TEST DRIVE<>
072001<><>

Gainward GF2 MX Golden Sample, GF2 MX400 VIVO TwinView, GF2 Pro/400

Serija GeForce iznenađenja

Još tri kartice iz „Gainwarda” samo su deo ponude ovog proizvođača koji zaista ima najširi asortiman modela, ali nije u pitanju raznolikost u čipovima (što je i nemoguće kada svi proizvođači, sem ATI-ja i „Matroxa”, koriste čipove koje proizvodi „Nvidia”), već su u pitanju razne kombinacije čipova, količine i brzine memorije i dodatnih ulaza i izlaza. Ovom prilikom prikazujemo modele koji se razlikuju od svega što se može naći na našem tržištu.

Gainward GeForce 2 MX Golden Sample
Gainward GeForce 2 MX Golden Sample 
GeForce 2 MX Golden Sample je kartica sa običnim GF2 MX čipom, ali kvalitetnijom (čitaj: bržom) memorijom nego što je to predviđeno. Kako je u pitanju običan GF2 MX čip, očekivali smo da radi na 175 MHz kao što je to „Nvidia” i predvidela, međutim konstatovali smo „MX400-ovskih” 200 MHz. Nije nam poznato kako se i zašto „Gainward” odlučio da ubrza običan MX, umesto da iskoristi MX400, ako već želi 200 MHz. U svakom slučaju, razloga za brigu nema, jer čip savršeno radi i tako ubrzan, a kasnije, kad budemo pričali o overkloku, videćemo da on može i više od toga. Memorija radi na „fabričkih” 166 MHz, što je još jedna čudna odluka. Zašto su ubrzali čip, a memoriju ostavili kako jeste kad svi znamo da time nije postignuto gotovo nikakvo ubrzanje? Iznenađenje je doživelo vrhunac kada smo videli specifikaciju korišćene memorije. U pitanju je 32 MB „Etrontechove” memorije na kojoj piše da radi na 4,8 ns što je daleko manje od 6 ns koliko je potrebno da bi memorija uspešno radila na 166 MHz (1000 / X ns = Y MHz). Pored nabrojanog, kartica raspolaže i video izlazom koji radi do 1024 x 768 („Philipsov” čip).

Gainward GeForce 2 MX400 VIVO TwinView
Gainward GeForce 2 MX400 VIVO TwinView
Ako ste pročitali tekst o GeForce 3 kartici istog proizvođača, jasno vam je šta znači VIVO u nazivu GF2 MX400 VIVO TwinView, druge kartice ovog proizvođača. Kartica raspolaže istim video čipom kao i pomenuti GF3, samim tim i istim mogućnostima. Dodatak TwinView u imenu poznat je od ranije i označava da kartica ima dva VGA izlaza, što će znati da iskoriste svi kojima jedan monitor nije dovoljan. Toliki broj ulaza i izlaza ovu karticu postavlja na prvo mesto u celoj GeForce hijerarhiji, jer ne postoji kartica koji ima nešto više, čak su vrlo retke i neke koji imaju iste mogućnosti kao i ovaj „Gainward”. Čip na kartici nosi oznaku MX400, koji je ovog puta radi na propisanom taktu, odnosno 200 MHz. Memorija je takođe „Etrontech”, ovog puta na 4 ns, što je najbrža memorija koju možete dobiti na jednoj MX/MX400 kartici. I kod ove kartice memorija je postavljena na 166 MHz, što ne možemo prokomentarisati nikako sem glupošću. Čipovi od 4 ns, čak i po specifikaciji, mogu da rade na 250 MHz, a inženjeri u „Gainwardu” su ih postavili da rade na 33 odsto nižoj vrednosti(?).

Gainward GeForce 2 Pro/400
Gainward GeForce 2 Pro/400 
Za razliku od prethodna dva modela, GF2 Pro/400 je „punokrvni” GTS koji pored GF2 Pro čipa poseduje 128-bitnu DDR memoriju koju je takođe proizveo „Etrontech”. Ima je ukupno 64 MB, a deklarisana je na 4,5 ns. Što se tiče frekvencija, sa ovom karticom je „Gainward” u potpunosti ispoštovao „Nvidia” specifikaciju, pa i grafički procesor i memorija rade na 200 MHz. Od dodatnih mogućnosti, zatičemo samo video izlaz.

Kvalitet izrade je odličan i zajednički je za sve testirane modele. Ista ocena ide i na račun kvaliteta slike i ulaza/izlaza. Hlađenje je na svim karticama jednako: ventilator i hladnjak na procesoru, ništa na memoriji. Ovo može biti i jedina zamerka na izradu, jer bi hladnjaci na memoriji znatno pomogli da se postignu još bolji rezultati, makar za model GTS Pro/400. Softver koji dolazi uz sve ove kartice je isti i potpuno zadovoljava. Pored samih drajvera tu su i nekoliko sitnih programa, a uz VIVO model dolazi i „Uleadov” softver za video montažu.

Što se tiče brzine rada ovih kartica, priča je malo komplikovanija. Usled prilično nelogičnog postavljanja default taktova na MX modelima, performanse se kreću od prosečnih ili čak nešto slabijih, do potpuno natprosečnih. Na default taktovima, MX i MX400 modeli imaju iste performanse, što znači da su jedva nešto brži od običnih MX kartica. I dok je to mali plus za najjeftiniju „Gainward” karticu na ovom testu, veći je minus za jedan MX400 na VIVO modelu koji je tako sporiji od svih sličnih MX400 kartica. Razlog je loše postavljen takt memorije koji je niži od uobičajenog za MX400 kartice (200 MHz).

Kada se pristupi overklokovanju, situacija se menja iz korena. Testirani MX400 ubrzali smo na 230/250 MHz, što je odličan razultat, a kada smo videli da običan MX radi na 240/260 MHz, ostali smo bez reči. Očigledno da ono „Golden Sample” nije tu samo šminke radi, te da su kartice iz ovih serija stvarno mnogo bolje za overklokovanje. Kako drugačije objasniti ubrzanje, tj. porast performansi od 50 odsto na ovoj kartici, te činjenicu da je takav MX brži od svih običnih MX-ova i većine modela sa MX400 čipom uključujući i ovaj „Gainwardov” na testu. Kad smo već kod njega, MX400 VIVO model je bio nešto „konzervativniji”, pa je skok performansi kod njega iznosio oko 35 odsto.

Ocena GF2 GTS Pro/400 modela mnogo je jednostavnija: kada radi na standardnim vrednostima potpuno je na nivou drugih Pro modela, a overklokom ga je moguće ubrzati za 25 odsto. Grafički procesor se zaustavio na 230 MHz, a memorija na 250 MHz, što je na kraju donelo performanse bliske najbržim članovima GF2 porodice (Ultra) koji su mnogo skuplji.

„Gainward” očigledno pravi odlične kartice i sva tri modela svojim kvalitetom i maksimalnim performansama zaslužuju preporuke. Ipak, uz preporuku za MX400 VIVO model dodali bismo i reč „uslovna”, jer „out of the box” performanse ove kartice nisu zadovoljavajuće i ostaje tajna zašto se „Gainward” odlučio da kartici sa memorijom od 4 ns kao default takt postavi 166 MHz. Ipak, ova kartica napravljena je i za nešto više sem da pruži visoke performanse, jer će oni koji se odluče za njenu kupovinu valjda imati na umu kako da iskoriste i dodatne ulaze/izlaze.

Sa druge strane sa GF2 GTS Pro/400 modelom, odmah dobijate izuzetnu brzinu, bez ikakve potrebe da nešto „čačkate”. Ovu karticu smatramo i najboljom kupovinu za „hardcore” igrače, tj. one kojima ni brzi MX-ovi nisu dovoljni. Poslužiće u svim igrama, pri svakoj rezoluciji ili paleti, a košta duplo manje od GF3 kartica koje su naravno brže, ali ipak ne dovoljno da bi njihovima kupovina bila opravdana.

Najbolje za kraj: GF2 MX model brži je od običnih MX-ova i kada se ništa ne dira, a tek kada se overklokuje, iza sebe ostavlja gotovo sve sa oznakom MX. Definitivno najbolja MX kartica na našem tržištu i pravi izbor za sve igrače koji sebi ne mogu da priušte GTS.

Saša UZELAC

 
Gainward GF3 PowerPack VIVO Golden Sample
Asus A7V-E
Gainward GF2 MX Golden Sample, GF2 MX400 VIVO TwinView, GF2 Pro/400
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus V7100 Pro
APC Back-UPS CS350/500
Microstar K7T Turbo Limited Edition
Mikro Start/Brucoš

Rezultati testova
3D Mark 2001, 16 bit
3D Mark 2001, 32 bit
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

KONTAKT:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera