LAKI PINGVINI<>
122015<><>

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf

Lukavi Vukodlak

Od vukodlaka (Werewolf) biste očekivali spektakl, no novi Ubuntu upravo je suprotan od zveri po kojoj nosi ime. Novina je nikada manje, priča od prošlog puta nastavlja se umanjenim intenzitetom. Jedna od većih promena u 15.04 bio je systemd kao novi podrazumevani init sistem, a i ovo izdanje nastavlja sa uvežbavanjem. Sistem se podiže još malo brže nego pre, a možda najbitnija stvar u vezi sa mašinerijom koju inače ne vidite je novi kernel.

Svaka nova verzija Ubuntua donosi novu verziju Linuxa, što obično znači bolju podršku za hardver, stabilnije funkcionisanje i bolje performanse. Ovo prvo je ovog puta velika vest za sve vlasnice i vlasnike računara sa Intelovim Haswell čipovima. Poboljšanje se naročito vidi kod grafičkih drajvera, što je na modernom desktopu kakav je Unity bitno. Bitno je jer Unity ima hardversku akceleraciju, a tu su performanse hardvera koji vrši ubrzavanje ključne. Drajveri se na Linuxu usavršavaju iz verzije u verziju, kada pređete magičnu tačku u kojoj vaš hardver „radi”, ima smisla očekivati da će u nekom momentu biti bolje.

Tako Intelova Haswell grafika posle nadogradnje na 15.10 radi osetno bolje, što se najbolje oseća u svakodnevnom radu sa Unityjem. Najjednostavnije rečeno – sve je brže. Iako je okruženje bilo dovoljno hitro i pre unapređenja, ranije iskustvo iz sadašnje perspektive izgleda za nivo lošije. Bolje performanse ne ostaju samo na grafici, kontroler za bežično povezivanje sada pruža stabilniju vezu, prekidi i slabiji protok iz 15.10 sada su prošlost.

Pomenuti kernel u verziji je 4.2, a kad smo kod hardvera, nije dobro zaboraviti ni podršku za Steam Controller. Imena mrežnih interfejsa (konačno) moći će da traju, pa se neće menjati posle restarta sistema. Jedina veća novina kada su mogućnosti samog okruženja u pitanju su novi scrollbarovi. Umesto svog rešenja (sećate se tankih barova koji, kada pređete preko njih, otkrivaju kratki deo koji ste mogli da pomerate i tako skrolujete stranu) Unity sada koristi standardne skrol barove iz GNOME 3.16. Jedina suštinska potencijalna prednost novog rešenja je nešto bolja vidljivost, ako skrolujete točkićem ili touchpadom (dakle, ne „vučete” skrol bar kursorom), postoji mogućnost da će vam ovo za nijansu olakšati život.

Novo izdanje znači novi softver, Firefox se redovno ažurira, LibreOffice se dobija u verziji 5. Sistem se „naslanja” na GNOME 3.16, pa možete očekivati sve standardne aplikacije u skladu sa verzijom koja je u upotrebi. Kubuntu 15.10 isporučuje se sa Plasmom 5 i KDE aplikacijama 15.08. Upgrade se, naravno, ne dovodi u pitanje. Manjak uzbuđenja i novosti za isprobavanje kompenzuju izvesnost i stabilnost nove verzije sistema, uz standardnu svežinu softvera. Ako vas zanima da virnete u budućnost i volite hod po ivici, ovo je pravi link za vas wiki.ubuntu.com/Unity8inLXC

Do Unityja 8 i konvergencije, Ubuntu plovi mirnim morem.

Ivan JELIĆ

 
Finnix 111
Cartes du Ciel 3.10
Yarock 1.1.4
Ubuntu 15.10 Wily Werewolf
Šta mislite o ovom tekstu?
Raspberry Pi 2

Platforma:
GNU/Linux
Cena:
besplatno
Adresa:
www .ubuntu .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera