TEST DRIVE<>
082006<><>

Intel P965

Podrška za Conroe

Intel P965
Intel P965
Nova arhitektura i novi procesori zahtevaju i novi čip-set. S obzirom na to da su tek nedavno predstavili trenutni top-model i975X i da je glupo „penzionisati” čip-set koji je aktuelan tek nekoliko meseci, Intelovi inženjeri su samo malo „pokrpili” svoj top of the line čip-set i u noviju reviziju dodali podršku i za Core 2 procesore. Tako sve novije i975X ploče podržavaju i novu generaciju procesora, ali šta je sa mainstream segmentom?

945P je od svoje pojave namenjen višem srednjem segmentu, ali je i 955X stigao u tu klasu. Dug spisak mogućnosti i dobre performanse ovih čip-setova obezbedili su Intelu odličnu poziciju na tržištu, međutim pojava Core 2 procesora je promenila sve jer ni 945P ni 955X ne podržavaju novu generaciju procesora. Potreban je naslednik i on je predstavljen uporedo sa promocijom prvih Core 2 procesora – čip-set P965. Simultano su se pojavili i čip-setovi 946PL i i946GZ, verzije 945P i 945G koje su osposobljene da rade sa Core 2 procesorima, i one će zauzeti najniža mesta u Intelovoj ponudi za novu generaciju procesora. Njih će kasnije da zamene Q965 i G965, ali je njihova pojava planirana tek za nekoliko meseci.

Vratimo se na P965. Otkud sad slovo „P” na početku oznake? Intel je odlučio da malo pretumba označavanje i da slovo sa kraja oznake prebaci napred radi lakšeg prepoznavanja. Sada ide prvo „klasa” pa onda generacija. P je oduvek bila oznaka za performance čip-setove pa se koristi i za P965.

Najveći novitet je, naravno, podrška za Core 2 procesore koja je dodata u P965 MCH, „severni most” novog čip-seta i čiji je maksimum za komunikaciju sa procesorom 1066 MHz, na koliko i rade Core 2 procesori. Memorijski kontroler zahteva DDR2 memoriju, a njegov maksimum je 800 MHz što je još jedno unapređenje u odnosu na 945P koji je prema specifikaciji radio sa memorijskim modulima do brzine od 667 MHz. Urađene su dodatne optimizacije radi podizanja performansi i novi naziv za tehnologiju smanjenja latencija i povećanja protoka jeste Fast Memory Access. U odnosu na prethodnika, Memory Pipeline Technology, FMA je „pametniji” – između ostalog je sposoban i da menja redosled memorijskih instrukcija radi poboljšanja performansi. Na njega je vezan i standardni PCI-Express Graphics port koji i ovoga puta ima 16 linija. P965 ne podržava „dual VGA” rad pa 975X do daljnjeg ostaje jedini Intelov čip-set koji može da radi sa dve grafičke kartice.

Južni most je potpuno novi ICH8 putem kojeg Intel definitivno napušta standarde Paralel ATA i AC’97. Novi čip-set nema nijednu IDE granu, a zvuk će morati da radi po High Definition Audio specifikaciji jer slabiji čipovi koji rade po AC’97 standardu nisu na spisku podržanih. Kompenzacija za izbacivanje PATA podrške jesu dodatna 2 SATA II NCQ porta pa ih ICH ima ukupno šest. PCI-Express linija ima takođe šest, dok je broj USB 2.0 portova porastao na deset. Novina je Quiet System Technology koja treba da obezbedi tiši i kvalitetniji rad računara. Intel je očigledno odlučio da sam reši problem buke s kojim se većina proizvođača matičnih ploča već ranije pozabavila raznim rešenjima u BIOS-u ploče. Gigabitni Ethernet je već neko vreme standard u Intelovim čip-setovima pa je svoje mesto našao i u ICH8 čipu. ICH8 je standardna verzija koja ne podržava RAID modove tj. Matrix Storage, kako to Intel naziva. Za to je potreban ICH8R na ploči koji diskove može „vezati” u RAID 0, 1, 10 i 5 mod, a pri tome podržava i eSATA za povezivanje SATA diskova van kućišta. Postoji mogućnost da se pojave i DH (Digital Home) i DO (Digital Office) verzije čip-seta, ali se osim imena i namene malo toga zna.

Performanse novog čip-seta smo izmerili sa matičnom pločom Asus P5B Deluxe koju smo poredili sa trenutnim top-modelom istog proizvođača, P5W DH Deluxe. Rezultatima smo prilično iznenađeni. P965, koji bi trebalo da je slabiji čip-set, u nekoliko testova, posebno u procesorskim, nadmašio je 975X sa neočekivano velikom razlikom. Nisu u pitanju velike razlike. ali nam se čini da se ovoga puta Intel preračunao i nazivno slabiji čip-set učinio bržim.

Mogućnosti su u skladu sa trendovima. Dopada nam se povećan broj USB 2.0 i SATA II portova, a dobar potez je i izbacivanje AC’97 podrške – sve P965 ploče će tako sigurno imati kvalitetniji HD Audio. Ipak, dobar deo ovih dodataka menjali bismo za makar jednu PATA granu. Optički uređaji koji rade sa SATA kontrolerima čine 2% tržišta pa će proizvođači matičnih ploča biti primorani da dodaju PATA kontrolere i time podignu cenu. Svaka ploča koja bi se pojavila na tržištu bez PATA konektora unapred je osuđena na propast. Sigurno je da će ovo dodatno pogurati proizvođače CD/DVD uređaja da usvoje SATA standard, međutim taj prelazak će i u najboljem slučaju trajati nekoliko meseci. Do tada, nedostatak PATA konektora će predstavljati minus za sve P965 matične ploče.

Ako zanemarimo ovaj nedostatak, P965 je zaista odličan čip-set. Performanse i mogućnosti su na najvišem nivou pa Core 2 procesori u P965 imaju odličnu podršku. Razlika u odnosu na starije, 945P i 955X, nije velika, ali ipak postoji. Zato samo ostaje da se vidi koliko će brzo cena P965 ploča spasti u „razumne” okvire. Dok god se Core 2 procesori ne omasove na tržištu i P965 ne postane neophodan, cena će sigurno biti jedan od najvažnijih faktora prilikom izbora matične ploče sa Intel čip-setom. 945P je i dalje odličan izbor i po trenutnim cenama predstavlja daleko isplativiji izbor. P965 ploče su duplo skuplje, ali tako je uvek kada se predstavi nešto novo. Dok P965 pločama cena ne počne da pada, korisnici će uz Pentiume i Celerone nastaviti da kupuju ploče sa starijim čip-setom.

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Duo
Intel P965
Šta mislite o ovom tekstu?
MSI K9N Ultra Platinum i K9N SLI Platinum
Asus P5B Deluxe Wireless Edition
Asus PW191 i PW201
Dell Latitude D820, Acer Aspire 1694WLMi
NEC ND-4570 i Samsung SH-S162
Foxconn TLA-490, Foxconn Chimaera
BenQ 5250C
FujiFilm Finepix Z1
Saitek PC Gamer’s Keyboard PZ08AX
HP Photosmart A516
OvisLink AirLive WMU-6000FS
BenQ W100 Digital Projector
KWorld PVR-TV 300U
MS Industrial Multimedia Player MP401, BT MP4 Player YJ 809, Xwave S-20 i S-40
Genius HS-02i, HS-04S, HS-04SU i HP-04D
Next Base SDV77-B

Rezultati testova
3DMark 03
3DMark 05
3DMark 06
PCMark 05
SiSoft Sandra
FarCry
Quake 4
Realne Aplikacije
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera