciju za brisanje višestruko upisivih medija. Po našem mišljenju, ova treća grupa alata je slobodno mogla i da se izostavi jer im se može pristupiti i kroz alate pomenute u prethodne dve sekcije.

Sam prikaz radnog dela ekrana vezanog za pripremu za narezivanje je standardan. Ako ste ikada u životu snimili makar jedan CD ili DVD u bilo kom programu za tu namenu, neće vam biti potrebno više od milisekunde da shvatite kako se koristi Oront Burning Kit. Na raspolaganju su sve standardne opcije za ovaj tip programa kao što su mogućnost simulacije upisivanja podataka, biranje brzine snimanja, aktiviranje buffer underrun zaštite (pod uslovom da pisač to podržava), finalizovanje diska, verifikacija snimljenih podataka, izrada butabilnih diskova itd.

Možda ste iz cele prethodne priče mogli da steknete pogrešan zaključak, ali Oront Burning Kit uopšte nije loš program. Međutim, toliko je standardan da ne vidimo svrhu njegovog postojanja. Da bar poseduje neku korisnu specifičnost za koju bismo mogli da se „uhvatimo” kao za slamku i da to potenciramo kao razlog zašto bi ga trebalo koristiti umesto Neroa... Ali kada na tasove vage stavimo Nero koji ste uz pisač dobili u OEM varijanti i Oront Burning Kit koji treba platiti 40 dolara, valjda je svima jasno koja strana preteže. Pa čak i kada bi trebalo izdvojiti novac za bilo koji od ova dva programa, bar 99% korisnika bi odlučilo da sadržaj svog novčanika uputi na račun Aheada. Programeri iz Oront Softwarea neosporno imaju dovoljno znanja i talenta, ali mislimo da ih bespotrebno troše u borbi protiv vetrenjača.

Branislav BUBANJA

 
Total Commander 7.0 Public beta 1
Guitar Rig 2
PanoramaStudio 1.4.1
Oront Burning Kit 1.3
Šta mislite o ovom tekstu?
Anwida Soft GEQ31 v1.5, Voxengo GlissEQ 2.8, PSP Audioware Neon 1.1
WebSite-Watcher 4.22
BadCopy Pro 3.80, Max Data Recovery 1.65, IsoBuster 1.9.1, inDisc Recovery 3.0, CDRoller 6.31.1

Potrebno:
Windows, Pentium 133 MHz, 64 MB RAM
Veličina:
6,05 MB, 9,16 MB na HD
Cena:
40 dolara
Adresa:
www .oront .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera