TEST RUN<>
112006<><>

GetData­Back, Active Undelete, EasyRecovery Pro, Recover My Files, R-Studio, Virtual Lab

Spas za podatke

Programi za oporavak „nestalih” fajlova

Ako izbrišemo fajlove koje nismo hteli (ili smeli), ako slučajno formatiramo pogrešnu particiju ili nam kojim slučajem „pukne” particija pa izgubimo sve podatke na njoj, tada na snagu stupaju programi koji mogu biti „zlata vredni”, zavisno od vrednosti izgubljenih fajlova. Pre nego što nesrećni korisnik koji je izgubio podatke krene da čupa kosu, treba naglasiti da se izgubljeni podaci uglavnom mogu spasti.

Pri svemu je najvažnije da se posle brisanja ili nestanka fajlova što manje menja sadržaj nosača podataka. A ta „promena” sadržaja jeste svaki dodatni zapis podataka, premeštanje podataka, podizanje sistema (ukoliko je particija sa koje su izgubljeni podaci sistemska) itd. Jer, kada su podaci fizički prepisani nekim drugim, šansa za spas je minimalna.

Ukoliko drajv ima fizičkih oštećenja bolje je predati ga nekoj od firmi koje se bave spašavanjem podataka sa oštećenih medija. Za softverski oporavak najbolje je da se onaj hard disk na kojem su izgubljeni podaci poveže na drugi kompjuter. Zatim se za nalaženje nestalih podataka, i njihov eventualni oporavak, koriste specijalizovani programi od kojih smo za ovaj pregled izdvojili nekoliko najboljih.

Osnovne mogućnosti

S obzirom na to da postoje različiti načini na koji se vrši zapis podataka, postoje i različiti načini na koje ih možemo spasavati. Tako možemo da spasemo izbrisanu elektronsku poštu, da oporavimo fajlove sa particija formatiranih sa Quick Format, ali i Full Format, zatim fajlove koji su izbrisani iz Recycle Bina, kao i onih koji su narezani na CD-DVD medijima ili memorijskim karticama koje koristimo u digitalnim foto-aparatima, kamerama... itd. Neki programi mogu da povrate izbrisanu poštu samo iz Outlooka i Outlook Expressa, a drugi i iz ostalih e-mail klijenata. Ukoliko je neophodno, spasavanje podataka može da se vrši i sa „udaljenog” računara, odnosno preko LAN-a. Veoma bitna stvar vezana za spasavanje podataka jeste vrsta fajl-sistema sa kog se vrši spasavanje podataka, a takođe i vrsta medija na kom je fajl bio zapisan.

Pri oporavku podataka osnovnim metodom, po završetku skeniranja medija programi će obično pronaći veliku količinu podataka koji (verovatno) mogu da se oporave (naročito ukoliko je drajv intenzivno korišćen). Zato svi programi za spašavanje podataka imaju mogućnost filtriranja rezultata po ekstenziji ili nazivu fajla, i prilikom traženja i prilikom pregleda pronađenih podataka.

GetDataBack 3

 
Najveća vrlina ovog programa je njegova komunikacija sa korisnikom. Interfejs nije nešto našminkan ali korisnicima pruža sve osnovne informacije. U početku korisnik bira jedan od „načina” na koji je izgubio podatke: formatiranje ili greška prilikom pravljenja particije, instalacija operativnog sistema, povratak ručno izbrisanih fajlova ili, jednostavno, opcija „ne znam”. Posebno pohvaljujemo dokumentaciju Do’s and Don’ts gde se korisniku detaljno objašnjava šta treba, a šta ne treba raditi sa particijom na kojoj se nalaze izgubljeni fajlovi.

Oporavak podataka se vrši u tri koraka: detekcija drajvova, pretraga hard diska za izgubljenim podacima i pregled rezultata skeniranja, dok je treći korak spasavanje samih podataka, odnosno njihovo kopiranje sa oštećene particije na neku drugu. Kao jedinu ozbiljniju manu navešćemo to što program nema posebnu mogućnost spasavanja e-mail poruka.

GetDataBack predstavlja solidno rešenje za oporavak izgubljenih podataka. Program dolazi u dve različite verzije, jedna za NTFS a druga za FAT sistem fajlova.

Active Undelete 5

Ovaj jednostavan i manje poznat program se tokom poslednjih verzija dosta popravio po pitanju funkcionalnosti. Odmah nakon startovanja program detektuje sve uređaje za smeštanje podataka i dovoljan je samo jedan klik mišem da započne oporavak podataka sa odabranog medija. Pretraga za izgubljenim podacima se može vršiti na dva načina: jednostavniji metod je iznenađujuće brz ali zato manje efikasan, dok je drugi metod znatno sporiji, ali zadire u samu srž diska i dosta efikasnije pronalazi izgubljene podatke.

Active Undelete nije loša solucija kada je spašavanje podataka u pitanju mada, naravno, postoje i bolje. Istina je da je sa novijim verzijama znatno uznapredovao ali ima tu još stvari koje treba doraditi.

Easy Recovery Pro 6

Još od svoje prve verzije, Easy Recovery Pro je pridobio simpatije brojnih korisnika računara koji su imali problem sa izgubljenim podacima. Program je oduvek imao izvanredan interfejs i dobru funkcionalnost. Pored osnovnih funkcija oporavka podataka, ovaj program donosi nekoliko veoma korisnih dodataka. Odeljak Disc Diagnostic u sebi ima nekoliko alata čija je namena ispitivanja stanja harda: Hard Diska Drive Test vrši pregled fizičkog stanja, Size Manager proverava slobodan prostor, Partition Test testira strukturu sistema fajlova, a Smart Test prati rad hard diska i obaveštava o eventualnim problemima.

File Repair odeljak u sebi ima osnovne alate za oporavak oštećenih Word, Excel, PowerPoint, Access ili Zip fajlova, dok odeljak Email Repair sadrži samo mogućnost popravka oštećenih mejlova u Outloku ili Outlook Expressu, ali ne i oporavak izbrisanih. Nama je naravno najbitniji odeljak Data Recovery. Kako bi se korisniku olakšao rad, u okviru ovog odeljka nalazimo različite vrste prečica. Tu je alatka za oporavak formatiranih particija, izbrisanih fajlova kao i Raw Recovery odnosno „sirov” oporavak podataka. Ovo je veoma korisna opcija u situacijama kada je izgubljena svaka informacija o strukturi sistema fajlova. Advanced Recovery podrazumeva napredni režim skeniranja gde korisnik dobija više proizvoljnih mogućnosti za spasavanje podataka.

Easy Recovery Pro se pokazao kao izvanredan zato što posao oporavka podataka vrši odlično, a uz sve to je jednostavan za korišćenje. Istina je da mu je cena poprilično „teška” za naše uslove, ali možda i ne toliko koliko podaci na računaru mogu da budu važni.

Recover My Files 3

 
Korisnika pri startovanju ovog programa odmah dočekuje čarobnjak sa svim potrebnim prečicama da bi se započeo oporavak podataka. Kao i kod većine drugih programa, postoje dva načina za oporavak podataka: spor i brz, odnosno manje i više efikasan. Korisnik može da bira između običnog oporavka podataka ili oporavka podataka koji su izgubljeni formatiranjem particija. Opcija Manually Set Option sadrži osnovna podešavanja vezana za pretragu, a to je odabir vrste sistema fajlova (FAT ili NTFS), zatim odabir vrste fajlova koje će program tražiti (slike, programi, dokumenti, muzika... itd), izbor sistema i načina zapisa na CD/DVD uređajima (ukoliko se pretraga vrši na njima)... itd.

U drugom koraku čarobnjaka nalazi se lista svih uređaja sa kojih je moguć oporavak podataka i tu je korisnik dužan da odabere jedan ili više kako bi se mogao započeti oporavak podataka. Treći korak podrazumeva izbor vrste fajlova (prema ekstenziji: BMP, ZIP, EXE, DOC... itd) koji će biti posebno izdvojeni u kasnijim rezultatima pretrage.

U četvrtom koraku je sam oporavak podataka. Ako je rezultat pretrage veliki broj fajlova, postoji mogućnost dodatnog filtriranja po ekstenziji, veličini, datumu kada je fajl nastao ili po delovima njegovog naziva. Zanimljiva je opcija Save to CD/DVD gde se korisniku odmah daje mogućnost rezanja fajl(ov)a na CD/DVD uređaj.

Moramo priznati da nas je Recover My Files poprilično iznenadio svojom funkcionalnošću i lakoćom rada. Čak i brzim metodom uspeo je da pronađe i oporavi veliki broj izgubljenih fajlova. Svakako da ovaj program nikako ne može biti loš izbor i, s obzirom na nisku cenu za proizvod ovog tipa, možemo slobodno reći da spada u sam vrh ponude.

R-Studio 3

 
R-Studio spada u red mlađih programa ovog tipa ali moramo priznati da po funkcionalnosti ne zaostaje za svojim starijim kolegama. Prilikom startovanja programa, korisnika dočekuje pomalo zbunjujući interfejs u kome se nalaze lista i osnovne informacije o svim pronađenim medijima sa kojih se mogu oporaviti podaci. Da bi korisnik počeo da oporavkom, potrebno je da u meniju koji dobije desnim dugmetom miša odabere opciju Scan. Program će uz slikovit prikaz sličan onom koji vidimo prilikom defragmentacije diska krenuti sa pronalaženjem izgubljenih podataka. Ukoliko nije ranije odabrano da se vrši pretraga samo za određenom vrstom fajlova, program napravi Tree svih vrsta fajlova koji su pronađeni i lepo ih sortira. To je za svaku pohvalu jer su fajlovi izvanredno sortirani i vrlo je lako doći do željenog fajla. Naravno, ukoliko ni ovo ne pomogne, tu je opcija Search koja će sasvim sigurno pronaći željeni fajl među onima koji mogu da se oporave.

Neiskusnim korisnicima R-Studio može da zada malo muka pri pronalaženju potrebnih opcija, ali to je jedna od onih stvari koja nikako ne bi trebalo da odbije korisnika jer se sve opcije (ukoliko postoje) pre ili kasnije pronađu.

Virtual Lab 5

 
Kao poslednji na testu našao se izvanredni proizvod firme BinaryBiz. Već na prvi pogled program pleni izvanredno organizovanim interfejsom gde se nalaze sve osnovne prečice za pronalazak i oporavljanje izgubljenih podataka. Pretraga za fajlovima se, standardno, vrši prvenstveno prema načinu na koji su oni izbrisani, odnosno: formatirana ili oštećena particija, izbrisani fajlovi, izbrisane e-mail poruke, oštećen CD/DVD disk, oporavak izbrisanih slika i oporavak podataka sa Macintosh particija. Po odabiru željenog fajla i završenom skeniranju korisnik dobija informaciju o svim pronađenim izbrisanim fajlovima koji su izlistani po direktorijumima gde su se nalazili pre brisanja. Odabirom opcije Properties korisnik ima osnovni pregled fizičkog stanja podataka, odnosno da li je fajl kompresovan, enkriptovan, oštećen, izbrisan ili, ipak, definitivno izgubljen. Ukoliko se fajl fizički ukrstio sa nekim od postojećih fajlova na istoj particiji, program na toupozorava korisnika crnom uspravnom crtom dodatom na ikonu fajla. Postoje i oznake ua ukrštanje sa izgubljenim fajlom (svetloplava crtica), ukrštanje sa izbrisanim fajlom (zelena crtica) obaveštenje da je fajl definitivno izgubljen (crveni uzvičnik).

Virtual Lab je potpuno besplatan za preuzimanje sa Interneta, ali se spasavanje podataka naplaćuje. Naime, korisnik može da bira da li će platiti ograničenu maksimalnu količinu podataka (100 MB, 5 GB, 10 GB...) ili će se odlučiti za „oporavak bez granica”. Šta god bio izbor, neće biti greška jer Virtual Lab efikasno vrši oporavak izgubljenih podataka.

• • •

Svaki od programa koje smo predstavili daće sve o sebe da spase vaše izgubljene podatke. Međutim, nijedan od ovih programa ne dozvoljava spasavanje (veće količine) podataka dok ne platite licencu. Po pitanju funkcionalnosti svi su gotovo jednaki, ali je važna i cena. Istina je da Easy Recovery Pro i Virtual Lab imaju najviše mogućnosti, ali verujemo da većina korisnika u potpunosti može da se zadovolji i sa mnogo jeftinijim, a ujedno odličnim rešenjima kao što su GetDataBack ili Recover My Files.

Bojan NOVAKOVIĆ

 
GetData­Back

Active Undelete

EasyReco­very Pro

Recover My Files

R-Studio

Virtual Lab
Vrsta podataka koje programi mogu da spašavaju
Enkriptovani fajlovi
Izbrisani mejlovi
Podaci sa formatiranih particija
Fajlovi izbrisani iz Recycle Bina
Podržani nosači/izvori podataka
IDE/SATA/SCSI
RAID 
CD, DVD i drugi prenosivi mediji
LAN
Podržani fajl-sistemi
FAT12/FAT16/FAT32
NTFS/NTFS5
Legenda: podržava, ne podržava

ProgramAdresaVeličinaCena
GetDataBackwww.runtime.org5 MB70/80 dolara (FAT32/NTFS)
Active Undeletewww.active-undelete.com2 MB40 dolara
EasyRecovery Prowww.ontrack.com41 MB500 dolara
Recover My Fileswww.recovermyfiles.com5 MB70 dolara
R-Studiowww.r-tt.com3 MB80 dolara
Virtual Labwww.binarybiz.com/ vlab2 MB350 dolara
 
ACD Systems ACDSee 9.0 Photo Manager
Ableton Live 6.0.1
DVD Slideshow Builder 1.3.10
IncrediFace 1.5
Mightsoft Audio Editor Pro 2.21
GetData­Back, Active Undelete, EasyRecovery Pro, Recover My Files, R-Studio, Virtual Lab
Šta mislite o ovom tekstu?
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera