TEST DRIVE<>
102000<><>

ATI Radeon 64 MB DDR

Promena na vrhu

ATI Radeon 64 MB DDR
ATI Radeon 64 MB DDR
Od samog početka ATI-jevi iskoraci u svet high-end 3D akceleratora više su asocirali na posrtanje, nego na korake od sedam milja kojima su „3dfx” i „nVidia” isparcelisali krupni kolač ovog profitabilnog tržišnog segmenta. ATI 3D Charger, Rage II, Rage Pro, 128, Fury, Fury MAXX u teoriji su (naravno, svaki u svoje vreme) zvučali više nego dobro, ali su bez izuzetka doživeli sudbinu tehnologije koja je lagano zastarila samim momentom izlaska na teren. Kašnjenje sa promocijom, drajveri koji nikada nisu dostigli punu zrelost i globalna inertnost firme koja nije osluškivala puls igrača, najveće potrošačke baze novog i vrućeg hardvera, doveli su ATI u status takmičara iz druge lige, low-end OEM partnera čije su kartice „Compaq”, „Dell” i ostali ugrađivali u jeftine tipske modele računara za surfovanje, kucanje teksta, tabelarne kalkulacije i Solitaire (uz izuzetak zvani ATI Rage Mobility, koji je našao mesto u elitnim notebook modelima). Da im nije bilo „Applea” i licence za sve Macintosh modele, ATI bi vrlo verovatno doživeo sudbinu „Cirrus Logica”.

Međutim, situacija će se promeniti preko noći. ATI Radeon predstavlja negaciju svih loših osobina koje su zakopale prethodne ATI-jeve modele: u pitanju je kvalitativno i kvantitativno najkompletniji 3D akcelerator koji je trenutno može da se kupi. Za razliku od Voodoo 5 5500, koji se mirne duše može smatrati prevaziđenim komadom igračkog hardvera, jedina prava konkurencija Radeonu je GeForce 2 GTS. Ali samo još neko vreme.

Urađen u 0,18–mikronskoj tehnologiji, ATI-jev GPU poseduje daleko najveći izbor svih 3D funkcija koje su ikada „nagurane” u jedan čip. Sem standardnog T&L enginea druge generacije, FSAA (nalik na onaj iz GeForcea 2), Enviromental bump mappinga na hardverskom nivou (viđenom samo kod Matroxa G400), tu su i stvarčice koje su još samo „teorija” koja čeka ekspanziju Direct X 8.0 i igre potpuno novog kalibra (Vertex Skinnig, Spherical, Dual-paraboloid, Cubic environment mapping, Keyframe interpolation i sl.). Božićna poplava zabavnog softvera doneće neke od tih naslova („Shinyev” Sacrifice, na primer).

Umesto četiri „pajplajna” za multiteksturiranje, sa po dve jedinice za procesiranje tektura u jednom „pasu” (GeForce 2), Radeon poseduje dva, od kojih svaki ima mogućnost za renderovanje tri teksela po prolazu. Iako u teoriji to zvuči lošije u odnosu na čudovište firme „nVidia” (osam prema šest teksela u jednom taktu čipa), praksa govori nešto sasvim drugo: GeForce 2 jednostavno nije sposoban da odradi svoj teoretski (nešto) viši fill rate (1,6 gigatexela/sec prema 1,3), iz prostog razloga što ni najbrža DDR memorija ne može da izađe na kraj sa tim. Sa druge strane, pojava novih igara koje će koristiti više od dva prolaza pri multiteksturiranju doneće Radeonu ogromnu prednost: GeForce 2 će biti prinuđen da koristi dva pajplajna da bi izrenderovao jedan piksel u takvim igrama, što Radeonu u startu obezbeđuje ogromnu brzinsku prednost. I sadašnje stanje stvari ide u prilog Radeonu: na svim testovima kojim smo ga „mučili”, Radeon je pokazao iste ili bolje (brzinske) rezultate u odnosu na GeForce 2, pogotovo u visokim rezolucijama u 32-bitnoj kolornoj paleti. Konstantnih 25 frejmova koje smo dobili u najzahtevnijem testu na planeti (3D Mark 2000, helicopter high detail, 1280 x 1024, 32-bit color depth, 32-bit Zbuffer...) dovoljno govori o sirovoj snazi koju ATI Radeon poseduje.

„Raw” snagu Radeona, pored standardnih „uzroka” (183 MHz core klok, efektivni 366 MHz klok DDR-a) obezbeđuje i tzv. HyperZ tehnologija: radi se o novoj varijanti Zbuffera sa naprednim algoritmom za izbegavanje renderovanja dela scene koji se ne vidi, i koji omogućava sasvim realni fill rate od 1,3 gigateksela u sekundi). Prilično zgodna stvar.

Gledajući Radeonov Technology Demo koji dolazi sa instalacionim CD-om (Radeon’s Ark), nikako nismo mogli da se otmemo utisku da po prvi put u mašini stoji prava atomska bomba, koja svoj realni softverski „trigger” dobija upravo ovih dana. Za cenu koja je značajno niža od GeForcea 2 (za cca 130 DEM, poredeći verzije kartica sa 64 MB DDR-a), dobićete daleko više. Dobar posao, zar ne?

Miodrag KUZMANOVIĆ

 
ATI Radeon 64 MB DDR
Šta mislite o ovom tekstu?
Apple iBook
No-name Book PC
Pioneer DVD-115, Toshiba SD-M1402, CTX DVDR-10X
Creative PC-DVD Encore 12X Dxr3
Fujitsu Siemens Xpert serija
Logitech Cordless iTouch Desktop
MidiLand MLi-480, MLi-490
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera