TEST RUN<>
062008<><>

Arturia ARP2600 V 1.2

Preterano moćan

Proizveden 1969. godine, ARP 2600 je jedan od najboljih analognih sintisajzera svih vremena. Ne bez razloga – u proteklih trideset godina na njemu su svirali mnogi proslavljeni muzičari i njegovi impresivni zvuci mogu se čuti u numeramama grupa Joy Division, Depeche Mode, Chemical Brothers i drugih manje ili više poznatih muzičara koji su imali sreće da nabave ovaj sintisajzer. Čak i simpatični Star Wars droid R2D2 glas duguje ovom instrumentu. Njegova zvučna paleta sadrži toliko instrumenata, basova, zvučnih efekata, lead, pad, perkusionih zvuka i sekvenci, da je lakše reći kakve zvuke nema u repertoaru nego probati da ih sve nabrojimo. Od isprekidanih elektro bas linija u arpeggio stilu do atmosferskih podloga i klavirskih varijanti, bez obzira na to koji žanr preferirate, ARP2600 će vam dobro poslužiti. Posebno otkad ga je firma Arturia, svojom poznatom tehnologijom True Analog Emulation, pretvorila u softver. Pravu 2600-tku, sa sve koferom, teško da biste uopšte pronašli... i verovatno bi koštala papreno.

Program može da se koristi kao VST i DX dodatak (plug-in) ili samostalno. Sadrži oko 400 preset zvukova koje su proizveli profesionalni muzičari, što je veliki plus. U današnje vreme možete dobiti izuzetno moćan softverski sintisajzer, ali bez dobrih preset zvukova niko ga neće koristiti niti primetiti njegove prave kvalitete.

Odmah na početku da kažemo da je rezolucija zvuka 96 kHz sa 64-bitnom floating point preciznošću, što će zadovoljiti i najsitničavije producente. Programeri su u emulaciji otišli toliko daleko da su uključili sve, pa i neke danas prilično nepotrebne parametre i odlike originalnog sintisajzera, ali ima i značajnih dodataka kojih na hardveru nije bilo. Zadržane su sve dobre osobine i analogna toplina zvuka, a otklonjene određene greške i nestabilne funkcije prisutne u originalnom hardveru. Sve u svemu, toliko autentičan i pri tom krajnje pouzdan zvuk zaista nismo očekivali.

 
S obzirom na to da ARP 2600, kada je napravljen, uopšte nije bio jeftina igračka, trebalo je nekako opravdati investiciju i stvoriti replay value, odnosno dodatne opcije za dalju evoluciju već korišćenih zvukova. Odatle njegov glomazni i nimalo jednostavan modularni interfejs, sa oko sedamdeset klizača, prekidača i utičnica za kablove. Opširnija analiza ovih parametara iz realnih razloga moraće da izostane, pa ćemo se koncentrisati na osnovno.

Iznad glavnog dela, na obodu je deo u kojem birate, učitavate i snimate preset zvukove, opcije za broj „glasova” i biranje skinova. Zbog svoje vertikalne veličine, ARP2600 ne staje na ekran, a skrolovanje se, logično, vrši putem točkića miša. Gornji deo je sam sintisajzer, rezervisan za generatore i modulatore zvuka, u sredini se nalazi ARP Sequencer 1601, a na samom dnu klavijatura sa uobičajenim kontrolama. Zvuk, kao i obično, generišu oscilatori, ovog puta tri VCO (Voltage Controlled Oscilator) sa tipičnim wave oblicima (trougao, kvadrat, sinusoida, testera, pravougaonik). Nakon oscilatora, signalu možemo dodati beli, ružičasti ili niskofrekventni šum (noise generator) i „metalnu zvonjavu” (ring modulator). Dalje, zvuk prolazi kroz odličan filter (VCF) sa ADSR (attack, decay, sustain, release) konturom. Filter je navodno identičan originalnom, za šta postoje dokazi u vidu grafikona. Njime oduzimamo i naglašavamo određene frekvencije zvuka koji dolazi iz oscilatora. Sledeći odeljak u lancu kroz koji zvuk prolazi je VCA (Voltage Controlled Amplifier) ili pojačivač sa AR kontrolama. VCA kontroliše konturu same jačine zvuka, bez menjanja frekvencija i karaktera.

Neki od dodataka originalnom instrumentu su efekti chorus i delay, kao i tracking generator. Efekti su klasični, već poznati, i dobro se uklapaju i nadopunjuju osnovni koncept originalnog sintisajzera. Delay se, naravno, može sinhronizovati sa tempom host programa. Poseban i vrlo komplikovan dodatak je tracking generator, koji sadrži osam utikača za dovođenje/odvođenje signala, i displej koji prikazuje oblik modulacije. Na njemu možemo, u realnom vremenu ili „uživo”, dodavati modulacije svim raspoloživim signalima, i to u obliku koji sami nacrtamo. Ovde stvarno ne možemo reći više, na vama je da probate i sami osetite moć ovog efekta koji je dostupan samo u softverskoj verziji sintisajzera.

ARP Sequencer 1601 služi da ulaznim MIDI notama zadamo sekvencu po kojoj će se one dodatno varirati i svirati. Sekvencu određujemo sa središnjih 16 klizača koji omogućavaju da ulazne note podignemo ili spustimo u rasponu od 24 polutona (semi-tone), što redovno daje vrlo zanimljive rezultate. Na ovom odeljku imamo i LFO (Low Frequency Oscilator), koji radi na sličnom principu kao tracking generator, može se sinhronizovati u odnosu na tempo i služi da dodatno oscilujemo neke druge signale i parametre, dodajući im takozvani vibrato/tremolo efekat i još mnogo toga, u zavisnosti od toga šta smo izabrali kao destinaciju.

Kada pomoću priručnika savladate nimalo jednostavan princip rada ovog remek-dela među instrumentima, avantura tek počinje. Modularni koncept pruža neograničene varijacije koje se postižu povezivanjem kablova i podešavanjem parametara. Neke utičnice su u isto vreme i knobovi, a moguće je povezati i više kablova u istu utičnicu, pa eksperimentima nikad kraja. Ipak, gomila kvalitetnih preseta trebalo bi da ohrabri početnike uprkos zastrašujućem interfejsu.

Mnogi proizvođači na brzinu izbacuju instrumente koji su zanimljivi, inovativni i moćni, ali krajnje neuravnoteženi i aljkavi. Tržište je zatrpano sličnim proizvodima koji nam odvlače pažnju od pravih, pouzdanih i pažljivo testiranih sintisajzera. Prečesto njihov zvuk zalazi u neupotrebljivo, što nestrpljive muzičare željne rezultata ubrzo odbija od daljeg eksperimentisanja. U slučaju ARP2600V, na svakom koraku se vidi odgovornost prema korisniku. Iako je to u osnovi rekreacija „starinskog” sintisajzera, on je toliko kvalitetan i svestran i dovoljno unapređen u odnosu na original da i među najsavremenijim sintisajzerima teško da možete pronaći nešto (mnogo) bolje. Na kom god nivou da se nalazite po znanju i iskustvu u oblasti muzičke produkcije, uz ARP2600V ćete se bar na trenutak osetiti kao prava zvezda. Ako pored toga tražite punoću i toplinu pravog analognog retro zvuka, to je samo razlog više za nabavku. Uzmite ga, i svirajte.

Slavko STOJNIĆ

 
Akvis LLC Noise Buster 6.0
Arturia ARP2600 V 1.2
Šta mislite o ovom tekstu?
Ashampoo Burning Studio 7
MetaProducts Offline Explorer Pro 4.9
Clone Remover 2.9.1
Web Page Maker 3.03
HelpSmith 1.5.2
The Ultimate Troubleshooter 4.60
AlphaPlugins IcePattern for Photoshop 1.25
Fox Magic Software Screen Virtuoso Pro 3.3
FTP Explorer 8.2

Potrebno:
Windows / Mac OS X, 512 MB RAM-a, procesor 1,5 GHz
Cena:
200 evra
Adresa:
www .arturia .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera