PD KUTAK<>
062005<><>

Instant mesindžeri za Linux

IM komunikacija u open-source svetu

U prošlom broju smo pisali o tome šta su instant mesindžeri i kakve su im mogućnosti, a ovog puta ćemo preskočiti pojedinosti i preći pravo na stvar.

Neki su bazirani na GTK-u, neki na Qt-u, a nekima nije ni potrebno grafičko okruženje. Za razliku od Windows programa iste vrste, Linux mesindžeri mahom podržavaju više protokola, a pored svih protokola koji kruže među Windows korisnicima, u Linux zajednici pažnja je usmerena ka jednom novom.

Jabber

Jabber je poseban protokol rađen u XML-u koji je u potpunosti open source. Samim tim predstavlja najbolji izbor za kreiranje vašeg novog alter-ega. Ono što je samo jedna od mogućnosti Jabbera jeste interna podrška za bilo koji drugi protokol. Shodno tome, nije potrebno da imate klijent koji podržava sve, već je dovoljna samo podrška za Jabber koji je u stanju da konvertuje poruke, kako one koje se primaju tako i one koje se šalju. Potrebno je, naravno, imati otvorene odgovarajuće accounte za korišćenje ovih pogodnosti. O potencijalu koji ima dovoljno govore čak 103 klijenta koji ga podržavaju. Kako bi se smanjila opšta konfuzija, na matičnom sajtu jabber.org možete da nađete nekoliko preporučenih klijenata, kako za Linux i Macintosh tako i za Windows. Za svaku pohvalu je i ogroman entuzijazam programera širom sveta koji su do sada već napravili verzije za PocketPC, Symbian, pa čak i Java platformu.

Sudeći samo po broju klijenata koji podržavaju Jabber, nije potrebno da vam skrećemo pažnju na ukupan broj svih mesindžera. Za vas smo pripremili uporedni test sedam najčešće korišćenih Linux instant mesindžera.

Kopete 0.9.2

Ruku na srce, u Kopete smo polagali najviše nade. Pored činjenice da podržava AIM, Gadu-Gadu, ICQ, IRC, MSN, SMS i Jabber, ujedno je i najbrži od svih klijenata i savršeno se može prilagoditi svačijem ukusu.

Kontakti se dodaju po protokolu koji izaberete, ali, po vašoj želji, svi mogu da budu na istom mestu. To znači da, na primer, u grupi „Prijatelji” možete ravnopravno da okupite ljude koji koriste ICQ, Yahoo ili možda MSN. Pri startovanju Kopetea potrebno je samo izabrati Connect All (ili podesiti automatsko konektovanje) i svi vaši accounti na svim podešenim protokolima biće aktivirani. Jedina osobenost po kojoj će se ljudi iz vaše liste međusobno razlikovati (pored imena, svakako) jeste ikona koja asocira na protokol preko kojeg je svaka osoba u vezi s vama.

Prijatan za oko, Kopete pleni kako jednostavnošću tako i profesionalnošću. Integrisani su i različiti grafički stilovi viđeni na drugim mestima (MSN, Keramik KDE stil, Gaim...), kao i 14 setova ikona. U okviru KDE-a on je već implementiran, što znači da se isporučuje sa skoro svim Linux distribucijama. To može biti mač s dve oštrice: s jedne strane imamo neažurnost jer se novije verzije programa ravnaju po izlascima sâmog KDE-a, dok s druge strane pripadnost ovom široko rasprostranjenom desktop okruženju obezbeđuje veliki broj potencijalnih korisnika.

Ayttm 0.4.6-17

Iako nema baš elegantno ime, estetika mu je neznatno lošija. Baziran na GTK-u, ovaj Gnome mesindžer dogurao je do verzije 0.4.6. Neobično je što posle toliko međuverzija i (pre)dugačkih lista ispravljenih grešaka program i dalje ne radi sasvim kako treba.

Prilikom pribavljanja informacija o nekom korisniku iz vaše liste, program dolazi u ozbiljno iskušenje da se zaglavi. Ovo je apsolutno jedini klijent na testu koji se dičio ovom klasičnom Windows manom. Još jedna mana može se videti prilikom samog slanja poruka: ne postoji apsolutno nikakva mogućnost korišćenja naših slova. Pored ovoga, program ima standardne mogućnosti i ograničenja. Najčešća „petorka” protokola je prisutna, kao i mogućnost automatskog logovanja prilikom starta aplikacije. Program može da se koristi i kao IRC klijent, ali to nije dovoljno da bi se popravio opšti utisak.

Licq 1.3.0

Ako tražite „pravi” ICQ, na dobrom ste mestu. Sve što odlikuje Mirabilisovo čedo i ovde je manje-više implementirano.

Prilikom kompajliranja potrebno je izabrati jedan od ponuđenih plug-inova u istoimenom folderu. Pored praktično neizbežne instalacije Qt-gui plug -ina (potrebna za grafičko okruženje programa), možete da se opredelite i za beta verziju Licqa baziranog na konzoli. Nema potrebe za X-om, ali nema ni dovoljno opcija kao Qt-ov GUI. MSN podrška je takođe u ranoj fazi razvoja, dok su daljinski upravljač i e-mail prosleđivanje poruka već uigrane varijante.

Ukoliko ste koristili ICQ u Windowsu, brzo ćete uvideti da je sve na svom mestu. Whitepages, po kojem je ICQ i postao slavan, ovde je kao preslikan. Podržani su svi servisi, uključujući i transfer datoteka. Na raspolaganju vam je veliki broj skinova i tema ikona (osnovnih, dodatnih i emotikona).

Što se tiče same razmene poruka, moguće je koristiti servis za hitne poruke, a moguće je i prebaciti se na secure kanal. Direktno s ekrana na kojem se vrši razmena poruka moguće je baciti pogled na History, pogledati informacije o osobi s kojom komunicirate i, konačno, podesiti kodni raspored tastature. Za pohvalu je mogućnost izbora Unicodea (UTF-8) koji predstavlja pravu stvar za naše podneblje.

Podrška za bilo šta osim ICQ-a (ne uzimajući u obzir MSN na kojem se još radi) nije ni bila cilj programerima ovog IM klijenta. Ako uzmemo u obzir tu činjenicu, Licq je ostvarenje za svaku pohvalu.

CenterICQ 4.20.0

Startovanju ove interesantne aplikacije prethodi generička instalacija. Svoj deo kolača CenterICQ pokušava da prigrabi nezavisnošću od X-a, a samim tim i od svih poznatih desktop okruženja.

Podrška najčešćih protokola narušena je dodavanjem LiveJournala i IRC-a. Konektovanje na odgovarajuće servere vrši se iz jednostavnog menija, pored kojeg u celom programu možete naići još samo na jedan meni – za podešavanja.

Glavni prozor je podeljen na tri celine: kontakte u levom delu, sistemske poruke u donjem desnom i prostor za chat poruke, pregled i editovanje informacija u preostalom delu ekrana. Posle malo problema u početku, uvidećete da su tasteri ’F2’, ’F3’, ’F4’ i ’Q’ za izlaz zaista sve što vam je potrebno. Korišćenjem prvog tastera pristupa se kontaktima, drugi je zadužen za (dis)konektovanje na server, dok je ’F4’ zadužen za administraciju programa.

Da je implementirana podrška za Unicode ili makar CP1250, ovaj program bi bio neprikosnoven. Ovako on zaslužuje pažnju, ali teško da će svaki deseti čovek na svetu (najčešće Kinez) poželeti da kucka na engleskom.

Gaim 1.3.0

Ono što je Kopete za KDE, to je Gaim za Gnome, ali bez problema može da se koristi u bilo kom okruženju. Protokoli koje podržava, pored standardnih kao što su AIM/ ICQ, Gadu-Gadu, Jabber, MSN, Yahoo i IRC, obuhvataju Zephyr, GroupWise, SILC i Napster. Zanimljivo je što Gaim može da grupiše kontakte (Prijatelji, Posao, Rodbina itd.) za različite protokole. U podešavanjima naloga (prečica ’Ctrl-A’), a broj naloga je skoro neograničen, možete da odredite da li će se pri pokretanju programa konkretan nalog aktivirati ili ne. U svakom trenutku možete da se povežete ili ugasite nalog za željeni protokol. Podrazumevan je UNICODE kodni raspored za poruke. Poruke se mogu formatirati kao HTML ili se u podešavanjima može isključiti prikaz HTML poruka nakon čega će se one prikazivati kao običan tekst.

Program je pun detalja koji mu idu u korist. Primer su istorija razgovora, sažeta lista pribavljanja informacija o korisnicima, kao i pronalaženje svih potrebnih informacija u vezi sa kompatibilnošću korisnika. U okviru tooltip teksta nad kontaktima možete pronaći koji kodni raspored tastature koriste vaši prijatelji, korisne podatke o serverima preko kojih su konektovani i da li je moguća razmena fajlova s njima. Takođe je podržan prikaz ikonica drugara.

Zvuk i grafika su na visokom nivou, a postoji i veoma veliki broj plug-inova koji se mogu koristiti u programu. Neki od njih su: Mouse Guestures, Iconify on Away, Remote Control... Posebno izdvajamo stabilnost i intuitivnost interfejsa Gimaa, koji je kompletno lokalizovan na srpski jezik zahvaljujući projektu http://prevod.org.

GnomeICU 0.99.5

 
Već iz naziva je dosta toga jasno: kao i Gaim, ovaj ICQ klon isporučuje se uz Gnome desktop okruženje. Deluje nekako kršno, što se najbolje vidi ako vam je veza ka Internetu nešto slabija (modemska, pa još gužva). Program se tada jednostavno izbezumi i počne da previše usporava. Ako bi se izuzeo taj mlohavi osećaj prilikom korišćenja, aplikacija je dobra. Među opcijama moguće je pronaći i pregled pređašnje konverzacije, kao i slanje fajlova. Uz program dolazi solidna pretraga korisnika koja bi mogla da bude mlađi brat Whitepagesa.

Što se tiče primene, uočili smo da ne postoji podrška za Unicode (UTF-8), što znači da će pri razmeni poruka s korisnicima drugih operativnih sistema postojati bojazan zbog pojave hijeroglifa umesto ćirilice i pravougaonika umesto latinice. Estetski, program dostiže maksimum koji Gnome okruženje može da pruži.

PSI 0.9.3

Kada nabavite sve što je potrebno za instalaciju, preostaje vam samo da započnete kompajliranje koje traje koliko i prosečan obrok. Zaista, ukoliko nemate dovoljno vremena ili živaca, jednostavno preuzmite binarni paket.

Pri instalaciji iz izvornog kôda potrebno je imati instaliran Qt novije verzije od 3.1.0, zlib 1.1.4 i, konačno, QCA 1.0 (Qt CArchitecture je multiplatformska API funkcija koja se ne dobija uz prosečnu distribuciju, pa je potrebno preuzeti je sa http://delta.affinix.com/qca) koja jedina može da predstavlja problem.

Kao što smo već rekli za Jabber, matični i jedini podržani protokol u PSI-ju, moguće je koristiti i pogodnosti drugih: Yahoo! IM-a, ICQ-a, AIM-a, MSN-a, i to preko sâmog Jabbera. Naravno, potrebno je da imate registrovan account na svakom protokolu koji želite da koristite.

Program je vrlo lep i „kolje” se za prvo mesto sa Kopeteom. U potpunosti ga je moguće prilagoditi svom ukusu, a tu je i veliki broj setova ikonica. Prijatan Qt GUI obezbeđuje kvalitetnu integraciju u KDE sa podešavanjima tema, boja i stilova i, naravno, samog toolbara. Podržana su oba naša pisma, i u porukama i u svim menijima programa. Instalacija jezičkih fajlova se vrši jednostavnim prebacivanjem paketa (posebno latinice i ćirilice), preuzetih sa mreže u folder ~/.psi. Dva paketa od po stotinak kilobajta su, po našem mišljenju, bolje rešenje od globalne politike promene jezika u KDE-u. To znači da možete da imate KDE na starohebrejskom i da u isto vreme koristite PSI na ruskom.

Program je još uvek u beta fazi, ali jedina mana koju ima jeste loš zvuk. Ukoliko vam često pristižu poruke ili obaveštenja, zvuk počinje da pucketa. U velikom broju opcija pronaći ćete onu za isključivanje zvuka, kako u porukama tako i u chatu.

• • •

Ukoliko otvarate novi account, najtoplije vam preporučujemo da isprobate Jabber. Komunikacija s korisnicima koji koriste druge protokole teče bez problema, a ujedno vam je dovoljan samo jedan klijent.

Po pitanju mesindžera postoji sedam izloženih mogućnosti. Većina podržava više servisa, kao i naša slova, dok je jednak broj njih baziran na Qt-u i GTK-u. Naše mišljenje je da je Licq pravi izbor ako želite da koristite samo ICQ. U suprotnom se javljaju sasvim logični izbori koji zavise samo od grafičkog okruženja koje koristite. Gaim i Kopete su rame uz rame na prvom mestu, dok će PSI predstavljati ozbiljnog takmaca tek u skorijoj budućnosti.

Miloš KNEŽEVIĆ

Opcija/programKopeteAyttmLicqCenterICQGaimGnomeICUPSI
Generička instalacijaüüűüüüü
Baziran na GTK-uűüűűüüű
Baziran na QT-uüűüűűűü
Podrška za naša slovaüűüűüüü
Promena skinovaűűüűűűű
Zvuküüüűüüü
Transfer fajlovaüüüűüűü
Pretraga korisnikaüűüüűűű

Protokol/programKopeteAyttmLicqCenterICQGaimGnomeICUPSI
Aimüüűüüűü
Gadu-Gaduüűűüüűű
GroupWiseűűűűüűű
ICQüüüüüüü
IRCüüűüüűű
Jabberüüűüüűü
Live Journalűűűűüűű
MSNüüűüüűü
Napsterűűűűüűű
SMSüűüűűűű
Yahooüüűüüűü
Zephyrűűűűüűű
SILCűűűűüűű

ProgramAdresaVeličina
Kopetekopete.kde.org/index.php4,64 MB
Ayttmayttm.sourceforge.net1,30 MB
Licqlicq.org4,08 MB
CenterICQkonst.org.ua/centericq1,25 MB
Gaimgaim.sourceforge.net4,98 MB
GnomeICUgnomeicu.sourceforge.net2,00 MB
PSIpsi.affinix.com1,35 MB
 
DVD Identifier 3.6.3.1
EMCO Malware Bouncer 1.5.9.55
ImTOO Video to Audio Converter 2.1
Mp3Doctor 5.11.030
T-Com Antidialer
ROX-Filer 2.2.0
Instant mesindžeri za Linux
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera