TEST DRIVE<>
122010<><>

Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em

Na lepom, plavom Dunavu

Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Intel je bez ikakve sumnje već duži niz godina suvereni vladar u svetu laptopova. I dok se u desktop segmentu AMD koliko-toliko održava na nogama, kod prenosnika se odavno zna ko vodi glavnu reč. Ipak, AMD ne odustaje – za drugu polovinu godine bila je najavljena nova mobilna platforma nazvana Danube. Dunav je doneo mnogo novina, o kojima možete detaljno da se informišete u zasebnom tekstu, a mi smo na primeru laptopa HP Pavilion dv7-4050em mogli da vidimo kako sve to izgleda u praksi. Da li AMD sa platformom Danube hvata poslednji voz u nemilosrdnoj trci sa Intelom?

HP je, kao i mnogo puta do sada, korisnicima ostavio veliku slobodu izbora kada je reč o komponentama njihovog budućeg laptopa. Tako možete uštedeti sa Turion II procesorima ili uložiti malo više novca i opredeliti se za neki od Phenom II procesora. Za grafiku je zadužen ATI sa dva čipa, sporijim Mobility Radeon HD 5470 ili skupljim 5650 koji je namenjen igračima. Pavilion dv7 pripada onim serijama laptopova koje dopuštaju da korisnik ima više od jednog hard diska. Maksimalni podržani kapacitet po disku iznosi 640 GB, uz ponuđene brzine od 5400 ili 7200 rpm. Naravno, dostupne su i sve edicije Windowsa 7, a maksimalna količina radne memorije iznosi i dalje impozantnih 8 GB. Kako je ovde reč o multimedijalnim prenosnicima, u ponudi se moralo naći mesta i za BR čitače, a moguće je dodati i druge drangulije poput TV tunera, 3G/Edge modema i slično. Ipak, do naših korisnika još dolaze prekonfigurisani modeli i pitanje je koliko ćete sreće imati kad se zaputite u prodavnicu.

Nama je u ruke došao najsnažniji model u ponudi prenosnika Pavilion dv7 sa platformom AMD Danube, koji je HP označio sufiksom 4050em. Ovaj model zasnovan je na četvorojezgarnom procesoru Phenom II P920, kod kog svako jezgro radi na 1,6 GHz i raspolaže sa po 512 KB L2 keš memorije. Zanimljiva je njegova niska potrošnja od svega 25 W, što je odlično za jedan quad core mobilni procesor. Testirani primerak može se podičiti i sa dva veoma brza Hitachijeva hard diska od po 500 GB, koji su se veoma dobro pokazali u realnom radu. Jedna od novina platforme Danube je i tehnologija PowerExpress, koja je pandan nVidijinom Optimusu. Pored integrisane Mobillity Radeon HD 4250 grafike koja je zadužena da „čuva” bateriju, tu je i čip 5650 sa 1 GB DDR3 memorije. On pripada srednjem segmentu i podržava standarde DirectX 11 i Shader 5.0 , kao i tehnologiju ATI Eyevision koja dozvoljava povezivanje do šest displeja. Performanse ovog čipa dovoljne su za udobno igranje novijih igara, doduše uz kompromis u vidu smanjenja broja detalja. Sedmica u oznaci serije označava 17,3-inčni ekran čija je maksimalna rezolucija 1600 x 900 piksela. Možda će neki žaliti za Full HD podrškom, ali ne i mi, jer grafički čip sigurno ne bi mogao da se izbori sa igrama u toj rezoluciji. Kvalitet displeja je za svaku pohvalu – dobri uglovi gledanja, verno prikazane boje i ravnomerno osvetljenje ekrana – od HP-a ništa manje nismo ni očekivali. Naravno, Pavilion dv7-4050em ne može se takmičiti sa 17,3-inčnim Elitebookom opremljenim DreamColor ekranom, koji uzimamo kao reper kada je reč o kvalitetu displeja, ali bi to poređenje bilo skroz neumesno ako se ima u vidu cenovna razlika od skoro 1000 evra. Za razliku od starijeg prenosnika Pavilion dv6, koji smo testirali u februaru, ovaj model nije bio opremljen Altec Lansing zvučnicima, mada su i ovi „generički” sasvim dovoljni za igranje ili gledanje filmova.

Hewlett-Packard je uz platformu AMD Danube predstavio i novi dizajn koji će krasiti buduće Pavilion prenosnike. Iako kombinacija metalik sive i crne sigurno nije otkrivanje tople vode, moramo da primetimo da je Pavilion dv7-4050em jedan od najlepših prenosnika s kojima smo se u poslednje vreme sreli. Tome i te kako doprinosi i brušeni aluminijum, koji stvara odličan utisak prilikom dodira, a uz to deluje elegantno i prestižno. Minimalistički pristup se kod nas takođe uvek dobro kotira, jer mi ne volimo da ispod ekrana vidimo veliki broj nepotrebnih tastera koje ćete ionako veoma retko koristiti. Američki proizvođač je pomalo kopirao i Apple s obzirom na to da ovaj laptop veoma liči na seriju MacBook Pro, a uz to mu i HP logo na poklopcu svetli dok je računar upaljen, nalik na čuvenu „jabuku”. Chicklet tastatura veoma je udobna za rad, ima veliki ’Enter” i podržava domaće karaktere. Touchpad je, jednom rečju, savršen. Reč je o novom HP-ovom poduhvatu nazvanom Clickpad, kod kog njegov donji deo predstavlja levi i desni taster koji se blago ugibaju prilikom pritiskanja. Nama se ovo rešenje u velikoj meri dopalo, najviše zbog preciznosti i lakoće korišćenja, a kasnije smo imali problema da se naviknemo na „klasične” fizičke tastere touchpada kod drugih laptopova. Za svaku je pohvalu i činjenica da je laptop bio skoro nečujan tokom našeg testiranja, čak i prilikom intenzivnog korišćenja diskretne grafike u igrama. Zagrevanje je svedeno na minimum, što je još jedan dokaz izvanredne izrade. Retko se dešavalo da nas HP razočara kada je reč o spoljnjim karakteristikama laptopa, pa se to nije desilo ni sa notebookom Pavilion dv7-4050em.

Déjà vu
AMD već duži niz godina pokušava da pobegne sa utešnog drugog mesta. Intel je od pojave prve Centrino platforme zauzeo vrh i od tada beleži uspeh za uspehom. Familija Core2Duo bila je pun pogodak i kada smo smatrali da bolje ne može, Intel nas je još jednom demantovao procesorima Core i3,i5 ii7. AMD se trudi, ali uspeh izostaje, kako izgleda. I dalje nam je u svežem pamćenju platforma Puma (godina 2008), koja takođe nije opravdala očekivanja. Da li će ista sudbina zadesiti i Danube? Spisak promena je poveći, pa da krenemo redom.
Novi čipset nosi oznaku RS880M i sarađuje s južnim mostom SB820. Kao što smo već rekli u tekstu o prenosniku HP Pavilion dv7-4050em, njegova glavna novina jeste tehnologija PowerExpress, koja omogućava menjanje grafike „u letu” radi dužeg rada na bateriji. Za štednju je zadužena integrisana grafika Mobility Radeon HD 42xx, zasnovana na RV620 čipu i proizvedena u 55-nanometarskoj tehnologiji. S njom se nećete naigrati novih igara, ali zato možete uživati u Full HD filmovima i ponekoj starijoj igri. Diskretno grafičko rešenje, ako žele, proizvođači laptopova biraju iz aktuelne serije 5xxx, čiji se snažniji čipovi poput 5850 i te kako dobro kotiraju kod igrača. Čipset podržava još i DDR3 memoriju, SATA 3.0 diskove i maksimalno 14 USB 2.0 portova (ali ipak nedostaje USB 3.0 standard), a ima integrisan i gigabitni mrežni adapter.
Danube je doneo i nove procesore poznate pod radnim nazivom Champlain. Izbor je zaista veliki, od jednojezgarnih koji pripadaju seriji V do četvorojezgarnih iz familije Phenom II. Zajedničke karakteristike su im izrada u 45-nanometarskoj tehnologiji i podnožje S1G4. Najslabiji je jednojezgarni V120, koji radi na 2,2 GHz, raspolaže sa 512 KB drugostepenog keša i uklapa se u 25-vatni TDP razred. Najjači je Phenom II X920 BE čija četiri jezgra kucaju na 2300 MHz a TDP je 45 W. Između su brojni dvojezgarni Turioni, kao i dvo i trojezgarni Phenomi sa taktovima od 1800 do 3100 MHz.
Spisak promena je, kao što možete da vidite, poduži. Ipak, sve te novine nisu AMD-u donele toliko očekivani i željeni uspeh kao što smo mogli da vidimo na primeru HP-ovog prenosnika Pavilion. AMD i dalje mora štošta da popravi i poboljša da bi postao konkurentan Intelu. Stvarno šteta, jer smo se nadali da će Intel dobiti ozbiljnu konkurenciju u vidu platforme Danube. To se, nažalost, opet nije desilo.
 
Pored 64-bitne verzije Windows 7 Home Premium OS-a, HP Pavilion dv7 prenosnici imaju i HP-ovo QuickInstant okruženje nalik Asusovom ExpressGateu. Iz njega možete bekapovati fajlove, pristupiti Internetu ili koristiti neke od preinstaliranih aplikacija, što može dobro da dođe onda kad Windows zakaže. Od dodatnog softvera pohvaljujemo Corelove pakete za obradu slika i video materijala. Reč je, naravno, o lite edicijama, ali će one apsolutno zadovoljiti sve potrebe prosečnih korisnika koji, na primer, žele da ulepšaju svoje slike sa putovanja.

Testovi su pokazali da AMD i dalje kaska za Intelom. Ako se uporede rezultati procesora Phenom II 920 sa nekim četvorojezgarnim Intel Core i7 procesorom, AMD je tu poražen, i to debelo. Takođe, AMD zaostaje poprilično i za rezultatima koje postižu procesori Core i5, što je, prema našem mišljenju, poražavajuća činjenica. Diskretna grafika predstavlja solidno rešenje iz srednjeg segmeta, ima šta da ponudi igračima i sigurno je da ćemo je često viđati kod multimedijalnih laptopova koji teže da se zadrže ispod magične cifre od 1000 evra. Kada je reč o autonomiji, tu AMD takođe zaostaje za svojim najljućim suparnikom. Istina je da ćete na testiranom Pavilionu dv7-4050em moći da radite nešto više od dva sata uz korišćenje bežičnih konekcija, što nije loš rezultat, ali Intelova platforma i na tom polju ipak odnosi pobedu.

HP Pavilion dv7-4050em je kod nas izazvao protivrečne utiske. Koliko smo bili oduševljeni njegovim izgledom, izradom, displejom i ClickPad tehnologijom primenjenom kod touchpada toliko nas je AMD-ov Dunav razočarao. HP je dao sve od sebe, ali je tužna istina da AMD i dalje gleda Intelu u leđa i zbog toga ne možemo da preporučimo Pavilion dv7 prenosnike zasnovane na platformi AMD Danube. Ipak, nije sve tako crno, jer Hewlett-Packard u svojoj bogatoj ponudi ima i 17,3-inčne Pavilion latpopove zasnovane na procesorima Core i5 i i7. Naravno, takva kupovina će više opteretiti vaš novčanik nego AMD, ali će se isto tako i višestruko isplatiti.

Petar MARINKOVIĆ

 
ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
ASUS EAH6870/2DI2S/1GD5
AMD Phenom II X2 565 Black Edition, AMD Phenom II X4 975 Black Edition, AMD Phenom II X6 1075T
Asus N53Jg-SX115V
HP 2310ti
Acer Aspire One D255-2DQcc
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Šta mislite o ovom tekstu?
Cooler Master HAF 912 Plus, Xigmatek Utgard i Recom PowerStation EVO
Nikon Coolpix S80 i S1100pj
QNAP NMP-1000P
Winstars USB Video&Audio Grabber (WS-DVR203AV)
Xilence Noise Reduction Kit
Sweex Wireless Mouse Voyager Red USB
Fujitsu Celvin NAS Server Q700
Genius eFace 1325R i Genius eFace 2050AF
Verbatim Clip-it i GT Edition
LG HX300G

Specifikacije
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Procesor: AMD Phenom II P920
Čipset: AMD RS880M
Memorija: 4 GB DDR3
Hard disk: 2 x Hitachi 500 GB 7200 rpm 8 MB
Grafika: ATI Mobility Radeon HD 5650 1 GB DDR3 (diskretna) + ATI Mobility Radeon HD 4250 (integrisana)
Optika: HP DVDRW AD-7701H, CD-ROM/-R/-RW: 24x/24x/20x, DVD-ROM/±R/±RW/±R DL: 8x/8x/6x/6x
Displej: 17,3” 1600 x 900
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Broadcom (802.11b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, USB 2.0, SPK, MIC (levo), 2 x USB 2.0 (desno)
Dimenzije/težina: 415 x 318 x 27,5 mm / 3,7 kg
Baterija: 6-cell 4400 mAh 10,8 V
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit, HP InstantWeb, Corel VideoStudio Pro X3, Corel PaintShop Photo Pro X3, Microsoft Works 9.0, probne verzije Microsoft Office 2007 i Norton Internet Security u trajanju od 60 dana, HP-ovi uslužni programi
Dodatno: 0,3 MPx web kamera, 5 u 1 (MMC/SD/MS/MS Pro/xD) čitač kartica, biometrijski senzor za otiske prstiju
Proizvođač: Hewlett-Packard (www.hp.com)
Kontakt: Laptop centar (www.laptopcentar.rs)

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
Crysis DX10 Medium
FarCry 2 DX10 High
Quake 4 High
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera