PD KUTAK<>
022010<><>

EquPixy 2.1

Notacija za hemiju i matematiku u Wordu

Nesumnjivo je to da je Microsoftov Word jedan od najkompletnijih alata koji se bave obradom teksta. Međutim, on je i mnogo više od toga. To je tekst procesor, kako zovemo teškaše u ovoj oblasti, koji omogućava i organizaciju slika unutar dokumenata, formatiranje redova i paragrafa, izradu cirkularnih pisama, pa i kreiranje web stranica. Nakon nabrojanih stavki, potpuno trivijalno deluje mogućnost Worda za pisanje indeksiranih brojeva, tj. brojeva postavljenih blago ispod ili iznad teksta (super i subskript) ili za pisanje matematičkih izraza kao što su razlomaci ili simboli.

Za kreiranje naučnih dokumenata koji zahtevaju korišćenje mnogih nestandardnih oblika zapisa kao što su oni iz oblasti matematike, hemije ili fizike upućeniji ljudi preporučiće korišćenje programa pod nazivom LaTeX. Za amaterske potrebe na njega možete odmah zaboraviti, pre svega zbog većini korisnika nepreistupačnog načina rada koji podseća na dizajniranje web strane u tekst editoru. Svima ostalima biće više nego dovoljan Equation Editor koji dolazi sa Wordom i koji, za razliku od LaTeX-a, radi na WYSIWYG principu.

Čemu onda može poslužiti ovaj „ubogi” dodatak za Word koji se instalacijom smešta u poseban ribon? On bi trebalo da na najjednostavniji mogući način skrati vreme pisanja matematičkih i hemijskih formula u tekstu. Dakle, izraz ispisan korišćenjem dostupnih karaktera sa tastature, a ne pravih matematičkih simbola, program će pretvoriti u odgovarajući matematički izraz. Ovo i nije neka novost budući da Word i njegov Equation Editor rade na sličan način. Prednost EquPixyja jeste u tome što se pokreće jednim klikom, tako da nema potrebe za baratanjem sa više menija i prozora, koje nudi Equation Editor. Jedini problem je naučiti pisanje u skladu sa pravilima. Na primer, ! se pretvara u koren, x2 se transformiše u x2 i tako dalje, pa je za sva pravila potrebno posetiti oficijelni sajt. Imajte u vidu to da nam konverzija nije radila u Wordu 2007, ali smo je uspešno testirali u Wordu 2003.

 
Oblast u kojoj se EquPixy ističe, a za koju se ispostavlja da Word nema odgovarajuću default podršku, jesu jednačine hemijskih reakcija. Na primer, brojevi atoma u hemijskoj formuli automatski će otići u subskript, dok će naelektrisanja jona biti zapisana u superskriptu. Jednakosti u jednačini promeniće se u strelicu nadesno, a dozvoljeno je i upisivanje iznad strelice dodatnog teksta koji bliže objašnjava reakciju. Ispravnost svake jednačine je, interesantno, moguće proveriti u smislu broja atoma s jedne i druge strane jednakosti. Na kraju, možete uključiti poseban mod kojim se (bez korišćenja tastera ’Shift’) mogu lako pisati hemijski elementi. Uključivanjem tog moda mala slova se pišu malo dužim držanjem prsta na tasteru, što je lakše nego da stalno pritiskate taster ’Shift’. Red u kojem se nalazi jednačina odmah se konvertuje pritiskom na dugme u ribonu.

Ono što nam se nije svidelo jeste potreba za upisivanjem srednje zagrade ispred broja kako bi on otišao u superskript, kao i pretvaranje u strelicu hemijske reakcije isključivo znaka jednakosti, a ne i kombinacije simbola – i >. Ovim je znatno teže sistemom Copy&Paste sa Interneta kopirati i odmah zatim konvertovati neku formulu, jer su one često ispisane kombinacijom pomenutih simbola, a i ne koriste zagrade za superskript. Zbog toga preporučujemo još jedan dodatak za Word koji „pametnije” vrši ove konverzije i koji služi isključivo za hemijsku notaciju (spectrum.troy.edu/~cking/ChemFormat). Nažalost, ne postoji automatska instalacija ovog programa, pa će neiskusniji korisnici morati malo da se pomuče dok prate uputstva za instalaciju.

Pogledajmo formulu:

Cu2+(aq) + SO42-(aq) -› CuSO4*5H2O

Navedeni program će ovaj red iznad prevesti kao

Cu2+(aq) + SO42-(aq) -› CuSO4·5H2O

dok će program koji opisujemo imati problema sa superskriptom:

Cu2+(aq) + SO42-(aq) -› CuSO4•5H2O

Uz to, postoje slučajevi kada programi neće znati šta tačno od njih očekujete, pa će EquPixy bolje prevesti CH3-. Umesto CH3-, on će napisati CH3–, što se češće primenjuje u hemiji.

Oba programa treba koristiti kao pomoć za zapisivanje formula prirodnih nauka (mogu se i paralelno instalirati). Možemo reći to da su oni dobrodošli za brzu korekciju matematičkih izraza (EquPixy), ali su znatno korisniji za zapisivanje prirodnih reakcija kao što su hemijske, jer su one, inače, slabije podržane. Od EquPixyja ne treba previše očekivati, ali će sigurno olakšati izradu domaćih zadataka i pisanje jednačina.

Ognjen POPOVIĆ

 
Panda Cloud Antivirus
XHeader 1.10
FrameSize 2.0.1
Auslogics Task Manager 1.5.6.125
EquPixy 2.1
Šta mislite o ovom tekstu?
NetLimiter 3 beta 4
Image Mender 1.21
FoxyTunes 4.0.5.1
Kaleidoscope 2.1
Wikipedia 1.3
WP-Cumulus 1.23

Potrebno:
Windows, Word
Veličina:
379 KB (trial), 791 KB na HD-u
Cena:
3 dolara, proba 14 dana
Adresa:
www .equpixy .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera