INTERNET<>
092004<><>

Panoramska fotografija na Webu

Pogled u 360°

Kako da dočarate prostor preko Weba

Jedan od najposećenijih Web sajtova kod nas, sudeći po rangiranju koje sprovodi pretraživač Alexa.com, jeste www.VirtualniGrad.com. U pitanju je sajt koji pruža servisne informacije za građane Novog Sada, a takođe predstavlja i privredni adresar tog grada i okoline, sa bazom podataka od skoro 24.000 različitih subjekata – firmi, institucija, organizacija. Sajt je centralni portal firme Panonsoft d.o.o. (www.panonsoft.com) koja na njemu radi preko dve godine. Kako nam je potvrdio Dragan Nikolić, direktor firme, „za to vreme akcenat je bio stavljen na informacije koje su vezane za Novi Sad, a ove jeseni se spremamo da pokrijemo još nekoliko gradova u Vojvodini, kao i Beograd”. Međutim, specijalna usluga i znamenitost sajta je fotografsko prezentovanje firmi privrednog adresara kroz 360° od svoje ose po horizontali i vertikali. „Svi privredni subjekti koji to žele mogu da predstave svoje prostorije ili produkte na ovaj način – zato domen i jeste Virtualni Grad”, objašnjava nam Dragan Nikolić. „Internet se još uvek malo koristi, ali mi imamo skoro turistički pristup firmama za sve one koji ipak koriste Web”. Takođe, kroz poddomen 360.virtualnigrad.com, koji predstavlja virtualne ture po gradovima kod nas i u svetu, ovaj sajt definitivno donosi nešto novo u svet domaćeg Interneta. „Inače, virtualne fotografije koje radimo su naš proizvod i, koliko znam, jedina smo evropska firma koja je razvila ovakav softver. Namera nam je da ovim virtualnim turama predstavimo što više gradova i znamenitosti”.

Sferična 3D fotografija

 
U pitanju nije samo panoramska fotografija koju svako od nas može da napravi uz pomoć fotoaparata nove generacije, već 3D fotografija u punoj sferi podržana posebnim softverom. Naime, Slobodan Vujinović, vlasnik firme, jedan je od petorice ljudi koji su taj softver i napravili, a on do sada nije prodavan niti korišćen u komercijalne svrhe. „Ideja je nastala iz činjenice da je ovo jeftin način prezentacije za agente nekretnina – svaki biznis i prostor može da se predstavi virtuelno, od poda do plafona”, kaže Boban Vujinović. Ideja koja je dovela do stvaranja ovakve fotografske perspektive i sama primena su nas najviše i interesovali, ali su tehnički podaci takođe vredni pažnje. Za početak vredi znati da se pod pojmom panoramske fotografije podrazumeva bilo koja fotografija koja obuhvata više prostora nego što ljudsko oko može da vidi. U kinematografiji se već dugo koristi ova tehnika da bi filmove učinila interesantnijim. Ako uporedite istu sliku u bioskopu i na TV ekranu, razlika je u „Aspect Ratiou” (AR) odnosno odnosu između širine i visine projekcije koja u bioskopu obično iznosi 20:9. Panoramska fotografija od 360 stepeni koju možete napraviti sami sastavljajući pojedinačne fotografije snimljene običnim objektivom ima AR od 57:9 (ili 360 x 56 u stepenima), dok ista fotografija uslikana širokougaonim objektivom od 24 mm ima AR od 57:14 ili 4:1 (odnosno 360 x 88 stepeni).

„Video fotografija”

Virtualna 3D Panonsoft fotografija se dobija kamerom Nikon E990 i objektivom Kaidan Kiwi 990, takozvanim ribljim okom koji hvata sliku od 183° odnosno 1443 piksela. „Kod 2D fotografija Zemlje pikseli se „razvlače” tako da su jedino oni oko ekvatora realno prikazani. Naša kamera na istovetan način snima tu nultu poziciju i kasnije samo razvlačimo fotku. Softver koji koristimo seče dve fotografije po rubovima, preklapamo ih i dobijamo sliku od 360°. Dodatnom obradom dobijamo „Globa” ili „Spherical” panoramu koja ima AR od 2:1 (u stepenima 360 x 180)”. Softver inače nema ime – radni naziv mu je 3D stitcher – a kako nam kaže Boban Vujinović, jedini sličan softver na svetu je IPIX (infomedia.ipix.com). Pomoću ovog softvera se pristupa finalnoj obradi fotografije, kada je potrebno izjednačiti preklope i dodati joj sferičnost. „3D stitch omogućuje svega 6% preklopa, umesto 20% preklopa koji su uočljivi kod standardne panoramske fotografije. U pitanju je prava igra s pikselima, pravljenje fotografije dođe kao 3D rendering”, navodi Boban Vujinović. Najzad se dobija sferičan panoramski snimak veličine 2048 x 1536 piksela koji vam omogućava da vidite kompletan snimljeni prostor, a za njegovo gledanje je potrebno instalirati Microsoft Java Virtual Machine. Inače, interesantan podatak je to da je softver enkriptovan u Oracleu zbog ranijih pokušaja njegove krađe.

Ovakve fotografije Boban Vujinović naziva video-fotografijama zbog kontrole koju korisnik ima nad perspektivom. Pri samom razgledanju položaj stativa fotoaparata u snimku je jednostavno i lepo zamenjen slikom logoa firme, a položaj eventualnih snimljenih prolaznika je neupadljiv. Što se tiče ostalih fotografija predstavljenih u virtualnoj turi, u firmi Panonsoft su nam potvrdili da su sledeći u planu Beograd i Subotica, a „...mada je svemir u našim krajevima poznatiji od Weba, stići ćemo do svakog grada”, odlučan je Dragan Nikolić. Inače, firma ima još nekoliko svojih specijalizovanih portala odnosno sajtove www.TuristickaPrizma.com i www.NoviDom.com.

Iris MILJKOVIĆ

 
Panoramska fotografija na Webu
Šta mislite o ovom tekstu?
Gmail (još uvek) u beta fazi
Internet je zaista porastao
Peer-to-Peer razmena fajlova
ISP info
VoIP
Virusi
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera