LAKI PINGVINI<>
122015<><>

Finnix 111

Za one koji znaju šta rade

Na stranama rubrike „Laki pingvini” trudimo se da približimo zanimljiv i raznovrsni svet slobodnog softvera na način prijemčiv korisnicima koji imaju malo ili nikakvo prethodno iskustvo sa njim. Iz tog razloga, tekstovi su mahom o temama, programima ili distribucijama koji su zanimljivi širem krugu čitalaca ne bismo li ih na taj način zainteresovali da pobliže upoznaju zajednicu i proizvode koji dolaze iz njene „kuhinje”, a koji, slobodno to kažemo, pokreću moderni svet. Iz tog razloga, dugogodišnji korisnici i veterani slobodnih tehnologija ostaju uskraćeni za neke zanimljivosti, ali oni do informacija mahom dolaze na druge načine pa šteta, nadamo se, nije velika. Ipak, ovom prilikom predstavljamo distribuciju koja je prototip profesionalne upotrebe open source tehnologija i kod prve grupe pomenutih korisnika će izazvati strah, a kod druge ushićenje. Upoznajte Finnix, live CD distribuciju namenjenu administratorima sistema svih profila, koja, za razliku od većine drugih prikazanih na ovim stranama, u prvi plan ne ističe lakoću upotrebe ili skladno dizajniran artwork, već mnogobrojne korisne alatke i bash prompt sa root privilegijama.

Istorijat Finnixa nije kratak, distro se razvija još od kraja prošlog veka (kako to gordo zvuči) i nastao je kao delo jednog čoveka Rajana Finija (Ryan Finnie) iz jednostavne potrebe da se na jednom mestu skupe svi neophodni programi i alatke za efikasno administriranje sistema na kojima je autor u to doba radio. Prva izdanja nisu bila namenjena širokoj distribuciji i bila su bazirana na Red Hatu, dok je kasnija baza bila poznati Knoppix, a potom i Debian, na kome i danas, u vrlo slobodnom smislu te reči, počiva. Zanimljivo je da je Finnix trenutno najstariji aktivni live sistem i da je prva distribucija koja je koristila Linux 3.0, te da, pored standardnih x86 i x86_64 platformi, podržava i PowerPC, kao i ARM (za sada još uvek u preview fazi). Pripremljeni imidži u iso formatu imaju veličinu od 110 MB do 160 MB, zahvaljujući dinamičkoj kompresiji, te ih je moguće brzo preuzeti i staviti u pogon.

Nakon preuzimanja odgovarajuće iso slike, narezivanja na medij i butovanja dočekuje vas Finnix boot meni u kome možete izabrati željeni način pokretanja sistema. Već je na ovom koraku očigledna razlika u odnosu na ostale distribucije koje obično prikazujemo i namena sistema kao ozbiljnog dijagnostičkog alata. Pored standardnih kernela u 32 i 64 bita, možete pokrenuti i Memtest86+ za testiranje RAM, Hardware Detection Tool ukoliko su vam potrebne detaljne informacije o hardveru, Smart Boot Manager ako želite da sistem pokrenete sa nekog od dostupnih uređaja, iPXE opciju za butovanje sa mreže i nekoliko debug modova, kao i FreeDOS sa odgovarajućim DOS alatkama. Dodaćemo na listu i mogućnost prosleđivanja različitih boot parametara, čime se povećava broj različitih opcija. Pošto izaberete željeni profil započinje proces podizanja sistema i vrlo brzo vas dočekuje pozdravna poruka i par osnovnih informacija o sistemu, te bash prompt sa administratorskim privilegijama i možete da počnete da radite. Početnici naviknuti na bilo kakvo grafičko okruženje i konstantne povike iskusnijih korisnika da se klone root naloga mogu biti iznenađeni ovakvim ponašanjem sistema, ali Finnix je igračka za veliku decu, koja znaju šta rade i kojima je konzola prirodno stanište u kome se osećaju ugodno.

Bilo bi nezahvalno nabrajati sve dostupne alatke koje dolaze uz Finnix, zajedno sa bibliotekama ima ih preko 460, ali recimo da su tu sve najosnovnije stvari za uspešno administriranje svih vrsta i tipova mreža i mrežnih servisa, datoteka, sistema, manipulisanje diskovima i particijama, backup podataka, enkripciju, development, recovery podataka i još dosta toga. Malo je verovatno da postoji zadatak koji Finnix ne može da obavi sa alatkama koje su mu na raspolaganju. Administratori, kojima je ovaj sistem i namenjen, najčešće imaju svoje omiljene programe ili one koje moraju da koriste, a nisu pod nekom od slobodnih licenci, kao i unapred pripremljene skripte koje koriste u radu i mogu ih (relativno) jednostavno dodati i upotrebljavati kroz Finnix. Koristeći mogućnosti za remasterovanje postojećeg sistema, dodavanje overlay i loopback imidža ili kroz Project NEALE (Normalized Extraction and Assembly of LiveCD Environments), moguće je detaljno prilagoditi sistem sopstvenim potrebama i koristiti ga u specifičnim uslovima. Najbolji pokazatelj fleksibilnosti ovog sistema je činjenica da ga nekoliko kompanija koristi kao osnovu za support CD koji isporučuju uz svoje proizvode.

Krajnji utisak korisnika o Finnixu zavisiće najviše od ličnih očekivanja pojedinca. Ovaj sistem je multifunkcijska mašina koja dolazi bez uputstva za upotrebu. Ukoliko niste sigurni šta radite, vrlo je verovatno da ćete napraviti problem sebi ili nekom drugom (tj. sistemu koji sređujete). Sa druge strane su korisnici koji će ceniti jednostavnost, brzinu i fleksibilnost koja im se pruža i koji će sigurno znati da je upotrebe na najbolji način. Naša ocena je visoka, gledajući kroz kriterijume KISS filozofije, a na vama je da probate i odlučite. U svakom slučaju alternative uvek postoje.

Goran STRIČIĆ

 
Finnix 111
Šta mislite o ovom tekstu?
Cartes du Ciel 3.10
Yarock 1.1.4
Ubuntu 15.10 Wily Werewolf
Raspberry Pi 2

Platforma:
GNU/Linux
Cena:
besplatno
Adresa:
www .finnix .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera