TEST DRIVE<>
012012<><>

Toshiba Qosmio F750-10M

Bez naočara

Iako 3D filmovi imaju veliki broj poklonika, ima i onih koji smatraju da filmskoj i igračkoj industriji ovaj vid sadržaja uopšte nije potreban. Glavna zamerka u najvećem broju slučajeva odnosi se na nošenje specijalnih naočara, jer se često nakon njihovog korišćenja kod gledalaca javljaju zamor, glavobolja ili bol zbog naprezanja očiju. Autostereoskopski displeji mogli bi da reše neke od ovih nedostataka, a bilo je samo pitanje dana kada će laptopovi sa ovakvim ekranom doći i do nas. Toshiba je ovog leta lansirala jedan takav prenosnik, oznake Qosmio F750-10M.

Iako je kod jedne ovakve sprave najbitniji ekran, ipak nam je bilo veoma važno šta su inženjeri iz japanske kompanije spakovali u unutrašnjost najnovijeg člana prestižne porodice Qosmio. I dok na izbor procesora (Intelov Core i7-2630QM) nismo imali zamerke, bili smo razočarani izborom diskretne grafike. Odabrano rešenje, nVidijin čip GeForce GT 540M sa 2 GB DDR3 video memorije pripada srednjem segmentu i nije preporučen za igranje u visokim rezolucijama. Ne kažemo da igranje nije moguće, ali svakako budite spremni na kompromise. Testiranju displeja posvetili smo, naravno, najviše pažnje. Prvo što nam je zapalo za oko jeste rezolucija od čak 1920 x 1080 piksela u 2D modu na ovom 15,6-inčnom prenosniku, što je za svaku pohvalu. Osvetljenje je za čistu desetku, a kontrast i uglovi gledanja takođe su ispunili naša očekivanja i renome serije Qosmio. Već nakon nekoliko minuta testiranja 3D moda, naše početno oduševljenje je skoro nestalo. Pri korišćenju 3D svojstava ekrana, rezolucija se spušta na 1366 x 768 piksela. Dubina se mnogo manje oseća nego kod 3D laptopova koje smo testirali u prošlosti, a primetna su i zamućenja i dupliranja slike. Ove pojave se, naravno, ne dešavaju toliko često, ali su ipak prisutne i kvare doživljaj. Kad nema dupliranja ili zamućenja, doživećete pravi 3D u punom sjaju, ali je više nego očigledno da autostereoskopski ekrani treba još dosta da se razvijaju. Takođe, zbog niske rezolucije i male dijagonale, samo osoba koja se nalazi direktno ispred prenosnika moći će da se prepusti čarima 3D-a, što vas, na primer, onemogućava u tome da pogledate 3D film sa prijateljima ili nežnijom polovinom. Ipak, i pored svih ovih mana, Toshiba je napravila značajan iskorak napred, koji mi moramo da pohvalimo. Da smo na testu imali pravi multimedijalni prenosnik, govore i činjenice da je Qosmio F750-10M opremljen Blu-ray rezačem, veoma kvalitetnim Harman Kardon zvučnicima i TV tjunerom.

Više puta smo pisali o dizajnu laptopova Qosmio, koji ostavljaju podeljena mišljenja kada je reč o njihovoj spoljašnjosti. Crvena boja pored poklopca zahvata i okvir laptopa, dok je unutrašnjost obojena crnom bojom, ako izuzmemo srebrne tastere touchpada. Ovakvo dizajnersko rešenje, prema našem mišljenju, i ne bi bilo toliko loše da nije preteranog sjaja, od kojeg kod Qosmio laptopova jednostavno ne možete da pobegnete. Sigurno ima i onih kojima se ovi prenosnici veoma dopadaju, ali mi smatramo to može mnogo bolje. Tastatura je veoma dobra, mada će zbog plitkog hoda tastera biti potreban izvestan period navikavanja. Touchpad pati od stare boljke Toshibinih laptopova, a to su kruti tasteri. S druge strane, na njegovu preciznost ili površinu nismo imali zamerke. Računar se u svakodnevnim zadacima nije previše zagrevao, ali, naravno, to nije slučaj kada ga opteretite nekim zahtevnim radnjama poput igara, jer tada temperatura može i te kako da skoči. Iako po svemu što smo do sada rekli ovaj laptop spada u „tešku” kategoriju, on je sa svojih 2,9 kg ipak prilično mobilan.

Pohvaljujemo i to što je Toshiba ovaj laptop, pored Home Premium sedmice, opremila i velikom količinom dodatnog softvera, ali nam se nikako ne sviđa poprilična količina utillityja, koji znaju dosta da uguše sistem. Kao što se može videti iz tabela, nikako nismo zadovoljni izborom diskretne grafike, a veoma slab rezultat rada na bateriji dodatno nas je razočarao.

Toshibin Qosmio F750 je prvi prenosnik sa 3D ekranom koji od vas ne traži specijalne naočare, ali ta tehnologija i te kako ima prostora za napredak. Takođe, sa ovim modelom ste prilično ograničeni po pitanju igranja, a ni autonomija mu baš nije za pohvalu. No, ako želite all round multimedijalni prenosnik i 3D vam nije bitan, za pozamašnu svotu novca koju je potrebno izdvojiti za testirani prenosnik možete bolje da prođete kod konkurencije. Ako vam pak gejming nije bitan, „ložite” se na 3D, svesni ste toga da autostereoskopski displeji nisu savršeni i znate da cenite dobre multimedijalne strane ovog prenosnika u vidu BR rezača ili TV tjunera, Qosmio F750 je možda prenosnik za vas. Na stranu sve to što smo do sada rekli o ovom prenosniku – još jednom napominjemo činjenicu da je Toshiba pretekla konkurenciju i da je ovo prvi u nizu ovakvih proizvoda koji nas očekuju u budućnosti, a biti prvi često znači i najviše platiti i biti spreman na ustupke.

Petar MARINKOVIĆ

 
Intel Core i7-3960X
Asus P9X79-Pro
Samsung SyncMaster S27A550H i LG Flatron M2762DP-PZ
Asus Crosshair V Formula
Asus Zenbook UX21E
Toshiba Qosmio F750-10M
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus ET2210INTS
Amazon Kindle 4
Wacom Bamboo Stylus
Verbatim Store’n’Save SuperSpeed USB 3.0 Desktop Hard Drive
Prestigio Nobile PER3562B
Logitech Wireless Touchpad
D-Link DIR-645
Prestigio PSP2BK
Media-tech Multicooler II i Intex Notebook Cooling Pad
Speedlink Myst Touch Scroll Wirelles USB Mouse
Media-Tech Quark RF
Panasonic DMP-BDT111

Specifikacija
Procesor: Intel Core i7-2630QM
Čipset: Intel HM65
Memorija: 8 GB DDR3-10700 Samsung
Hard disk: Seagate 500 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: Intel HD 3000 + nVidia GeForce GT 540M 2 GB 2 GB DDR3
Optika: Pioneer BD-RW BDR-TD04A (24x CD-ROM, 24x CD-R, 16x CDRW, 8x DVD-ROM, 8x DVD±R, 6x DVD±RW, 4x DVD±RW DL, 6x BD-ROM, 4x BD±R, 4x BD±RE, 2x BD±R DL)
Displej: 15,6” 1920 x 1020 autostereoskopski
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Mreža: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth: Atheros (802.11b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, USB 2.0, USB 3.0 (levo), 2 x USB 2.0, SPK, MIC
Dimenzije/masa: 384 x 263 x 31 mm / 2,9 kg
Baterija: 6-cell 10,8 V 4200 mAh
Software: Microsoft Windows 7 Home Premium SP1 x64, WinDVD BD, Corel Digital Studio, Nero 9 Essentials, Microsoft Office 2010 Starter, probna verzija McAfee Internet Security u trajanju od 30 dana, Toshibini uslužni programi
Dodatno: 1,3 MPx web kamera, 5 u 1 (SD/MMC/MS/MS Pro/xD) čitač kartica, DVB-T & TV tuner, Harman Kardon zvučnici, daljinski upravljač
Proizvođač: Toshiba (www.toshiba.com)
Kontakt: ComTrade (www.comtrade.rs)

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2011c
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 High
World in Conflict DX10 High
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera