PHONE ZONE<>
032015<><>

MyWiGo Wings 3, City i Excite 3

Krilati, gradski i uzbuđeni

Kladimo se da za špansku kompaniju MyWiGo ne da niste čuli, nego da vam njeno ime ničim ne sugeriše da se bavi izradom mobilnih telefona. Zašto je poznati Cirkuit Planet (www.cirkuitplanet.com) odlučio da nam je potreban još jedan brend mobilnih telefona i deo svoje zarade uložio u „konstruisanje” ove podružnice, nije nam jasno – njihov odgovor je da su uvideli zjapeću provaliju u segmentu kvalitetnih i goodiesima nabijenih uređaja namenjenih običnim smrtnicima sa novčanicima plićih pregrada. Kad nam je na test stigla najnovija, treća, generacija telefona ove kompanije prvo nam je na umu bila baš provera poslednjeg iznetog podataka. Da li je moguće imati i ovce i novce, pitanje je sad?

Iz ponude smo izdvojili tri telefona od kojih Wings 3 i City pripadaju gornjem kvalitativnom segmentu kompanije, dok se Excite nalazi u njegovoj sredini. Zanimljivo je da se u sva tri slučaja radi o Dual SIM telefonima koje pogoni famozni MediaTekov MT6582 četvorojezgarni procesor čije srce kuca na 1,3 GHz. Za grafiku je zadužen Mali-400MP, a tu je i vanila KitKat iteracija Androida u izvedbi 4.4.2. To znači da je rad rasterećen suvišnih launchera, nepotrebnih programa, ali i omraženog bloatwarea. Verovali ili ne, memorijski footprint testiranih telefona iznosio je malenih 360 MB. Sva tri telefona dolaze samo sa osnovnim programima i alatkama, čak ćete aplikacije poput Facebooka, YouTubea, Google+ i ostalih morati da preuzmete ručno, ako vam trebaju.

Wings 3

Ovaj telefon na prvi pogled ostavlja izuzetno povoljan utisak, što zbog činjenice da je gotovo pravilnog pravougaonog oblika (podseća malo na Sonyjeve modele iz serije Z), što zbog podatka da je reč o veoma kvalitetnoj završnoj obradi. Zadnja maska je blago zakrivljena ka vertikalnim ivicama, dok je površina „izbuškana” pa telefon lepo leži u ruci i ne klizi. Zanimljivo je da je sočivo kamere ubačeno u kvadratno kućište koje je za tačno 1,25 milimetara ispupčenije od kućišta telefona i, iako to izgleda veoma lepo, može da bude nezgodno ako telefon nosite u džepu (prilikom vađenja možete da ga zakačite za postavu i ispustite). Hardverski tasteri su razdvojeni tako da se dugme Power nalazi sa desne strane, dok su Volume dugmići (odvojeni su) smešteni na levoj strani. Mikro USB priključak i 3,5-mm otvor za slušalice postavljeni su na gornjoj strani uređaja. Eleganciji dodatno doprinosi debljina koja iznosi respektabilnih 8,25 mm (7 mm ako ne računamo kućište kamere). Kad već pričamo o kameri, navešćemo da ona prednja „gura” rezoluciju od 5 Mpx, dok se pozadi nalazi standardnih 13 Mpx sa ugrađenim autofokusom i LED blicem. Kvalitet slika je solidan, a omogućeno je i pravljenje FullHD video snimaka (30 sličica u sekundi), ali isključivo u 3GP formatu (h.264 kodek i AAC zvuk).

Wings 3 ima ekran veličine 5” (720 x 1280 piksela) urađen u OGS (One Glass Solution) IPS varijanti, gustine 320 piksela po inču. Na prvu loptu stiče se utisak da je ekran mnogo veći pošto je iznad i ispod ostavljeno nešto više prostora nego kod konkurencije. Ugao vidljivosti je 178 stepeni, boje naglašeno žive, a sadržaj više nego čitljiv i pod direktnim sunčevim zracima. Telefon je opremljen sa 1 GB radne memorije, a na raspolaganju je i 8 GB internog skladišnog prostora koji može da se proširi dodavanjem microSD kartica (do 32 GB). Da biste to uradili moraćete da skinete poklopac baterije i odstranite je, što je mali minus.

Telefon bez problema ispunjava sve multimedijalne zadatke koje korisnik može da mu zada. Filmovi u HD kvalitetu, YouTube klipići, fotkanje, slušanje muzike, igranje igara... Ako nekog to zanima, na AnTuTu testu, Wings 3 je dobacio do 18.431 poena, pa upoređujte. Nas je najviše obradovala „gola” verzija KitKata 4.4.2 koja je, u kombinaciji sa internim „šparačem”, uspela da nam obezbedi autonomiju baterije (kapacitet joj je 2300 mAh) u trajanju od 3 dana, 14 sati i 24 minuta. Za to vreme razmenili smo 90 SMS-ova, obavili 35 minuta razgovora i surfujući internetom potrošili 3 sata slobodnog vremena. Sve to sa uključenim Wi-Fiem. Pod punim opterećenjem (na sve nabrojano dodajte još reprodukciju HD video-sadržaja, slušanje muzike i igranje), Wings 3 je uspeo da izdrži ceo dan bez punjača.

Šta nam se nije svidelo? Zvuk u slušalici je nekako tanak, nedovoljno glasan i operisan od niskih frekvencija. Glasnoća može da bude problem u uslovima velike buke. Dalje, nedostaje NFC, ekran istovremeno možete pritisnuti „samo” sa pet prstiju, a tu su i svega četiri ugrađena senzora (Proximity, Acceleration, G-Sensor, Light). Primetili smo i eratično ponašanje modula za detekciju pražnjenja baterije koji kao da se ne osvežava u realnom vremenu (problem je verovatno softverske prirode, ali opet). S druge strane, Wings 3 dolazi u bogatom pakovanju. U kutiji se pored punjača i USB kabla nalaze i slušalice, dve zaštitne folije za ekran, kao i takozvana flip-flop futrola za nošenje sa naročitim prorezom za ekran koji je osetljiv na dodir.

City

Model City je očigledno flagship kompanije i kod njegove izrade se nije išlo na kompromis. Odlična izrada i završna obrada osećaju se pod prstima već na prvi dodir. I ovaj model ima naročiti business look, mada je kućište blago zaobljeno na uglovima, a zadnja maska jače teksturirana nego u slučaju Wings 3. Kamera neznatno štrči u odnosu na kućište, dok su tasteri Power i Volume (+ i – su spojeni u jedan veliki „klackalica” taster) postavljeni sa iste (desne) strane. Gore se nalaze, isto kao kod Wings 3, 3,5 milimetarski audio-konektor i mikro USB priključak.

Ispod haube, kao što smo rekli, nalazi se identična mašina, a razlika je što City ima cela 2 GB RAM i 16 GB interne skladišne memorije (može da se proširi microSD karticama veličine do 32 GB). Zadnja kamera „broji” 13 Mpx, podržava auto-fokus i ima LED blic, selfije možete praviti uz pomoć prednje kamere od 5 Mpx, dok je za skladištenje video-klipova opet zadužen format 3GP. Ako ne očekujete previše (čitaj: nemoguće), kvalitet izrađenog materijala je na sasvim prihvatljivom nivou. Najveća razlika je OGS IPS HD ekran (720 x 1280 piksela) veličine 5,5” (320 PPI), sa vrcavim bojama i odlično pogođenim kontrastom. Sadržaj je vidljiv iz svih uslova. Inače, ugrađena polimerska baterija kapaciteta 2500 mAh bez problema obezbeđuje celodnevnu autonomiju pod visokim opterećenjem, dok se pri umerenom korišćenju može „preživeti” i dva dana bez punjača. Veoma dobro, s obzirom na veličinu ekrana. Na potrošnju baterije povoljno utiče svedena verzija KitKat 4.4.2 Androida i malo inicijalno zauzeće memorije – korisnik na raspolaganju ima preko 1,6 GB RAM.

Gabaritni ekran i izbor kvalitetnih gradivnih materijala nepovoljno su uticali na težinu uređaja koja je blizu modernih (početničkih) reketa za tenis – 209 grama! Ono što malo više smeta je zvuk u slušalici koji je kao kod modela Wings 3 nedovoljno glasan i „piskutav”. Dodaćemo, da oba uređaja nemaju ni kontrolnu LE diodu koja bi ukazivala na propuštene pozive i pristigle poruke, pa ćete proveru morati da radite pritiskanjem dugmeta Power i aktiviranjem ekrana. Naravno, ne postoji ni podrška za NFC, ugrađeno je samo četiri senzora (Proximity, Acceleration, G-Sensor, Light), a posebno nas je razočaralo što USB OTG nije podržan u oba slučaja. City ne dolazi u paketu sa flip-flop futrolom (može da se kupi posebno), ali su zato obezbeđene dve zaštitne folije za ekran.

Excite 3

Excite 3 je namenjen manje zahtevnim korisnicima, ali sa jačom braćom ipak deli isti pokretački agregat (MT6582). Na raspolaganju je i 1 GB RAM, 8 GB internog skladišnog prostora (proširivo microSD karticama veličine do 32 GB), zadnja kamera od 8 Mpx sa LED blicem i podrškom za auto fokus, te prednja kamera od svega 2 Mpx. Ovaj uređaj je nešto „plastičniji” od prethodna dva i deluje jeftinije na prvi pogled i pod prstima, ali to ne znači da ima krckanja i loše uklopljenih elemenata. Vizuelno, a pogotovo u beloj varijanti, Excite 3 neodoljivo podseća na iPhone, što je verovatno i bio cilj. Kao i kod prethodna dva modela, 3,5-milimetarski audio-priključak i mikro USB konektor nalaze se sa gornje strane, dok je na desnoj strani spojeni Volume i taster Power. Pozadinska maska je glatka i na njoj se nalaze simpatično dizajnirani, okrugli otvori za sočivo kamere i blic.

Osnovna mana ovog uređaja je 4,5” QHD IPS ekran rezolucije 540 x 960 piksela (240 ppi), koji ne balansira najbolje kontrastom i bojama. Kada se direktno uporedi sa prethodna dva modela, boje deluju nekako isprano, a prikaz mutnjikavo, s obzirom na to da se radi o subHD rezoluciji. Ne sviđa nam se ni što je polimerski akumulator kapaciteta mršavih 2000 mAh, mada i takav omogućava celodnevno korišćenje bez ikakvih ustezanja. Zanimljivo je da Excite 3 nudi nešto bolji kvalitet zvuka u slušalici koji je, iako je intenzivniji nego kod Wings 3 i City modela, ipak mogao da bude još malo jači. Ni u ovom slučaju ništa nema od USB OTG konekcije i NFC-a, ali je zato na raspolaganju kontrolna LE dioda i čak pet senzora (Direction, Acceleration, Light, E-Compass, Proximity).

• • •

Prijatno smo iznenađeni kvalitetom testiranih MyWiGo uređaja. Za srednju-nižu klasu kojoj realno pripadaju nude sasvim dovoljno fire powera, a mogu da se pohvale i kvalitetnom završnom obradom i odlično optimizovanim operativnim sistemom bez bloatwarea i promo sadržaja. To se pogotovo odnosi na modele Wings 3 i City koji predstavljaju glavne uzdanice kompanije iz Valensije. U celoj priči valja pomenuti i cenu, pošto su i na ovom polju uređaji itekako konkurentni. Za City je neophodno izdvojiti oko 220 evra, Wings 3 košta oko 185 evra, dok se cena Excite 3 kreće oko 145 evra. Na kraju, moramo da se ogradimo i jednim – ALI! S obzirom na to da je u pitanju novi brend, testiranje uređaja je na početku i tek treba da se vidi kako će funkcionisati/ponašati se nakon višemesečne eksploatacije u realnim uslovima.

Vladimir PISODOROV

 
Samsung Galaxy Note Edge
Yota Devices YotaPhone 2
MyWiGo Wings 3, City i Excite 3
Šta mislite o ovom tekstu?
SGP Technologies Blackphone
Call Toolbox Pro
Silence Premium Do Not Disturb
Notification Toggle
Right Click
Lettrs
Nights Keeper
uCam Ultra Camera
Pushbullet
Clone Camera

Wings 3
Operativni sistem:
Android 4.4.2
Dimenzije:
144 x 71,8 x 8,25 mm / 157 g
Ostalo:
MediaTek MT6582 čipset (Quad Core 1,3 GHz CPU + Mali-400 MP GPU), 1 GB RAM, 8 GB interne memorija, microSD do 32 GB, 5” OGS IPS (720 x 1280, 320 PPI), Bluetooth 4.0+EDR, Wi-Fi 802.11 b/g/n/HotSpot, GPS (A-GPS), GSM/quad band, 3G/triple band, EDGE, MicroUSB, 3,5 mm audio-konektor, 13 Mpx zadnja kamera (LED blic i autofokus), 5 Mpx prednja kamera, Dual SIM, Li-ion baterija 2300 mAh
Proizvođač:
MyWiGo
Kontakt:
Maximus 021

City
Operativni sistem:
Android 4.4.2
Dimenzije:
157 x 77,7 x 9,8 mm / 209 g
Ostalo:
MediaTek MT6582 čipset (Quad Core 1,3 GHz CPU + Mali-400 MP GPU), 2 GB RAM, 16 GB interne memorija, microSD do 32 GB, 5,5” HD OGS IPS (720 x 1280, 320 PPI), Bluetooth 4.0+EDR, Wi-Fi 802.11 b/g/n/HotSpot, GPS (A-GPS), GSM/quad band, 3G/triple band, EDGE, MicroUSB, 3,5 mm audio-konektor, 13 Mpx zadnja kamera (LED blic i autofokus), 5 Mpx prednja kamera, Dual SIM, polimerska baterija 2500 mAh

Excite 3
Operativni sistem:
Android 4.4.2
Dimenzije:
136,5 x 67,3 x 9 mm / 135 g
Ostalo:
MediaTek MT6582 čipset (Quad Core 1,3 GHz CPU + Mali-400 MP GPU), 1 GB RAM, 8 GB interne memorija, microSD do 32 GB, 4,5” QHD IPS (540 x 960, 240 PPI), Bluetooth 3.0+EDR, Wi-Fi 802.11 b/g/n/HotSpot, GPS (A-GPS), GSM/quad band, 3G/dual band, EDGE, MicroUSB, 3,5 mm audio-konektor, 8 Mpx zadnja kamera (LED blic i autofokus), 2 Mpx prednja kamera, Dual SIM, polimerska baterija 2000 mAh
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera