SVET KOMPJUTERA - INTERNET - WWW vodič
INTERNET<>
072015<><>

WWW vodič

www.theoperaplatform.euDragan KOSOVAC

 
Kako preživeti letovanje
Završetak digitalizacije TV signala
Uber taksi služba
WWW vodič
Šta mislite o ovom tekstu?

obben View
Googleovo odeljenje Cultural Institute dodalo je nedavno svojoj prezentaciji virtuelnu verziju Muzeja ostrva Robben u Južnoafričkoj Republici. Ovaj muzej pokriva gotovo pet vekova istorije ostrva koje je još od sedamnaestog veka korišćeno za izolaciju politički nepodobnih osoba, da bi kasnije na ostrvu bio podignut i zatvor, najpoznatiji po tome što je u njemu Nelson Mandela proveo 18 od svojih 27 godina zatočeništva. Virtuelni obilazak muzeja sastoji se od teksta, statičnih fotografija, Street View panorama i video snimaka.
goo.gl/63idai

Lego View
Ljubitelji Lego kockica svih uzrasta često zamišljaju kako se kreću kroz svet izgrađen od njihovih omiljenih igračaka. Brick Street View stavlja vas pred mapu sveta (napravljenu na osnovu podataka sa Google Mapsa) i traži od vas da uhvatite animiranu Lego figuru za ruku i postavite je bilo gde na mapi sveta. Na osnovu podataka kojima Street View raspolaže, dobićete panoramsku sliku te lokacije, ali napravljene pomoću Lego kockica. Ako pažljivo birate mesta na mapi sveta, dobićete slike poznatih znamenitosti u alternativnom, Lego svetu.
goo.gl/F4T0y

Madagascar
U Indijskom okeanu, oko 500 kilometara od jugoistočne obale Afrike nalazi se četvrto ostrvo po veličini na svetu. Pošto se Madagaskar odvojio od Indije, i to pre nekih osamdesetak miliona godina (pa je i zvanično najstarije ostrvo na svetu), njegove glavne karakteristike su bogatstvo i raznolikost flore i faune – oko 5% svih živih vrsta na planeti može da se nađe na ovom ostrvu. Google Views je nedavno dodao obilje panorama iz brojnih prelepih delova Madagaskara, od planina i šuma, preko istorijskih lokacija, do reka i plaža.
goo.gl/U2pmvr

How Old?
U stavu da ste mladi onoliko koliko se osećate ima malo istine. Ipak, izgleda da mnogo više istine ima u tome da izgledate onoliko mlado koliko vodite računa o sebi, ali i kakav vam je izraz lica. Zbog amerikanizacije planete i opsednutosti spoljašnjim izgledom, svi se trude da izgledaju što lepše, zdravije, mlađe. Upravo zbog toga, sajt How Old postao je veoma popularan. Ova prosta demonstracija Microsoftove tehnologije mašinskog prepoznavanja lica reći će vam koliko staro ili mlado izgleda osoba na fotografiji koju uploadujete.
how-old.net

Google Tone
Stručnjaci iz Googlea ubeđeni su da je najbolji način da podelite podatke sa ljudima oko vas – zvuk. Google Tone je nova ekstenzija za Chrome koja pretvara bilo koji link u simpatični zvuk (koji podseća na „jezik” kojim priča R2-D2). Na ovaj način, zvučnici vašeg računara postaju sistem za odašiljanje ovog linka, a svaki mikrofon u njihovom dometu ili neko ko može da vas čuje preko telefona, Skypea ili Hangoutsa, postaje prijemnik. Dok ovaj sistem zvuči zabavno, poznata nam je kancelarija kojoj će Tone dodatno oboriti produktivnost.
goo.gl/SHPevw

Hopf eksperiment
Osim što su uopšteno interesantni i često prosto lepi za gledanje, Google Chrome eksperimenti mogu da budu i edukativni, a najbolje je kada se sve tri stvari poklope. Pre čak 84 godine, nemački matematičar Hajnc Hopf opisao je hipersferu u četvorodimenzionom prostoru, a Hopfovo raslojavanje (ili fibracija) vizuelizacija je ovog oblika u tri dimenzije. Stručnjak za vizuelizaciju, Nikolas Belmonte, napravio je Google Chrome eksperiment koji upravo prikazuje šarenu, gotovo hipnotičku animaciju Hopfovog raslojavanja koju morate da pogledate.
goo.gl/AHHOCx

Edisonove lutke
Tomas Alva Edison poznat je kao izumitelj sa talentom za unovčavanje svojih (i tuđih) izuma, kao i po svom rivalstvu sa Nikolom Teslom. Mnogima su najinteresantniji Edisonovi radovi iz oblasti prenosa zvuka. Pre četiri godine pronađene su Edisonove lutke stare oko 120 godina, koje govore. Ove dečije igračke u sebi su imale Edisonove audio-cilindre koji su i pored zuba vremena očuvali zapisane glasove. Glasovi tih lutaka digitalizovani su i mogu da se čuju na sajtu Američke službe za parkove, u odeljku posvećenom Edisonu.
goo.gl/mDSWOz

Pretenciozno
U moru sadržaja koji ma nas bombarduju sa svih strana često je teško naći baš ono što odgovara našem ukusu. Sajt Pretentious-o-meter na osnovu podataka sa IMDB-a i Rotten Tomatoesa računa gde neki film spada na skali pretencioznosti. Nakon toga, dobijate prikaz da li taj film naginje ka mainstreamu ili se uglavnom sviđa kritičarima, to jest da li je pretenciozan. Kada pomoću merača pretencioznosti, a na osnovu filmova koje ste gledali, „kalibrišete” svoj ukus, možete mnogo bolje da procenite naslove koje planirate da pogledate.
goo.gl/Mpd4FZ

Typedrummer
Spisku genijalnih sajtova koji ne rade gotovo ništa, ali je apsolutno nemoguće odlepiti se od njih treba dodati i Typedrummer. Kao što naslov nagoveštava, dok ste na ovom sajtu i kucate bilo šta, tekst, brojevi i ostali karakteri se pojavljuju u malom prozoru u centru sajta, ali, mnogo bitnije, svaka dirka na tastaturi koju pritisnete pravi zvuk iz ritam mašine. Bilo da pretvarate proizvoljan tekst u zabavan ritam ili se potrudite da komponujete interesantan sempl, svoje delo možete da podelite sa prijateljima putem jednostavnog linka.
typedrummer.co

Time-lapse Mining
Tim studenata i profesora sa Univerziteta u Vašingtonu stvorio je, u saradnji da Googleom, automatizovani sistem koji uzima fotografije sa interneta iz različitih izvora (sajtovi kao Flickr, Picasa i slični), prepoznaje one koje slikaju isti prizor i od njih pravi film koji prikazuje promene tokom vremena. Na osnovu oko 86 miliona fotografija, sortiranih vremenski kroz godine, sintetički je stvoreno više od 20.500 ovakvih time-lapse prikaza koji prikazuju često fotografisane prizore u periodima od nekoliko sati do preko decenije.
goo.gl/5Vsm7a

Sony Legacy
U životu svakog audiofila dođe trenutak kada kaže: „Ova današnja muzika ništa ne valja, u moje vreme su svirali prave stvari!” Bilo da želite da čujete „muziku svoje mladosti”, „muziku naših roditelja” ili jednostavno želite da čujete klasike iz perioda od šezdesetih do ranih osamdesetih godina, sajt We are Sony Legacy odlična je lokacija za posetu. Audio odeljenje kompanije Sony napravilo je sajt posvećen umetnicima i muzici upravo iz tog perioda. Uz blog, audio i video klipove, plejliste i linkove možete da provedete nebrojane sate.
www.wearesonylegacy.coOpera Platform
Sajt The Opera Platform je projekat Evropske unije i kanala Arte koji izlazi u susret ljubiteljima klasične muzike. Svakog meseca, nastup neke evropske opere ili baleta snima se i strimuje uživo putem ovog sajta – potpuno besplatno. Snimak je zatim dostupan za slobodno gledanje sve do sledećeg nastupa. Na ovaj način, možete da pogledate dela Verdija, Mocarta, Ravela ili Vagnera u pozornicama do kojih biste inače teže stigli. U trenutku pisanja ovih redova, aktuelno je bilo izvođenje simfonijske poeme Jana Sibelijusa – „Kullerevo”.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera