TEST DRIVE<>
122010<><>

LG HX300G

Može i bez računara

LG HX300G
LG HX300G
Projektore iz klase „između džepnog i stonog” već smo imali prilike da testiramo (Samsung SP-P400B, SK 11/2009). Sada smo u mogućnosti da pratimo napredak tehnologije, ovog puta na modelu HX300G južnokorejske firme LG. U pitanju je lak (0,8 kg) i relativno mali (160 x 135 x 139 mm) uređaj klasičnog dizajna, koji, međutim, krije neke zanimljive mogućnosti. Kao svetlosni izvor koriste se crvene, zelene i plave svetleće diode (LED), a sistem za generisanje slike je, kao što je uobičajeno, DLP. Međutim, kako je svetlost dioda već odvojena na R, G i B komponente, nije potreban rotacioni filter, pa je slika čistija, a boje su prirodnije. Interna rezolucija je 1024 x 768 (XGA) i veća je nego kod tipičnih projektora iz iste klase čija je rezolucija obično 800 x 600 (SVGA). Bolja rezolucija omogućava kvalitetniju reprodukciju slova i linijske grafike, što je kod ovog projektora, kao što ćemo videti, važno.

Projektorom se upravlja dugmadima na gornjoj strani ili daljinskim upravljačem. Ugrađeni objektiv ima podesivi fokus (oštrinu), ali ne i zum. Prilikom montaže visina slike se podešava prednjom nožicom na kojoj je narezan navoj, ali ne postoji mehanizam za brzo podešavanje visine te noge, pa taj posao može da potraje. Ugrađen je i zavrtanj za montažu projektora na stativ, što se može pokazati praktičnijim nego gnjavaža sa odvrtanjem i zavrtanjem nožice. Projektor se napaja iz povelikog ispravljača, čija se težina mudro izostavlja iz specifikacija iako nije nimalo zanemarljiva – ispravljač teži koliko i projektor, a nosi se u istoj praktičnoj torbici kao i projektor.

Sa zadnje strane je grupa konektora: za struju iz ispravljača, ulazni VGA, HDMI, kompozitni video, kao i ulazni i izlazni 3,5-milimetarski za stereo zvuk. Komponentni ulaz dobija se povezivanjem priloženog adaptera na VGA ulaz. Na kraju, tu je i USB priključak koji omogućava direktno povezivanje eksternog hard diska ili fleš memorije. Dakle, ovaj projektor može da radi i bez priključka na računar.

Ugrađeni su stereo zvučnici snage 2 x 1 W, ali oni daju slabašan zvuk. Rešenje je povezivanje na eksterne aktivne zvučnike, ali postoji još jedna zanimljiva mogućnost. Naime, u projektor je ugrađen radio predajnik koji emituje na UKT području, tako da se zvuk može slušati i na radio prijemniku. Domet je oko tri metra. Kada smo to isprobali dobili smo ton sa prilično šuma, ali to se može pripisati pretrpanošću frekvencijskog spektra u Beogradu.

LED osvetljenje može da radi u tri režima: Presentation (maksimalan osvetljaj), Normal (11 odsto tamnije) i Low (25 odsto tamnije). Vek trajanja LED osvetljenja je, kako se tvrdi, 30.000 sati, i to u režimu Presentation. Dakle, ako se projektor koristi svakodnevno po pet-šest sati, LED-ovi će potrajati dvadesetak godina! Zbog čega onda postoje režimi sa smanjenim osvetljajem? Najverovatnije zbog smanjenja zagrevanja, a samim tim i buke ventilatora.

LG HX300G
LG HX300G 
Podešavanja se vrše iz menija i ona su manje-više ista kao i kod drugih projektora. Uobičajeno, postoji nekoliko predefinisanih skupova parametara slike. U režimu Vivid slika je najsvetlija ali na račun vernosti reprodukcije boja i uz smanjenje kontrasta. Režim Cinema daje tamniju sliku ali su boje najprirodnije (mi bismo rekli da malko vuku na crveno), te je pogodan za reprodukciju filmova i fotografija. Slika u ostalim režimima (Standard, Sport i Game) negde je između ove dve krajnosti. Postoje i dva Expert režima koje korisnici sami podešavaju.

Kada se na USB konektor priključe eksterni disk ili fleš memorija, pokreće se ugrađeni medijski plejer, veoma sličan onom na LG televizorima (vidi tekst u SK 11/2010). Moguće je prikazivati slike (format JPG, pojedinačno ili kao slajd-šou), puštati MP3 muziku i prikazivati filmove. Po pitanju podržanih formata filmova razlikuju se podaci iz priloženog uputstva i sa sajta proizvođača. Mi, recimo, nismo uspeli da reprodukujemo nikakve MKV fajlove, dok su AVI (DivX i Xvid) radili savršeno. Plejer je automatski učitao fajl sa titlovima snimljen na istom mestu gde i film, doduše bez naših „šuštavih” slova. S druge strane, u uputstvu na priloženom CD-u navodi se da plejer učitava MKV, MP4, DIVX i još nekoliko vrsta kontejnerskih fajlova, uz podršku za brojne audio i video kodeke. Ipak, primerak koji smo imali na testu bio je uzorak dobijen direktno od proizvođača, pa će mogućnosti koje nedostaju najverovatnije biti dodate novom revizijom softvera. To se odnosi i na podršku za naš jezik u titlovima i menijima. Kako ovaj projektor pokreće operativni sistem zasnovan na Linuxu (kernel verzije 2.6), proizvođaču nije teško da vrši izmene i dopune „u hodu”.

Na fleš memoriji koju smo koristili za probu nalazilo se i nekoliko Wordovih DOC fajlova. Na naše iznenađenje, projektor ih je uredno prikazao! LG HX300G, naime, može da prikazuje i neke Microsoft Office dokumente, recimo DOC, XLS, PPT (nažalost, ne i PPS), TXT, PPTX i DOCX. Podržan je i Adobeov PDF.

U eksploataciji smo potvrdili navode o dobrom kvalitetu slike. Artefakti u obliku mreže, koji nastaju zbog tehnologije dobijanja slike, skoro se nisu primećivali, a slika je bila ravnomerno osvetljena po celoj površini. Kada se izvor svetla postavi u režim Presentation, može se raditi i sa diskretnim svetlom u prostoriji, ali u dva sledeća režima obavezno je potpuno zamračenje. Medijski plejer i program za prikazivanje dokumenata dobro rade posao, mada su komande, prema našem mišljenju, pomalo pipave za korišćenje.

Projektor LG HX300G kod nas se može naći po ceni oko 700 evra, uz trogodišnju garanciju na uređaj i „lampu”. Toliko koštaju i neki manji stoni projektori sa daleko svetlijom slikom, ali oni nemaju medijski plejer. Dakle, kao i uvek, odlučiće želje i potrebe kupca. Ako mu nešto tamnija slika ne smeta, a bitni su mu pokretljivost, kompaktnost, kao i mogućnost prikazivanja medijskih fajlova i Office dokumenata, uz mogućnost rada bez priključka na računar, LG HX300G je pravi izbor za njega.

Vojislav MIHAILOVIĆ

 
ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
ASUS EAH6870/2DI2S/1GD5
AMD Phenom II X2 565 Black Edition, AMD Phenom II X4 975 Black Edition, AMD Phenom II X6 1075T
Asus N53Jg-SX115V
HP 2310ti
Acer Aspire One D255-2DQcc
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Cooler Master HAF 912 Plus, Xigmatek Utgard i Recom PowerStation EVO
Nikon Coolpix S80 i S1100pj
QNAP NMP-1000P
Winstars USB Video&Audio Grabber (WS-DVR203AV)
Xilence Noise Reduction Kit
Sweex Wireless Mouse Voyager Red USB
Fujitsu Celvin NAS Server Q700
Genius eFace 1325R i Genius eFace 2050AF
Verbatim Clip-it i GT Edition
LG HX300G
Šta mislite o ovom tekstu?

Slika:
RGB LED, 1024 x 768 (XGA), 300 ANSI lm, 2000:1
Ostalo:
ulazi – napajanje, audio, VGA, CVBS, komponentni, HDMI, USB; audio izlaz; FM predajnik; reprodukcija slika, audio i video fajlova; prikazivanje MS Office dokumenata; daljinski upravljač, krpica za čišćenje, torba
Proizvođač:
LG
Kontakt:
LG Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera