PD KUTAK<>
062005<><>

DVD Identifier 3.6.3.1

Određivanje porekla DVD medija

Tržište optičkih medija toliko je zatrpano primercima najrazličitijeg porekla da se u šumi proizvođača i modela teško snalaze i iskusniji vukovi. Diskovi u kutijici, diskovi u celofanu, diskovi na štapu, velika pakovanja, mala pakovanja, sa štampom, bez štampe itd. predstavljaju samo delić repertoara pred kojim se prosečan kupac nalazi prilikom odlaska u bilo koju od specijalizovanih prodavnica. I dok se za većinu brand name proizvođača još uvek može reći da u pakovanje zaista stavljaju ono što piše na omotu, bezimeni diskovi koji su preplavili naše tržište (bez obzira na to u kakvoj ambalaži se nalaze) često predstavljaju investiciju sličnu kupovini mačke u džaku.

Specijalizovani programi za određivanje porekla i karakteristika optičkih medija iščitavanjem unapred upisanog sadržaja iz standardom definisanih kontrolnih blokova nisu nikakva novost i o njima smo već više puta pisali. Međutim, red je došao na ostvarenje pod nazivom DVD Identifier koje, prateći moderna kretanja, služi isključivo za određivanje porekla DVD medija, a pri tom je njegovo korišćenje za krajnjeg korisnika potpuno besplatno.

DVD Identifier nije novo ime na tržištu o čemu svedoči činjenica da njegov razvoj traje već gotovo pune dve godine (prva verzija se pojavila još u avgustu 2003. godine). Kao što smo već rekli, ovaj program je isključivo namenjen za utvrđivanje porekla DVD medija, a podržani su svi relevantni formati (DVD±R(W), DVD-RAM, kao i Dual Layer standard). Korisnički interfejs je izuzetno jednostavan i praktično sadrži sve potrebne opcije na samo jednom ekranu. Proces prepoznavanja diskova obavlja se pritiskom na dugme Identify, a iščitani podaci se smeštaju u nekoliko oblasti (posebno za svaki format medija) kako bi njihovo pronalaženje u svakom momentu bilo lako. Pored određivanja imena proizvođača, program nudi i preko potrebne podatke vezane za podržane brzine rezanja, ali i brzine kojima je rezač koji se nalazi u kućištu računara sposoban da izvrši upis na dotični medij. Takođe, korisnicima je ponuđen i (heksadecimalni) uvid u sekciju ’Media Code’-Block , a tu je i Clipboard opcija za „prenošenje” dobijenih podataka u spoljne programe radi kreiranja statističkih izveštaja.

Uspešnost svakog programa slične namene umnogome zavisi i od toga u kojoj meri su autori uspeli da „pohvataju” različite verzije medija na tržištu i da li su izvršili objedinjavanje njihovih „potpisa” u svojoj bazi podataka. Po tom pitanju, DVD Identifier je u najmanju ruku jednako dobar kao i komercijalna ostvarenja u klasi s obzirom na to da je uspešno identifikovao gomilu diskova koju smo mu ponudili, unapred znajući kakav bi odgovor trebalo da dobijemo. Nažalost, autori nisu želeli da otkriju sa koliko unosa trenutna verzija barata, ali raduje činjenica da se osvežene verzije baze medija lagodno mogu downloadovati s oficijelnog sajta ili direktno iz programa upotrebom automatizovane rutine.

Iako vam neće puno pomoći u slučajevima kada shvatite da ste kupili nešto sasvim drugo od onoga što ste tražili, DVD Identifier će odlično poslužiti kao edukativno sredstvo uz čiju pomoć slične greške više nećete ponavljati.

Vladimir PISODOROV

 
DVD Identifier 3.6.3.1
Šta mislite o ovom tekstu?
EMCO Malware Bouncer 1.5.9.55
ImTOO Video to Audio Converter 2.1
Mp3Doctor 5.11.030
T-Com Antidialer
ROX-Filer 2.2.0
Instant mesindžeri za Linux

Potrebno:
Windows
Veličina:
1,14 MB, 1,53 MB na HD
Cena:
Program je besplatan.
Adresa:
dvd .identifier .cdfreaks .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera