PD KUTAK<>
022010<><>

XHeader 1.10

Mršavi početnik

Ako pogledate bilo koju web stranicu, sva je prilika da ćete na vrhu videti zaglavlje sa slikom, nekim sloganom, zatim sasvim moguće i navigacione dugmiće, ponekad i baner, a u poslednje vreme je sve više ovakvih headera i banera urađenih Flash tehnologijom. Svaki autor sajta trudi se da to zaglavlje bude što funkcionalnije, estetski primamljivije i da na neki način ukaže na glavnu namenu tog sajta, bilo slikom, bojama, oblikom ili nečim drugim. To je i te kako razumljivo, jer je zaglavlje verovatno prvo što će posetilac videti i zbog toga treba da ostavi dobar prvi utisak.

Nekima se može činiti da je pravljenje dobrih headera privilegija onih koji su savladali Photoshop ili neki sličan program, mada su oni verovatno samo delimično u pravu, jer postoje specijalizovane (ili se samo tako deklarišu) aplikacije koje mogu uraditi sličan posao uz manje ulaganje vremena i novca. Jedan od takvih programa, za koji autori tvrde da služi za izradu headera za sajtove, jeste XHeader.

Prvo što se uočava, pored dosadnog ekrana na kojem vam nude čak 500 besplatnih predefinisanih slika za zaglavlja i banere ako se registrujete, jeste to da je XHeader prilično siromašan kada je reč o alatkama i opcijama koje nudi. Linija sa alatkama smeštena je negde pri sredini glavnog prozora, odmah ispod prostora rezervisanog za sliku na kojoj se radi, i na njoj se mogu naći osnovne alatke – za crtanje linija, kvadrata i kruga, za ubacivanje teksta i slika i premeštanje objekata napred i nazad između slojeva. Ispod tih alatki autori su smestili opcije koje se tiču boja nacrtanih oblika, opcije za rad sa tekstom i efekte koje je moguće primeniti na njega, što su i jedini efekti koje ćete videti u ovom programu, a uključuju Outline, Chisel, Emboss i Glow. Takođe, tu su i opcije za transparenciju i senku, a izdvojen je i deo za najosnovniju pomoć pri upotrebi programa. Možda bi trebalo još pomenuti i mogućnost da se napravljena slika pregleda u browseru i opciju kojom se dodaje okvir u vidu linije podesive debljine. Tu se otprilike završava priča o mogućnostima ovog programa, a na korisniku ostaje to da se što bolje snađe sa onim čime raspolaže.

Program dolazi sa pedeset templatea koji se mogu iskoristiti za pravljenje zaglavlja a, kao što je malopre pomenuto, registracijom se dobija još petsto. Svi oni podeljeni su u nekoliko kategorija, na primer Audio, Business, Family i tako dalje, i oslikavaju temu kojoj pripadaju, bilo da su u pitanju ljudi nasmejanih lica, poslovni ljudi, uređaji koji imaju veze s tom kategorijom ili nešto slično. Naravno, moguće je početi od nule i napraviti sliku za zaglavlje od svojih fotografija i pomoću ponuđenih alatki.

XHeader nema opciju za dodavanje interaktivnih ili animiranih elemenata, što i može da se oprosti, ali prva veća mana koja ne može da promakne jeste nedostatak alatki koje su već odavno standardne u svim programima za rad sa grafikom – kriva linija, nepravilni oblici, alat za isecanje ubačenih slika itd. Postoji i druga mana, a to je osakaćeni sistem za promenu veličine uvezenih slika koji dozvoljava samo istovremenu, proporcionalnu promenu širine i visine, i to sa katastrofalnim gubitkom kvaliteta.

Završena slika može se sačuvati u nativnom XHF formatu i kao JPG za koji program nudi različitu kompresiju prikazujući odmah kvalitet slike i veličinu izlaznog fajla. Kad smo već kod čuvanja fajlova, pošto XHF fajl sadrži sve objekte i podešavanja, kojima se nakon ponovnog otvaranja može opet manipulisati, prosto je neverovatno nepostojanje opcije Save. Postoji samo Save As, što znači da je jedini način da sačuvate rad pod istim imenom da ga prepišete preko starog. Osim ova dva, drugi formati nisu podržani, ali to treba, kao i prethodne nedostatke, pripisati činjenici da je program još u početnoj fazi i da boluje od dečjih bolesti karakterističnih za mnoge aplikacije u ranom periodu razvoja.

Kada saberemo utiske, moramo ipak reći da XHeader zasad nije nikakav specijalizovan alat za izradu headera i banera, već samo još jedan siromašni grafički editor koji pokušava da se progura na kartu besplatnog programa za obavljanje jednog dela web dizajna.

Miloš MILOŠEVIĆ

 
Panda Cloud Antivirus
XHeader 1.10
Šta mislite o ovom tekstu?
FrameSize 2.0.1
Auslogics Task Manager 1.5.6.125
EquPixy 2.1
NetLimiter 3 beta 4
Image Mender 1.21
FoxyTunes 4.0.5.1
Kaleidoscope 2.1
Wikipedia 1.3
WP-Cumulus 1.23

Potrebno:
Windows 2000/XP/Vista
Veličina:
22 MB, 29,5 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .xheader .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera