TEST DRIVE<>
122004<><>

NEO CN-992SBK

Ceger-kućište

NEO CN-992SBK
NEO CN-992SBK
Figura: Midi tower
Ostalo: LCD, napajanje 300 W, dodatni USB priključci
I ranije smo se sretali s kućištima koja su predviđena za često prenošenje te su imala neku vrstu rukohvata, koja smo od milošte nazvali „usisivači”. Mana im je bila u tome što je zbog rukohvata gornja površina bila neravna, što je izuzetno nerviralo sve nas koji smo uobičajili da tu držimo raznorazne sitnice. Kompromis pruža kućište NEO CN-992SBK, opremljeno dvema ručkama koje se mogu sklopiti, tako da na kompjuter možete nesmetano trpati gomilu papira, CD-ova i još koječega, kao što ste navikli. A kad zatreba, ručke otklopite i „skalameriju” ponesete put pijace... pardon, kod prijatelja, na žurku ili kuda već treba. Simpatično i praktično.

Zanimljivo je što ovo kućište na podlozi ne stoji idealno ravno, već je prednji kraj namerno izdignut za oko dva centimetra, što može biti zgodno u situacijama kad kućište stoji na podu. Bočne strane su metalnosive boje, a prednja i gornja maska su crne. Na prednjoj strani, kao što je to u poslednje vreme moda, postoje vratanca, ali ona, srećom, ne pokrivaju mesto predviđeno za CD/DVD (kako bi se izbegao kvar pokretne fioke). Na mestu gde se montira optički uređaj postoje maska s pokretnim vratancima kroz koja prolazi fioka uređaja i taster koji pritiska dugme za izbacivanje (EJECT) na uređaju. To će, dakle, zadovoljiti one čistunce koji ne podnose da crnu prednju masku ruži beli CD ili DVD. U visini mesta predviđenog za disketnu jedinicu, vratanca imaju providan prozorčić koji je predviđen za praćenje LED displeja koji se dobija u kompletu. U dnu prednje maske postoje još jedna vratanca ispod kojih su smeštena dva dodatna USB priključka. Slična vratanca postoje, doduše, i s gornje strane. Malo dalje na gornjoj površini nalaze se pomenute ručke, a još dalje je udubljenje zgodno za smeštanje sitnih drangulija (šrafovi, olovke, spajalice...).

Unutrašnjost kućišta je urađena skromno, ali prilično solidno. Podloga za montažu matične ploče se ne skida, ali je pohvalno to što ima dovoljno otvora za hlađenje. Distanceri na koje se oslanja ploča su šestougaoni i šrafe se u podlogu, za razliku od kojekakvih nesigurnih „patenata” kod jeftinijih kućišta. Predviđeno je mesto za montažu četiri 5,25-inčna i čak sedam 3,5-inčnih uređaja (sve je više jeftinih RAID-ova). Doduše, samo jedan 3,5-inčni uređaj može da viri s prednje strane (disketna jedinica, LCD ili ZIP drajv). Da li su konstruktori smatrali da floppy više niko ne koristi, a da „ozbiljne korisnike” koji koriste ZIP ne zanima „bižuterija” u koju spadaju svetleći displeji i slično?

Uz kućište standardno dolazi NEO uređaj za napajanje od 300 W s dovoljno priključaka za sve silne uređaje koji se mogu montirati. Kablovi su, srećom, dovoljne dužine, što nije uvek slučaj. Uz kesicu s potrebnim zavrtnjima i jednom rezervnom pokrivnom pločicom priloženo je i uputstvo koje se sastoji od jednog lista papira. Opisano je kako se povezuju USB priključci i (nepostojeći) audio i IrDA konektori.

Modul LCD-a koji smo pomenuli je plastična kutija koju možete smestiti u 3,5-inčni slot umesto flopija. Napajanje dobija preko ženskog „molex” konektora kakav se koristi i za hard diskove ili optičke uređaje, a u paralelu s njim vezan je i kabl s muškim konektorom, za slučaj da vam zafali napajanje za neki drugi uređaj. Na modul se priključuju i napajanje ventilatora koji hladi procesor (naravno, ako nemate ploču koja neće da proradi ako ventilator nije priključen na nju) i tri temperaturna senzora koja možete smestiti po želji, recimo, na hladnjak procesora, kućište hard diska i hladnjak grafičke kartice. Displej s prednje strane prikazuje broj obrtaja ventilatora (CPU Fan) i jednu od temperatura koju mere senzori. Prikaz temperatura ostalih senzora dobija se redom kad se pritiskaju tasteri sa strelicama nagore i nadole, i to za svaki senzor jednom u Farenhajtovim a jednom u Celzijusovim stepenima. Nema temperaturnog alarma, ali postoji alarm koji se oglašava ako ventilator stane – čuje se pištanje i vidi se odgovarajući grafički simbol. Ovo je najjednostavnija verzija monitorskog uređaja, ali je ipak veoma korisna i može vam pomoći da locirate uzrok pregrevanja, a samim tim i lošeg rada računara.

NEO CN-992SBK pripada višoj srednjoj klasi kućišta, lepog dizajna i solidne izrade. Ne odlikuje se ekstravagantnim i ezoteričnim detaljima, ali tu je sve što je potrebno. A ima i ručke...

Vojislav MIHAILOVIĆ

 
Gigabyte GV-NX66T128D-3, Club3D CGNX-668TVD i MSI RX700PRO-TD256E
Maxtor DiamondMax 10 6B300S0
Silicon Image Sil3112 SataLink
CoolerMaster Aquagate ALC-U01
ST Lab 5in1 eDVR
2.1 zvučnici (2)
Apacer Handy Steno HT203
NEO CN-992SBK
Šta mislite o ovom tekstu?
Speed-Link Razer DiamondBack 1600
LiteOn SOHW-1633S i LG GSA-4160B
KWorld Xpert TVBOX
IEEE 802.11g wireless kartice
Mustek R100B-5
FujiFilm FinePix A340
Hewlett-Packard Scanjet 4070

Vrsta:
kućište
Proizvođač:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera