Ankete kažu da samo pet odsto korisnika MS Officea zaista ume dobro da se služi Wordom, Excelom, PowerPointom i ostalim programima iz ovog paketa. Ovo ogromno tržište je stoga zasuto stotinama izdanja, tako da se i kod nas pojavljuje jedan deo prevoda. U produkciji beogradskog CET-a naišli smo na izdanja „Microsoft Office 2003, kao od šale”, od Nensi D. Luis iz izdavačke kuće QUE, „Microsoft Office System 2003, bez po muke”, autora Džeri Džojs i Merilin Mun iz Microsoft Pressa, i „Vodič kroz Microsoft Office Word 2003, specijalno izdanje”, autora Bila Kamarde iz QUE. Prve dve knjige namenjene su početnom odnosno početno-srednjem nivou znanja, dok je treća za srednje-profesionalni. Knjiga „Kao od šale” ima 300 strana, dizajn podseća na „radne listiće” iz škole i sadrži oko 200 konkretnih „zadataka” – stvari koje možemo da obavimo u Wordu, Excelu, Powerpointu i Outlooku. Na svakoj ili svakoj drugoj strani u vrhu je naslov, a odmah ispod nekoliko slika ekrana iz programa sa nalepljenim brojevima koje prikazuju korake koje treba obaviti, kao i sličicama koje pokazuju da li treba pritisnuti levo ili desno dugme miša ili nešto otkucati na tastaturi. Drugim rečima, sve je vizuelno, bez mnogo priče, koja je u najmanjoj meri pronašla mesto na dnu svake strane. Na kraju knjige nalaze se rečnik manje poznatih termina i indeks.
„Bez po muke” je knjiga iste koncepcije kao i prethodna, ali je opseg širi, pridodati su i Access, Frontpage, Publisher, One Note i Infopath – dakle, kompletan sistem Office 2003. Ova knjiga od 400 strana položenog formata je, kako autori tvrde, napisana prostim jezikom, bez žargona, kao priručnik koji se može čitati od početka do kraja, ali i poslužiti za brzo pronalaženje pomoći/rešenja za neki posao koji trenutno obavljate u Officeu. Slično prethodnoj knjizi, svaka stranica-dve posvećena je nekom zadatku, sadrži jednostavno napisan tekst i slike izgleda ekrana s brojevima koji označavaju redosled akcija kojim se, po mišljenju autora, najbrže dolazi do rezultata. Posebna poglavlja posvećena su integralnoj upotrebi Office programâ – korišćenju nekoliko programa za dolaženje do najboljeg rezultata. Koliko je autorka Mun kompetentna za jednostavno objašnjavanje, govori nam njen raniji rad – izrada dokumentacije za MS Golf, Space Simulator i MS miš.
„Vodič kroz MS Word 2003” je masivna knjiga posvećena isključivo ovom programu. Možete je upotrebiti za istinsko ekspertsko usavršavanje (i samoodbranu) i postati „power user” Worda. Put kroz sve menije, panele, opcije i podopcije, kao i arheološke slojeve ovog programa zaista je dugačak – 1200 strana, od čega je čak 80 indeks. Naravno, sadržaj ih ne obrađuje redom, već podeljene na logične celine: „Automatizovanje izrade dokumenta”, „Korišćenje Wordovih alata za crtanje”, „Sadržaji, spiskovi slika, bibliografije i potpisi”, „Razvoj XML sadržaja”... Posle svake teme razmatraju se najčešći problemi koji se u njoj javljaju. Generalno, knjiga obiluje savetima, pa čak i kada autor smatra da Word možda nije najbolje oruđe za izradu nečega. Uz knjigu se dobija i CD sa besplatnim primerkom Woody’s Office Power Packa, kompletom dodataka za Office koji sam vredi 50 dolara.
Prve dve knjige su originalno u koloru, ali domaća izdanja su prilagođena situaciji, pa su crno-bela. Šteta je i što nema englesko-srpskog dvosmernog rečnika računarskih termina s obzirom na to da knjige opisuju englesku verziju Officea 2003. Alexander SWANWICK | | 




|