TEST DRIVE<>
032003<><>

Teac CD-W552E, Philips RWDV 3210, Samsung CDRW/DVD SM-348

Tri musketara

Zbog veće cene, DVD standard duži niz godina ne uspeva da preuzme primat nad CD standardom. Pojeftinjenjem CD-RW rezača i samih CD-RW diskova, posao za DVD dodatno je otežan. Zato su se proizvođači odlučili da ponude kombinovane drajvove, koji bi zadovoljili potrebe i za jednom i za drugom tehnologijom. Na test su nam došla tri modela, u osnovi CD-RW drajvovi, od kojih svaki ima svoje adute u borbi na tržištu. Po prvi put smo imali rezač brzine 52x i to model kod nas cenjenog „Teaca”, kao i prve kombinovane (DVD ROM i CD-RW u istom uređaju) drajvove „Philipsa” i „Samsunga”. Kao i kod Diminih musketara, svaki od ovih modela ima svoje prednosti i mane.

Teac CD-W552E
Teac CD-W552E 
U poslednje vreme mnogo se raspravljalo o kvalitetu prethodnih „Teacovih” modela. Govorilo se da su to „prepakovani” LG (ponegde su se pominjali i „Asusovi”) modeli, da je LG kupio „Teac” ili da je bar došlo do razmene tehnologija, zatim da je „Teac” preselio proizvodnju svojih modela u novu fabriku u Kini koja pruža lošije uslove, da je firma jednostavno promenila politiku i rešila da pojeftini proizvodnju i smanji kvalitet. Sumnje su i dalje ostale, jer nije bilo nijednog zvaničnog saopštenja iz „Teaca” koje bi opravdalo lošiju poslednju seriju CD i DVD drajvova. Zbog svega ovog, posvetili smo posebnu pažnju novom modelu Teac CD-W552E. Provera komponenti unutar drajva potvrdila je ono što je napisano na nalepnici – model je zaista napravljen u Japanu. Istovremeno, potvrđene su i navedene tehničke karakteristike koje je „Teac” objavio na sajtu i razjašnjeno ono osnovno pitanje – to JESTE „Teacov” model.

Dizajn prednje maske je, kao kod prethodnih modela, ponovo promenjen, a siromašno pakovanje u kom stiže već je prepoznatljivo za „Teac”. Shodno deklarisanim brzinama (52x/24x/52x), „Japanac” se i u radu pokazao kao najbrži među testiranim modelima. Iznenađenja nije bilo, jer je rezanje CD-R medija svedeno na vreme uobičajeno za 52x – tri minuta. Snalaženje sa CD-RW medijima je dobro, mada neznatno sporije od „Samsungovog” modela – narezivanje CD-RW medija deklarisanog na 10x (1500 KB/s), završeno je za oko osam minuta. Važna je bila i provera razloga popularnosti „Teacovih” modela – ni ovaj model nije zaboravio kako se barata sa problematičnim CD medijima. Buka i vibracije su umerene i ne smetaju u radu, a opterećenje procesora je najmanje od posmatranih modela.

Philips RWDV 3210
Philips RWDV 3210 
Najpoznatiji brand među ovim modelima je svakako „Philips”, čiji je model Combo prvi na testu. Pored lepe spoljašnjosti, sa bogatim „svetlosnim efektima” (posebne lampice – jedna za CD, druga za DVD i treća, najveća, za indikaciju pristupa mediju), vidljiva je i kvalitetna izrada Philipsa RWDV3210 . Za razliku od „Teacovog”, pakovanje u kome je stigao „Philipsov” model je bogato – u kutiji se našao čak i jedan poklon-primerak praznog CD-RW medija.

Kvalitetna izrada prouzrokovala je rad bez ikakve buke i vibracija, a tome su sigurno „kumovale” i manje brzine – DVD-ROM mod je brzine 12x, a CD-RW mod je sa brzinama 32x/10x/40x. Pokazalo se to i u radu, a ne samo u deklaraciji, da je ovo najsporiji od testiranih modela. Uz očekivane rezultate pri radu sa CD-R medijima, uređaj je priredio dva iznenađenja. Gotovo katastrofalni rezultati pojavili su se u radu sa CD-RW medijima, a izuzetno kvalitetna audio ekstrakcija bila je bolja od rezultata koje je pokazao Teac CD-W552E. Kvalitet koji je dodat ovom uređaju jeste mogućnost čitanja DVD medijuma, što uređaj čini po deklarisanoj brzini (12x) bez ikakvih problema. U radu (bilo u DVD, bilo u CD-RW modu), opterećenje procesora je najveće među posmatranim modelima.

Samsung CDRW/DVD SM-348
Samsung CDRW/DVD SM-348 
Interesantna prednja maska crne boje kod „Samsungovog” modela CDRW/DVD SM-348 nije jedino što ga čini čudnim, bar što se izgleda tiče. Uređaj je za oko centimetar kraći od većine drugih modela, a dobijena ušteda, iako mala, nekada može da bude vrlo važna unutar kućišta. I ovo je kombinovani CD-RW i DVD uređaj, lepe spoljašnjosti, koji dolazi u OEM pakovanju sa „punom korpom” softvera (Easy CD Creator, Power DVD, ...).

Deklarisane brzine (u DVD modu 16x, a u CD-RW 48x/24x/48x) potvrđene su u radu. Kada je u pitanju CD-RW mod, očekivano lošiji rezultati u rezanju CD-R medija kompenzovani su odličnim u radu sa CD-RW medijumima. U DVD modu, za razliku od „Philipsovog” modela, „Samsung” može da čita DVD-RAM standard. Ipak, ovo je jedini od sva tri drajva koji ne radi sa Mt.Rainier standardom. Možda je ipak najveća mana rezak zvuk prilikom rada u bilo kom modu, koji može da smeta, kao i najveće zagrejanje od sva tri testirana modela.

Kada se podvlači crta, prikazane prednosti i mane treba pogledati i kroz cene sva tri modela. Ljubitelji „Teaca” dobili su novi siguran model, koji je ipak tehnički slabije opremljen od prethodnih (recimo, nekadašnjih 8 MB bafera kod modela W540E zamenjeno je sa 2 MB bafera, što je postao ovi standard za modele ovog proizvođača). „Teacov” poljuljani kvalitet ipak je i dalje u vrhu. Što se tiče modela koji su i DVD čitači, uzimajući čak i to da je „Philipsov” model bolje opremljen, ipak je starije generacije, tako da čudi da je skuplji od „Samsungovog” modela.

Najbolji odnos cene, performansi i kvaliteta među ova „tri musketara”, ukoliko vam je dovoljan CD-RW mod, ipak je na strani D’Artanjana (četvrtog musketara!) – modela LiteOn LTR 48246S, opisanog u prošlom broju. A ukoliko vam je potrebna i DVD podrška, „Samsungov” model ne treba zaobići.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Club3D CGA-9364TVD Low Profile (Radeon 9100), Vinix VX-3340 Ultra, Triplex Silver Xabre Pro
Gainward Ultra/750-8X XP VIVO GS, Microstar Ti4800SE-TD
Mustek gSmart Mini 3, gSmart LCD 3
Sweex FireWire WebCam
Microsoft Wireless Optical Mouse Blue
Sapphire Beast All-in-Wonder Radeon 9000 Pro
Creative Sound Blaster Audigy 2 Platinum
Teac CD-W552E, Philips RWDV 3210, Samsung CDRW/DVD SM-348
Šta mislite o ovom tekstu?

Proizvođači:
Teac
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera