TEST DRIVE<>
121999<><>

Canon CanoScan FS 2710

Direktno sa filma

Canon CanoScan FS 2710
Canon CanoScan FS 2710
Neki ljudi se zadovoljavaju kvalitetom skeniranja koji pružaju uređaji čija je cena ispod 200 DEM. Ima i onih koji od fotografija traže više, pa čak i izbegavaju foto-papir kao najuobičajeniji korak. Za skeniranje direktno sa negativa ili sa slajda koriste se dve vrste skenera – prvi, slični klasičnim, ali znatno kvalitetniji i sa ugrađenim modulima za transparentno skeniranje i drugi, „pravi” skeneri za filmove i slajdove.

Dok su tehnologiju za ravne (flatbed) skenere osvojili maltene svi veći proizvođači hardvera, tehnologija za skeniranje slajdova znatno je komplikovanija samim tim što je rezolucija veća, jer se fotografije izvlače sa negativa dimenzija 35 x 23 mm. „Canon” je firma koja bez ikakvog straha pliva u ovim vodama, potkovana digitalnom kao i optičkom tehnologijom. Oni nude aktuelni model oznake CanoScan FS 2710 i to je ujedno jedini model ove klase koji trentno proizvode. Ime je neobično, s obzirom na to da je maksimalna rezolucija 2720 tačaka po inču, ali označava dobar proizvod.

Ako ste očekivali spravu impresivnih gabarita, iznenadiće vas da su dimenzije ovog skenera samo 85 x 147 x 321 mm. S prednje strane mogu se videti tamna providna vratanca koja kriju prorez za ubacivanje filma ili slajda. Veći deo prednje maske takođe otvara kako bi primio kasetu sa filmom po Advanced Photo (IX240) standardu. Nažalost, veća vratanca će najčešće ostajati zatvorena jer ovaj novi standard još uvek nije masovan čak ni kod profesionalnih fotografa. S prednje strane je i prekidač za uključivanje uređaja, dok su sa zadnje dva SCSI konektora, prekidač za identifikaciju i terminaciju SCSI uređaja i konektor za napajanje iz električne mreže. Skener ostavlja veoma dobar utisak, a uređaj zbog metalnog kućišta i elegantne maske deluje profesionalno, što u suštini i jeste.

Uz skener se isporučuje SCSI adapter, preko kog se, ukoliko nemate drugi, povezuje uređaj. Posle instalacije adaptera i TWAIN drajvera skener je već spreman za upotrebu. Softver je lepo urađen i nudi standardne mogućnosti koje se očekuju, uključujući i podešavanje boja, game i ostalih parametara. Sem sitnijih bagova koji ne utiču na rad, na softver ipak imamo jednu bitnu zamerku: boje koje vidite u preview prikazu najčešće se ne poklapaju u potpunosti sa finalnim rezultatom. Slajdovi se ubacuju direktno u prorez odakle ga preuzimaju vođice, a negativ se mora iseći na serije do šest slika koje se smeštaju u veliki okvir koji se zatim ubaci u skener. Manipulacija je jednostavna, teško može doći do pogrešnog okretanja negativa ili skeniranja pogrešne fotografije. Fokus se može podešavati i ručno, iako je moguća i automatika. Maksimalna rezolucija je 2720 tačaka po inču. Ukoliko bi smo to poredili sa skeniranjem fotografije, bilo bi ekvivalentno skeniranju u rezoluciji od oko 720 tačaka po inču. Sem nekoliko mogućih rezolucija, izvodljivo je i automatsko skeniranje u višoj rezoluciji sa spuštanjem u nižu, što daje bolje rezultate. Skeniranje se vrši u tri prelaza i kao izvor svetla koristi se ksenonska lampa. Podaci se interno obrađuju 10-bitno, a rezultati se ipak daju u 8 bita po boji. Postoji i režim 36-bitnog skeniranja za koji nemamo podatke kako radi. Brzina skeniranja je zadovoljavajuća, ali skeniranje pri maksimalnom kvalitetu traje duže od jednog minuta.

Rezultati koje FS 2710 daje u najmanju ruku variraju – oštrina najčešće zavisi od kvaliteta filma i najbolja je kod pozitiva. Boje su druga priča – ponekad iz neobjašnjivih razloga skener prenaglasi neku boju, najčešće crvenu, što se verovatno može pripisati neodgovarajućem filmu ili razvijanju. Primetan je nedostatak slajda za kalibraciju, uz čiju bi se pomoć mnogo lakše vršila podešavanja.

Uređaj je svakako na visini zadatka u svakom pogledu. Iako nam to nikada do sada nije bila namera, duže korišćenje je i našu redakciju nateralo da razmišljamo o nabavci. FS 2710 je interesantan ne samo zbog kvaliteta nego i zbog ekonomičnosti – ukoliko vam je bar jednom nedeljno potrebno da skenirate jedan film, uređaj će se isplatiti u razumnom roku. Ipak, kako investicija nije mala, treba razmisliti i o nabavci kvalitetnog digitalnog aparata kao alternativi, jer u tom rangu je i cena ovog skenera.

Rodoljub ILIĆ

 
Creative 3D Blaster Annihilator (GeForce)
MediaForte Quad X-Treme
Creative Nomad 64
MediaForte e-PEN
AMD K6-III, Asus P5-S
Canon CanoScan FS 2710
Šta mislite o ovom tekstu?
Creative 3D Blaster Riva TNT2 Value, Microstar 3D AGPhantom
APAC Viewcomp 878, TV Vision PV951

KONTAKT:
Direct Link
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera