PHONE ZONE<>
072012<><>

Adobe Reader, ezPDF Reader, RepliGo

PDF za poneti

Kod PC računara, pri odabiru softvera za pregled PDF dokumenta korisnici uglavnom obraćaju pažnju samo na dve osobine: koliko je program brz i kako radi njegova pretraga. To je sasvim logično kada se uzme u obzir to da je PDF prvenstveno osmišljen sa ciljem da jednom formatiran dokument zadrži svoju formu na svakom računaru, pa nekih dodatnih opcija zapravo i nema. Tekst, grafika i fontovi integrišu se u sam fajl, tako da je PDF dokument potpuno nezavisan od programa i fontova koji su instalirani na računaru korisnika, što ga, teoretski, čini idealnim rešenjem za arhiviranje knjiga, formulara i sličnih dokumenta. Međutim, ovaj zatvoreni sistem povlači dva problema. Prvi je jasan svakome ko se susreo sa PDF dokumentom: jednom kreirani fajl nije moguće na jednostavan način menjati i modifikovati. Drugi problem je kako na malenom ekranu mobilnog telefona ili tablet računara prikazati dokument prvobitno namenjen za štampu na papiru daleko većih dimenzija. Postoje raznorazna rešenja za što udobnije korišćenje PDF dokumenta na Android platformi, Google Play Market zatrpan je softverom te namene, a mi smo izabrali tri najbolja prema našem mišljenju.

Adobe Reader

Druženje sa PDF čitačima na Androidu započinjemo sa programom samog kreatora PDF formata – Adobe Readerom. Pored toga što je praktično standard na PC/MAC računarima, sa više od 50 miliona preuzetih instalacija sa Play Marketa svakako je i najpopularniji čitač PDF dokumenata za Android platformu. On sadrži integrisani fajl browser, koji ne funkcioniše na tradicionalnom sistemu navigacije kako bi se izbeglo mukotrpno kopanje po folderima. Adobe Reader skenira memoriju uređaja i izbacuje listu sa svim PDF dokumentima koje je pronašao. Tako dobijenu listu moguće je pretraživati, što umnogome olakšava posao u situacijama kada se na uređaju nalazi veliki broj fajlova. Ušteda u vremenu je očigledna, ali opcija skrivanja fajlova od neželjenih očiju u neki zabačeni folder definitivno otpada. Čitanje samih dokumenta može se vršiti na dva načina, kontinualno i stranu po stranu. Kontinualno čitanje podrazumeva vertikalno skrolovanje kroz dokument – pri spuštanju nadole deo prethodne strane ostaje vidiljiv, dok se kod druge varijante svaka strana prikazuje zasebno jedna po jedna, nalik čitanju štampane knjige. Uvećanje dokumenta vrši se klasičnom metodom pinch to zoom, te je nakon uvećanja, u zavisnosti od procesorske snage uređaja, potrebno nešto vremena kako bi se slika izoštrila. Za one koji imaju na umu čitanje romana, podržana je i opcija reflow, koja zapravo vrši prepoznavanje teksta u dokumentu i odbacuje slike i sva formatiranja dokumenta. Veličinu ovako dobijenog teksta moguće je menjati, čime se može ostvariti udobno čitanje na malim ekranima. Naravno, jasno je da je reflow potpuno neupotrebljiv za stručnu literaturu – nema tabela, nema grafikona i matematičke formule bivaju pretumbane, tako da je ova opcija pogodna isključivo za čitanje velike količine teksta. Sve to ne znači da su ljubitelji stručne literature zaboravljeni, jer je „sveti gral” studenata, anotacija dokumenta, podržana. Delove teksta moguće je podvući ili precrtati, a za one koji vole da se igraju markerima za obeležavanje, tu je izbor od nekoliko boja i nivoa prozirnosti kojima možete osenčiti željenu rečenicu ili pasus. Kome ni to nije dovoljno, može dodavati tekstualne komentare ili čak slobodnom rukom crtati i pisati po dokumentu.

ezPDF Reader

Kada zađemo u sekciju PDF softvera za koji je potrebno izdvojiti novčana sredstva, ezPDF Reader je gotovo na vrhu liste. Njegova osnovna funkcionalnost relativno je slična prethodno opisanom programu. Dakle, podržano je kako kontinualno tako i čitanje stranu po stranu, a postoji i mogućnost reflowa teksta. Integrisani file browser takođe izdvaja samo PDF dokumente, nema klasičnog šetanja po folderima, a opcija koja nas je prijatno iznenadila je generisanje thumbnail sličica. Adobe Reader podržava istu funkciju, tj. generiše malu sličicu naslovne strane u browseru, ali ezPDF stvar podiže na viši nivo – nakon otvaranja dokumenta moguće je prikazati thumbnail svake strane otvorenog PDF dokumenta, čime je pronalaženje željenog dela daleko jednostavnije od klasične pretrage. Tekstualna pretraga je takođe daleko bolja jer je moguće, recimo, tražiti više različitih reči odjednom i označiti ih u celom dokumentu. Anotacija dokumenta dovedena je gotovo do savršenstva – pored senčenja u različitim bojama, moguće je crtanje osnovnih geometrijskih oblika poput pravougaonika i kruga, kao i crtanje pravih linija i strelica za označavanje važnih sekcija. Povrh svega toga, tu je opcija za dopisivanje teksta ručno ili putem tastature, što sve zajedno ovaj program čini pravom poslasticom za sve one koji vole da pišu po knjigama. Za razliku od Adobe Readera, moguće je čak postaviti i fiksni toolbar sa funkcijama za anotaciju i dodatno ubrzati ceo postupak. Zahvaljujući funkciji crop, veoma jednostavno možete se otarasiti margina, i to kako na jednoj strani tako i u celom dokumentu, što je naročito korisna funkcija za vlasnike mobilnih telefona. Na sve to treba dodati i noćni režim koji invertuje boju pozadine i slova te tako smanjuje naprezanje očiju, kao i opcioni plug-in sa cloud podrškom za Google Docs.

RepliGo

Iako je karijeru započeo kao jednostavan PDF čitač čija je glavna razlika u odnosu na konkurenciju bila mogućnost reflowa teksta, RepliGo je prerastao u funkcionalan i kvalitetan program za baratanje PDF dokumentima. Interni fajl browser izveden je u klasičnom režimu, tako da je vidljiva kompletna fajl struktura uređaja. Reflow, po kojem je RepliGo poznat, zaista je bolji od sličnih rešenja, prikazuje se daleko veća količina grafike i primetno je manje tumbanja formula i naslova. Mogućnosti anotacije stoje rame uz rame sa ezPDF-om, a čak postoji i nekoliko njemu svojstvenih opcija poput crtanja krivih linija. Thumbnail sličice zanimljivo su rešene – u dnu strane pojavljuje se plivajući meni u kojem je veoma lako i brzo moguće doći do željene strane. Funkcije crop, viđene kod ezPDF-a, nema, ali je tu mogućnost automatskog uklanjanja margina. RepliGo može biti interesantan i onima koji uče engleski jezik zahvaljujući mogućnosti naracije teksta i korišćenja rečnika ColorDict. Pored noćnog režima, moguće je kontrolisati i nivo osvetljenja direktno iz aplikacije, što je funkcija koja je veoma zgodna pri dužem čitanju.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
LG Optimus L7 P700 i Optimus L3 E400
Samsung Galaxy S III
HTC Desire C
Samsung Galaxy Tab 2 10.1
Prestigio MultiPad PMP5097C PRO
Adobe Reader, ezPDF Reader, RepliGo
Šta mislite o ovom tekstu?
BSPlayer
Schemer
BusPlus
Pocket Manga (Mango)
Facebook Camera
Total Commander
Flipboard
Uniqlo Wake Up
Power AMP
Txtract
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera