PD KUTAK<>
072008<><>

FotoTagger 2.11

Žigosanje fotografija

Tačno je da nismo na Divljem zapadu i da ne moramo da žigošemo stoku da bismo se odbranili od krađe ili „slučajnog” prelaska u komšijin koral. Ipak, kada su fotografije u pitanju, često smo u situaciji da, radi zaštite svojine i autorskih prava, radimo upravo to – „lupanjem” tzv. watermarkova. O načinima kako se „vodeni žig” može implementirati na sliku/video zapis pisali smo više puta do sada i to nije tema ovog teksta. Umesto toga, bavićemo se načinima višestrukog „žigosanja” fotografija, koja se obavljaju iz potpuno suprotnih razloga.

Koliko ste puta do sada bili u situaciji da nekom „na daljinu” pokušate da objasnite sadržaj neke fotografije? Gde se šta nalazi, ko su osobe u kadru, koja znamenitost vam je naročito privukla pažnju... Takvi razgovori uglavnom retko prolaze bez nervoze i bespotrebnog gubitka energije na objašnjavanje/poimanje očiglednih stvari. Da više ne biste morali da dolazite u sličnu situaciju, dobro bi bilo pri ruci držati softverski alat koji bi vam mogao pomoći da „objašnjavanje” obavite samo jednom. FotoTagger radi baš to, a najlepše od svega jeste činjenica da je za krajnjeg korisnika potpuno besplatan.

Uz pomoć ovog programa, za svega nekoliko minuta, željene fotografije možete tagovati i proslediti na odredište. Pod pojmom „tagovanja” ovde podrazumevamo ubacivanje kratkih tekstualnih objašnjenja koja će ukazivati na odabrane pojmove na slici. Naravno, omogućena je jednostavna izmena fonta, korekcija boje i veličine, čak i implementiranje „pokaznih” linija, koje će tagove povezivati sa odgovarajućim objektima. Ako ste imali prilike da se srećete sa sklopnim tehničkim crtežima, ovaj princip veoma je sličan obeležavanju pozicija. Broj tagova na jednoj slici nije ograničen, a važno je reći to da mogu „preuzeti” pravougaoni ili oblik balončića kakve viđamo u stripovima.

Jedna od najvećih mana programa jeste mogućnost rada isključivo sa JPG datotekama. U većini slučajeva fotografije koje izradite u kućnoj radinosti nalaze se uskladištene upravo u ovom formatu, ali zamerka ipak stoji. Ukoliko poželite da „žigošete” fotografije drugih formata, ne gine vam konverzija nekim eksternim alatom. Kada je snimanje gotovog materijala u pitanju, postoji nešto bogatiji izbor, mada oni zahtevniji neće moći da se otmu utisku da su im ruke vezane. Kreacije se mogu pohraniti u JPG obliku, i ovde treba reći da korisniku nije ostavljena mogućnost podešavanja stepena kompresije ili drugih radnih parametara. Izlazne datoteke nešto su gabaritnije od originalnih, što je potpuno normalno s obzirom na to da u sebi nose informacije koje ste prethodno definisali. Njihovo gledanje iz klasičnih grafičkih viewera, odnosno na računarima na kojima nije instaliran FotoTagger neće se ni po čemu razlikovati od gledanja originalnih slika (čitaj: tagovi neće biti vidljivi). Da bi se postigao željeni efekat, slike je potrebno uploadovati na servis Flickr ili neki od blogova (pominju se Blogger i LiveJournal) koji podržavaju prikazivanje tagova. Ipak, za ljude kojima ovakav način eksponiranja nije prihvatljiv, autori su omogućili snimanje tagovanih slika u tzv. Merged formatu. Slike snimljene na ovakav način dobijaju trajne pečate koje više nije moguće odstraniti. Alternativno, materijal se može pohraniti u animiranom GIF obliku, kada će se na ekranu posmatrača nazimenično smenjivati originalna i tagovana fotografija (interval možete sami odrediti). Zgodno!

Tagovanje fotografija nije jedino što ovaj program može. Naime, klikom na opciju Switch to Organize Mode, FotoTagger se transformiše u klasičan grafički viewer (ne očekujte ACDSee), sa pridodatim opcijama za katalogizaciju i pretraživanje baze slika. Kada je ovo poslednje u pitanju, treba reći i to da se upiti mogu izdavati i za priključene tagove, pa je plivanje kroz velike kolekcije fotografija dodatno olakšano (pretraga se može vršiti po imenima osoba, mestima, objektima – svemu što se na slikama nalazi, a označeno je prilikom procesa tagovanja). Takođe, materijal se može organizovati po principu albuma, a da biste to uradili dovoljno je da iz kontekstnog menija odaberete opciju koja će sliku „poslati” u prethodno definisanu kategoriju.

Vladimir PISODOROV

 
Microsoft WordWide Telescope Spring Beta 2.1.8.1
FotoSketcher 1.4
FotoTagger 2.11
Šta mislite o ovom tekstu?
AndreaMosaic 3.22
LaptopLock 0.9.4
GOTSent 0.23
Wave MP3 Editor 15.2
MediaInfo 0.7.6.4
All To Avi 4.53.94
HeroMachine 2.5
X-Setup Pro 9.0.1
PicLens 1.6.4
MessengerLog 6.71
SyncBack 3.2.18

Potrebno:
Windows 2000/XP, Pentium 2 / 300 MHz, 128 MB RAM-a
Veličina:
2,7 MB, 4,8 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .fototagger .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera