TEST DRIVE<>
032003<><>

Gainward Ultra/750-8X XP VIVO GS, Microstar Ti4800SE-TD

Modernizovani Titanijumi

Gainward Ultra/750-8X XP VIVO GS
Gainward Ultra/750-8X XP VIVO GS
Sveopšti prelazak na standard AGP 8X sasvim očekivano nije zaobišao ni najbolje GeForce4 čipove. Nakon MX440-8X i Ti4200-8X pojavile su se i kartice Ti4800 i Ti4800-SE. Veći broj ne označava da su ove kartice brže od Ti4600 modela, već samo da su i AGP 8X kompatibilne. Tako je Ti4800 u stvari Ti4600 sa AGP 8X, dok je Ti4800-SE „preimenovani” Ti4400 sa podrškom za AGP 3.0.

Mi smo na testu imali dve ovakve kartice, obe sa oznakama „SE”. Svi znamo što znači „VIVO” u oznaci „Gainwardovog” modela, dok GS označava da je u pitanju kartica iz prestižne „zlatne” serije (Golden Sample). Slova „T” i „D” kod modela iz „Microstara” označavaju da kartica pored klasičnog VGA poseduje i TV i DVI izlaze. Da ne bude zabune, pomenimo da i „Gainwardova” Ultra poseduje i DVI izlaz.

Obe kartice raspolažu sa 128 MB DDR memorije deklarisane na 3,6 ns; MSI koristi „Samsungove”, a „Gainward” čipove firme „Hynix”. Štampane ploče se dosta razlikuju: „Gainward” je upotrebio jeftiniju šestoslojnu štampu kakva se koristi kod Ti4200, dok se „Microstar” odlučio za veću i kvalitetniju osmoslojnu koja je standard za Ti4600 modele. Još nekoliko stvari ide u prilog „Microstarovom modelu”, pre svega prisustvo masivnijeg i bolje dizajniranog sistema hlađenja. „Gainward” se odlučio za uobičajeno GF4Ti hlađenje (najveći broj GF4Ti modela ima ovakav hladnjak). Inženjeri MSI odlučili su se za rešenje slično onom kakvo smo videli kod ranije testirane kartice Ti4200-8X ovog proizvođača sa izmeštenim ventilatorom, bakarnim rebrima iznad dela grafičkog procesora i bakarnom pločom koja prekriva memorijske čipove. Memorija kod „Gainwardovog” modela „hladi se sama”, što je još jedan pokazatelj da je „Gainward” odlučio da malo prištedi u proizvodnji. Sam kvalitet izrade ipak nije umanjen, tako da oba proizvoda mogu da se pohvale vrhunskim kvalitetom ugrađene elektronike i načinom na koji je to sve integrisano. Pomenimo i da smo se na modelu Ultra/750-8X prvi put sreli sa čipom „THine” koji obezbeđuje DVI izlaz – do sada smo se uvek sretali samo sa onima iz „Silicon Imagea” kakav je i na kartici iz „Microstara”. Ne znamo da li je i to deo uštede, ali je sigurno da je „Microstar” bio mnogo izdašniji po pitanju dodatne oprema koja dolazi u kutiji. Uz MSI GF4TI4800-SE dobićete mnoštvo kompakt diskova sa igrama i raznim više ili manje korisnim programima, dobro uputstvo, nekoliko kablova i DVI-VGA konvertor, sve to upakovano u veliku i lepu šarenu kutiju. U kutiji u kojoj se dobija Ultra/750-8X XP našlo se prostora samo za šturo uputstvo, disk sa drajverima, „1 u 4” kabl koji je neophodan da se iskoriste VIVO mogućnosti i DVI u VGA konvertor.

Microstar Ti4800SE-TD
Microstar Ti4800SE-TD 
Kvalitet prikaza je odličan na obe kartice, ali možda je MSI za nijansu bolji. Naravno, pričamo o VGA izlazu koji smo jedino mogli da probamo. Nažalost, korišćenje DVI izlaza kod nas još uvek nije popularno, jer njih koriste pre svega veliki i kvalitetni TFT monitori, a znamo koliko korisnika poseduje nešto tako. O ponašanju u radu ne treba trošiti reči. Sa karticama koje koriste „nVidia” čipove jednostavno nema problema kada je proizvod korektno urađen, a to je svakako slučaj s karticama ova dva proizvođača. Pošto radni takt nije menjan u odnosu na Ti4400 modele (275/550 MHz na obe kartice), performanse su im sasvim jednake, odnosno i dalje desetak odsto iznad Ti4200 modela, bilo sa AGP4X ili AGP8X podrškom.

Prilično nas je interesovalo i kako će se koja kartica overklokovati, ponajviše kako će proći jedan Gainward sa čuvenim Golden Sample, protiv Microstara čiji izgled nagoveštava da bi po ovom pitanju mogao mnogo da učini. Krajnji rezultat: MSI 320/660, Gainward 330/650. Memorija na GW modelu dosta se zagrevala, očigledno joj je za više potrebno dodatno hlađenje, ali mi smo impresionirani i ovim rezultatom bez hlađenja. Nažalost, „Golden Sample” logo kod „Gainwarda” više nije ono što je nekada bio. Ranije je broj u imenu kartice (u ovom slučaju 750) označavao mogućnosti ugrađene memorije, ali današnji GS Gainwardi ni ne prilaze tim brojkama. Ne kažemo da je nešto manje od 20 odsto slabo ubrzanje, samo žalimo za onim što je GS ranije značio.

Dolazimo i do cene i eto najzad jedne prednosti na strani Gainwarda. Naime, iako Ultra/750-8X XP poseduje VIVO mogućnosti, cene ove dve kartice su slične. Da je Gainward (kao što je to do sada bio slučaj) skuplji od „Microstarovog” modela, bilo bi ga teško preporučiti. Ovako, ukoliko su vam potrebne VIVO mogućnosti, Ultra/750-8X XP je odličan izbor po ovoj ceni. Ukoliko nemate potrebu za video-ulazom, a želite jednu od trenutno najbržih GeForce kartica, izbor je samo jedan – Microstar Ti4800SE-TD8X, model kome je praktično nemoguće naći slabu tačku.

Saša UZELAC

 
Club3D CGA-9364TVD Low Profile (Radeon 9100), Vinix VX-3340 Ultra, Triplex Silver Xabre Pro
Gainward Ultra/750-8X XP VIVO GS, Microstar Ti4800SE-TD
Šta mislite o ovom tekstu?
Mustek gSmart Mini 3, gSmart LCD 3
Sweex FireWire WebCam
Microsoft Wireless Optical Mouse Blue
Sapphire Beast All-in-Wonder Radeon 9000 Pro
Creative Sound Blaster Audigy 2 Platinum
Teac CD-W552E, Philips RWDV 3210, Samsung CDRW/DVD SM-348

Rezultati testova
3D Mark 2001SE
Quake 3
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

Proizvođači:
Gainward
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera