TEST DRIVE<>
122010<><>

Acer Aspire One D255-2DQcc

Acer, Atom, Android – A3

Acer Aspire One D255-2DQcc
Acer Aspire One D255-2DQcc
Decembar je, pored pretpraznične atmosfere, karakterističan i po tome što je to vreme kada se svode računi koliko je godina bila uspešna. Ako je 2009. bila godina platforme Atom i netbookova, tekuću sigurno možemo prozvati godinom Androida. Google je napravio odličan posao ovim mobilnim operativnim sistemom, koji nakon što je skoro pokorio tržište pametnih telefona, teži da se proširi i na druge uređaje. I dok se tek očekuje ekspanzija Android tablet uređaja, netbookovi se već mogu pohvaliti simbiozom Androida i Atoma, koja barem na papiru deluje kao pun pogodak. Acer se prvi odlučio na ovaj smeo potez i tako je je popularna serija Aspire One netbookova dobila novog člana koji nosi oznaku D255. Ova serija netbookova posebna je i po tome što se tajvanski proizvođač odlučio da Microsoftove fanove obraduje i Windows 7 Starter edicijom, pa se pred nama našao prvi netbook koji može da pokrene dva „punokrvna” operativna sistema.

Iako testirani Aspire One D255-2DQcc odskače od konkurencije kada je reč o softveru, po hardveru on spada u onu dosadnu, već viđenu grupu netbookova. Procesor Atom N450, čipset NM10 i 1 GB DDR2 memorije već se duže vreme ne mogu okarakterisati kao noviteti, ali su oni garancija da će ovaj netbook raditi sasvim korektno. Ipak, ako čeznete za jačim hardverom, ne očajavajte, jer bi u prodaji uskoro trebalo da se nađe i Aspire One D255 sa dvojezgarnim procesorom Atom N550, sposobnim za reprodukciju 720p videa. Hard disk kapaciteta 160 GB i brzine 5400 rpm po dobijenim rezultatima u benchmark programima zaostaje za konkurencijom, ali, prema našem mišljenju, taj nedostatak nije preterano uočljiv u realnom radu. Ekran dijagonale 10,1 inča podržava maksimalnu rezoluciju 1024 x 600 piksela. Kvalitetom prikaza bili smo zadovoljni, najviše zahvaljujući dobrom kontrastu, ali ukupan utisak kao i kod skoro svih netbookova umanjuju loši uglovi gledanja. Izostanak podrške za gigabitne mreže nije nam toliko zasmetao, a zanimljivo je da tajvanski proizvođač nije štedeo kod izbora WiFi čipa već se odlučio za nešto skuplji Intel WiFi Link 1000 BGN, koji je veoma često član platforme Centrino.

Specifikacije
Acer Aspire One D255-2DQcc
Procesor: Intel Atom N450
Čipset: Intel NM10
Memorija: 1 GB DDR2-6400 Kingston
HDD: Western Digital 160 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: Intel GMA 3150
Optika: nema
Displej: 10,1” 1024 x 600
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Atheros (10/100 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Intel WiFi Link 1000 BGN / ima
Konektori (položaj): VGA , 2 x USB 2.0 (levo), SPK, MIC, USB 2.0 (desno)
Dimenzije/masa: 258,5 x 185 x 24 mm / 1,25 kg
Baterija: 3-cell 4400 mAh 11,1 V
Softver: dual OS: Microsoft Windows 7 Starter + Android 2.1 Eclair
Dodatno: 1.3 MPx web kamera, 4 u 1 (MMC/SD/MS/MS Pro) čitač memorijskih kartica
Proizvođač: Acer (www.acer.com)
Kontakt: Laptop centar (www.laptopcentar.rs)
 
Pored hardvera, netbookovi često i mnogo liče jedni na druge. Acer je izbabrao crnu, pink, plavu i tamno braon boju, koja je ujedno i zaštitni znak testiranog netbooka Aspire One D255-2DQcc. Poredeći naš primerak sa slikama sa Interneta, rekli bismo da je Sandstone Brown kombinacija upravo i najdopadljivija, ali je izgled uvek veoma subjektivna kategorija. Netbookovi zbog niske cene, naravno, nisu izrađeni od aluminijuma, magnezijuma ili drugih metala, pa ni prenosnici Aspire One D255 nisu izuzetak. Ipak, ova serija može se pohvaliti kvalitetnom plastikom, kojom smo mi bili veoma zadovoljni. Pohvalu zaslužuje i tastatura, kako zbog veoma dobro odmerenog hoda tako i zbog dimenzija tastera, koji ne zaostaju previše za onima kod „klasičnih” desktop tastatura. Touchpad, iako malih dimenzija, veoma je precizan, što nije čest slučaj kod netbookova. Njegovi tasteri su spojeni u jedan veći taster, na koji nismo imali zamerke. Zagrevanje i buka svedeni su na minimum. Aceru smo, kada je reč o prenosnicima, u prošlosti često zamerali kvalitet izrade, zagrevanje ili nekvalitetne tastature, te nam je sada drago što tajvanski proizvođač sve više pažnje poklanja detaljima i što unapređuje svoje proizvode.

Prvi put kad startujete Acer Aspire One D255 dovršićete instalaciju Windows 7 Starter edicije. Instaliranje drajvera i uslužnih programa je sledeće na redu, a nakon toga sedmica će vas upitati da li želite da instalirate Android okruženje. Instalaciju će smeniti podešavanje osnovnih opcija Androida, a ceo proces traje oko 45 minuta. Ipak, kad se konačno dođe do Android okruženja, tu nas čeka razočaranje. Podržana je rezolucija svega 800 x 480 piksela, što je apsolutno neprimereno za ekran od 10 inča. Pošto uređaj nije opremljen slotom za SIM kartice, nema ni Android Marketa, tako da ste osuđeni na instalaciju aplikacija preko .APK fajlova. Preko Googlea ili drugih pretraživača u većini slučajeva ćete naći .APK fajlove željenih programa, ali je ova procedura neuporedivo duža od korišćenja Market servisa. Takođe, nekoliko aplikacija koje smo isprobali jednostavno su odbijene pri instalaciji ili pokretanju, što dovodi u pitanje to koji će programi uopšte funkcionisati. Isto tako, kako je Android namenjen korišćenju kod uređaja sa ekranima osetljivim na dodir, upotreba na netbooku veoma je ograničena. Ukratko rečeno, veoma brzo smo odustali od Androida na Acerovom netbooku i nismo mu se više vraćali. Ipak, vredi sačekati GingerBread (Android 2.3), koji bi trebalo da donese punu podršku za tablete, kao i druge uređaje sa dijagonalama većim od 4 inča.

Kako je 90 odsto netbookova zasnovano na istovetnom hardveru, cifre dobijene u benchmark programima nam i ne znače mnogo. Našu i vašu pažnju zaslužuju jedino testovi autonomije, gde je troćelijska baterija uspela da izdrži više od tri sata rada, što je sasvim zadovoljavajući rezultat. Model sa dvojezgarnim procesorom dolazi opremljen 6-ćelijskom baterijom, pa ako vam je potreban još duži rad na bateriji, pretpostavljamo da će vam ova skuplja verzija biti primamljivija.

Acer je imao odličnu ideju da iskombinuje Atom i Android, ali je ona veoma neslavno prošla, najviše zbog neoptimizovanosti Eclairea za netbookove. Zbog toga je Android na netbookovima Aspire One D255 skoro neupotrebljiv i naša je topla preporuka da ga zanemarite. I bez drugog operativnog sistema serija Aspire One D255 ima mnogo toga da ponudi, čak i ako se odlučite za jeftiniju verziju sa jednojezgarnim procesorom. Kvalitetna izrada, udobna tastatura i niska cena glavni su joj aduti, a minusi praktično i ne postoje.

Petar MARINKOVIĆ

 
ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
ASUS EAH6870/2DI2S/1GD5
AMD Phenom II X2 565 Black Edition, AMD Phenom II X4 975 Black Edition, AMD Phenom II X6 1075T
Asus N53Jg-SX115V
HP 2310ti
Acer Aspire One D255-2DQcc
Šta mislite o ovom tekstu?
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Cooler Master HAF 912 Plus, Xigmatek Utgard i Recom PowerStation EVO
Nikon Coolpix S80 i S1100pj
QNAP NMP-1000P
Winstars USB Video&Audio Grabber (WS-DVR203AV)
Xilence Noise Reduction Kit
Sweex Wireless Mouse Voyager Red USB
Fujitsu Celvin NAS Server Q700
Genius eFace 1325R i Genius eFace 2050AF
Verbatim Clip-it i GT Edition
LG HX300G

Rezultati testova
3DMark03
PCMark 05
Sisoft Sandra Professional 2009
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera