TEST DRIVE<>
032016<><>

Asus RoG GL552VW

Igrački preRoGativ

Asus je sa svojim brendom RoG (Republic Of Gamers) etablirao igrački hardver kao važan deo industrije. Sa pojavom „RoG-ova”, jedan od glavnih proizvođača hardvera je prvi put preuzeo na sebe odgovornost da igračima, ekstremnim igračima i entuzijastima ponudi tako visok kvalitet hardvera koji će kao jednu od standardnih opcija imati overklokovanje i/ili vrhunske performanse. Naravno, takav hardver ima svoju cenu, ali i svoje poklonike, a tržište pažljivo prati zbivanja u ovoj areni.

Do sada smo nekoliko puta uživali u raznim RoG modelima i svaki je za sebe bio malo čudo tehnike, dizajna i performansi. Asus GL552VW ne odstupa od svojih prethodnika. Ovaj model je tek „za dlaku” skromniji od nekih vrhunskih, „nafilovanih” rođaka koje smo ranije probali, ali je i dalje za klasu iznad tržišnog proseka gejmerskih modela. Intelov Core i7-6700HQ se odomaćio u svim novijim modelima visokih performansi. Svojim odličnim performansama i TDP-om od 45 W ovaj CPU pruža odličan kompromis između performansi i potrošnje električne energije, što je uvek značajna stavka u prenosnim računarima. Popularnost ovog Intelovog centralnog procesora treba gledati i u tome što podržava novu DDR4 memoriju koja, istini za volju, još uvek ne donosi veća ubrzanja, ali se ta situacija brzo menja i već sledeća serija može da dobro iskoristi prednosti novog RAM standarda. Osim toga, integrisani Intel HD Graphics 530, koji se aktivira u grafičkim desktop zadacima, značajno je brži od prethodne generacije Intelovih integrisanih GPU-a, pruža raskošnije korisničko iskustvo, i uz to ne „srče” bateriju, pa i na tom polju Core i7-6700HQ odlično odgovara zahtevima ove klase računara. Integrisani GPU je još jedan dobar razlog za prelazak na DDR4 memoriju, jer će se njenim ubrzanjem otključati i dodatna rezerva performansi integrisanih GPU-a koji za svoje potrebe koriste/dele sistemsku memoriju. Pomenuti Intel HD 530 na raspolaganju ima čitav gigabajt sistemske memorije, što je neophodno za podržane visoke rezolucije i razne druge multimedijalne zadatke. Ovolika snaga zahteva puno energije, što se i očekuje od igračkih laptopa, a GL552VW je tek uspeo da prebaci dva časa autonomije na našem standardnom testu.

Primerak koji nam je stigao iz Asusa popunjen je sa 16 gigabajta DDR4 RAM i svakodnevni rad na Windows 10 je sasvim komforan sa tom količinom radne memorije. Isto važi i za najzahtevnije igračke naslove, a ovakav laptop bez problema možete upregnuti i raznim aplikacijama za stvaranje sadržaja (engl. content creation), pa vam to može biti i zgodan izgovor za zamenu vašeg dotrajalog laptopa ili desktopa nečim primerenijim poodmakloj drugoj deceniji XXI veka.

Noviji RoG modeli laptopa donose još jedan dobar izbor oslobođen kompromisa. Operativni sistem je na većini njih (pa i na GL552VW) instaliran na SSD disku visokih performansi, dok je u laptop ugrađen još jedan klasični, magnetni disk koji služi za masovnije skladištenje podataka. Ovako se u pravom smislu reči koriste prednosti oba sveta, a SSD/HDD konfiguracije donose i dodatnu korist pri reinstalaciji sistema jer je bekap sistemskog diska pojednostavljen i računar je brže spreman za reinstalaciju. Naravno, svoje vitalne podatke možete držati na oba diska/particije i na taj način povećati bezbednost svojih podataka od kvara na jednom od uređaja. Asus GL552VW ima Samsungov SSD od 128 gigabajta visokih performansi, ali ne i vrhunskih. Te performanse obezbeđuju da sistemski disk nije usko grlo sistema, ali i da cena pomenutog SSD uređaja ne probije sve barijere. Osim Samsungovog SSD-a, ovaj laptop ima na raspolaganju dodatni HDD od jednog terabajta koji je potpisao HGST. Ovaj uređaj je sasvim prosečan, brzina sekvencijalnog čitanja i pisanja je nešto iznad 100 MB/s, vrti se na 5400 obrtaja/min i ima standardnih osam megabajta keš memorije. Prostor od jednog terabajta sasvim je dovoljan za prosečnu biblioteku multimedijalnog sadržaja ili kao prostor za generisanje multimedijalnog sadržaja. Naravno, niko vam neće zameriti ako na njemu budete isključivo držali instalacije svojih omiljenih igračkih naslova.

Kad smo kod igara, glavna komponenta za tu oblast primene u ovom Asusovom ROG modelu je svakako Nvidia GeForce GTX 960M sa dva gigabajta GDDR5 video memorije. Malo je igračkih naslova koje ova grafička kartica (naravno uz podršku Core i7-6700HQ) ne može da „potera” sa maksimalnim podešavanjima. Većina novijih 3D igara će raditi sasvim glatko oko ili iznad 50 fps, čak i sa maksimalnim nivoom detalja. Ukoliko ste pasionirani igrač, ali niste u budžetskoj klasi najviših RoG modela, na primer onog sa vodenim hlađenjem, GL552VW može da bude pravi izbor, iz više razloga. Pre svega, cena ovog modela je i dalje ispod cene prosečnog automobila. Performanse su i dalje na zavidnom nivou, a mogućnost primene i na ozbiljnijim zadacima opšte namene ostaje očuvana. Pošto je u pitanju prenosni računar sa ekranom od 15,6 inča, njegova prenosivost je na daleko višem nivou od modela kome je neophodan veliki kofer sa točkićima. Doduše, ovaj model i dalje teži preko dva i po kilograma sa baterijom i po gabaritima se ne može meriti sa modernim ultrabook računarima, ali su mu performanse višestruko bolje od tih modela i takvo poređenje različitih klasa mašina prosto nije adekvatno. Uz sve to, GL552VW će zbog svoje svestranosti bez problema zameniti i vaš desktop računar, pa se čini da je po mnogim pitanjima Asus ovaj svoj model smestio u „najslađi” deo statističke krivulje.

Full HD slika na ovom LG Philips IPS ekranu je odlična, a uglovi vidljivosti su čak 178 stepeni, što znači da se pad osvetljenja i promena boja u zavisnosti od ugla gledanja skoro uopšte ne primećuju. Anti-glare površina na ovom panelu je izuzetna, pa čak ni najjači tačkasti izvori svetla neće smetati pri svakodnevnom radu. U suprotnom slučaju, kada nemate dovoljno ambijentalnog svetla, pomoći će to što je tastatura sa osvetljenim tasterima.

Kvalitet materijala je nešto po čemu se RoG modeli konstantno ističu. Dizajn i taktilni osećaj spoljne šrafure na kućištu su veoma dopadljivi, iako je u pitanju plastika (doduše vrlo kvalitetna). Čvrstina unutrašnjeg kućišta je takođe na zavidnom nivou, ali su se iz nekog razloga konstruktori odlučili za glatku plastiku na kojoj veoma primetno ostaju otisci prstiju i dlanova.

Tačped je prostran i udoban za korišćenje mada je, za naš ukus, pomeren malo više udesno, zbog čega dolazi do neželjenog pomeranja kursora prilikom bržeg kucanja na tastaturi.

Osim što predivno izgleda sa crvenim pozadinskim osvetljenjem, tastatura je tradicionalno odlična na RoG modelima. Kod ovog modela, hod tastera je solidnih 1,8 milimetara, sa skoro idealnim otporom pri kucanju, pa je subjektivni doživljaj rada za ovom tastaturom zaista odličan i sasvim sigurno nećete oklevati da provodite duže vreme za njom.

Sve u svemu, Asus je još jednom opravdao renome koji ima u proizvodnji igračkih modela laptopa. Iako spada u skuplje modele, Asus GL552VW je računar koji će zbog svojih svestranih performansi bez problema naći svoj put do korisnika.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
Cloud Gate17382
Fire Strike4038
Fire Strike Extreme2029
PCMark 8
Home4221
Creative4034
Work4809
Cinebench R15
OpenGL [fps]48.27
CPU [pts]681
CPU (samo jedna nit) [pts]134
Fritz Chess Benchmark
Relativna brzina26.9
Knodes/s12524
AS SSD Benchmark (Samsung SSD 128 GB)
Sequential read / write [MB/s]442.0 / 128.3
CrystalDiskMark (HGST 1 GB, 8 MB cache)
Sequential read / write [MB/s]109.7 / 108.7
Trajanje baterije
Maksim. osvetljenje, prosečno opterećenje2:02:00
 
AMD FX-8370 Wraith i Gigabyte GA-970-Gaming
Kingston SSDNow M.2 SATA G2 240 GB (SM2280S3G2240G)
LC-Power Gaming 979B Silver Strike
HyperX Predator DDR4 (HX430C16PBK4/64)
HP PageWide Pro MFP 477dw
BenQ MX507
Dell UltraSharp UP2516D i UP2715K
Canon EOS 750D
Denver AC-5000W Mk2, ACT-8030W i ACG-8050W
Wacom One Medium (CT-671)
Asus RoG GL552VW
Šta mislite o ovom tekstu?
Lenovo Yoga 900
HP ProLiant ML10 v2
TP-Link T2600G-52TS (TL-SG3452)
TP-Link Touch P5

Procesor:
Intel Core i7 6700HQ, 2,6 GHz (Turbo Boost do 3,5 GHz)
Memorija:
16 GB (2 x 8) DDR4 2133 MHz Hynix SDRAM
Ekran:
15,6 inča, 1920 x 1080 px, IPS, anti-glare
Grafika:
Intel HD Graphics 530 + Nvidia GeForce GTX 960M 2 GB GDDR5 VRAM
Diskovi:
128 GB Samsung SSD, 1 TB HGST HDD 5400 rpm 8 MB cache
Optika:
Matsushita BD-ROM
Mreže:
10/100/1000/Gigabits Base T , Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth V4.0
Priključci:
HDMI, USB 3.1 Type C, 2 x USB 3.0, USB 2.0, RJ45 LAN, mikrofon, slušalice, čitač SD/MMC kartica
Zvuk:
ugrađeni zvučnici i mikrofon, ICESound podrška
Kamera:
HD web kamera
Baterija:
4-ćelijska, 48 Wh
Dimenzije i masa:
385 x 255 x 32,4 mm, 2,6 kg
Operativni sistem:
Windows 10 Professional
Proizvođač:
Asus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera