TEST RUN<>
112006<><>

DVD Slideshow Builder 1.3.10

Slajd-šou na DVD-u

Postoji nebrojeno mnogo programa uz čiju pomoć se mogu napraviti kvalitetni slajd-šouovi. Obično su to programi koji prave neku vrstu skrin-sejvera ili HTML albuma. Međutim, program koji ćemo vam predstaviti ovog puta namenjen je za jednu drugu vrstu slajd-šou prezentacija. Danas, kada su cene DVD medija praktično simbolične a samostalni DVD plejeri su konačno ušli u (skoro) svaki dom, postaje nekako logično da fotografije koje ste napravili digitalnim fotoaparatom sačuvate u digitalnoj formi i prikazujete na TV-u (njihova dijagonala je još uvek u proseku veća od dijagonale monitora računara). Ako ćemo iskreno, i najobičnije snimanje fotografija na CD ili DVD medij omogućiće vam da ih pogledate na samostanom DVD plejeru, ali tada imate minimalan stepen kontrole. Samostalni plejeri obično nemaju nikakve tranzicione efekte prilikom prikaza fotografija niti dozvoljavaju bilo kakvu interakciju tokom reprodukcije. Sve se to može promeniti korišćenjem programa koji ćemo vam predstaviti u nastavku teksta.

DVD Slideshow Builder je, slobodno možemo reći, ne samo alat za kreiranje atraktivnih slajd-šou prezentacija već i neka vrsta jednostavnog video-editora. U skladu sa tim, korisniku na raspolaganju stoje dva tipa zadataka: kreiranje slajd-šoua od fotografija i od video-inserata. Krajnji rezultat u oba slučaja je isti, mada se dostizanje cilja donekle razlikuje. U prvom slučaju, kada su u pitanju fotografije, potrebno je učitati u program sve slike koje želite da smestite u slajd-šou. Nad slikama su dozvoljene i neke jednostavnije intervencije koje se odnose na rotiranje, menjanje rasporeda, dekorisanje (dodavanjem teksta, okvira, odsecanjem ivica, postavljanjem pečata preko fotografije itd.), ali i editovanje (promena kontrasta, osvetljenja i još ponekih parametara). Svidelo nam se što se promene mogu napraviti samo na jednoj fotografiji, a onda primeniti na sve izabrane fotografije. Ovo je naročito zgodno kada svoje slike želite da „uramite” u određene okvire. Sledi definisanje tranzicionih efekata. Njihov broj i kvalitet je takav da ih se ne bi postideo ni neki od kvalitetnijih programa za video-editing. Najjednostavniji način da dobijete interesantne efekte jeste da po sopstvenoj želji odaberete efekat između prve dve fotografije i da onda taj proces automatizujete primenom istih postavki na svim slikama. Naravno, niko vam neće braniti ni da ručno dodajete efekte za svaku tranziciju, ali, po našem mišljenju, to je nepotrebno trošenje vremena. Nakon toga, na red dolazi odabir audio-podloge, što će se u najvećem broju slučajeva svoditi na dodavanje muzičkih numera koje će se reprodukovati u toku prikaza slajd-šoua.

Nešto veći posao čeka vas kod definisanja menija. To je u stvari i jedna od ključnih razlika koja DVD Slideshow Builder odvaja od konkurencije. Na jedan DVD može da stane mnogo više materijala nego što obično čini jedan slajd-šou. Stoga možete napraviti nekoliko različitih slajd-šoua i sve ih snimiti na DVD medij, a kasnije putem menija (kao kod DVD filmova) možete birati koji slajd-šou želite da pogledate. U programu postoji predefinisano nekoliko desetina šablona koje možete smatrati dobrom polaznom osnovom za pravljenje DVD menija, onako kako vama najviše odgovara. Nakon završetka tog procesa, možete početi i sa snimanjem diska. U programu postoji i opcija za narezivanje koja dozvoljava da se napravljeni slajd-šou snimi u obliku MPEG fajla, disk imagea ili direktno na DVD medij.

Kod ubacivanja video-zapisa, proces je donekle drugačiji. Naime, DVD Slideshow Builder smatra video-zapis već pripremljenim slajd-šouom sa slikama pa ne dozvoljava mnogo manipulacije njima. Neke od stvari koje možete podesiti jesu promena osvetljenja i kontrasta video-zapisa, određivanje vremenskog intervala sa inserta koji želite da snimite na DVD i uključivanje fade-in/out opcije. Takođe, ukoliko ne želite da sačuvate originalni zvuk (ili ako on ne postoji), video-zapis možete pokriti nekom muzičkom numerom ili svojom naracijom (uz napomenu da je morate snimiti u nekom drugom programu). Ostatak posla je isti: kreiranje DVD menija i sam čin snimanja. Za kraj ćemo pomenuti da je moguće birati i TV sistem (PAL ili NTSC), vrstu izlaznog video-fajla (4:3 ili 16:9), kao i broj frejmova u sekundi koji će se snimiti na DVD. Sve u svemu, lepo rešenje ako hoćete da svoje digitalne fotografije grupišete i sortirate i sve držite na jednom mestu, ali tako da vam uvek budu nadohvat ruke za pregled.

Branislav BUBANJA

 
ACD Systems ACDSee 9.0 Photo Manager
Ableton Live 6.0.1
DVD Slideshow Builder 1.3.10
Šta mislite o ovom tekstu?
IncrediFace 1.5
Mightsoft Audio Editor Pro 2.21
GetData­Back, Active Undelete, EasyRecovery Pro, Recover My Files, R-Studio, Virtual Lab

Potrebno:
Windows, Pentium II 466 MHz, 128 MB RAM,
Veličina:
23,67 MB, 63,27 MB na HD
Cena:
50 dolara
Adresa:
www .photo -to -dvd .com /dvd -slideshow -builder .html
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera