TEST RUN<>
062008<><>

Web Page Maker 3.03

Vizuelno generisanje web stranica

Kreiranje web prezentacija nikad nije bilo lakše, jer je zaista ogroman broj alatki koje vam mogu pomoći u tom poslu. Za komplikovanije projekte najpogodniji je CMS alat, koji uključuje i rad sa bazama podataka. Međutim, podešavanje Joomle ili, recimo, Wordpressa nije nimalo jednostavno i od korisnika zahteva mnogo znanja, kao i instalaciju raznih ekstenzija kako bi sve radilo onako kako ste zamislili. Ako su vaše potrebe skromnije i ako ne planirate da koristite bazu u svojoj prezentaciji, jednostavnije rešenje je korišćenje nekog WYSIWYG programa. Jedan od alata koji možete koristiti za tu svrhu je Web Page Maker. On je namenjen totalnim početnicima, odnosno korisnicima koji nemaju nikakvo predznanje potrebno za kreiranje web prezentacija. Ovaj program se može koristiti za generisanje sajtova praktično neograničene veličine, ali je najpogodniji za jednostavnije prezentacije koje imaju do, na primer, desetak stranica.

Proces izrade prezentacije svodi se na definisanje objekata, podešavanje njihovih svojstava i njihovog pozicioniranja na stranici. Početak kreiranja prezentacije može da se ubrza korišćenjem nekog od priloženih šablona. Objekti mogu da se sastoje iz više slojeva, čija se vidljivost može menjati po potrebi. Interesantno je da, kada se objekat završi u potpunosti, postoji mogućnost njegovog pretvaranja u sliku. Time se možda povećava veličina stranice prilikom učitavanja, ali se olakšava manipulisanje objektima koji u identičnom obliku postoje na više stranica. Generisanje navigacionih menija takođe je automatizovano. Program nudi nekoliko desetina varijanti ovih linkova, a oni prilikom generisanja automatski uzimaju u obzir sve stranice koje postoje u projektu u kojem se koriste. Korisniku ostaje samo da odabere dizajn menija i da odluči da li želi da ih postavi po vertikali ili horizontali.

Pored teksta, slika i linkova (koji mogu da budu ka drugoj stranici na sajtu, ka drugom sajtu, ka nekoj FTP adresi itd.), u prezentaciji se mogu postaviti pozadinska muzika, fleš i JavaScript sadržaji, tabele, formulari, audio i video objekti. Stilovi stranica se čuvaju u CSS formatu, a dodatno prilagođavanje stranica se može koristiti pomoću makroa i mouseover efekata na slikama. Naravno, HTML stranicama se mogu dodavati i metatagovi, kao i neke tranzicije za prelazak na sledeću stranicu (uz napomenu da će one biti vidljive samo u Internet Exploreru). Publikovanje prezentacije je dozvoljeno direktno na sajt ili u smislu snimanja na lokalni disk.

Da biste pogledali HTML kôd, neophodno je ili da aktivirate opciju Preview, koja će otvoriti neki od web čitača sa odabranom stranicom, pa onda da odaberete opciju View source ili da izvršite eksportovanje stranice u HTML format. Ovo možda na prvi pogled deluje kao veliki nedostatak Web Page Makera, ali ako se uzme u obzir da je namenjen prvenstveno ljudima koji ne poznaju HTML i koje ne zanima kodiranje u ovom jeziku, ovakva odluka proizvođača deluje mnogo logičnije. S druge strane, u programu postoji neka vrsta HTML editora preko kojeg se mogu ubaciti delovi kôda u odabrani objekat.

Jedini realni problem na koji smo naišli jeste loše izvedena podrška za jezike, pri čemu prvenstveno mislimo na srpsko pismo. U samom programu postoje dva kodna rasporeda koja se mogu odabrati iz menija. Radi se o UTF8 i ISO-8859-1. Da bi se dobila naša slova u prezentaciji, potrebno je za karakter set odabrati opciju „User define” i u nju upisati ISO-8859-2. Problem je što u prozoru Preview program nikako nije hteo da prikaže naša slova. Međutim, nakon što smo projekat eksportovali u HTML format i pogledali sadržaj stranice, tamo je sasvim regularno stojalo „charset=iso-8895-2”, a otvaranje snimljene stranice konačno je dovelo do prikaza naših slova. Dakle, podrška je implementirana, samo što postoji velika šansa da stranicu nećete videti ispravno sve dok je ne snimite i pogledate u eksternom web čitaču.

Za kraj samo da dodamo da se u neregistrovanoj verziji programa na kraju svake stranice dodaje baner sa linkom do web sajta proizvođača programa. Svako ko ima makar osnovno znanje o HTML kodiranju moći će pomoću bilo kog editora za par sekundi da ukloni taj baner, ali smatramo da to ne bi bilo korektno prema autorima programa. Ipak su oni uložili veliki trud da naprave ovaj program, i to treba poštovati.

Branislav BUBANJA

 
Akvis LLC Noise Buster 6.0
Arturia ARP2600 V 1.2
Ashampoo Burning Studio 7
MetaProducts Offline Explorer Pro 4.9
Clone Remover 2.9.1
Web Page Maker 3.03
Šta mislite o ovom tekstu?
HelpSmith 1.5.2
The Ultimate Troubleshooter 4.60
AlphaPlugins IcePattern for Photoshop 1.25
Fox Magic Software Screen Virtuoso Pro 3.3
FTP Explorer 8.2

Potrebno:
Windows
Veličina:
3,7 MB, (demo), 7,7 MB na HD-u
Cena:
49 dolara
Adresa:
www .webpage -maker .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera