LAKI PINGVINI<>
112015<><>

KPhotoAlbum 4.6.2

Jesenje sređivanje kolekcije

Kompilacija KDE softvera toliko je velika da je prosto nemoguće da u njoj ne pronađete program koji vam treba. Međutim, postoje i oni koji se sa funkcijama međusobno preklapaju. Takav je slučaj sa programima digiKam i KPhotoAlbum. Oba su posvećena organizaciji fotografija na vašem računaru, s tim što je za digiKam to jedna od opcija, dok je KPhotoAlbum fokusiran samo na organizaciju, kako fotografija tako i video snimaka.

Iako većina vas verovatno nije čula za ovaj program, on nije tako mlad, s obzirom na to da ima već 13 godina razvoja iza sebe. U početku se zvao KimDaBe, da bi 2006. godine bio preimenovan u sadašnji naziv. Program se nalazi u repozitorijumima većine distribucija, tako da neće biti problem da ga pronađete i instalirate. Nakon prvog pokretanja, dobili smo obaveštenje da ćemo imati bolje rezultate u prikazu video fajlova ako instaliramo mplayer2, mada ovaj korak nije obavezan i na korisniku je da odluči. Nakon toga je potrebno odabrati lokaciju sa slikama i video fajlovima da bi program odradio skeniranje. Ovde smo primetili prvu (i jedinu) zamerku – moguće je odabrati samo jednu lokaciju za skeniranje podfoldera i datoteka. Da vas upozorimo, prvo skeniranje će potrajati malo duže. Ovim postupkom se prikupljaju metapodaci sa kojima kasnije korisnik barata, tako da nema uticaja na same fajlove.

Najveći deo interfejsa zauzima deo sa kategorijama i pretragom. Iznad njega se nalaze padajući meniji sa podešavanjima, a ispod pregled po datumima, gde možete videti u kom periodu ste bili najaktivniji sa fotografisanjem. U početku nećete imati puno koristi od ponuđenih kategorija jer vaše slike ne sadrže informacije o njima (osim o vremenu fotografisanja), tako da ih morate uneti ručno. Možete vršiti kategorizaciju po ljudima na slici, lokaciji, događaju, vrsti formata. Za početak vam preporučujemo da slikama pristupate kroz opciju Show thumbnails ili preko vremenske linije u dnu ekrana. Za unos potrebnih informacija, potrebno je kliknuti desnim tasterom na fotografiju i odabrati opciju Annotate individual items ili koristiti prečicu ’CTRL + 1’, a moguće je selektovati i više slika odjednom i uneti potrebne informacije brže. Prvi put će vam biti ponuđeno da pročitate uputstvo za unos, što preporučujemo radi lakšeg snalaženja, a u zavisnosti od količine fotografija i snimaka u vašoj kolekciji, ovo vam može oduzeti dosta vremena. Međutim, kada jednom ovaj posao bude gotov, snalaženje i pronalaženje se obavlja sa par klikova. Da ne bi sav ovaj trud nestao zbog nepažnje, obavezno sačuvajte izmene iz padajućeg menija File. Takođe je moguće i izvesti i uvesti gotove kolekcije informacija o vašim multimedijalnim fajlovima.

Iako postoji mnogo programa slične namene, prednost ove aplikacije leži u tome što joj je fokus samo na organizaciji i taj deo radi savršeno. Zanimljivo je i korisno da postoji i verzija za Android operativni sistem, a za pohvalu su i pop up prozori sa korisnim savetima i linkovima unutar programa, što veoma olakšava njegovu upotrebu. Jesen je došla, sredite malo fotografije koje se sakupljaju godinama, a KPhotoAlbum će vam sigurno mnogo pomoći u tome.

Bojan STOJANOVIĆ

 
KVM i Qemu
oStorybook 4.10
KPhotoAlbum 4.6.2
Šta mislite o ovom tekstu?
QMPlay2 15.10.03

Platforma:
GNU/Linux, Android
Licenca:
GNU GPL
Veličina:
9,45 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
www .kphotoalbum .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera