SERVIS<>
042012<><>

Novi život starog računara (2)

More dots!!!

Jedan stari računar, internet konekcija bolja od dial-upa i malo vremena – samo je to potrebno da biste vi i vaši online saborci mogli nesmetano da komunicirate glasom tokom igre

Instaliranje TeamSpeak servera
Svako ko je bar jednom probao neku od online igara za više igrača svestan je problema komunikacije u njima. Uz takve igre obično se koriste neki bazični chat sistemi, a ako sama igra podržava glasovnu komunikaciju, ona kao da je izašla ispod čekića nekog programera koji se davno razišao sa pojmom optimizacije. Međutim, ukoliko posedujete jedan stari računar, internet konekciju bolju od dial-upa i malo vremena, možete čak da birate između više rešenja, koja možete da upotrebite kako biste vi i vaši online saborci mogli nesmetano da komunicirate glasovnim porukama.

Na tržištu postoji mnogo programa koji obezbeđuju podršku za glasovnu komunikaciju. Tri glavna takmaca koja su usmerena ka gejmerskoj populaciji svakako su TeamSpeak, Mumble i Ventrilo. Za ova tri paketa zajedničko je to da su besplatni, da imaju dobru online podršku preko foruma i da se konstantno nadograđuju, a dostupni su na Windows, Mac i Linux platformi. Bazirani su na VoIP tehnologiji, ali ne koriste standardni SIP kao protokol za prenos glasa preko IP mreža, već algoritam poznat kao Speex, dizajniran tako da uz minimalno smanjenje kvaliteta zvuka drastično smanji veličinu paketa koji se šalju preko mreže kako bi minimalno opteretio vaš internet link.

Timski govornik

TeamSpeak – opcije za server (levo) i dodavanje kanala (desno)
TeamSpeak, u aktuelnoj verziji 3, delo je istoimene nemačke programerske kuće, a dostupan je na adresi www.teamspeak.com. Sa linka downloads potrebne su nam dve distribucije – klijent koji je trenutno u verziji 3.0.5 i server u verziji 3.0.2. Obe stvari dostupne su u 32-bitnoj i 64-bitnoj verziji, te vi preuzmite onu koja odgovara vašem OS-u. Na istom linku možete skinuti klijente i za druge platforme – Linux, iPad i Android.

Vaš stari računar, koji će biti u ulozi servera, zahteva samo jedno – da skinuti serverski paket raspakujete na lokaciju po želji i pokrenete fajl ts3server_win32.exe ukoliko ste skinuli 32-bitnu verziju softvera (za druge verzije – izvršni fajl odgovarajućeg imena). Prilikom prvog pokretanja dobićete tri bitne stvari, uz pomoć kojih ćete moći dalje da konfigurišete server – korisničko ime, lozinku za pristup serveru i Server Admin Token, koji se generiše samo jednom, te je najbolje da podatke iz novog prozora iskopirate u neki tekstualni fajl i tako ih sačuvate.

Podešavanja Ventrilo klijenta
Podešavanje servera dalje se vrši iz klijenta (najlakše je da jednu kopiju instalirate na samoj serverskoj mašini), koji se instalira standardno, kao bilo koja druga Windows aplikacija. Po prvom startovanju potrebno je izabrati nickname, kao i način na koji će se TeamSpeak klijent aktivirati – glasovna aktivacija, gde sam klijent prosleđuje paket kada „čuje” da pričate, a čim prestanete da pričate prestaje i slanje paketa ka serveru; drugi način je da odredite hotkey, taster koji morate da držite pritisnutim kada hoćete da se obratite ostalim članovima na serveru – princip koji se primenjuje na voki-toki sistemima. Taj taster čak ne mora da bude ni na tastaturi. Ukoliko imate neki dodatni taster na mišu, može i on da posluži, što je svakako za pohvalu. Od ostalih inicijalnih podešavanja tu je izbor glasa koji će vas obaveštavati o tome da se neko priključio na vaš server, kao i mogućnost da dobijate informacije o serveru i jačini zvuka, čak i kada ste u igrama, preko overlay iscrtavanja (iscrtavanja preko slike na ekranu), što radi sa većinom igara.

Kada završite sa inicijalnim podešavanjima, ostaje da klijent povežete na svoj novoinstalirani server, što radite opcijom Connect iz dela Connections. Za adresu servera upišite localhost ako ste klijent pokrenuli na istom računaru gde ste postavili i server, a ako ne, unesite IP adresu serverskog računara. Nick možete sami da izaberete. Ukoliko ste sve uradili valjano, server će vas pitati za Server Admin Token, podatak koji vam je dat prilikom prvog pokretanja serverske aplikacije. Iskopirajte ga u predviđeno polje i time ste postali administrator servera, što će biti prikazano simbolom štita sa ucrtanim slovom S u vašem TeamSpeak klijentu.

Prozor koji prikazuje Ventrilo server u akciji
Sada možemo da se pozabavimo dodatnim podešavanjem servera. To se radi desnim klikom na njegovo ime, pa izborom opcije Edit Virtual Server. Tu treba podesiti ime servera i postaviti neko zvučno ime, kao i pozdravnu poruku koju će vam server uputiti po uspešnom konektovanju. Opcija Password je od izuzetnog značaja, jer ćete lozinkom onemogućiti konektovanje nepoželjnim korisnicima. Maksimalni broj istovremenih konekcija je 32, što je više nego dovoljno, a može se čak i smanjiti da bi se uštedeo internet protok.

Kada ste sve sredili, ostalo je samo da se još malo pozabavite uređenjem kanala. Ako želite, možete pored default kanala da kreirate i sopstvene kanale opcijom Create Channel, do koje se takođe stiže desnim klikom na ime servera. Kanal koji kreirate može biti privremeni ili trajni. On može biti dodatno zaštićen šifrom, tako da, teorijski, možete da odobrite pristup svom serveru i suparničkim klanovima, s tim što bi se konverzacije u tom slučaju vodile po dva ili više odvojenih kanala. Možete podešavati i kvalitet zvuka transferovanih poruka – program tada unapred izračunava potreban protok i daje prosečno vreme kašnjenja u transferu.

Povezivanje Mumble klijenta na server
Administracija servera ili pojedinih kanala na njemu može se prepustiti i drugim osobama. Za to je potrebno kreirati dodatne tokene opcijom Privilege Keys iz menija Permissions. Kreirani token zatim prosledite korisniku elektronskom poštom, a on će ga uneti takođe iz menija Permissions, samo što ovog puta bira opciju Use Privilege Key.

Ostaje samo da saznate svoju javnu (public) IP adresu i da podesite pravilo za preusmeravanje portova (port forwarding) na svom ruteru. Prvi korak je najlakše završiti prostim odlaskom do sajta www.whatismyip.com ili pak desnim klikom na ikonicu TeamSpeak Servera u system trayu i izborom opcije Wan IP, dok je drugi deo drugačiji kod svakog rutera. Nama je u interesu da preusmerimo saobraćaj po dva porta koji dolaze sa Interneta ka vašem serveru – UDP port 9987, koji se koristi za konektovanje klijenata, i, opciono, TCP port 30033, koji služi za razmenu fajlova preko sistema TeamSpeak. Za to vam savetujemo da odete do sajta www.portforward.com, da iz liste rutera izaberete model rutera, port i aplikaciju za koju vršite promenu (u ovom slučaju TeamSpeak3 Server) i sledite detaljna uputstva.

Trbuhozborac

Murmur – potvrda da je postavljena lozinka za server
Drugi takmac na polju je program Ventrilo, dostupan na sajtu www.ventrilo.com. Program je napravljen spartanski, što se može primetiti i na njegovom sajtu, ali je veoma popularan među gejmerskom populacijom zbog najmanjeg zauzimanja resursa na računaru. Serverska instalacija dostupna je za veliki broj platformi, od neizbežnog Windowsa, Linuxa i MacOS-a, pa do nekoliko verzija za Solaris i BSD. Originalni klijenti su napravljeni samo za Windows i Mac platformu, ali za Linux i iPad postoje klijenti nezavisnih proizvođača.

Instalacija servera je jednostavna – pokrene se preuzeti exe fajl, odredi se lokacija i server je instaliran. Sva podešavanja servera vrše se u fajlu ventrilo_srv.ini, koji se nalazi u instalacionom direktorijumu – ime servera, administratorska šifra, šifra za pristup i kodek za prenos glasa (podrazumevani je GSM). Kada završite sa serverom, ostaje još jedino da po istom sistemu instalirate i klijent, koji, srećom, ima grafički interfejs. Klikom na strelicu pored polja UserName kreiraćete novog korisnika za server, a posle toga dodajte i sâm server (u odgovarajuće polje unesite IP adresu svog servera, a u polje password šifru koju ste naveli u ini fajlu servera).

U klijentu dugmetom ’Setup’ možete podesiti sve parametre vezane za konekciju, hotkey (koji funkcioniše isto kao kod TeamSpeaka), Overlay režim, eventualno minimizovanje prozora u system tray, zvučne notifikacije, kao i sam audio sistem. Ukoliko želite da administrirate server i kreirate nove chat kanale, morate se identifikovati šifrom (koju ste u ini fajlu postavili u sekciji AdminPassword=) tako što ćete desnim klikom na ime servera otići u opciju Server Admin, pa onda na LogIn. Ako ste uneli pravu šifru, moći ćete da dodajete nove korisnike, izbacujete one već ulogovane i da dodatno podešavate opcije servera kao što je automatsko izbacivanje korisnika posle X minuta neaktivnosti i slično. Treba uzeti u obzir to da su ovo samo dodatna, nešto finija podešavanja servera, a ne njegova puna administracija.

Ostaje još samo da svojim online prijateljima date svoju internet IP adresu (opet sa sajta www.whatismyip.com) i da na svom ruteru podesite prosleđivanje UDP porta 3784, što ćete, pogodili ste, izvesti uz pomoć sajta www.portforward.com. U odnosu na TeamSpeak, Ventrilo ima manji kapacitet – maksimalno osam simultanih konekcija, mada je to u praksi više nego dovoljno.

Mrmljanje i mumlanje

Mumble je treći softver iste namene i možete ga skinuti sa sajta na adresi mumble.sourceforge.net. U istom paketu nalaze se i server i klijent fajlovi, a instaliraju se kao i bilo koje druge Windows aplikacije. Serverska strana aplikacije zove se Murmur, i dovoljno je pokrenuti istoimenu prečicu da biste stavili server u pogon. Nakon toga, u system trayu će se pojaviti mala ikona, a sva podešavanja vršićete u fajlu murmur.ini, koji se nalazi u instalacionom direktorijumu. U stari, potrebno je podesiti jedino šifru za server, koju treba da upišete iza znaka jednakosti u liniji serverpassword= . Ako ste sve uradili kako treba, server možete pokrenuti prečicom iz Start menija.

Pokretanje klijenta nateraće vas da prođete kroz audio wizard, gde ćete podesiti svoje zvučnike i mikrofon, kao i način na koji ćete se prijavljivati na server. Ostaje da dodate svoj novokreirani server, i tom prilikom ćete uneti istu onu lozinku koju ste malopre uneli na serveru. Mumble klijent možete, kao i kod prethodnih klijenata, podesiti tako da iscrtava svoje parametre preko overlaya. Kao i kod TeamSpeaka, možete učitati i skin za aplikaciju i tako klijent učiniti šarenijim. Na serveru možete sami da kreirate i chat kanal, te da svoje kompanjone pozovete da se priključe razgovoru. Ostaje samo da im date svoju IP adresu i da na ruteru „otvorite” UDP port 64738, isto kao i kod drugih klijenata, i online borba može da počne.

„Svi na B!”

Koji je paket najbolji? Rekli bismo da u ovom segmentu nema jasnog pobednika. TeamSpeak je jedan od najkompletnijih programa za ovu svrhu, ali ima i mana, recimo to što je od svih aplikacija najzahtevniji kao klijent, dok mu server ne podržava automatsko startovanje kao servis (mada uz malo guglanja i to može da se prevaziđe). Mumble i TeamSpeak podržavaju i opciju 3D pozicioniranja zvuka ako igra to podržava, tako da čak i na osnovu pravca zvuka možete da odredite približnu lokaciju svog sagovornika. Ventrilo sledi svoju logiku malog, spartanskog programa koji ne opterećuje sistem, ali ima ograničenje na samo osam korisnika.

Bilo kako bilo, sve tri serverske aplikacije su male i ne zauzimaju mnogo resursa, te ih možete sve pokrenuti paralelno na jednom starom računaru, bez bojazni da ćete osetiti pad u performansama. Možda je najbolje baš tako da uradite kako biste sami procenili koji vam od ova tri sistema najbolje leži.

Uroš VELIČKOVIĆ

 
 NOVE TEHNOLOGIJE
Kvantna kriptologija

 PRIMENA
Kompjuteri i astronomija

 NA LICU MESTA
CeBIT 2012, Hanover, Nemačka, 6–10. mart
Toshiba World 2012, Keln/Bon, 21-22. mart
Mobile World Congress 2012, Barselona, Španija, 27. februar – 1. mart
Dan internet domena Srbije 2012
EDUFair 2012
„Internet za sve” – Telenor fondacija i opština Vračar

 KOMPJUTERI I FILM
Tu Xia Chuan Qi
Battleship
Filmovi, ukratko

 SITNA CREVCA
Osnovni pojmovi o računarskim mrežama (2)

 SERVIS
Novi život starog računara (2)
Šta mislite o ovom tekstu?

 VREMENSKA MAŠINA
Razvoj računarskih mreža

 PRST NA ČELO
Poslednji voz

Hardverski zahtevi
Što se tiče hardverske strane, sva tri servera su za današnje pojmove mačji kašalj. Čak će i TeamSpeak, najzahtevnija od sve tri aplikacije, raditi na bilo kom računaru koji je proizveden u poslednjih desetak godina. I klijent i server će raditi na bilo kom Pentium 3 računaru sa taktom od najmanje 800 MHz, i koji ima bar 128 MB RAM-a, s tim što server traži 5 MB prostora na disku za instalaciju, dok klijent zahteva 50 MB. Drugi na listi zahtevnosti je Mumble, čiji su zahtevi za klijent slični kao i za TeamSpeak klijent, jer je kompajliran sa SSE instrukcijama, dok server traži sistem sa 40-ak megabajta slobodnog RAM-a. Server je u testovima na novijim računarima retko uspevao da prebaci jedan odsto zauzeća procesora, tako da će i njemu biti više nego dovoljno da se vrti na nekoj Pentium 2 ili 3 mašini. Apsolutni pobednik po minimumu resursa koje zauzima sigurno je Ventrilo, jer je dokumentovano da se na BSD platformi i na drevnom 386 računaru sa 32 MB RAM-a bez problema snalazio sa svih osam korisnika. Kako smo mi u ovom tekstu obrađivali verziju za Windows, možemo reći da će ovaj softver sigurno raditi i na Pentium 2 platformama, koje su starije od 10 godina. Inače, sva tri paketa zahtevaju server-klijent kanal od oko 60 kilobita u sekundi kako bi komunikacija išla glatko. U suštini, bilo koji računar star do 10 godina i sa bilo kakvim broadband pristupom Internetu trebalo bi da je i više nego dovoljan za server.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera