TEST DRIVE<>
102006<><>

BenQ FP92E, Samsung SyncMaster 940N, LG Flatron L1919S, Belinea 1925 S1W, Viewsonic VA912

Veliko i jeftino

Početak septembra označava i početak perioda koji se „preko bare” zove „back to school”. Počinju sa radom škole, predavanja na fakultetima, završavaju se ispitni rokovi. Roditelji žele da obraduju decu i da ih podstaknu da uče, a neki naprosto hoće nov monitor.

A plata? Kad će plata? Nismo svi u mogućnosti da odvojimo velike svote novca za novo parče hardvera, pa smo u konstantnoj potrazi za najboljim odnosom cena/performanse. U tom trenutku mi ulazimo u ovu tužnu priču, kako bismo spasli ceo svet od propasti... ili vam olakšali kupovinu monitora, ako je to ono što vas zanima. Izabrali smo da na sto postavimo pet 19-inčnih monitora koji spadaju u ekonomsku klasu po ceni.

LG L1919S
LG L1919S
Počeli smo sa LG monitorom kod koga prvo upada u oči specificiran kontrast od 1400:1, bez opravdanja u praksi: monitor nije ništa kontrastniji od ostalih, barem ne toliko. Ostatak specfikacije mu je standardan za monitore u ovoj klasi, a i na ovom testu: analogni ulaz, svetlina od 300 cd/m2 i vreme odziva od 8 ms. Kvalitet izrade je dobar, ali uopšte nemamo osećaj da monitor stoji čvrsto „sa nogama na zemlji”, iako mu je postolje široko. Razlog tome je nosač kružnog oblika koji fiksiran u sredini i monitor se zbog toga malo više klati kada ga pomerate. Sivu masku krasi LG logo i oznake za dugmiće koji se nalaze sa zadnje strane pa im je u našem slučaju bilo teško prići (zbog pozicije monitora). Klik koji dugmići prave je dobar, očekivali smo lošije s obzirom na izgled i poziciju, ali je ostatak monitora mogao biti malo bolje izrađen. Kontrast naveden u specifikaciji nema veze sa onim što možete videti na ekranu. Slika je u rangu FP92E, možda za nijansu bolja. Boje su relativno dobre, ali imamo osećaj da je leva polovina ekrana blago svetlija od desne. Interesantno je da prosijavanja pozadinskog osvetljenja praktično nema.

Viewsonic VA912
Viewsonic VA912 
Firmu Viewsonic predstavlja model VA912 sa rezolucijom od 1280 x 1024, odzivom 8 ms, kontrastom 600:1, svetlinom 250 kandela po kvadratnom metru i uglom gledanja od 160 stepeni po obe ose. Poseduje analogni i DVI ulaz. Osim zvučnika, koji su karakteristični na prednjoj masci i daju joj izdužen izgled, postoji i šest srebrnih tastera koji služe za ulazak i navigaciju kroz meni (kao i za brzo menjanje između dva ulaza), mute i taster za paljenje monitora, kao i tri ptičice (logo VS-a) u gornjem levom uglu. Postolje je ovalnog oblika i ne baš malih gabarita, dok se pozadi, pored analagnog i DVI ulaza, nalaze još konektori za zvučnike i za strujni kabl. Po paljenju, monitor vrši automatsku kalibraciju kojom nismo bili zadovoljni. Probali smo još nekoliko puta da ga automatski kalibrišemo i rezultat je svaki put bio različit... i nezadovoljavajući. Takođe, boja je „vukla” u plavo. Meni poseduje opcije za podešavanja kontrasta, osvetljenja, ulaza, boja i ručno podešavanje slike. Bez mnogo muke, boje smo podesili na zadovoljavajuću reprodukciju, ali smo imali muke sa podešavanjem slike. „Duhovi” su bili izuzetno izraženi kod crnih slova na sivoj pozadini. Većina problema je nestala kao rukom odnesena ili im se intenzitet smanjio povezivanjem na DVI ulaz, što iziskuje dodatni trošak jer kabl ne dobijate uz monitor. Ugao gledanja je približan onom iz specifikacije, reprodukcija filmova i igara bila je na zadovoljavajućem nivou uz blago prosijavanje na ivicama ekrana, a kvalitet izrade je na višem nivou nego slika koju monitor daje.

BenQ FP92E
BenQ FP92E
Modelu firme BenQ prišli smo sa izvesnom dozom skepse. FP92E podseća na VS zbog izdužene prednje maske tj. zbog ugrađenih zvučnika, ali su mu stranice za nijansu tanje i sam monitor izgleda mnogo elegantnije. Kao i kod VS-a, na prednjoj masci ima šest tastera i svi se nalaze u nizu dok su kod VS-a odvojeni. Služe za navigaciju kroz meni, brzo podešavanje kontrasta i osvetljenja i uključivanje monitora. Postoje konektor za strujni kabl, RGB, DVI i ulaz za zvučnike, ali monitor poseduje i izlaz za slušalice, što pozdravljamo kao korisnu opciju. Način kačenja postolja je „interesantan” jer ćete ga kasnije strašno teško skinuti – dizajneri mora da su mislili da nikada nećete menjati ovaj monitor. Meni poseduje osnovne opcije koje su dovoljne za podešavanje slike jer automatska kalibracija dobro radi. Boje su odmah bile dobre, veće mane nismo primetili. Oštrina slike je, u osnosu na VS, na veoma zavidnom nivou čak i preko analognog konektora. Naravno, DVI ponovo podiže sliku za klasu više, ali kabla u kutiji nema. Sama izrada monitora veoma je dobra i tu se jedina zamerka odnosi na rastavljanje postolja od ostatka monitora. Monitor apsolutno odgovara specifikaciji u svim kategorijama – ugao gledanja je 140 stepeni, svetlina 270 cd/m2, kontrast 550:1 i vreme odziva 8 milisekundi.

Belinea 1925 S1W
Belinea 1925 S1W 
Belinea je na testu jedini monitor sa wide rezolucijom (1440 x 900) i vremenom odziva od 5 ms. Niža je od svih monitora na testu i prva je koja ne poseduje DVI ulaz. Pet kontrolnih tastera nalazi se na izbočini koju blage linije uzdižu sa prednje maske – to ne pridonosi upotrebnoj vrednosti, ali je lep i elegantan dizajnerski detalj. Pozadi nalazimo otvore iza kojih se nalaze zvučnici, kao i analogni, strujni i konektor za zvučnike. Trebalo nam je vremena da se priviknemo na wide rezoluciju... i na kraju ipak nismo uspeli. Wide rezolucija je veoma je korisna ako baratate sa gomilom dokumenata (Word, Excel...) kao i za gledanje filmova, ali nama jednostavno ne prija, imamo osećaj spljoštenosti ili izduženosti. Slika je veoma oštra, a tome sigurno pomažu kontrast od 850:1 i svetlina od 300 cd/m2. Na boje nemamo zamerki, kao ni na brzinu reprodukcije filmova i igara. Pozadinsko prosijavanje je primetno uz gornju ivicu ekrana. Postolje je ostavilo utisak čvrstoće pri sastavljanju, ali se malo klackalo pri postavljanju na sto.

Samsung 940N
Samsung 940N
Samsung nam šalje model iz N klase – 940N. Ovo je prvi put da na Samsungu vidimo dugmiće kružnog oblika. Njih šest ulepšava prednju masku i, sada već standardno za Samsung, služe za ulazak i navigaciju kroz meni, automatsku kalibraciju, brz pristup komandama za svetlinu, kontrast i pozivanje predefinisanih profila slike, kao i za uključivanje monitora (plavo osvetljeno). Pritiskom na dugmiće čuje se klik, ali oni kao da ostaju nepomični. Nismo baš oduševljeni ovakvim načinom rada, jer smo očekivali nešto drugačiji i bolji osećaj. Linije prednje maske su tanke, postolje kružno – sve smo to već viđali kod Samsunga. Meni je apsolutno klasičan za Samsung, preslikan sa svakog modela iz ove klase. Šta reći o slici? Automatska kalibracija pristojno radi posao, ali je potrebno malo finog podešavanja kako bi sve došlo na svoje mesto. Boje su dobre, ali smo na ovom testu viđali i bolju reprodukciju. Ugao gledanja odgovara specifikaciji po horizontali, po vertikali baš i ne. Kontrast i svetlina su blizu specifikacije od 700:1 i 300 kandela, a to zaključujemo po slici koja je slična sa Benqom čije su specifikacije među lošijim na testu. Moramo prizanti da smo od Samsunga u ovoj klasi više očekivali.

Nijedan od monitora ne poseduje pravi „cable management”, samo Samsung i Viewsonic nude poklopac preko kablova radi estetskog izgleda. Još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju – nijedan od monitora nema mogućnost podešavanja po visini, već samo mogu da se nagnu po nekoliko stepeni napred i nazad. To je veoma bitno kod biranja mesta postavljanja monitora – iz zdravstvenih razloga. Kada već pominjemo zdravstvene razloge, reći ćemo i to da je samo Belinea pravljena po sertifikatu TCO99, dok su ostali proizvedeni po TCO03. Nema oznaka da li su monitori ROHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) ili nisu, što za Srbiju nije obavezno, ali za EU jeste.

Zvučnici se na sva tri monitora koji ih imaju mogu koristiti, ali ne očekujte kvalitetnu reprodukciju, jer su deklarisani na 1 W.

Svaki od monitora koje smo imali na testu ima svoje prednosti i mane. Nama, recimo, ne odgovara wide rezolucija kod Belinee, ali je kvalitet slike dobar, pa vas to može opredeliti za ovaj monitor. Smatramo da su Samsung i Viewsonic, koji važe za velike firme, podbacili u ovom cenovnom rangu i da za taj novac treba odabrati LG-jeve ili Benqove modele. Opet, LG nas nije impresionirao kvalitetom izrade svog monitora i mestom postavke dugmića, sa čime ne moraju svi da se slože, a i ne poseduje zvučnike koji vam mogu koristiti. Stoga je izbor, u našim očima, očigledan. Ostaje vam samo da prvom prilikom kupite DVI kabl...

Vojislav VUJANIĆ

 
Asus M2V, MSI K9N Neo
GeCube X1300XT 256MB GDDR3 Platinum, Sapphire X1300XT 256MB DDR3 Overclock Edition, GeCube X1650Pro GDDR3 Platinum i Sapphire X1650Pro
3DFuzion 7600GS PCI-E 256MB, 7600GT PCI-E 256MB
ATI Radeon X1900XT 256MB
BenQ FP92E, Samsung SyncMaster 940N, LG Flatron L1919S, Belinea 1925 S1W, Viewsonic VA912
Šta mislite o ovom tekstu?
Plextor PX-760A/SA
Dell UltraSharp 2407WFP
Asus PhysX P1, BFG 128MB Physics Card,
Sony Alpha DSLR-A100
USB2 On-The-Go Mobile Storage 2.5” UHD214
EverMore BT-R700
Canon Powershot A710 IS
Genius G-Talk
BT YJ-809, MS Industrial MP402, Blueberry Cat Player
Genius Wireless Mini Navigator
Trendnet Wireless 802.11 a/g oprema
Canon LaserShot LBP5000
Mustek MP100 Portable DVD Player
Prolink Pixelview PlayTV 400 USB TV Box i Hauppauge WinTV-PVR USB 2
Media-Tech Chepre MT 4003 i Hapi MT 4005
BenQ CP120 Digital Projector – Commuter Series
Sky DV963

BenQ FP92E
Osnovno:
19”, TN, 1280 x 1024
Ostalo:
VGA i DVI ulaz, 8 ms, svetlina 270 cd/m2, kontrast 550:1, zvučnici, izlaz za slušalice
Proizvođač:
BenQ
Kontakt:
KimTec

Samsung 940N
Osnovno:
19”, PVA, 1280 x 1024
Ostalo:
VGA ulaz, 8 ms, svetlina 300 cd/m2, kontrast 700:1
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Euro Computers

LG L1919S
Osnovno:
19”, TN, 1280 x 1024
Ostalo:
VGA ulaz, 8 ms, svetlina 300 cd/m2, kontrast 1400:1
Proizvođač:
LG
Kontakt:
PiN Computers

Belinea 1925 S1W
Osnovno:
19”, TN, 1440 x 900
Ostalo:
VGA ulaz, 5 ms, svetlina 300 cd/m2, kontrast 850:1, zvučnici
Proizvođač:
Belinea
Kontakt:
Euro Computers

Viewsonic VA912
Osnovno:
19”, TN, 1280 x 1024
Ostalo:
VGA ulaz, 8 ms, svetlina 250 cd/m2, kontrast 600:1, zvučnici
Proizvođač:
ViewSonic
Kontakt:
RRC
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera