INTERNET<>
062004<><>

Web tehnike

Samo su promene bitne

Zaista jednostavno združivanje

RSS (Really Simple Syndication) je ime porodice fajl formata zasnovanih na XML-u koji služe za opisivanje on-line sadržaja. Tipičan RSS fajl sadrži naslov i kratak opis svih relevantnih (obično najnovijih) Web stranica na nekom sajtu i link ka svakoj od njih – možda ćete najlakše shvatiti o čemu se radi na primeru hipotetičkog RSS-a „Sveta kompjutera” u antrfileu. Uzgred, RSS formati su međusobno uglavnom nekompatibilni (diveintomark.org/archives/2004/02/04/incompatible-rss), a ovaj izraz se ponekad primenjuje i na nesrodne formate s istom namenom kao što je Atom, ali to ne bi trebalo da vas brine osim ako ne pravite RSS čitač.

Verovatno najkorisniju primenu RSS je našao na sajtovima koji objavljuju vesti, posebno na onima na kojima se nove vesti pojavljuju u nejednakim vremenskim razmacima. Umesto da svaki čas „zvirkate” na sajt, klikom na prepoznatljivu narandžastu (ponekad nije narandžasta, a ponekad na njoj piše XML ili RDF) ikonu ili kopiranjem URL-a na koji ona ukazuje u vaš RSS čitač možete da „nahranite” čitač RSS feedom. Čitač će zatim sam u određenim vremenskim intervalima gledati ima li nečeg novog na adresama koje ste mu dali. Kada se RSS promeni (na sajtu se pojavio novi sadržaj), čitač će vam prikazati sve novosti, a ako vas je neka od njih zainteresovala, klik na link u čitaču odvešće vas na sajt sa celim člankom. RSS se često koristi i za praćenje promena na dinamičkim sajtovima – forumima, blogovima ili vikijima (u stvari, RSS je baš i stekao popularnost na blogovima pa se često i poistovećuje s njima; manje popularan blog bez njega ni nema mnogo smisla jer nema dovoljno vesti da bi bio redovno posećivan). Korisnici su ga prihvatili bolje od dosadašnjih načina praćenja promena na sajtovima (na primer, prijavljivanja na mailing liste) jer je njegovo korišćenje lakše, brže, opuštenije (nema niti može biti reklama), anonimnije i bezbednije (vaš e-mail ne može biti prodat spamerima).

RSS čitač je, dakle, program koji prikazuje i sam osvežava RSS feedove, a interfejsom uglavnom podseća na e-mailere. Dva popularna (i besplatna) RSS čitača za Windows su AmphetaDesk (www.amphetadesk.com) i SharpReader (www.sharpreader.net). Novobot (www.proggle.com/novobot) je program koji, osim što čita RSS, može da vrši sličnu funkciju i na sajtovima koji ga nemaju. Na Linuxu su najpopularniji Straw za Gnome (www.nongnu.org/straw) i KNewsTicker za KDE (www.student.uni-oldenburg.de/frerich.raabe/knewsticker). Popularni su i čitači koji se mogu integrisati u Mozilu (fls.moo.jp/moz/rssreader.html) odnosno Internet Explorer (na primer, Pluck, www.pluck.com). Uzgred, čitači se ponekad nazivaju i „agregatori”.

<rss version=”0.91”>
<channel>
<title>Svet kompjutera</title>
<link>http://www.sk.co.yu/</link>
<description>Svet kompjutera – najtiražniji računarski časopis u Srbiji i Crnoj Gori.</description>
<language>sr</language>
<item>
<title>Bezbedna skladišta podataka: Server na Mesecu</title>
<link>http://www.sk.co.yu/2004/05/skpr01.html</link>
<description>Bezbedno čuvanje važnih elektronskih podataka postaje sve ozbiljniji problem. Rešenje sa podzemnim skloništima deluje realno, ali... bekap server na Mesecu?!</description>
</item>
<item>
<title>Counter-Strike: Condition Zero</title>
<link>http://www.sk.co.yu/2004/05/siop05.html</link>
<description>Counter-Strike je jedan od najvećih šamara za celu igračku industriju. Dva čoveka, zajedno s prijateljima, napravila su modifikaciju igre Half-Life, koja po popularnosti tuče svaku igru do dana današnjeg.</description>
</item>
</channel>
</rss>
(U prevodu s engleskog: channel – kanal; title – naslov; description – opis; language – jezik; item – stavka)
 
Brojni su sajtovi koji nude alternativan način pristupa RSS feedovima. Izynews.com može da vam šalje RSS na e-mail, što je zgodno ako ste navikli da stalno skidate poštu dok ste na vezi, a ne bakće vam se sa RSS čitačem. Www.bloglines.com omogućava pregled RSS-ova iz Web browsera, što ne eliminiše potrebu za stalnim osvežavanjem, ali su bar novosti na svim sajtovima koji vas interesuju na jednom mestu. Takav sajt je i fyuze.com, a sličnu uslugu svojim registrovanim korisnicima nudi i Yahoo (add.my.yahoo.com/rss). Www.newsmonster.org je otišao i korak dalje pa nudi istu mogućnost i za sajtove koji nemaju RSS, kao i pretragu vesti, a sličan sajt je i www.newsisfree.com. Www.myrss.com nudi mogućnost pravljenja RSS feedova za sajtove koji nemaju RSS. Postoje i pretraživači koji su se specijalizovali za pretraživanje RSS-ova; verovatno najveći je www.feedster.com sa preko 600.000 feedova, još jedan popularan je www.blogdigger.com, a www.syndic8.com je najpoznatiji RSS direktorijum. Kod nas, pored više ličnih sajtova, RSS feedove nude www.naslovi.net i www.b92.net/news, a lepo je videti da i Agencija za privatizaciju ima svoj RSS, na adresi www.pa-serbia.co.yu/rss, na kojem se obznanjuje svako preduzeće koje ulazi u proces privatizacije. Adresa www.rss.org.yu nema veze s ovim RSS-om.

Ukoliko ste vlasnik sajta sa često osvežavanim sadržajem, bilo da su u pitanju vesti, oglasi ili nešto treće, razmislite i o dodavanju RSS-a. Nikada nije na odmet imati još jedan način da korisnici pristupe sajtu.

Nikola SMOLENSKI

 
Primena Interneta
ISP info
E-government kod nas
Tit-taa-taa-tit-taa-tit
Zašto nastaju virusi i spem
Sasser virus
Škola organizovana na nov način
Birthdayalarm.com
Web tehnike
Šta mislite o ovom tekstu?
ADSL u Srbiji
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera