TEST DRIVE<>
022012<><>

Dell XPS L502X

Korak do savršenstva

Dugi niz godina Dell uspeva da se održi na samom vrhu IT industrije. Iako mu Hewlett-Packard, kolega sa severnoameričkog kontinenta, konstantno beži u trci za najboljeg, verujemo da se u Dellu ne bune previše zbog toga što su pozicionirani na sigurnom drugom mestu. Svoj uspeh Dell umnogome duguje i seriji XPS, okrenutoj pre svega igranju i multimediji. U prošlosti smo više puta bili oduševljeni XPS laptopovima, pa nije čudo da smo s nestprljenjem očekivali najnovije prinove bazirane na Intelovoj platformi Sandy Bridge.

Prenosnici Xtreme Performance Series svojim imenom ukazuju na hardver koji ih pokreće. Na Dellovom sajtu može se naći pregršt informacija o sadržaju ovih laptopova „ispod haube”, a mi ćemo vam ukratko reći da su u ponudi prenosnici Core i5 i i7, „standardni” i 3D ekrani svih rezolucija i veličina (14, 15 i 17 inča), kao i BR rezači, SSD diskovi i ostale drangulije koje će vam izbiti znatnu količinu novca iz novčanika.

Nama je u ruke dospeo 15,6-inčni model oznake XPS L502X, koji je baziran na Intelovom procesoru Core i7-2670QM (2 GHz), više nego dovoljnom za sve radnje – od igranja do standardne kancelarijske/svakodnevne upotrebe. On je uparen sa Intelovim čipsetom HM67 i čak 6 GB radne memorije, što je za svaku pohvalu. Veoma pozitivne kritike zaslužuje i brzi WD disk kapaciteta čak 750 GB, što će zadovoljiti potrebe i onih najprobirljivijih. Jedina „mana” u hardverskom smislu celokupne 15,6-inčne serije XPS L502X jeste grafika. Navodnici su tu s razlogom, jer se svakako mnogi neće složiti sa ovim mišljenjem, ali izabrani nVidijin čip GeForce GT 540M nama nije bio dovoljan. S njim ćete se sigurno naigrati svih novijih naslova, ali uz obaranje detalja ili rezolucije. Smatramo da jedan ovakav premijum laptop zahteva mnogo snažnije diskretno grafičko rešenje koje bez problema može da svari svaku igru u Full HD rezoluciji. Jednostavno, sa laptopom XPS L502X morate biti spremni na poneki kompromis, a to je, prema našem mišljenju, nedopustivo kada su u pitanju prenosnici čija je cena izražena u evrima četvorocifrena. Ekran nas je oduševio. Njegov najveći adut je rezolucija 1920 x 1080 piksela, koja će možda nekima zasmetati zbog sitnog prikaza na 15,6-inčnom displeju, ali nama nije. Takođe, ne smemo zaboraviti ni odličan kontrast, veran prikaz boja, ravnomerno osvetljenje i dobre uglove gledanja, jer boje ne deluju nimalo isprano kad ekran gledate sa strane. Numerički blok je izostao zbog kvalitetnih JBL zvučnika, čiji je subwoofer postavljen s donje strane laptopa i koji proizvodi veoma jak bas, nesvojstven prenosnim računarima. Izdvajamo i wireless čip Centrino 802.11n, podršku za Intelovu tehnologiju WiDi za bežični prenos slike, dva USB 3.0 porta i ne toliko česti DisplayPort. VGA konektora nema, pa ako planirate da koristite ovaj analogni port, morate dokupiti adekvatni adapter.

I najnoviji član porodice XPS može se pohvaliti dopadljivim dizajnom. On odskače od konkurencije po položaju ekrana, koji nije spojen sa ivicom „ostatka”, već je pomeren za nekoliko centimetara unapred, pa laptop, posmatran iz daljine, izgleda kao da se uz njega isporučuje extended baterija sa „pozadinom”. Poklopac, donja i delovi bočnih stranica su srebrne boje, dok je ostatak laptopa (uglavnom unutrašnjost) crn. Iako je ova kombinacija veoma česta, XPS L502X je, prema našem mišljenju, izrazito lep laptop. Tome doprinosi i aluminijum, koji je korišćen u izobilju i koji uvek pored estetske ima i zaštitnu ulogu. Tamo gde aluminijuma nema, zamenjuje ga kvalitetna plastika, pa je izrada za čistu desetku. Chicklet tastatura je dobra, ali će nekima možda zasmetati previše plitak hod tastera. Na touchpad nismo imali nikakve zamerke – izrazito je precizan, velike površine, a njegovi tasteri su među najboljima koje smo do sada sreli. Sistem hlađenja je doveden do perfekcije jer je laptop bio mlak čak i pri intenzivnom „maltretiranju” u igrama. Buka je u tim situacijama u granicama normale, što je takođe za pohvalu. Nekim korisnicima možda se neće dopasti nešto veće dimenzije prenosnika jer on na svom najdebljem delu dostiže skoro 4 cm, ali mi smatramo da to nije minus, kada se uzme u obzir to da je pred nama jedan multimedijalni laptop koji može da vam zameni desktop računar.

Softverska ponuda je standardna i slična je onom što smo viđali kod 90 odsto prenosnika – Home Premium edicija Windowsa 7, Office Starter 2010, probna verzija antivirusa (u ovom slučaju to je McAfee koji, kako smatramo, nije dobro rešenje) i, naravno, uslužni programi samog proizvođača. Dell nije previše opteretio sistem dodatnim utilityjima, ali je zanimljivo to što američki proizvođač na svoje laptopove XPS instalira dock koji podseća na onaj sa Mac računara. Testovi su potvrdili našu bojazan da GPU nije dovoljno snažan da istera veliki broj frejmova pri maksimalnoj rezoluciji i detaljima, pa vam ostaje da se „igrate” sa drajverima i podešavanjima kako biste izvukli što veći FPS. Autonomija za ovako snažan laptop veoma je dobra – uspećete da za svakodnevne zadatke koristite laptop oko tri sata bez potrebe za utičnicom.

Dellov XPS L502X ima pregršt pozitivnih strana, ali su one pomalo u drugom planu zbog njegove slabije grafike. Sigurno je da ima onih za koje će manjak frejmova u igrama biti sporedna stvar u odnosu na odličnu izradu, multimedijalne mogućnosti (Full HD ekran plus izuzetan zvučni podsistem) i atraktivan izgled, ali mi nikako ne možemo da se otrgnemo od činjenice da jedan pripadnik porodice XPS ima ozbiljne probleme sa igrama. Ipak, mi često znamo da budemo rigorozni u našim ocenama i nemojte da vas naš strogi sud zavara pri izboru ovog prenosnika, jer XPS L502X stvarno nudi mnogo i predstavlja veoma dobar desktop replacement prenosnik, dostojan imena velikog Della.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Radeon HD 7970
AMD A8-3870K Fusion APU
Asus N55SF-SX160
Dell XPS L502X
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus VS239H
Sapphire Radeon HD 6970 2GB GDDR5 DualFan
ELO 15E1
Blueberry Remote Cat
Epson WorkForce Pro WP-4525 DNF
Amazon Kindle Touch
Genius Ergo 9000 i Traveler 9000
Hewlett-Packard Omni 27
Fractal Design Define R3
Samtec MPD-306 HD
Canon Powershot S100
Genius SW-G2.1 1250
Media-tech Scanline Pro MT4091
ZaggMate with Keyboard
Kingston Media Reader USB 3.0

Specifikacija
Procesor: Intel Core i7-2670QM
Čipset: Intel HM67
Memorija: 6 GB DDR3-10700
HDD: A-DATA SSD 128 GB SATA3
Grafika: Intel HD 3000 + nVidia GeForce GT 540M
Optika: PLDS DVD±RW DS-8A5SH (CD-ROM 24x, CD-R 20x, CD-RW 20x, DVD–ROM 8x, DVD±R 8x, DVD±RW 6x, DVD±R DL 4x)
Ekran: 15,6” 1920 x 1080p
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth: Intel Centrino Wireless-N 1030 (802.11b/g/n) / ima (3.0)
Konektori (položaj): USB 3.0 (levo), SPK, MIC, SPDIF, USB 2.0/eSATA (desno), HDMI, miniDisplay Port, USB 3.0 (pozadi)
Dimenzije/masa: 265 x 381 x 32–38 mm / 2,87 kg
Baterija: 6-cell 11,1 V 5200 mAh
Software: Microsoft Windows 7 Home Premium x64 SP1, Microsoft Office 2010 Starter, Roxio Creator Starter, probne verzije Nero 10 i McAfee Internet Security u trajanju od 60 dana, Dell uslužni programi
Dodatno: 2,0 MPx web kamera, 4 u 1 (MMC/SD/MS/MS Pro) čitač memorijskih kartica, JBL 2.1 zvučnici
Proizvođač: Dell (www.dell.com)
Kontakt: PiN Computers (www.pinsoft.com)

Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2011c
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 High
World in Conflict DX10 High
Trajanje baterija
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera