TEST DRIVE<>
071998<><>

Asus V3000 i Asus V2740

Asusovi asovi

Za relativno kratko vreme firma „Asus” je stekla zavidan renome, pre svega izvanrednim kvalitetom svojih proizvoda. Pored odličnih matičnih ploča, „Asus” odnedavno nudi i dve veoma interesantne grafičke kartice. U pitanju su V3000, bazirana na SGS-Thomsonovom procesoru Riva, i V2740, kartica sa „Intelovim” procesorom i740.

Proces instalacije željenih programa/drajvera pokreće se mišem, a nadalje je potpuno automatizovan. Intalaciona procedura će proveriti koju verziju Windowsa koristite i predložiti/obaviti upgrade, odnosno instalirati VGARTD drajvere, što izlazi iz okvira znanja neophodnih običnim korisnicima (igračima). Krenimo od nešto starije V3000.

Asus V3000
Asus V3000
Kartice zasnovane na Riva procesorima postoje već neko vreme i sigurno su postavile nove standarde po pitanju brzine i kvaliteta slike modernih grafičkih kartica. U sveopštoj poplavi „3dfx” modela, čini se da su kakav-takav balans održale kartice isključivo bazirane na ovom čipu, uz stidljivu pomoć malobrojnih Renditiona. V3000 je kartica koja, bez obzira na vremešnost svog „srca”, i dan danas postiže sasvim pristojne rezultate. Cene ovih kartica osetno se spuštaju zbog pojave novih modela, a vrtoglavi pad njihovih cena tek se očekuje u sledećim mesecima. „Asus” je svoj model Riva kartice opremio sa 4 MB 128-bitnog 100 MHz SGRAM-a, koji mu omogućava brzinu do 1,6 GB/s na busu. Dodajmo i to da je ova kartica jedna od retkih koja zahteva svoj IRQ, tako da ukoliko imate više takvih uređaja – oprez!

Glavna namena ove kartice je ubrzanje pod oba Windows okruženja (95 i NT), uključujući Direct3D i DirectDraw. Pored toga, kartica poseduje i S-video i kompozitne video ulaze i izlaze, što je čini pravim izborom za multimedijalne konfiguracije. Krajnji dometi Riva procesora su odavno poznati i tu „Asusu” ništa nije promaklo. 3D prikaz je veoma kvalitetan i brz, što osobito prija modernim 3D aplikacijama i igrama.

Ono što dobijate odlučivanjem za „Asusovu” karticu su jako dobri i komotni drajveri sa mogućnošću detaljnog podešavanja slike, osvežavanja... Naravno tu je i video akceleracija za filmove u MPEG-I, MPEG-II i Indeo formatima, sa mogućnošću X i Y video skaliranja. Mogućnost grebovanja videa treba shvatiti samo kao dodatnu „frcoklu” koja nema nikakvu ozbiljnu primenu. U probnom snimku rezolucije 352 x 240 x 24 od dvadesetak sekundi, dobili smo fajl od 81 MB i 16,92 fps, što teško može da zadovolji bilo kakav ozbiljniji posao. Sa druge strane, video izlaz je iznenađujuće dobar, sa oštrom slikom i, do sada za tu klasu, najboljim zasićenjem boja. Ipak, nemogućnost istovremene upotrebe monitorskog i video izlaza donekle kvari utisak i otežava štelovanje slike na video izlazu.

Ostatak kartice je, na sreću, vrlo kvalitetan, što potvrđuje i činjenica da je za sliku zadužen DAC od 230 MHz, kao i činjenica da se ova kartica sasvim lepo pokazala u sijaset 3D aplikacija i testova. Kako odnedavno za Riva kartice postoji i OpenGL podrška, ova kartica može predstavljati veoma dobro rešenje za generalno orijentisane korisnike.

Asus V2740
Asus V2740
Druga „Asusova” kartica bazirana je na „Intelovom” novom čipu i740. Ovaj čip je napravio pravu pometnju na tržištu poslednjih nedelja. Sve kartice sa i740 izgledaju veoma slično, imaju veoma slične karakteristike, a razlika u ceni najčešće potiče samo od renomea proizvođača. Što se „Asusovog” modela tiče, on svoju (za nijansu višu) cenu pravda i nečim konkretnijim – ugrađenim VMI bus konektorima za add-on kartice (TV tuner, video capture, MPEG-I, MPEG-II...). Ostatak hardvera je sasvim standardan i skoro isti kao kod ostalih i740 kartica („Chaintech”, „Giga-Byte”...).

Karticom dominira i740 prekriven pozamašnim hladnjakom čiju ćete ulogu početi da cenite već posle nekoliko minuta rada ako proverite temperaturu kartice. Sem procesora, na kartici ćete moći da prepoznate samo još četiri memorijska čipa (8 MB 100 MHz SDRAM-a) i 205 MHz DAC. Iznenađuje da je i740 64-bitni procesor, iako većina proizvođača sve češće prelazi na 128-bitne procesore. Sem toga, kada se suočite sa činjenicom da taj mali procesor lako izlazi na kraj sa većinom 128-bitnih procesora, iznenađenje je kompletno.

Nikada se nije dogodilo da su price-buster kartice bile u isto vreme i u vrhu po performansama. To je upravo slučaj sa i740 karticama, pa shodno tome i sa „Asusom”. Na Internetu se puno raspravlja oko toga da li su ove kartice stvarno toliko brze ili ne. Veoma često ih porede sa Voodoo 2 karticama, a u gomili igara golim okom ćete teško primetiti razliku. Ona doduše postoji i svodi se na svega nekoliko fps-a. Kvalitet 3D prikaza zaista je odličan, što će posebno obradovati igrače sa plićim džepom.

Međutim, mana ovih kartica je (ako se to uopšte može nazvati manom) što se izrađuju isključivo u AGP varijanti i što na mnogima piše da zahtevaju Pentium II. Dobra stvar je što se o ovo poslednje sasvim slobodno možete oglušiti. Dovoljno je da imate AGP port na svojoj Socket 7 ploči i sve će raditi izvanredno. Naravno, „Asus” će raditi bolje (i preko 30 odsto) sa Pentiumom II, ali možete proći i bez toga. Dužni smo vam još jedno upozorenje: morate imati bar 64 MB RAM-a, jer ćete u suprotnom imati duge „arije” swapovanja, što može degradirati sve dobitke.

2D performanse nešto su lošije, ali i dalje sasvim dovoljne. Upoređujući ovu karticu sa prethodnom, došli smo do interesantnih rezultata. U svim operacijama (2D i 3D) i740 je bio brži od Rive za nekoliko procenata, sem u fill rateu, gde je Riva bila brža približno četiri puta(!?), što se nije značajnije odrazilo na ostale rezultate ili utisak u radu. Ova kartica podržava i AGPx2 mod, mada je bilo jako teško proveriti da li to radi i na Socket 7 pločama. Protok na AGP busu je kod i740 bio za oko 10 odsto brži nego kod Rive, ali to nam nije mnogo pomoglo u oceni.

„Asusovi” drajveri su i ovde bili na nivou (mada za i740 karte najživlju podršku u drajverima ima sam „Intel”, koji će sledećih dana izbaciti i v2.0). Sa njom stiže i puna podrška OpenGL standardu, što će značiti samo onima koji se intenzivno bave Mayom, SoftImageom ili Quakeom. Namerno smo ispustili korisnike LightWavea, jer se u poslednjoj verziji pojavila Direct3D podrška, pa će ova kartica za njih biti apsolutni hit. Video akceleracija je identična onoj kod Rive, a vama ostaje „samo” da odlučite...

Stevan JOSIMOVIĆ

 
Hewlett-Packard DeskJet 690C i DeskJet 890C
Asus V3000 i Asus V2740
Šta mislite o ovom tekstu?
MacroSystem Casablanca
Diamond Sonic Impact S70
Compaq Deskpro 2000
miroCRYSTAL DVD

TIP:
2D/3D grafički akceleratori
INFO (V3000):
Riva, 4 MB, 230 MHz DAC.
INFO (V2740):
i740, 8 MB, 205 MHz DAC, video in/out.
PROIZVOĐAČ:
Asus
KONTAKT:
Optimus
UTISAK (V3000):
90%
UTISAK (V2740):
95%
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera