TEST DRIVE<>
102006<><>

Plextor PX-760A/SA

Brzina i standardi

Plextor PX-760SA
Plextor PX-760SA
Na reputaciju Plextora kada su u pitanju CD/DVD uređaji ne treba trošiti previše reči. Visoki kvalitet i pouzdanost rezača iz ove kuće, mogućnost finog podešavanja parametara rada, praćeni značajno većom cenom u odnosu na konturente svrstali su ih u svojevrsnu aristokratsku klasu kada je u pitanju bilo kakav rad sa optičkim medijima. Odlučili da vam predstavimo najnoviju seriju Plextorovih DVD rezača koja se može naći na domaćem tržištu. U pitanju je PX-760, a kao reprezentativne primerke izabrali smo PX-760A i PX-760SA.

Tranicionalno zasnovani na Sanyoovim čipovima za upravljanje i digitalnu obradu signala, ova dva Plextora u sebi imaju čipove sa oznakom LC897496K koji omogućavaju brzine snimanja od 16x za DVD±R, 12x za DVD±RW, 5x za DVD-RAM i 8x za dvoslojne medije. Ovde se ujedno krije i par neočekivanih novina koje ovi uređaji nude: rezanje DVD±R medija brzinom 18x, kao i rezanje dvoslojnih +R medija brzinom 10x. Uprkos postojećim mogućnostima čipa, Plextor i dalje ne podržava rad sa DVD-RAM medijima, a podrška takođe (i očekivano) izostaje i kada su u pitanju egzotični formati zapisa na medijima.

Plextor PX-760A/SA interfejsi
Plextor PX-760A/SA interfejsi
Modeli PX-760A i PX-760SA prema deklaraciji imaju potpuno iste mogućnosti, jedina razlika između njih je interfejs putem kojeg se povezuju sa računarom. Za tu namenu PX-760A koristi uobičajeni ATA-66, a PX-760SA koristi SATA.

Iako rezači sa SATA interfejsom ne predstavlju novost, još uvek se mogu smatrati izuzetno retkim zverkama, mada ih u budućnosti možemo očekivati sve više. Razlog tome je postepeno napuštanje već više od 20 godina starog ATA interfejsa, koje se oslikava u činjenici da Intelov čipset 965 nema ugrađenu podršku za ove uređaje. Iako Intel važi za pokretača industrije, inovatora i uopšte proizvođača koji postavlja standarde, mnogi misle da je izostavljanje ugrađene podrške za ATA pomalo ishitreno.

Naravno, napuštanje ATA standarda se očekuje i krajnje je poželjno, ali kao ni svaka druga promena u industriji, ni ova se neće desiti preko noći. Sa stanovišta korisnika DVD rezača, najveća beneficija koju SATA donosi jeste urednije kabliranje unutar računara, što je ujedno i najkorisnija „SATA stvar” kada su u pitanju kućni i kancelarijski računari.

No, da se vratimo na najbitnije mogućnosti ova dva uređaja. Kao što smo već pomenuli, brzina rezanja DVD±R medija je povećana na 18x, a brzina rezanja dvoslojnih DVD+R medija na 10x, tako da je PX-760 u jednom potezu na papiru oborio dva brzinska rekorda. Kada je rad sa CD medijima u pitanju, podržane su brzine do 48x, što PX-760 smešta među najbrže CD rezače na tržištu. Radi obezbeđivanja pouzdanosti upisa podataka na medije, Plextor je u modele iz ove serije implementirao i nekoliko algoritama, među kojima je najzanimljiviji Autostrategy.

Naime, kada se radi o strategiji upisivanja podataka na medij, odnosno izbora snage lasera, brzine upisivanja podataka i slično, rezači se oslanjaju na podatke o medijima koji su smešteni u firmver uređaja. Autostrategy omogućava kreiranje strategije narezivanja za maksimalno 31 vrstu medija koji se ne nalaze u bazi podataka firmvera, što je moguće raditi automatski (pri narezivanju medija), ili na zahtev, pri čemu korisnik može da bira između temeljne analize medija nakon koje on postaje neupotrebljiv, ili brze analize.

Pored Autostrategyja, PX-760 poseduje i PoweRec za dinamičku optimizaciju snage lasera pri rezanju i VariRec za fino podešavanje snage lasera radi povećanja kompatibilnosti audio medija sa običnim CD plejerima. Od ostalih algoritama i tehnologija, vredi pomenuti i sledeće. GigaRec omogućava smeštanje jednog gigabajta podataka na CD medije, ili iskorišćavanje svih 700 MB za smeštanje manje količine podataka uz veću pouzdanost, zatim SecuRec kojim je moguće šifrovati podatke na mediju i time ih zaštiti od neovlašćenog pristupa i PlexEraser kojim je moguće uništavanje podataka na mediju ponovnim upisivanjem preko njih.

Uključivanje i isključivanje navedenih mogućnosti vrši se pomoću programa PlexTools koji se isporučuje uz uređaje. Pošto smo ovaj softver ranije opisivali, ukratko ćemo se podsetiti da omogućava korišćenje svih funkcija uređaja, podešavanje svih parametara rada uređaja te uključivanje pojedinih režima rada kao što su Silent u kom su brzine čitanja, pisanja i otvaranja i zatvaranja fioke ograničene kako bi uređaj pravio manje buke, ili SpeedRead koji omogućava postizanje maksimalnih brzina pri čitanju, čime se povećava buka koju uređaj pravi, ali i rizikuje oštećenje uređaja ukoliko mediji nisu dobro izbalansirani. Takođe, PlexTools nudi i svojevrstan skup dijagnostičkih funkcija kojima se mogu proveriti kvalitet medija i performanse samog uređaja.

Kada je čitanje medija u pitanju, PX-760 je uspeo da izađe na kraj sa gotovo svim medijima koje smo mu servirali, iako je to često zahtevalo obaranje brzine čitanja na 2x. Maksimalna brzina čitanja je po defaultu ograničena na 12x, mada je uključivanjem SpeedRead režima moguće postići i 16x pri čemu uređaj postaje izuzetno bučan usled vibracija samog medija. Za potrebe brzog ripovanja CD i DVD medija, poželjno je isključiti RipLock jednostavnim pritiskom na taster za otvaranje fioke u trajanju od 3 sekunde dok u uređaju nema medija.

Kada je rezanje u pitanju, primetili smo da je PX-760 naklonjen +R medijima. Upis podataka brzinom 18x smo, uprkos deklarisanoj podršci za oba standarda, uspeli da koristimo samo na „plusevima”, dok su „minusi” bili ograničeni na standardnih 16x. Takođe, primetili smo da pri rezanju „minusa” oba modela troše više od jednog minuta na Lead-In, ali to je rešeno jednostavnim flešovanjem uređaja verzijom firmvera 1.04 (za vreme pisanja teksta pojavila se i verzija 1.05). Vreme rezanja medija brzinom 18x je tek nešto preko 5 minuta.

Kada su dvoslojni mediji u pitanju, PX-760 je pristao da sve „pluseve” reže brzinom 10x što je vreme rezanja smanjilo na oko 16 minuta. Treba napomenuti da mediji koji su deklarisani na brzine 18 x (jednoslojni) i 10x (dvoslojni) još uvek ne postoje na tržištu, već se radi o medijima deklarisanim na standardnih 16x, odnosno 8x.

Šta reći za kraj? Značajnih razlika između ova dva modela zaista nema. Prednosti SATA interfejsa kada su DVD rezači u pitanju zaista se svode samo na jednostavnije kabliranje. Brzina komunikacije sa računarom praktično je ista kod obe varijante. Pojavu Plextorovog SATA rezača za sada možemo smatrati vesnikom neizbežne promene koja će se dogoditi u skoroj, ali ne previše bliskoj budućnosti.

Što se utisaka tiče, jednostavno rečeno – Plextor je Plextor. Uređaji ovog proizvođača namenjeni su profesionalnoj upotrebi kada je neophodno bezbedno narezati podatke iz prvog puta i pročitati ih sa medija koji su čuvani u ko zna kakvim uslovima, ili jednostavno napraviti pozdanu rezervnu kopiju medija koji su na neki način zaštićeni od umnožavanja. Mogućnost prilagođavanja širokom spektru kvaliteta medija i te kako je korisna, ali s obzirom na cene kvalitetnih medija, kao i na cenu konkurentskih uređaja ove vrste, treba se zapitati da li zaista treba kupiti DVD rezač koji košta više od 120 evra? Kad smo kod toga, da li bi trebalo kupovati i rezače skuplje od 60 evra, ako takvih uopšte i ima?

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
Asus M2V, MSI K9N Neo
GeCube X1300XT 256MB GDDR3 Platinum, Sapphire X1300XT 256MB DDR3 Overclock Edition, GeCube X1650Pro GDDR3 Platinum i Sapphire X1650Pro
3DFuzion 7600GS PCI-E 256MB, 7600GT PCI-E 256MB
ATI Radeon X1900XT 256MB
BenQ FP92E, Samsung SyncMaster 940N, LG Flatron L1919S, Belinea 1925 S1W, Viewsonic VA912
Plextor PX-760A/SA
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell UltraSharp 2407WFP
Asus PhysX P1, BFG 128MB Physics Card,
Sony Alpha DSLR-A100
USB2 On-The-Go Mobile Storage 2.5” UHD214
EverMore BT-R700
Canon Powershot A710 IS
Genius G-Talk
BT YJ-809, MS Industrial MP402, Blueberry Cat Player
Genius Wireless Mini Navigator
Trendnet Wireless 802.11 a/g oprema
Canon LaserShot LBP5000
Mustek MP100 Portable DVD Player
Prolink Pixelview PlayTV 400 USB TV Box i Hauppauge WinTV-PVR USB 2
Media-Tech Chepre MT 4003 i Hapi MT 4005
BenQ CP120 Digital Projector – Commuter Series
Sky DV963

Plextor PX-760(S)A
Brzine:
DVD+R 18x, DVD–R 16x, DVD+RW 8x, DVD–RW 6x, DVD+R DL 10x, DVD–R DL 8x, CD-R 48x, CD-RW 24x
Ostalo:
UDMA 133 (PX-760A) ili SATA (PX-760SA) interfejs, bafer 2 MB
Proizvođač:
Plextor
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera